Δημιουργία Social Network??

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tattooiv

Δημοσίευση από tattooiv » 13 Ιαν 2011 18:16

Καλησπέρα παιδια θα ήθελα να σας ρωτήσω πώς μπορώ να κανε ενα μικρο social network το οποιο να εχει τα βασικα χαρακτιριστικα του facebook, τι γλώσσες πρεπει να ξέρω?? και επίσης γνωριζετε με τι δημιουργήθηκε και εξελισετε το facebook?? εγω μεχρι στιγμης ξερω html, php πολυ λιγο java και τωρα θα μαθω το dreamweaver και joomla. Και επίσης C/C++
Τι πρεπει να μαθω, ξερει κανεις??
Ευχαριστώ παιδια!!!

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 13 Ιαν 2011 19:41

Ξέχνα το το facebook... αυτοί μέχρι και δικό του compiler php έφτιαξαν για να επιταχύνουν καταστάσεις και έχουν χιλιάδες servers για να υποστηρίξουν τόσο κόσμο.

Εφόσον θέλεις να φτιάξεις κάτι από το μηδέν:
* xhtml
* javascript
* css
* php
* mysql

είναι αρκετά.

starfish

Δημοσίευση από starfish » 13 Ιαν 2011 19:45

Εάν θες να το κάνεις από το μηδέν ξέχνα προφανως το Joomla.

Θα χρειαστείς php και πολύ καλά μάλιστα. Γενικά μην περιμένεις να είσαι σε θέση να το κάνεις εάν δεν ρίξεις πολύ διάβασμα.

Ξεκίνα με απλά πράγματα και απλές σελίδες στην αρχή και σιγα σιγά όσο μαθαίνεις κάνε πιο περίπλοκα.

Όταν θα είσαι βέβαια σε θέση να αναπτύξεις κάτι τοσο περίπλοκο και απαιτητικό τα social comm. websites θα είναι εντελώς διαφορετικά.

Από εκεί και πέρα με μια καλή γνώση php και ενός API ενός CMS μπορείς να βασιστείς σε κάτι έτοιμο.

Το θέμα εν τέλει δεν είναι αυτό που ρωτάς. Είναι γιατί θες να το κάνεις αυτό;

Θες να σου ανήκει ένα τέτοιο site για να βγάλεις χρήματα; Προσέλαβε έναν επαγγελματία να στο κάνει.

Θες να μάθεις να αναπτύσεις σελίδες; Δεν χρειάζεται να κάνει ένα Facebook, ξεκίνα να διαβάζεις και θα φτάσεις και εκεί.

Θες κάτι άλλο;

Άβαταρ μέλους
tattooiv

Δημοσίευση από tattooiv » 13 Ιαν 2011 21:10

απλα εχω μια ιδεα για ενα παρομοιο social network σαν το facebook το οποιο θα εχει καποια χαρακτηριστικα του οπως chat, μυνηματα, φιλοι, φωτογραφιες και status, μπορει να ειμαι επιρεασμενος και λιγο απο την ταινια αλλα θελω να δημιουργησω κατι τετοιο επειδη πιστευω ειναι καλη η ιδέα μου. Δηλαδή με xhtml, javascript, css, php, mysql μπορώ να δημιουργήσω αυτά που θέλω??
Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις!!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tattooiv την 13 Ιαν 2011 21:27, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 13 Ιαν 2011 21:24

Η ταινία μπορεί να παρουσίαζε τον Zuckerberg ως άνθρωπο με κακούς τρόπους και συμπεριφορά στις σχέσεις του, αλλά αν πρόσεξες τον παρουσίαζε και ως δυνατό προγραμματιστή...

Χωρίς πολύ δυνατές γνώσεις σε όλες τις γλώσσες και τεχνολογίες που προανέφερα ή έστω μια δυνατή ομάδα που να μπορεί να δουλέψει πολλές ώρες αποδοτικά, δύσκολα θα καταφέρνει κανείς να φτιάξει κάτι τέτοιο που φαντάζεσαι ολοκληρωμένο αν το ξεκινήσει από το μηδέν.

Άβαταρ μέλους
tattooiv

Δημοσίευση από tattooiv » 13 Ιαν 2011 21:37

Η ιδέα που σκεφτηκα μου αρεσε παρα πολυ και πραγματικα δεν θέλω να την αφησω ετσι, το facebook κατα την γνώμη μου δεν ειναι ενα μεσο το οποιο επικοινωνεις αλλα ενα μεγαλο κουτσομπολιο στο οποιο υπάρχουν ολοι και ο πιο τρελος και ψαχνουν να βρουν ολοι πως θα την πεσουν ο ενας στον αλλον και να προβάλουν με τις φωτογραφίες το εγώ τους,
dimsis μου εριξες την ψυχολογια... δηλαδή δεν θα μπορέσω ουτε στο ελεχιστο με αυτες τις γνώσεις που μου ειπες να κανω κατι παρόμοιο?? δηλαδή να κανεις προφιλ, να κανεις φιλους και να στελνεις μηνυματα???

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 13 Ιαν 2011 21:42

Αν γνωρίζεις μόνο html και php που είπες στο πρώτο σου μήνυμα, δυστυχώς όχι. Ακόμα και πάρα πολύ καλά να τις γνωρίζεις, μόνο αυτές δεν φτάνουν.
Δεν μπορείς να βρεις μια ομάδα φίλων, γνωστών κλπ να το δουλέψετε παρέα το project εφόσον ενδιαφέρονται και αυτοί ;

Γενικά είναι φοβερά διασκεδαστική αλλά και επικοδομητική φάση να ξεικινάς ένα project από το μηδέν και να το βλέπεις να μεγαλώνει και να δουλεύει όπως το έχεις φανταστεί. Αξίζει να το δοκιμάσεις ακόμα και αν δεν βγει όπως το σκέφτεσαι στην πορεία θα έχεις εμπλουτίσει τις γνώσεις σου και θα γουστάρεις.

Άβαταρ μέλους
tattooiv

Δημοσίευση από tattooiv » 13 Ιαν 2011 21:51

καταλαβαινω την φαση του project που λες επειδη στο τει που σπουδαζω έκανα αρκετα project στον προραμματισμο με C/C++ με εναν φιλο και γουσταρα πολυ την τεχνολογια λογισμικου που καναμε με τις διαφορες φασης που εχει ενα project οπως συγγραφη του εργου, κατασκευαστική, το interface, την επίλυση προβλημάτων και τους ελέγχους ασφάλειας. Απλά αυτό ειναι κατι που δεν γνωρίζω καλα και δεν εχω και κάποιον που να ασχολείτε με κατι τέτοιο, δεν πειράζει θα ξεκινήσω μονος ελπίζω να μην μου παρει 10 χρόνια!!!

Άβαταρ μέλους
tattooiv

Δημοσίευση από tattooiv » 13 Ιαν 2011 22:05

επίσης καπου ειχα διαβασει στο ιντερνετ οτι το αρχικο facebook το δημιουργησε μονο με μια γλώσσα Ruby, ξερει κανεις αν ισχύει κατι τέτοιο και τι γλώσσα ειναι?? αξίζει να την ψαξω και να την μαθω??

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 13 Ιαν 2011 22:17

Γενικά μέχρι να φτάσεις σε σημείο να μπορείς να κάνεις μόνος σου κάτι σαν το Facebook οι τάσεις θα έχουν αλλάξει πολύ - σώθηκες.

Οπότε αρκέσου στην ιδέα :-)

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 13 Ιαν 2011 22:24

tattooiv έγραψε:...αξίζει να την ψαξω και να την μαθω??
Βρε και βελονάκι ακόμα αν θέλεις να μάθεις αξίζει. Το ερώτημα είναι, έχεις όρεξη χρόνο και υπομονή να ασχοληθείς και να μάθεις;

Στη θέση σου πάντως θα το έψαχνα περισσότερο προς κάποια βάση δεδομένων (mysql στην προκείμενη περίπτωση που παίζει πολύ στο web), στην php και στη c/c++ (ίσως για κάτι extreme) ώστε να προχωρήσω σε κάποιο τέτοιο project χωρίς να χρειάζεται να μαθαίνω νέες γλώσσες και εργαλεία.

Κατά τ' άλλα συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.

billiaswhs
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από billiaswhs » 14 Ιαν 2011 03:37

Αρχικά μπορείς να ξεκινήσεις κάτι τέτοιο
dolphin 7 μέχρι να μάθεις
αλλά έτσι και αλλιώς για να πετύχεις με ακρίβεια
αυτό που θές μόνο με custom- framework

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 14 Ιαν 2011 10:37

Το Facebook γράφτηκε σε PHP και MySQL αλλά όπως σου έγραψα και στην αρχή, για να μη σκάει το σύμπαν και να αντέχει τόσο κόσμο έχουν :
* Πάνω από 60.000 servers
* Έχουν κάνει πατέντες ακόμα και για καλύτερη διαχείριση της μνήμης της mySQL αλλά και σωστό - γρήγορο replication και caching
* Έφτιαξαν το HipHop [2], έναν δικό τους compiler που στην ουσία μεταγλωτίζει τον κώδικα PHP σε native C για να έχουν καλύτερη ταχύτητα.
* Έφτιαξαν την Cassandra [2] για καλύτερο scaling των δεδομένων.

Πράγματα που υποθέτω πως οι περισσότεροι από εμάς εδώ μέσα δεν έχουμε ασχοληθεί και δεν θα μπορούσαμε να συμβάλουμε και πολλά αν συμμετέχαμε στην ανάπτυξη τους :p
Σκέψου και το άλλο, τα κοινωνικά δίκτυα εφόσον αρχίσουν και μαζεύουν κόσμο είναι bandwidth killers. Δημιουργείτε τρελό traffic όταν έχεις χιλιάδες (να μη πω εκατομμύρια όπως στο fb) συνδεμένους χρήστες να δημοσιεύουν όχι μόνο κείμενα, αλλά και video, φωτογραφίες και άλλο mutlimedia υλικό.
Δηλαδή ακόμα και να καταφέρει κάποιος να φτιάξει κάτι τόσο μεγάλο, για να το υποστηρίξει πρέπει να έχει τρελές πλάτες ή να είναι κωλόφαρδος και να βρει πολύ γρήγορα κάποιους επενδυτές που θα ρισκάρουν τα κεφάλαια τους.

starfish

Δημοσίευση από starfish » 14 Ιαν 2011 11:11

Το πιο πιθανόν είναι ότι εάν κάποιος φτάσει στο σημείο να έχει τις γνώσεις να καταλάβει τι ακριβώς απαιτείτε για μια τέτοια σελίδα θα έχει φτάσει ήδη από μόνος του και στην θέση να καταλάβει γιατί δεν μπορεί να το κάνει μόνος τους.

Στην αντίθετη περίπτωση που του το λες εσύ ή έγω ή οποιοσδήποτε άλλος το πιο πιθανόν είναι ότι δεν θα το πιστέψει.

billiaswhs
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από billiaswhs » 14 Ιαν 2011 13:55

dimsis έγραψε:Δηλαδή ακόμα και να καταφέρει κάποιος να φτιάξει κάτι τόσο μεγάλο, για να το υποστηρίξει πρέπει να έχει τρελές πλάτες ή να είναι κωλόφαρδος και να βρει πολύ γρήγορα κάποιους επενδυτές που θα ρισκάρουν τα κεφάλαια τους.
αυτό είναι πολύ βασικό που λέει ο dimsis χωρίς επενδυτές δεν πας πουθενά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες