[Solved] Το laptop μου έκανε μπάνιο με τσάι χαμομήλι!

Σχετικά με όλα τα Laptop, Netbook και Tablet PCs

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 19 Ιαν 2011 02:31

Καλημέρα σας,

Ενώ προσπαθούσα να κάνω μία εργασία για το σχολείο μου πριν από λίγες ώρες (3-4), έριξα κατά λάθος μία φλιτζάνα, αρκετά ζεστό, έως καυτό, τσάι χαμομήλι επάνω στο laptop μου... Μέχρι τη στιγμή που τον έκλεισα και έβγαλα την μπαταρία (4 - 5 sec) δεν ακούστηκε/φάνηκε/μύρισε τίποτα περίεργο...

Τον καθάρισα εξωτερικά, αλλά εξακολουθούσε να στάζει τσάι από κάθε εξαερισμό. Έτσι, τον άνοιξα τελείως, έβγαλα και καθάρισα δίσκο και RAM, καθάρισα τη μητρική και την ψύκτρα του επεξεργαστή (η οποία, καθότι χαμομήλι, «πότισε» και έγινε κίτρινη, αντί ασημένια, που ήταν...) και συναρμολόγησα ξανά το laptop.

Ωστόσο, όταν το συνδέω στην πρίζα ανάβει μόνο το λαμπάκι (πράσινο) που ανάβει όταν λειτουργεί κανονικά (και επάνω στο κουμπάκι on/off), ενώ το λαμπάκι με το εικονίδιο της μπαταρίας αναβοσβήνει, ειδικά όταν πατάω το κουμπάκι εκκίνησης --δεν ακούγεται τίποτα απολύτως να κινείται (ψύκτρα, δίσκος)!

1) Υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω; Θα το αφήσω και μέχρι αύριο να στεγνώσει, αν και είναι ήδη στεγνό...
2) Υπάρχει περίπτωση να κάηκε κάποιο εξάρτημα, μέσα στο laptop; Συμφέρει να το πάω για service (καθότι Sony) ή δεν θα αξίζει τα χρήματα --πριν από 20 μέρες περίπου έκλεισε τα 3 χρόνια);
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tasos-21 την 12 Φεβ 2011 15:27, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 19 Ιαν 2011 09:35

Πολύ Καλημέρα σου :D
Όντως:
1) Κατ'αρχήν τ'αφήνεις να στεγνώσει καλά. Μπορεί να φαίνεται στεγνό, αλλά σε κάποια σημεία με ατελέστατο εξαερισμό, μπορεί να υπάρχουν ακόμα υπόλοιπα απ'το χαμομήλι, που δεν έχουν στεγνώσει. Θα πρότεινα 3~4 μέρες έκθεση (διαλυμένο, όσο μπορείς, σε μέρη) σε μέρος με όσο περισσότερο δυνατό ρεύμα αέρα (ζεστό-κρύο δεν έχει σημασία).
2) Το πας από SONY-Service μεριά. Βλέπεις (σου λένε) πόσο θα πάει το 'μαλλί', και κανονίζεις:
2α) Θα πάρεις καινούργιο. Ή 2β) Θα το αφήσεις για επισκευή.
Πάντως... Επειδή το ότι 'βλέπεις' για στεγνό το Laptop, δεν σημαίνει και ότι είναι! :wink: , γι'αυτό σου προτείνω και το (1).
Επίσης, δεν ξέρω αν το χαμομήλι, ακόμα και στεγνό, έχει ικανή μόνωση όπως το νερό. :think:

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 19 Ιαν 2011 19:14

Πρώτα απ' όλα, να σε ευχαριστήσω για την άμεση ανταπόκριση και το χρόνο σου! ;-)
DGeorge έγραψε: Πολύ Καλημέρα σου :D
Όντως:
1) Κατ'αρχήν τ'αφήνεις να στεγνώσει καλά. Μπορεί να φαίνεται στεγνό, αλλά σε κάποια σημεία με ατελέστατο εξαερισμό, μπορεί να υπάρχουν ακόμα υπόλοιπα απ'το χαμομήλι, που δεν έχουν στεγνώσει. Θα πρότεινα 3~4 μέρες έκθεση (διαλυμένο, όσο μπορείς, σε μέρη) σε μέρος με όσο περισσότερο δυνατό ρεύμα αέρα (ζεστό-κρύο δεν έχει σημασία).
Όταν λες «διαλυμένο, όσο μπορείς, σε μέρη», αρκεί το να βγάλω το καπάκι από κάτω και τον δίσκο, τις μνήμες RAM και τη μονάδα CD/DVD ή να αφαιρέσω και ψύκτρες επεξεργαστή* και κάρτας γραφικών;

* Μήπως να δοκιμάσω να ανανεώσω την θερμοαγώγιμη πάστα, σε περίπτωση που την διέλυσε το υγρό;
DGeorge έγραψε: 2) Το πας από SONY-Service μεριά. Βλέπεις (σου λένε) πόσο θα πάει το 'μαλλί', και κανονίζεις:
2α) Θα πάρεις καινούργιο. Ή 2β) Θα το αφήσεις για επισκευή.
Πάντως... Επειδή το ότι 'βλέπεις' για στεγνό το Laptop, δεν σημαίνει και ότι είναι! :wink: , γι'αυτό σου προτείνω και το (1).
Κοίταξε... τους είχα στείλει ένα e-mail, επειδή είχε πέσει ένα βιβλιαράκι επάνω στο laptop και έσπασε ένα κουμπί, να αλλάξω, εάν γίνεται, το πληκτρολόγιο ή/και την οθόνη (από απορία, κυρίως) για 1-2 καμένα pixels που είχε και οι τιμές που μού έστειλαν είναι οι εξής:
→ Πληκτρολόγιο: 70€
→ Οθόνη: 520€

(Υπ' όψιν ότι το laptop κόστισε 1.396,00€ πριν από 3 χρόνια!)

Έκτοτε, όταν ακούω «Sony Service» αλλάζω δρόμο! :P
DGeorge έγραψε: Επίσης, δεν ξέρω αν το χαμομήλι, ακόμα και στεγνό, έχει ικανή μόνωση όπως το νερό. :think:
Τι θέλεις να πεις με τη φράση «ικανή μόνωση», στην περίπτωση αυτή;

Επιπλέον, κάτι άλλο που παρατήρησα, ήταν πως σε μερικά κουμπιά στο πληκτρολόγιο υπήρχαν και υπολείμματα από το μέλι που είχε το τσάι, το οποίο έπηξε πλέον... Αν και μέσα δεν είδα πουθενά, αλλά δεν ξέρω μήπως πήγε σε καμία CPU/GPU... Θα το ανακαλύψω το βράδυ αυτό. :hammer:

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 19 Ιαν 2011 20:24

tasos-21 έγραψε:Πρώτα απ' όλα, να σε ευχαριστήσω για την άμεση ανταπόκριση και το χρόνο σου! ;-)
Μεταξύ 'ορκισμένων' Freestuffιτών αυτά εννοούνται εφόσον είναι εφικτά :D
tasos-21 έγραψε:Όταν λες «διαλυμένο, όσο μπορείς, σε μέρη», αρκεί το να βγάλω το καπάκι από κάτω και τον δίσκο, τις μνήμες RAM και τη μονάδα CD/DVD ή να αφαιρέσω και ψύκτρες επεξεργαστή* και κάρτας γραφικών; Ακριβώς έτσι

* Μήπως να δοκιμάσω να ανανεώσω την θερμοαγώγιμη πάστα, σε περίπτωση που την διέλυσε το υγρό;
Το τελευταίο δεν είναι καθόλου -μα καθόλου- άσχημη ιδέα :P
tasos-21 έγραψε:Κοίταξε... τους είχα στείλει ένα e-mail, επειδή είχε πέσει ένα βιβλιαράκι επάνω στο laptop και έσπασε ένα κουμπί, να αλλάξω, εάν γίνεται, το πληκτρολόγιο ή/και την οθόνη (από απορία, κυρίως) για 1-2 καμένα pixels που είχε και οι τιμές που μού έστειλαν είναι οι εξής:
→ Πληκτρολόγιο: 70€
→ Οθόνη: 520€

(Υπ' όψιν ότι το laptop κόστισε 1.396,00€ πριν από 3 χρόνια!)

Έκτοτε, όταν ακούω «Sony Service» αλλάζω δρόμο! :P
Σεβαστότατα όλα αυτά. Όπως και το όνομα SONY που 'πουλάει' η Εταιρεία.
Οπότε -πάντα κατ'εμέ- 1) Δεν παίρνουμε Laptop αν δεν είναι απόλυτη η ανάγκη του... (Αυτό σημαίνει ότι θα βγάλει και τα λεφτά του από τη χρήση του :wink: ) και
2) Αν -αναγκαστικά- πρέπει να πάρουμε κάτι τέτοιο, δεν είναι αναγκαία η αγορά του υπερκορυφαίου, καθώς θα είναι και το υπερακριβό. Υπάρχει -εκτός από τη 'σαβούρα'- πάντα και η Β' κατηγορία (όπως π,χ, HP).
tasos-21 έγραψε:
DGeorge έγραψε:Επίσης, δεν ξέρω αν το χαμομήλι, ακόμα και στεγνό, έχει ικανή μόνωση όπως το νερό. :think:
Τι θέλεις να πεις με τη φράση «ικανή μόνωση», στην περίπτωση αυτή;
Εννοώ πως αν μείνει κάπου -π.χ. ανάμεσα σε δύο επαφές- στεγνό/ξεραμένο χαμομήλι (από αυτό που έπινες, αν θα υπάρχει διαρροή, ή όχι, από μέσα του. Θα συμπεριφερθεί σαν να μην υπάρχει; (-Καλός μονωτής) Θα συμπεριφερθεί σαν καλώδιο; (-Κακός μονωτής) Θα συμπεριφερθεί σαν κάτι ενδιάμεσο (-Αντίσταση); Μάλλον αυτό θα συμβεί! Θα είναι όμως αρκετή αυτή η αντίσταση ώστε να λειτουργήσει σωστά το σύστημα; (Οι επαφές μπορεί να αναφέρονται κάπου πάνω στη Motherboard, για παράδειγμα)
tasos-21 έγραψε:Επιπλέον, κάτι άλλο που παρατήρησα, ήταν πως σε μερικά κουμπιά στο πληκτρολόγιο υπήρχαν και υπολείμματα από το μέλι που είχε το τσάι, το οποίο έπηξε πλέον... Αν και μέσα δεν είδα πουθενά, αλλά δεν ξέρω μήπως πήγε σε καμία CPU/GPU... Θα το ανακαλύψω το βράδυ αυτό. :hammer:
Το μέλι, που ανέφερες τελευταίο, μου θύμισε το ανέκδοτο με τον κροκόδειλο στη μπανιέρα, τη σύζυγο να ουρλιάζει, και τον μεσίτη να λέει ατάραχος στον υποψήφιο πελάτη "Μη δίνετε σημασία! Για την υγρασία θα μιλήσουμε αργότερα :lol: :lol: "
Υπόλοιπα από ζάχαρες, μέλια, και λοιπά συναφή πρέπει να απομακρύνονται -όσο πιο σχολαστικά γίνεται- με βαμβάκι και οινόπνευμα...Μάλλον :wink:

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 20 Ιαν 2011 21:57

Τελικά, δεν κατάφερα ακόμη να βρω χρόνο να το αποσυναρμολογήσω, λόγω πιεσμένου προγράμματος (σχολείο + φροντιστήρια = διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα...) :hammer:
DGeorge έγραψε: Μεταξύ 'ορκισμένων' Freestuffιτών αυτά εννοούνται εφόσον είναι εφικτά :D
Χαίρομαι που το πιστεύεις! Αν και η ευγένεια θά 'ναι πάντα ευγένεια! :P
DGeorge έγραψε: Ακριβώς έτσι
Κατάλαβα... αφαιρώ μέχρι και την τελευταία βίδα! :D
Κατέβασα και το Service Manual του laptop, για καλό και για κακό, καθώς δεν έχω ανοίξει ποτέ ξανά laptop...
DGeorge έγραψε: Το τελευταίο δεν είναι καθόλου -μα καθόλου- άσχημη ιδέα :P
Θα το φροντίσω και αυτό!
Πρέπει να φανώ αντάξιος όσων μου προσέφερε τόσα χρόνια, ιδίως με το Photoshop! :D
DGeorge έγραψε: Σεβαστότατα όλα αυτά. Όπως και το όνομα SONY που 'πουλάει' η Εταιρεία.
Οπότε -πάντα κατ'εμέ:
1) Δεν παίρνουμε Laptop αν δεν είναι απόλυτη η ανάγκη του... (Αυτό σημαίνει ότι θα βγάλει και τα λεφτά του από τη χρήση του :wink: ) και
2) Αν -αναγκαστικά- πρέπει να πάρουμε κάτι τέτοιο, δεν είναι αναγκαία η αγορά του υπερκορυφαίου, καθώς θα είναι και το υπερακριβό. Υπάρχει -εκτός από τη 'σαβούρα'- πάντα και η Β' κατηγορία (όπως π,χ, HP).
Μιας και αναφέρθηκες σε κατηγορίες, ποιές εταιρείες, κατά τη γνώμη σου, ανήκουν στην πρώτη;

Επιπλέον, είχα προτιμήσει την Sony λόγω ποιότητας/ονόματος, αλλά και για τα πλαστικά της... Στα HP δεν με βολεύει να χρησιμοποιώ Photoshop, λόγω των γυαλιστερών πλαστικών τους... Ξέρω, ίσως να ακούγεται χαζό, αλλά είμαι κάπως ιδιότροπος... :oops:
DGeorge έγραψε: Εννοώ πως αν μείνει κάπου -π.χ. ανάμεσα σε δύο επαφές- στεγνό/ξεραμένο χαμομήλι (από αυτό που έπινες, αν θα υπάρχει διαρροή, ή όχι, από μέσα του. Θα συμπεριφερθεί σαν να μην υπάρχει; (-Καλός μονωτής) Θα συμπεριφερθεί σαν καλώδιο; (-Κακός μονωτής) Θα συμπεριφερθεί σαν κάτι ενδιάμεσο (-Αντίσταση); Μάλλον αυτό θα συμβεί! Θα είναι όμως αρκετή αυτή η αντίσταση ώστε να λειτουργήσει σωστά το σύστημα; (Οι επαφές μπορεί να αναφέρονται κάπου πάνω στη Motherboard, για παράδειγμα)
Σ' ευχαριστώ και για την εξήγηση! Τώρα το εμπέδωσα. :P
DGeorge έγραψε: Το μέλι, που ανέφερες τελευταίο, μου θύμισε το ανέκδοτο με τον κροκόδειλο στη μπανιέρα, τη σύζυγο να ουρλιάζει, και τον μεσίτη να λέει ατάραχος στον υποψήφιο πελάτη "Μη δίνετε σημασία! Για την υγρασία θα μιλήσουμε αργότερα :lol: :lol: "
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
DGeorge έγραψε: Υπόλοιπα από ζάχαρες, μέλια, και λοιπά συναφή πρέπει να απομακρύνονται -όσο πιο σχολαστικά γίνεται- με βαμβάκι και οινόπνευμα...Μάλλον :wink:
«Μάλλον»; Τι «μάλλον»; :P

Αστειεύομαι... σε εμπιστεύομαι. :wink:

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 21 Ιαν 2011 09:25

tasos-21 έγραψε:...Αν και η ευγένεια θά 'ναι πάντα ευγένεια! :P
Κι αυτό εννοείται βέβαια. Εξ'άλλου ευγένεια, κι ανταλλαγή φιλοφρονήσεων -εφόσον εννοούνται- είναι ανάσα ζωής στην προσπάθεια για βοήθεια.
tasos-21 έγραψε:...Μιας και αναφέρθηκες σε κατηγορίες, ποιές εταιρείες, κατά τη γνώμη σου, ανήκουν στην πρώτη;
Δεν θα κάνω τον ειδήμονα στο θέμα 'Laptop'. Δεν είχα, δεν έχω, και δεν βλέπω -προς το παρόν- λόγο να έχω κάτι τέτοιο. Μάλλον θα πρέπει να απευθυνθείς στα παλληκαρόπουλα/moderators, ή/και σε μέλη-χρήστες Laptop, που γνωρίζουν το θέμα καλά. Όποιος σου προτείνει κάτι, -κατ'εμέ- θα πρέπει να έχει γνώση και πείρα στο θέμα Laptop, ώστε να μάθεις κάτι σωστό και υπεύθυνα.
Γι'αυτό βλέπεις, ότι κι εγώ αποφεύγω, να σου πω/προτείνω περισσότερα. :wink:
Απλώς, και το τονίζω -μόνο κατά διαίσθηση-, θεωρώ τη SONY και τη DELL μόνες στην Α' Κατηγορία. Κι από κει και μετά HP, COMPAQ κλπ.
Για τη LENOVO, γνωρίζω ότι έχει στενή σχέση με την IBM (που την πάω με χίλια στα PC, όσο ήταν στον χώρο).... Θυγατρική είναι; Ξεκομμένη είναι; Αδελφή Εταιρεία είναι; ...Δεν ξέρω!
Πάντως μου εμπνέει κάποιον 'περίεργο' σεβασμό :think: Θα την τοποθετούσα στα Laptop Α'~Β' Κατηγορία, με σοβαρή υποψία ακόμα και για Full Α' Κατηγορία.
Όσα σου γράφω, σ'το επαναλαμβάνω, ότι πρόκειται για απόψεις μόνο κατά διαίσθηση! ...Για να μην παρεξηγηθούμε :wink: :D

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 22 Ιαν 2011 10:42

Πολύ Καλημέρα :D
Σχετικά με τις κατηγορίες που ζήτησες:
Χτες βράδυ είχα μια σχετική συζήτηση με κάποιους -επίσης- ενδιαφερόμενους για Laptop. Έμαθα/άκουσα λοιπόν τα εξής:
Ως καλύτερη αγορά άκουσα το όνομα Toshiba με πολύ κοντά το όνομα HP.
Επίσης ότι καλύπτονται από εγγύηση 1~2 χρόνια, ενώ πληρώνοντας αρκετά, μπορείς να την επιμηκύνεις μέχρι και τα 4 χρόνια,
Έμαθα επίσης ότι, όπως φυσικά και τα PC, κυκλοφορούν με διάφορους επεξεργαστές (CPU), με -επίσης φυσικά- ανάλογες αυξο-μειώσεις τιμών.
Και τελικά ξαναφτάνουμε στο 'διά ταύτα': Αφού είσαι αναγκασμένος, από τις περιστάσεις, να έχεις ένα Laptop, θα πάρεις αυτό που σε καλύπτει και -παράλληλα- αντέχει άνετα η τσέπη σου.
Ο γιάπης από τη Mercendes, θα χρειαστεί -οπωσδήποτε- ένα SONY-VAIO για τις παρουσιάσεις του στους υποψήφιους πελάτες. Πρέπει να 'πουλάει' και κάποια 'μούρη' μέσα από τη μάρκα του Laptop. Ωστόσο, και πάλι, για μιά απλή παρουσίαση, δεν του χρειάζεται για παράδειγμα η τρι-πύρηνη CPU! Και με τη διπύρηνη θα κάνει άριστα τη δουλειά του, ενώ παράλληλα δεν θα καταλάβει -σχεδόν- κανείς πελάτης αν έχει τρι-πύρηνη, ή διπύρηνη.
Αυτός όμως θα χρειαστεί, επειδή κάνει παρουσιάσεις, μιά πολύ μεγάλη οθόνη, πράγμα που ίσως δεν θα χρειαστείς εσύ.
Όπως επίσης εσύ, ως μη-γιάπης της Mercendes, δεν θα χρειαστείς (μάλλον :D ) να 'πουλήσεις μούρη' με ένα SONY-VAIO.
1) Κάνεις μια ΟικονομοΤεχνική μελέτη: Πόσα μπορείς -άνετα- να πληρώσεις; Τι δυνατότητες/προδιαγραφές θεωρείς ως απαραίτητες από το Laptop σου;
2) Κάνεις μιά έρευνα αγοράς: Ποιός λεβέντης/κατάστημα καλύπτει -όσο γίνεται περισσότερο- τη μελέτη σου;
3) Πηγαίνεις και αγοράζεις το καλούδι σου :wink: :wink:

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 22 Ιαν 2011 15:48

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!

Τώρα που θυμήθηκα, είχε βγει και μία έρευνα πριν από μερικούς μήνες, σχετικά με την αξιοπιστία των κατασκευαστών laptop και, αν θυμάμαι καλά, την πρωτιά την είχαν πάρει η Asus και η Toshiba.

Και κάτι που παρατήρησα... Δεν ανέφερες καθόλου την Apple... Σε ποιά θέση θα την τοποθετούσες;

Επιπλέον, για να επιστρέψω και στο VAIO, θα ξεκινήσω με μία ερώτηση:
Πόσο γκαντέμης μπορεί να είναι ένας άνθρωπος; :roll:

Άνοιξα το laptop, καθάρισα τα πάντα, ανανέωσα την «αλοιφή» σε CPU και GPU και το συναρμολόγησα ξανά. Πέρα από μερικά πλαστικά που -λογικό ήταν- δεν κάθονται πάρα πολύ καλά, είναι όλα εντάξει. Εκτός από μία λεπτομέρεια! Από όλα τα κουμπιά του πληκτρολογίου, το μοναδικό που δεν λειτουργεί είναι το «9» (που και με NumLock, πάλι «9» είναι), το οποίο είναι το όγδοο (και τελευταίο!) ψηφίο από τον κωδικό που έχω στο BIOS, προκειμένου να ανοίξει το laptop! :o :lol:

Τι να πει κανείς; :roll:

Εδώ γεννάται κι ένα νέο ερώτημα... Πώς μπορώ να σπάσω τον κωδικό του BIOS;
Σε PC ξέρω: βγάζεις τη μπαταρία για λίγη ώρα ή βραχυκυκλώνεις εκείνα τα σιδεράκια και επαναφέρεται το BIOS στην αρχική του κατάσταση, αλλά σε laptop; :-?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 23 Ιαν 2011 19:38

Πολύ Καλησπέρα σου :D
Τι έγινε με το '9'; Δεν βγαίνει το πλήκτρο από το πληκτρολόγιο, όπως στα εξωτερικά, ώστε να καθαρίσεις τις επαφές;
1) Σχετικά με το 'πως χειρίζεσαι το BIOS' (RESET κλπ) οδηγίες πρέπει να υπάρχουν στο manual του, Πολύ πιθανό να 'παίζει' κάτι με αλλαγή στη θέση κάποιου jumper πάνω στη motherboard. Υποθέτω, θέλω να ελπίζω, ότι η Sony θα είναι αρκετά αναλυτική ως προς τη motherboard της. Ακόμα κι αν η motherboard είναι από άλλη Εταιρεία, θα μπορέσεις να βρεις οδηγίες-manual γι'αυτήν τη motherboard από το Site της 'μαμάς' της (της άλλης Εταιρείας).
Πάντως, κατ'εμέ πάντα, το θέμα 'ψηφίο 9' θα πρέπει να λυθεί οπωσδήποτε, ακόμα κι αν παρακάμψεις τον κωδικό σου... Για ευνόητους λόγους, όπως π.χ. δεκάδες άλλοι αριθμοοί κωδικοί και-μη, που -πολύ πιθανόν- να το περιλαμβάνουν. Χρειάζεται, πιστεύω, καλό καθάρισμα η motherboard, σ'όλον τον περίγυρο, όπου ακουμπούν τα πλήκτρα '9' τόσο στη μεριά κάτω από τ'αριθμητικά πλήκτρα-δεξιά, όσο και κάτω από τ'αριθμητικά πλήκτρα πάνω από τα γράμματα. Φαντάζομαι ότι -ευτυχώς- σε οδηγεί το πρόβλημα, στο πού πρέπει να επέμβεις καθαρίζοντας. Επιπλέον, θυμήθηκα ότι πολύ ισχυρόυεροι διαλύτες/καθαριστικά για τέτοιες φάσεις (επαφές) είναι το χλωροφόρμιο, κι ο τετραχλωράνθρακας. Προσοχή!! Είναι ισχυρά υπνωτικά/αναισθητικά!!
Αυτό σημαίνει ότι αν -και όταν- τα χρησιμοποιείς, πρέπει ο χώρος εργασίας να αερίζεται υπερβολικά καλά, ώστε να μη βρεθείς να τραβάς τζούρες :lol: και μετά ταβλιασμένος κάτω. Ωστόσο, αν πάρεις τα κατάλληλα μέτρα πρόληψης, είναι άπαιχτα καθαριστικά. :hammer: :hammer: Επίσης αν τα χρησιμοποιήσεις, έχε κατά νου, ότι διαλύουν, πολύ εύκολα, συνθετικά υλικά. Πράγμα που σημαίνει: Ναι στις επαφές πάνω στη motherboard, όχι πάνω σε πλήκτρα, οθόνες, κλπ. Θα τα "καθαρίσουν" μιά για πάντα. Στα πλήκτρα σηκώνει άνετα οινοπνευματάκι! Στις οθόνες όμως..... Αγνό, παρθένο, νεράκι (να μη σου πω κι απεσταγμένο :hammer: :D )
2) Σχετικά με Apple, θα σου πρότεινα να στείλεις κάποιο PM στον πολύ καλό φίλο-Freestuffίτη Connor MacLeod. Εκτός από πεπειραμένος Τεχνικός, έχει και μιά πολύ μεγάλη πείρα (λόγω χρήσης και σχετικής έρευνας) πάνω σε θέματα MAC, Apple κλπ. Καθένας στο είδος του κι ο Λουμίδης στους καφέδες. :wink: :wink:

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 29 Ιαν 2011 16:50

Μετά από αρκετές μέρες επιστρέφω, με ένα update για το laptop!

1) Το «9» δεν λειτουργεί... kaput! :cry:

2) Όλο το πληκτρολόγιο άρχισε και γίνεται χάλια... κολλάνε τα πλήκτρα κ.λπ. Λέω να αγοράσω ένα εξωτερικό της Logitech. Έχεις κανένα λεπτό να μου προτείνεις;

3) Θυμήθηκα πως όλοι οι χαρακτήρες της κωδικοποίησης Unicode έχουν και τον αντίστοιχο συνδυασμό πλήκτρων, μέσω του «Alt» ώστε να μπουν. Το έψαξα στο internet και τελικά ο συνδασμός «Alt + 57» που αντιστοιχεί στο «9» λειτουργεί ακόμα και στο Boot Screen! Οπότε κατάφερα να μπω...

Όσο για τα καθαριστικά που προανέφερες... άσε καλύτερα! Θα με κυνηγάει η μαμά μου με το σκουπόξυλο! Άσε που δεν θα μου τα πουλήσουν κιόλας, αν είναι ισχυρά... :P

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 29 Ιαν 2011 18:14

Πολύ Καλησπέρα σου :D :D
Για εξωτερικό πληκτρολόγιο, δεν κατάλαβα ιτο πώς σου 'κόλλησε' για Logitech. Εκτός κι αν εννοείς και ασύρματο... Καθώς, ως απλό (ενσύρματο) εξωτερικό, κι ένα TURBO-X της κακιάς συμφοράς, όπως κι ένα Mitsos Company, θα έκανε μια χαρά τη δουλειά σου. Για πληκτρολόγιο μιλάμε... Έλεος! Δεν είναι και καμμιά τρελλή device. Ακόμα και DOS 3.30 το αναγνώριζε χωρίς drivers. Και με το παλιό φισάκι PS/2, και με USB, φαντάζομαι ότι θα το δει μονομιάς. Αυτό που έχω, (της πασίγνωστης βιομηχανίας έρευνας, τεχνολογίας, και κατασκευής ηλεκτρονικών "No Name") λειτουργεί άψογα επί X-συναπτά έτη.
Έχει βαρεθεί να με βλέπει, κι έχω βαρεθεί να το βλέπεω :lol: (Αυτό ως προς την ποιότητα και αντοχή των no-name πληκτρολογίων).
Ψάχνοντας διάφορες Internetικές εναλλακτικές λύσεις (Googleάροντας), μεταξύ άλλων, έπεσα πάνω σ'αυτό, και σ'αυτό.
Αφορούν πάντα σε επισκευή στο πληκτρολόγιο του Laptop σου, και όχι σε κάτι άλλο.
Ο δεύτερος έχει μιά τρελλή ιδέα: Να βγάλεις το χαλασμένο πληκτρολόγιο και να βάλεις ένα εξωτερικό... Κάπως χειρουργικά, Αν περάσεις το 'χεράκι' πάνω από τα εικονίδια των βημάτων (δίπλα από το εικονίδιο του pdf αρχείου), γράφει τι κάνεις σε κάθε βήμα.
(Καλύτερα θα ήταν να γραφτείς μέλος, 'αν δεν κοστίζει' ώστε να έχεις πλήρες το PDF-αρχείο. Στα χεράκια, κάποια βήματα κόβουν κομμάτι από το πλήρες χείμενο.)
Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο.

[Edit] Ιδέα της τελευταίας στιγμής και της...απελπισίας :P :
Βγάζεις δίσκους, cpu, μπαταρίες-εννοείται-. και ότι άλλο μπορείς.
Παίρνεις από τη μαμά έναν κουβά, που να το χωράει, και το βάζεις μέσα -ανοιγμένο- με το πληκτρολόγιο προς τα κάτω.
Γεμίζεις τον κουβά με χλιαρό-καθαρό νερό, μέχρι να σκεπάσει καλά το πληκτρολόγιο. Όχι παραπάνω!
Αρχίζεις και το κουνάς πέρα-δώθε, ώστε να κυκλοφορήσει το νεράκι απ'όπου είναι δυνατόν.
Αυτό επί κανένα δεκάλεπτο, ώστε να διαλυθούν χαμομήλια και μέλια (και το νεράκι καλός διαλύτης είναι, ειδικά όσο πιό ζεστό).
Αφού λήξει το 'μπουγάδιασμα, ώρα για 'άπλωμα' (δεν έχει στύψιμο :lol: ). Το βάζεις πρώτα με τα πλήκτρα προς τα κάτω, και μετά προς διάφορες γωνίες του πληκτρολογίου, ώστε να φύγουν τα πολλά νερά. Μετά το βάζεις φάτσα σε πολύ ισχυρό ρεύμα αέρα, όπως σου έγραφα και σε προηγούμενο, ώστε να στεγνώσει πλήρως.
Βάζεις στη θέση τους όσα έβγαλες, δοκιμάζεις και μας λες τ'αποτέλεσμα.[/Edit]

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 29 Ιαν 2011 20:15

tasos-21 έγραψε:Μετά από αρκετές μέρες επιστρέφω, με ένα update για το laptop!

1) Το «9» δεν λειτουργεί... kaput! :cry:

2) Όλο το πληκτρολόγιο άρχισε και γίνεται χάλια... κολλάνε τα πλήκτρα κ.λπ. Λέω να αγοράσω ένα εξωτερικό της Logitech. Έχεις κανένα λεπτό να μου προτείνεις;

3) Θυμήθηκα πως όλοι οι χαρακτήρες της κωδικοποίησης Unicode έχουν και τον αντίστοιχο συνδυασμό πλήκτρων, μέσω του «Alt» ώστε να μπουν. Το έψαξα στο internet και τελικά ο συνδασμός «Alt + 57» που αντιστοιχεί στο «9» λειτουργεί ακόμα και στο Boot Screen! Οπότε κατάφερα να μπω...

Όσο για τα καθαριστικά που προανέφερες... άσε καλύτερα! Θα με κυνηγάει η μαμά μου με το σκουπόξυλο! Άσε που δεν θα μου τα πουλήσουν κιόλας, αν είναι ισχυρά... :P
Αφου δούλεψε το Keyboard είναι το τελευταίο που θα αγχωθείς γιατί φτιάχνετε εύκολα, έχεις τις εξής επιλογές
1) προσπαθείς να το διαλύσεις εντελώς και να το καθαρίσεις ( το keyboard του λαπτοπ) και να δεις εαν θα δουλέψει
2) αγοράζεις ίδιο ανταλλακτικό από το ebay για το μοντέλο του λαπτοπ σου
3) βάζεις ένα εξωτερικό με usb και τέλειωσε η υπόθεση.
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 30 Ιαν 2011 10:35

Πολύ Καλημέρα φίλε telas :D
telas έγραψε:...Αφου δούλεψε το Keyboard είναι το τελευταίο που θα αγχωθείς γιατί φτιάχνετε εύκολα, έχεις τις εξής επιλογές
1) προσπαθείς να το διαλύσεις εντελώς και να το καθαρίσεις (το keyboard του λαπτοπ) και να δεις εαν θα δουλέψει...
Το πρόβλημα, μάλλον, έγκειται στο ότι ούτε αυτός γνωρίζει πώς, αλλά ούτε κι εγώ μποεώ να τον καθοδηγήσω πώς να ανοίξει το πληκτρολόγιο του Laptop. Καλό θα ήταν αν έχεις κάποια γνώση από άνοιγμα-καθάρισμα πληκτρολογίου Laptop, να μας την έλεγες.
Και μάλιστα θα πρότεινα, στην Κατηγορία: 'PC Hardware' να άνοιγες καινούργιο/ιδιαίτερο Θέμα με αυτό το αντικείμενο, με τίτλο: "Πληκτρολόγιο Laptop" και περιγραφή: "Άνοιγμα και Καθαρισμός"
Ξέρεις, μάλλον θα βοηθούσε πάρα πολύ κόσμο μιά τέτοια γνώση.
Αυτός που γνωρίζει κάτι-ο,τιδήποτε, το θεωρεί πλέον εύκολο....
Ωστόσο άραγε πόσα Ευρώπουλα έχουν δοθεί για 'εύκολα' πράγματα; Πόσα Ευρώπουλα έχουν δοθεί, από αρκετά σπίτια, για αντικατάσταση ενός ντουί, στο φωτιστικό του Σαλονιού; :wink: :wink:

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 30 Ιαν 2011 16:49

βασικά δεν ξέρω το μοντέλο του λαπτοπ οποτε δεν μπορω να ξέρω πως μπορει να βγαίνει το Keyboard, αλλα συνήθως είναι μονοκόμματα και βγαίνουν ολόκληρα, την έννοια "εύκολο" την απέδωσα στο ότι το λαπτοπ δουλεύει και το keyboard δεν είναι δα και το τόσο μεγάλη ζημιά και σαφώς η αλλαγή του είναι πιο εύκολη ας πουμε από το να αλλάξει ένα chipaki που ίσως να είχε καεί, το πληκτρολόγιο ένα μπριζάκι έχει συνήθως.

Επίσης με προσοχή μπορείς να αφαιρέσεις τα πλήκτρα ένα - ένα και να τα βάλεις σε μια κούπα με αβα για τα πιάτα και να τα αφήσεις να μουλιάσουν μετά τα ξεπλένεις να φύγει η μπίχλα και τα επανατοποθετείς πριν όμως με ένα λίγο υγρο πανάκι καθαρίζεις την επιφάνεια του keyboard απο τυχόν βρωμιές και δες εαν δουλέψει.
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 30 Ιαν 2011 20:19

Απ'όσα κατάλαβα από το πρώτο post, το Laptop είναι SONY, κια φαντάζομαι κάποιο από τα μοντέλα VAIO (αν αυτό βοηθάει).
Διάβασα στο Internet ότι δυστυχώς τα πληκτρολόγια των Laptop, διαφέρουν από τα κοινά-αξωτερικά... Έχουν και κάποια μεμβράνη, μάλλον ενιαία κάτω απ'όλα τα πλήκτρα.
Συνεπώς, θα έλεγα, μήπως πρέπει:
1) Να βγάλει μιά φωτό (με το κινητό του) το πληκτρολόγιό του, για να θυμάται τις θέεις όλων των πλήκτρων.
2) Να βγάλει προσεκτικά, όπως λες, και να καθαρίσει ένα-ένα τα πλήκτρα.
3) Να βγάλει και να καθαρίσει τη μεμβράνη, και ίσως ό,τι επαφές υπάρχουν κάτω από αυτήν.
(Καθάρισμα με καθαρό οινόπνευμα)
4) Ξαναμοντάρισμα, μεμβράνη, και πλήκτρα (τα πλήκτρα βάσει των θέσεων από τη φωτό στο κινητό) και
5) Να ελέγξει
Βασικά όμως φίλε tasos-21, είσαι Offside :D , ήδη από το πρώτο σου post.
Ο φίλτατος mod GeoStuff, όταν έγραφε αυτό εδώ: Διαβάστε πριν ανοίξετε νέο θέμα, δεν είχε πρόθεση να θίξει τον οποιονδήποτε. Αντίθετα μάλιστα, ζητώντας πιεστικά λεπτομερέστατες -όσο γίνεται- πληροφορίες για Hardware και OS/Software, είχε σκοπό να κάνει 'εύκολη τη ζωή' όλων μας:
1) Όσων απαντούμε, γιατί έχουμε καλύτυερη/σφαιρικότερη άποψη των καταστάσεων και προβλημάτων, ώστε να δώσουμε μιά καλύτερη πρόταση.... Και
2) Όσων ζητούμε βοήθεια, καθώς πολλαπλασιάζουμε δραματικά τις πιθανότητες να έχουμε πρόταση-λύση στο πρόβλημά μας.
Βλέπεις ότι, στην περίπτωσή σου, ο φίλος telas εντόπισε τη δική σου -βασική- παράλειψη:
telas έγραψε:βασικά δεν ξέρω το μοντέλο του λαπτοπ οποτε δεν μπορω να ξέρω πως μπορει να βγαίνει το Keyboard....
:wink: :wink:
Ωστόσο, φίλε telas, υπάρχει κάποιος γενικός τρόπος 'ανοίγματος' και ΄καθαρισμού' ενός πληκτρολογίου Laptop; Αν μάθεις το μοντέλο (προφανώς της SONY), θα είσαι σε θέση να δώσεις κάποιον τέτοιον τρόπο ('ανοίγματος' και ΄καθαρισμού' του πληκτρολογίου);
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 07 Φεβ 2011 13:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φορητοί Υπολογιστές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες