Startups | Ιδέες και υλοποίηση

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 18 Ιαν 2011 19:34

Hello all!

Όπως λέει και ο τίτλος Startups | Ιδέες και υλοποίηση!

Με τα νέα startups να μας κατακλύζουν καθημερινά πιστεύω πως πολλοί από εσάς είχατε και έχετε ιδέες! Είναι εφικτό να τις υλοποιήσει κανείς; Ποιοι από εσάς τις έχετε υλοποιήσει; Πως υλοποιούμε μια ιδέα χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις πάνω σε κάτι (π.χ. web application development) ;; Είναι μερικές απορίες που έχω και θα ήθελα μια γενικότερη συζήτηση πάνω σε αυτό!

Ο λόγος που το ξεκινάω είναι γιατί συχνά-πυκνά έχω ιδέες, οι οποίες προκύπτουν από τις καθημερινές μου ανάγκες, σκέφτομαι το τι & το πως σε γενικές γραμμές αλλά πάντα κολλάω στην υλοποίηση κυρίως λόγω έλλειψης ειδικότερων γνώσεων.

Έχω σκεφτεί να τις αναθέσω σε εταιρίες αλλά ξέρω πως δεν θα υλοποιηθεί με το μεράκι που εγώ θέλω και πως θα είναι λίγο ζόρι στην ανάπτυξη και την συντήρηση, της εκάστοτε εφαρμογής, αργότερα.

Όσο για να βρεί κανείς τα κατάλληλα άτομα... Μου φαίνεται αρκετά δύσκολο!

Θα ήθελα να ακούσω γνώμες, εμπειρίες και οτιδήποτε μπορεί να βοηθήσει.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 18 Ιαν 2011 20:24

Για μένα μια πολύ καλή πρόταση είναι η συμμετοχή σε open meetings / open coffee που εκτός του ότι μπορείς να κάνεις γνωριμίες που μπορεί να καταλήξουν στην δημιουργία μιας ομάδας που θα τρέξει το project, μπορεί να βρεις και επενδυτές.
π.χ. ρίξε μια ματιά : http://opencoffee.gr και http://theopenfund.com/

apostolos_k
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apostolos_k » 19 Ιαν 2011 09:33

Επειδή κατά την γνώμη μου, υπάρχει γενικότερα, μια παρανόηση στην Ελλάδα με τον όρο start up…. η ακριβής «Βρετανική έννοια» είναι οποιαδήποτε web επιχείρηση ξεκινάει τώρα (start up είναι και ένα απλό νέο clone deal site)

Ένα start up δεν σημαίνει ότι είναι και μια νέα ιδέα

Αγαπητέ emphasy … Been there done that

Πριν από οτιδήποτε κατά την γνώμη μου θα πρέπει να έχεις «δουλέψει» την ιδέα σου και να την έχεις «ολοκληρωμένη».

Δεν θα το αποκαλέσω με τον όρο του business plan δηλαδή, αλλά θα το ονομάζω, απλά, να έχεις αναπτύξει την ιδέα, να την έχεις κάνει «ένα ολοκληρωμένο ελκυστικό πακέτο» την οποία ιδέα θα πρέπει να τεκμηριώσεις ότι μπορεί να λειτουργήσει ότι μπορεί να γίνει επιτυχημένη και κερδοφόρα.

Εάν εσύ που έχεις την ιδέα plus την λειτουργία του project είσαι προετοιμασμένος και οργανωμένος…. ίσως τελικά όλα γίνουν λίγο πιο εύκολα.

Τώρα οι περιπτώσεις υλοποίησης μιας ιδέας είναι περιορισμένοι … είτε έχεις το know how και το κάνεις μόνος σου, είτε πληρώνεις μια εταιρία , είτε μέσω συνεταιρισμών με άτομα ή εταιρίες ….. εύκολα ή δύσκολα και εάν υπάρχει τύχη…. προχωράς.

Υπάρχει πάλι η πιθανότητα ενώ εσύ απόλυτα προετοιμασμένος, είτε να μην μπορούν να καταλάβουν την ιδέα σου (γιατί δεν έχει έρθει ακόμα στην Ελλάδα) είτε να μην μπορούν να καταλάβουν το μέγεθος που θα έχει το project όταν αναπτυχθεί η ιδέας σου….. τότε κατά την γνώμη μου, εάν φυσικά υπάρχει η δυνατότητα, απευθύνεσαι στο εξωτερικό…

Υπάρχει και το "Αναζήτηση Επενδυτών ή Συνεργατών" εδώ μέσα που μπορεί να σε βοηθήσει

Πάντως εάν πιστεύεις σε κάτι το κυνηγάς όσο πάει….

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 19 Ιαν 2011 11:43

Ο ευκολότερος τρόπος να βρείς συνεργάτες για την υλοποίηση της ιδέας/project σου είναι μέσω γνωστών/συγγενών/φίλων.

Για ένα άτομο που δεν είναι μέσα στο συγκεκριμένο χώρο είναι δύσκολο να κάνει μια αρχή αν δεν έχει χρήματα για να προσλάβει.

Εχω 3 projects (online όλα) αυτή τη στιγμή και όλα τα άρχισα μαζι μέ φιλους και γνωστούς.

Το δυσκολότερο σε μια συνεργασία είναι η συνεννόηση μεταξύ των συνεργατών... με άτομα που δεν τα γνωρίζεις προσωπικά δεν νομίζω πως υπάρχει περίπτωση να κάνεις κάτι.

Αυτό που είπε ο dimsis (opencofee) είναι μια καλή αρχή για να κάνεις γνωριμίες.

Μέσω forums δεν αξίζει κάν να μπεις στο κόπο να ποστάρεις εκτός και αν πρόκειτε για κάτι πολύ μικρό.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 19 Ιαν 2011 12:15

Πολύ χρήσιμο μπορεί να σου φανεί το http://answers.onstartups.com/

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 19 Ιαν 2011 12:29

Figaro έγραψε: Μέσω forums δεν αξίζει κάν να μπεις στο κόπο να ποστάρεις εκτός και αν πρόκειτε για κάτι πολύ μικρό.
Μην είσαι τόσο σίγουρος. Κάποιος που γνωρίζω, θα το διαβάζει και θα κουνάει χαμογελώντας το κεφάλι. Κάποιος που λίγους μήνες πριν, ήταν στη θέση του emphasy.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 19 Ιαν 2011 12:37

korgr έγραψε:
Figaro έγραψε: Μέσω forums δεν αξίζει κάν να μπεις στο κόπο να ποστάρεις εκτός και αν πρόκειτε για κάτι πολύ μικρό.
Μην είσαι τόσο σίγουρος. Κάποιος που γνωρίζω, θα το διαβάζει και θα κουνάει χαμογελώντας το κεφάλι. Κάποιος που λίγους μήνες πριν, ήταν στη θέση του emphasy.
Και έκανε σοβαρή συνεργασία (σύσταση εταιρίας, άτομα, χχχχ/μήνα επένδυση) ?
Καλή φάση...

Δε μιλάω για συνεργασία του τύπου
Πουλάει ο Χ domains και έρχομαι και εγώ με άλλη εταιρία και αγοράζω domains απο το συνεργάτη που βρήκα μέσω forum.

Τέτοιες συνεργασίες εχω κάνει και εγώ αρκετές με άτομα απο το FS :P

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 19 Ιαν 2011 15:31

Όχι, μιλάω για ολοκληρωμένη ιδέα, συγκροτημένο μπιζνες-πλαν κλπ
Επίσης μιλάω για καταπληκτικό άνθρωπο που ξέρει τι του γίνεται και τι ακριβώς θέλει.
Σεβόμενος την επιθυμία του για ανωνυμία, δεν μπορώ να επεκταθώ...

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 19 Ιαν 2011 21:49

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας! Τα opencoffee τα ξέρω και αν δεν κάνω λάθος αυτή τη στιγμή πραγματοποιείται ένα στην Θεσσαλονίκη, αλλά δεν πήγα (βλακεία μου). Next time, που θα έχω και κάτι πιο ολοκληρωμένο, και κάτι να παρουσιάσω σε τυχόν γνωριμίες που με βολεύουν.

Όσο για το θέμα, δεν ψάχνω συνεργάτες απλά ζήτησα συμβουλές και παρόμοιες εμπειρίες,
γιατί ενώ ασχολούμαι και παρακολουθώ τον κόσμο του ιντερνετ από παιδάκι, έχω χάσει αρκετές επαφές που είχα με άτομα του χώρου. Αλλά ποτέ δεν είναι αργά, ακόμη στα 19 είμαι! ;-)
apostolos_k έγραψε: Πάντως εάν πιστεύεις σε κάτι το κυνηγάς όσο πάει….
Αυτής της άποψης είμαι και εγώ, γιατί συνήθως τα αποτελέσματα είναι θετικά. :)

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 19 Ιαν 2011 22:46

Επίσης υπάρχουν και οι ειδικοί σύμβουλοι ακριβώς για αυτό το πράγμα. Τους πληρώνεις ένα ποσό, εξετάζουν την ιδέα σου κι αν τους αρέσει, σε παίρνουν από το χέρι και σε συστήνουν σε όλα τα funds στην Ελλάδα και σε πολλά του εξωτερικού.
Συνήθως είναι άνθρωποι με πολλές και καλές γνωριμίες, πετυχημένοι στο χώρο και πολλές φορές, ίσως χρηματοδοτήσουν και αυτοί μια καλή ιδέα ή ίσως συμμετάσχουν με άλλο τρόπο, π.χ. δεν θα σου ζητήσουν αμοιβή.

Το opencoffee είναι μια καλή αρχή ;)
Γίνονται πραγματάκια

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες