[Solved] Partitions και προτασεις για γρηγοροτερη ταχυτητα

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 07 Ιαν 2011 20:08

Εχω 4 σκληρους δισκους.
Εναν 150αρη,δυο 500αρηδες και εναν με 1τερα.
Θελω να κανω το pc απο τη μια να ειναι παιχνιδομηχανη
και απο την αλλη να παιζει hd ταινιες
και να ''εργαζεται'' σε προγραμματα βιντεο και εικονας (montaze & photo editing).
Ειμαι αναμεσα σε δυο εκδοχες.
Πειτε μου την καλυτερη απο τις δυο η αν εχετε καποια αλλη καλοδεχουμενη.

Πρωτη εκδοχη:

Φορτωνω τα windows και οτιδηποτε προγραμμα στον μικροτερο δισκο 150γιγα
και κανω τους αλλους 3 δισκους (500αρηδες και τον τερα)να φαινονται σαν ενας ,
οπου εκει φορτωνω μονο παιχνιδια.
Windows,προγραμματα και παιχνιδια επανω στο ιδιο λογισμικο
αλλα σε διαφορετικους δισκους δηλαδη.
Κερδιζω η χανω αν κανω κατι τετοιο;
Μηπως προγραμματα και παιχνιδια ''μπερδευοντε'' οταν ειναι ''πανω'' στο ιδιο λογισμικο;

Δευτερη εκδοχη:

Φορτωνω windows και οτιδηποτε προγραμμα στον μικροτερο δισκο 150γιγα
και κανω τους αλλους 3 δισκους (500αρηδες και τον τερα)να φαινονται σαν ενας,
τον οποιο ομως με την σειρα σπαω σε δυο partition,
οπου εκει φορτωνω παλι windows σε ενα πολυ μικρο χωρο (στο μικροτερο partition)
και στο υπολοιπο χωρο (sto μεγαλυτερο partition)μονο παιχνιδια.
Η διαφορα ειναι οτι εχω δυο διαφορετικα λογισμικα και επιλεγω μπουταρισμα.
Τι απο τα δυο αξιζει να κανω;Η μηπως τιποτα απο τα δυο;Σκοπος μου ειναι να κανω το συστημα να ειναι γρηγορο και αποδοτικο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος devilfw την 18 Ιαν 2011 16:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 09 Ιαν 2011 14:27

Προσωπικά έχω ένα δίσκο για τα windows & όλα τα προγράμματα (δεν τα μπλέκω τα installations με paths έξω από το C:\).

Μετά έχω έναν δίσκο μόνο για data (documents, images, κλπ). Εκεί έχω γυρίσει όλο το Profile μου των windows να κοιτάει στο D:\ Οπότε ακόμα και δουλειές πάνω στο desktop (copy/paste μεγάλων αρχείων κλπ) δεν επηρρεάζουν την ταχύτητα του λειτουργικού.

Έπειτα έχω 1 δίσκο για backups και 2 δίσκους για data τύπου μουσικής/προγραμμάτων/βίντεο.

Οι 3 τελευταίοι δίσκοι μπορεί να παίζουν στο φουλ με αντιγραφές κλπ, αλλά και πάλι το λειτουργικό δεν επηρρεάζεται καθόλου καθώς έχει αφιερωμένο δίσκο μόνο για windows/progs.

Ωστόσο δεν παίζω καθόλου games. Όχι όμως ότι είχα ποτέ πρόβλημα (ταχύτητας ή οτιδήποτε) με ότι game δοκίμασα με απλό installation στο C:\

Πάντως το συγκεκριμένο setup το έχω εδώ και 8-9 χρόνια και έχει αποδειχτεί πολύ βολικό και σε θέματα αποδώσεων και σε θέματα εκτάκτων αναγκών (ειδικά παλιότερα με win 2000 έτρωγαν κάτι σκαλώματα και δεν έστρωναν χωρίς format) ώστε να μην χρειάζεται να κάνω backup τα πάντα πριν τραβήξω φορμάτ. Τα settings κλπ είναι στο profile (app data κλπ) οπότε δεν έχανα τίποτα ιδιαίτερο απο ρυθμίσεις κλπ.

Τώρα για να πεις ότι θα κάνεις ένα γρήγορο σύστημα, το κυριότερο είναι ο δίσκος με τα windows να είναι όσο πιο γρήγορος γίνεται. Ειδικά στο διάβασμα random sectors.
Παίζει και η λύση του Raid 1 που θεωρητικά ανεβάζει το read speed αλλά σε software raid (που είναι και η πιο προσιτή λύση raid) περισσότερο κερδίζεις σε ασφάλεια στην περίπτωση που χαλάσει ο δίσκος (όχι όμως στην περίπτωση που χαλάσει το filesystem ή σβηστεί κάποιο αρχείο) παρά σε ταχύτητα.

Είχα για περίπου 2 χρόνια 2 Raptor σε Raid 1 με promise raid controller και δεν είδα κάποια ιδιαίτερη διαφορά (πέρα από την παραπάνω φασαρία :lol:)

Anyway, δεν κατάλαβα πάντως τι ακριβώς θες να επιτύχεις.
Πες μας τι ακριβώς θες να κάνεις (όχι πως σκέφτεσαι να το κάνεις) και τι λειτουργικά θα περάσεις (μόνο windows είδα αλλά μίλησες για dual boot)

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 09 Ιαν 2011 16:34

Επειδη εχω 4 σκληρους θεωρισα οτι θα ειναι καλυτερα να τους κανω να φαινοντε σαν ενας η εστω σαν δυο, και καλα για να τρεχουν γρηγοροτερα.Αυτο μονο επιζητω.Να ειναι οσο το δυνατον γρηγοροτερο το pc.Δε ξερω αν ειναι σωστο το σκεπτικο μου.Ισως να ειναι και μεγα λαθος γιατι αν για ενα αρχειο γινεται αναζητηση σε ολους τους δισκους ,αφου τους 4 θα τους κανω εναν η και δυο, μαλλον χρονοβορο θα ειναι και μονο γρηγοροτερο δε θα ειναι.Το σκεφτομουν πιο συμαζεμενο ισως το συστημα.Το λειτουργικο θα ειναι τα windows 7 ultimate 32bit.Αυτα μου προτειναν ολοι ως το καλυτερο λογισμικο για παιχνιδια και για επεξεργασια εικονας κ βιντεο.Για τα παντα ολα δηλαδη....

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 09 Ιαν 2011 16:54

Με το να τους κάνεις να φαίνονται ως 1 αν τυχών σου χαλάσει ένας εκ των Χ δίσκων που θα έχεις στο Array σου τότε θα χάσεις τα data όλων των δίσκων.
Δηλάδη θα υπάρχουν τα data στους υπόλοιπους δίσκους, αλλά δεν θα είναι [άμεσα] αναγνώσιμα ή αν είναι παίζει να είανι corrupted γιατί δεν ξέρεις σε ποιον δίσκο γράφει τι το Raid όταν αποθηκεύεις data (δεν γίνεται σειριακά μόλις γεμίσει ο ένας να πάει στον επόμενο δίσκο).

Κερδίζεις σε ταχύτητα έτσι (αν τα μισά data είναι στον ένα και τα μισά στον άλλο δίσκο, τότε μπορείς να τα διαβάσεις ταυτόχρονα και από τους 2 με καλύτερη ταχύτητα προφανώς) αλλά έχεις σημαντικό μειονέκτημα σε ασφάλεια στην περίπτωση που κάποιος από τους δίσκους χτυπήσει.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 09 Ιαν 2011 17:09

Η άλλη σου λύση, ειναι να επενδίσεις σε SSD δισκους.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 09 Ιαν 2011 21:06

Ok παιδια τους αφηνω οπως εχει.Τεσσερις και οχι ενας.Ελεγα πως απο τη στιγμη που θα εχω μονο παιχνιδια και δε θα χρειαζεται να ανοιγω καθε σκληρο για να μπαινω μεσα και να κανω διαφορα,θα ταν καλυτερα να τους εκανα εναν,αφου θα ετρεχα μονο το καθε shortcut απο την επιφανεια εργασιας (με πιανετε μαλλον....).Αλλα τελικα δε λεει οπως καταλαβαινω απο τα λεγομενα σας.Σας ευχαριστω κυριοι.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες