Ιδέα για e-shop & πρακτικές απορίες

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
drkameleon
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από drkameleon » 18 Ιαν 2011 07:41

Παιδιά καλησπέρα σας,

έχω εδώ και κάποιο καιρό κάποιες... επιχειρηματικές ανησυχίες που έχουν να κάνουν με τη δημιουργία ενός e-shop, και (λίγο πιο) συγκεκριμμένα ενός ηλεκτρονικού καταστήματος μεταπώλησης βιβλίων. Κι έτσι, καθώς εδώ στο FreeStuff πιστεύω ότι υπάρχουν άτομα που ασχολούνται σοβαρά με το αντικείμενο και με τα IT-related στην Ελλάδα και - παραδόξως - ΞΕΡΟΥΝ γιατί μιλάνε, αποφάσισα να το δημοσιεύσω εδω... :wink:

Η ιδέα μου - αν και στα σπάργανα - είναι απλή :

- Ας υποθέσουμε (λέω "ας"... :P) ότι έχω πρόσβαση (=μπορώ να αγοράσω) σε βιβλία ("του κουτιού" ε? - όχι χρησιμοποιημένα) σε πολύ χαμηλότερες τιμές (έως και 50%) απ' όσο μπορεί να τα βρει κάποιος στην αγορά.

- Αγοράζει κάποιος μέσω του e-shop μου ένα βιβλίο (σε τιμή κατάτι προσαυξημένη από αυτή στην οποία το αγόρασα εγώ - κι έτσι έχω ΚΑΙ κέρδος ΚΑΙ παραμένω πολύ ανταγωνιστικός...)

- Τού στέλνω το εν λόγω βιβλίο.

-----------

Δεν είναι σίγουρα κάτι πρωτότυπο, αλλά δεδομένου του ότι μπορώ να πουλήσω με ΠΟΛΥ ανταγωνιστικές τιμές, θεωρώ ότι εκεί διαβλέπεται κι ένα ανάλογο περιθώριο κέρδος.

Κι εδώ έρχονται οι απορίες - οι οποίες δεν αφορούν την υλοποίηση (επαγγελματίας προγραμματιστής είμαι, οπότε το τελευταίο που με ανησυχεί είναι αυτό), αλλά το τυπικό κομματι, για να είμαι καλυμμένος :

(ξεκαθαρίζω ότι είμαι 100% άσχετος - παρακαλώ να είστε επιεικείς :D - με θέματα νομικα/οικονομικά/κλπ ΚΑΙ δεν είμαι σίγουρος καν ότι μπορώ να εκφράσω σωστά όλες τις... πιθανές απορίες μου - γι' αυτο, αν καταλάβατε περίπου τι θέλω να κάνω, θα ήμουν ευγνώμων αν μπορούσατε να με βοηθήσετε...)

- Πρέπει να έχω "επιχείρηση" δηλωμένη, κλπ? Και πώς? Ως τι? Με έδρα τι?
- Πρέπει να εκδίδω αποδείξεις/τιμολόγια?
- Οι τιμές στις οποίες θα πουλάω πρέπει να έχουν ΦΠΑ? (που σημαίνει πρακτικά μείωση του περιθωρίου κέρδους μου)
- Πόσο θα μού στοιχίσει κατ' αρχάς η αρχική στελέχωση ενός τέτοιου εγχειρήματος & ποιά μπορεί να είναι τα πάγια έξοδά μου?

Από τις ερωτήσεις μου, θα καταλάβετε ότι στα *τυπικά* είμαι γενικώς χαμένος και είμαι σίγουρος ότι πολλές απ' αυτές είναι ανόητες - αλλά, anyway, sometimes... "if you don't ask, you'll never learn" :D

Σάς ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων,

Dr.Kameleon :D

starfish

Δημοσίευση από starfish » 18 Ιαν 2011 08:39

Τα ηλεκτρονικά καταστήματα είναι ΚΑΝΟΝΙΚΑ καταστήματα.
Προφανώς χρειάζεσαι έδρα, εκδίδεις παραστατικά, διατηρείς βιβλία, αποδίδεις ΦΠΑ κτλ κτλ.

Μην περιμένεις να γλυτώσεις τίποτα από όλα αυτά.

giannisap

Δημοσίευση από giannisap » 18 Ιαν 2011 09:02

θα πρέπει να έχεις υποχρεωτικά μια έδρα στην οποία θα κάνεις έναρξη επαγγέλματος, χρειαζεσαι λογιστή για να σου κρατάει τα βιβλία, θα κάνεις περιοδική δήλωση ΦΠΑ κάθε τρίμηνο.
Φυσικά και τα προιόντα που θα πουλάς θα εμπεριέχουν και το ΦΠΑ.
Στα έξοδα σου υπολόγισε κάποιο μηχανογραφιμένο σύστημα αποδείξεων, πρόγραμμα διαχείρησης αποθήκης (εαν το χρειάζεσαι) και την ασφαλιστική εισφορά προς ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ) ως ελεύθερος επαγγελματίας (κάτι παραπάνω από 200 ευρώ το μήνα), εκτός εαν είσαι ίδη ασφαλισμένος στο ΙΚΑ από τον εργοδότη σου οπότε και παίρνεις απαλλαγή από ΟΑΕΕ και δεν πληρώνεις εισφορές.
Αυτό που δεν ξέρω είναι πως θα μπορείς να πουλάς τόσο φθηνά βιβλία. Απ' ότι ξέρω οι εκδοτικοί οίκοι (όπως και άλλες εταιρίες) σου δίνουν ένα στάνταρ εύρος τιμής πώλησης για κάθε βιβλίο που μέσα σε αυτό υποχρεούσε να το πουλήσεις.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 18 Ιαν 2011 11:00

Το -50% της τιμής της αγοράς είναι ... λιανικής ή χονδρικής ;

Αν μιλάς για λιανικής... οι τιμές που βρήκες είναι τεράστιες και το κέρδος σου θα είναι πολύ μικρό.

Τα βιβλιοπωλεία πουλάνε με πολύ μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους στα περισσότερα βιβλία (1-300%+).

Για αυτό που θέλεις να κάνεις ο μόνος τρόπος να εχεις καλές τιμές είναι να επικοινωνήσεις με όλους τους εκδοτικούς οίκους και να πάρεις προσφορές και να βρείς και μια εταιρία courier να σου κάνει καλές τιμές.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 18 Ιαν 2011 11:16

Σχετικά με το ΦΠΑ, εφόσον από εκεί που θα τα παίρνεις θα σου κόβουν τιμολόγιο θα γίνεται συμψηφισμός με το ΦΠΑ της απόδειξης ή τιμολογίου που θα κόβεις προς τους πελάτες, οπότε χοντρικά σκέψου ότι θα καταβάλεις τη διαφορά του ΦΠΑ. Επίσης υπολόγισε ότι εάν ξεπερνάς το αφορολόγητο θα πληρώνεις και φόρο εισοδήματος για το ποσό που το ξεπερνάει (νομίζω ότι ισχύει για τα 2 πρώτα χρόνια να μην πληρώνεις φόρο εισοδήματος και να το ξεπεράσεις).

Σχετικά με έναρξη επαγγέλματος δες εδώ:

http://www.cretaforce.gr/blog/392-ta-7- ... aggelmatos

Σχετικά με τα πάγια έξοδα σου υπολόγισε το ρεύμα, κάποιο τηλέφωνο (προτείνω VOIP για εισερχόμενα), μια γραμμή ADSL, ένα domain (περίπου 10 ευρώ / έτος) και hosting (περίπου 50 ευρώ / έτος).

Άβαταρ μέλους
GARAGE667

Δημοσίευση από GARAGE667 » 07 Μαρ 2011 23:17

Αν ο άνθρωπος διάβασε όλα αυτα που έχουν γραφτεί,μαλλόν το ξανασκέφτεται για αυτό και δεν έχει απαντήσει. :) Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλα τα πράγματα όσο μπορεί πολλες φορές να τα φανταζόμαστε.

ababapanos

Δημοσίευση από ababapanos » 29 Απρ 2011 23:58

να ρωτήσω και εγω πανω στο θεμα που εχω απορία. διάβασα πολλα αλλα ακόμα δεν εχω καταλήξει κάπου για ενα Eshop που στήνω αυτο τον καιρό.

Χρειαζομαι οπωσδήποτε ταμιακή μηχανή για έκδοση αποδείξεων? η μπορω και να κάνω την αγορά ενος προγράμματος τιμολόγησης πχ για να καταλάβετε , να είναι σαν τις αποδείξεις που κόβει το e-shop το πλαίσιο κλπ αλλα καταστηματα?

τελος αν θελω να χωρίσω τα προϊόντα που πουλάω σε 2 διαφορετικά σαιτ με διαφορετικό όνομα αυτο ειναι για την εφορία σαν να εχω 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ καταστηματα? και το ρωτάω αυτο γιατι θα πουλάω ιδη τεχνολογίας και ιδη ομορφιάς και όπως καταλαβαίνετε δεν γίνεται να τα έχω στο ίδιο σαιτ. δεν θα ηταν ωραίο ούτε αισθητικά ουτε και πρακτικά.

Άβαταρ μέλους
adams
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adams » 30 Απρ 2011 00:25

ababapanos έγραψε: Χρειαζομαι οπωσδήποτε ταμιακή μηχανή για έκδοση αποδείξεων? η μπορω και να κάνω την αγορά ενος προγράμματος τιμολόγησης πχ για να καταλάβετε , να είναι σαν τις αποδείξεις που κόβει το e-shop το πλαίσιο κλπ αλλα καταστηματα?

τελος αν θελω να χωρίσω τα προϊόντα που πουλάω σε 2 διαφορετικά σαιτ με διαφορετικό όνομα αυτο ειναι για την εφορία σαν να εχω 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ καταστηματα? και το ρωτάω αυτο γιατι θα πουλάω ιδη τεχνολογίας και ιδη ομορφιάς και όπως καταλαβαίνετε δεν γίνεται να τα έχω στο ίδιο σαιτ. δεν θα ηταν ωραίο ούτε αισθητικά ουτε και πρακτικά.
όχι μπορείς να έχεις μηχανογραφημένα παραστατικά μέσω ενός φορολογικού μηχανισμού και καταλληλης εφαρμογής αντι για ταμιακή.
Μπορείς να έχεις παραπάνω από 1 site δεν έχει σημασία.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 30 Απρ 2011 01:40

Στην εφορία φορολογείτε η εταιρία όχι η σελίδα.
Μια εταιρία μπορεί να έχει X eshops.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 30 Απρ 2011 01:45

Για ηλεκτρονική τιμολόγηση θα σου πρότεινα να ψάξεις πρόγραμμα που μπορεί να συνδεθεί με το e-shop ώστε να μην γράφεις χειροκίνητα τα στοιχεία του κάθε πελάτη.

ababapanos

Δημοσίευση από ababapanos » 30 Απρ 2011 01:58

CyberCr33p έγραψε:Για ηλεκτρονική τιμολόγηση θα σου πρότεινα να ψάξεις πρόγραμμα που μπορεί να συνδεθεί με το e-shop ώστε να μην γράφεις χειροκίνητα τα στοιχεία του κάθε πελάτη.
μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο τέτοιο πρόγραμμα? η δεν επιτρέπετε και θεωρείτε διαφήμιση? αν ειναι στείλτε μου σε πμ

ευχαρηστω πολυ!

Άβαταρ μέλους
GARAGE667

Δημοσίευση από GARAGE667 » 01 Μάιος 2011 21:00

ababapanos έγραψε:
CyberCr33p έγραψε:Για ηλεκτρονική τιμολόγηση θα σου πρότεινα να ψάξεις πρόγραμμα που μπορεί να συνδεθεί με το e-shop ώστε να μην γράφεις χειροκίνητα τα στοιχεία του κάθε πελάτη.
μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο τέτοιο πρόγραμμα? η δεν επιτρέπετε και θεωρείτε διαφήμιση? αν ειναι στείλτε μου σε πμ

ευχαρηστω πολυ!
Εταιρίες υπάρχουν αρκετές και έχουν και αρκετά αξιόπιστα προγράμματα και υποστήριξη.Από εκεί και πέρα διαλέγεις και παίρνεις ανάλογα με το τι σου προσφέρει ο καθένας,την τιμή,κλπ κλπ E-shop εγώ δεν έχω αλλά ξέρω ότι εταιρείες όπως η SoftOne και η Singular Logic-χωρίς καμία διάθεση διαφήμισης-θα μπορέσουν να σε καλύψουν κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό.

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 04 Μάιος 2011 02:09

Υπάρχουν στην Ελλάδα προγράμματα που κάνουν τέτοια πράγματα; Φαντάζομαι με χειροκίνητη εισαγωγή data ε; ( δλδ απλά formatted για το σύστημα )

Γιατί για κάτι αυτόματο δεν μπορώ να σκεφτώ πως θα δούλευε αν δεν ήταν στον ίδιο "server" το πρόγραμμα με το e-shop ( π.χ. ένα custom ERP με e-shop front-end ) ώστε να στέλνει/παίρνει δεδομένα με τον μηχανισμό ΕΑΦΔΣΣ ( και τον απαρχαιωμένο τρόπο λειτουργίας του )
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 04 Μάιος 2011 11:06

Γιατί βρε 'συ; Δεν νομίζω να χρειάζεται να είναι στον ίδιο server, ούτε καν να είναι στην ίδια βάση, ούτε καν το e-shop να χειρίζεται φορολογικό μηχανισμό.
Απλά, θα πρέπει να υπάρχει κάποιου είδους γέφυρα που θα ενημερώνει το eshop από το erp για αποθέματα, τιμές κτλ...
και το erp θα ενημερώνεται από το eshop με τα απαραίτητα στοιχεία της παραγγελίας ώστε να κόβει το τιμολόγιο...
νομίζω όλα τα μοντέρνα erp το κάνουν ή έχουν modules για αυτό πχ Atlantis, Singular, Softone κλπ κλπ κλπ το πώς το κάνει το καθένα δεν ξέρω...
Μερικά υποστηρίζουν βέβαια απευθείας την δημιουργία eshop τώρα πόσο ευέλικτο είναι κάτι τέτοιο, δεν το γνωρίζω ενώ με την γέφυρα φτιάχνεις το eshop στα μέτρα σου, το erp στα μέτρα σου και μετά τα γεφυρώνεις με κατάλληλο τρόπο ώστε απλά να ανταλάσσουν δεδομένα εκατέρωθεν.
Ζήτα demo από τους πωλητές τους να σου δείξουν πώς ακριβώς γίνεται!!!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 04 Μάιος 2011 13:00

Για την δημιουργία e-shop frontend μέσα από ERP ήμουν σίγουρος.

Το θέμα είναι αν τα προγράμματα που είναι διαθέσιμα για bridging δεν είναι παραφορτωμένα με άχρηστα features ( δηλαδή παρέχουν μόνο αποθήκευση λογιστικών καταστάσεων ) και φυσικά πόσο κοστίζουν.

Βρήκα ένα τέτοιο πρόγραμμα χθες μέσω Google. Το "ERP" έχει 320€+ΦΠΑ και το bridge 400€+ΦΠΑ!

Κάτι που περίμενα. Δεν ξέρω γιατί ενώ σχεδόν σε όλη την Ευρώπη δουλεύουν με e-invoices ( digitally signed ) ο κάθε επιχειρηματίας/έμπορος εδώ πρέπει να σκάσει τουλάχιστον 1500€ ( πρόγραμμα/bridge/φορολογικός μηχανισμός για να έχει κάτι ...παραπλήσιο ( και μην ξεχνάμε τα έξοδα συντήρησης του μηχανισμού ).
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες