Δημιουργία E-book ! Πως;

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημιουργία E-book ! Πως;

Δημοσίευση από Spyrostagas » 16 Ιαν 2011 05:38

Με ποιο πρόγραμμα μπορεί κάποιος να φτιάξει εύκολα ( ή και λίγο δύσκολα ) ένα όμορφο e-book, που να μοιάζει με κανονικό βιβλίο;
Μιλώ για κείμενα που έχω φτιάξει εγώ και φωτογραφίες που έχω τραβήξει εγώ και θα ήθελα να τα φτιάξω όλα μαζί και να μοιάζουν ένα όμορφο βιβλίο ( όπως είναι στα βιβλιοπωλεία! ) :)
Εικόνα

starfish

Δημιουργία E-book ! Πως;

Δημοσίευση από starfish » 16 Ιαν 2011 11:06

LaTeX

Θέλει όμως υπομονή και διάβασμα για να το μάθεις. Μην περιμένεις κλασσικο επεξεργαστη κειμένου.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημιουργία E-book ! Πως;

Δημοσίευση από Spyrostagas » 16 Ιαν 2011 13:54

starfish έγραψε:LaTeX

Θέλει όμως υπομονή και διάβασμα για να το μάθεις. Μην περιμένεις κλασσικο επεξεργαστη κειμένου.
Ωραία. οπότε δεν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να μπορείς να φτιάξεις ένα δικό σου βιβλίο και να έχει την μορφή e-book αλλά και κανονικού βιβλίου; Δηλαδή πρέπει να μάθω LaTeX ;
Εικόνα

eAnagnostis
Επικοινωνία:

Δημιουργία E-book ! Πως;

Δημοσίευση από eAnagnostis » 16 Ιαν 2011 21:21

Όταν λες e-books, εννοείς PDF ή ePUB; Και το θες μόνο για υπολογιστή και tablet PC ή για ηλεκτρονικό αναγνώστη; (στη δεύτερη περίπτωση πρέπει να ενσωματωθούν και οι ελληνικές γραμματοσειρές αν θέλεις ePUB)
Από τα dead-tree copies στην ηλεκτρονική ανάγνωση

http://www.eAnagnostis.gr/

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημιουργία E-book ! Πως;

Δημοσίευση από Spyrostagas » 16 Ιαν 2011 21:42

eAnagnostis έγραψε:Όταν λες e-books, εννοείς PDF ή ePUB; Και το θες μόνο για υπολογιστή και tablet PC ή για ηλεκτρονικό αναγνώστη; (στη δεύτερη περίπτωση πρέπει να ενσωματωθούν και οι ελληνικές γραμματοσειρές αν θέλεις ePUB)
PDF, βέβαια θέλω να παίζει παντού! :)
Εικόνα

eAnagnostis
Επικοινωνία:

Δημιουργία E-book ! Πως;

Δημοσίευση από eAnagnostis » 16 Ιαν 2011 21:49

Τόε είναι πιο απλά τα πράγματα. Υπάρχουν διάφορα plug-in για το word για να το κάνεις extract σε PDF

Υπάρχουν και πολύ καλύτεροι τρόποι (Acrobat, InDesign), αλλά δεν ξέρω αν θες να μπεις στη διαδικασία.
Από τα dead-tree copies στην ηλεκτρονική ανάγνωση

http://www.eAnagnostis.gr/

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημιουργία E-book ! Πως;

Δημοσίευση από Spyrostagas » 16 Ιαν 2011 22:47

eAnagnostis έγραψε:Τόε είναι πιο απλά τα πράγματα. Υπάρχουν διάφορα plug-in για το word για να το κάνεις extract σε PDF

Υπάρχουν και πολύ καλύτεροι τρόποι (Acrobat, InDesign), αλλά δεν ξέρω αν θες να μπεις στη διαδικασία.
Δεν με νοιάζει τόσο αν είναι εύκολο ή δύσκολο, αρκεί το αποτέλεσμα να είναι πολύ καλό! :)
Μία ερώτηση, πρέπει να μετατρέπω κείμενα word σε .pdf
Δεν υπάρχει πρόγραμμα που να γράφεις όσο θέλεις να κάνεις save και οπότε θες να το συνεχίζεις; Αλλά να έχει μορφή .pdf και να μοιάζει με βιβλίο η μορφή όλου του αρχείου!
Εικόνα

starfish

Δημιουργία E-book ! Πως;

Δημοσίευση από starfish » 17 Ιαν 2011 08:50

Ειλικρινα δεν σε καταλαβαίνω. Εάν δεν σε νοιάζει εάν είναι εύκολο ή δυσκολο τι σε πειράζει το LaTeX;

Υπάρχει η λύση του word με τα υπέρ και τα κατά της, και η λύση του LaTeX με τα υπέρ και τα κατά της.

Εάν θες επαγγελματική λύση πας σε LaTeX.

Είναι τόσο απλό.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημιουργία E-book ! Πως;

Δημοσίευση από Spyrostagas » 17 Ιαν 2011 13:46

starfish έγραψε:Ειλικρινα δεν σε καταλαβαίνω. Εάν δεν σε νοιάζει εάν είναι εύκολο ή δυσκολο τι σε πειράζει το LaTeX;

Υπάρχει η λύση του word με τα υπέρ και τα κατά της, και η λύση του LaTeX με τα υπέρ και τα κατά της.

Εάν θες επαγγελματική λύση πας σε LaTeX.

Είναι τόσο απλό.
Σωστά, θα κοιτάξω αυτό!
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! :)
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες