[Solved] Το laptop μου έκανε μπάνιο με τσάι χαμομήλι!

Σχετικά με όλα τα Laptop, Netbook και Tablet PCs

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 31 Ιαν 2011 01:07

Εκτιμώ πολύ όλες σας τις απαντήσεις και σας ευχαριστώ πολύ! Τις μελέτησα μία προς μία και έχω να πω (συνοπτικά, λόγω ώρας και διαβάσματος --θα επανέλθω) πως:

1) Παρήγγειλα τελικά ένα πληκτρολόγιο (της NOD) από το e-shop.gr με περίπου 15€, καθώς το πληκτρολόγιο έχει μεγάλη φασαρία

2) Με συγχωρείτε για την παράλειψη, απλώς το αρχικό post αναφερόταν μόνο στον καθαρισμό γενικά, κάθε laptop. Το μοντέλο είναι Sony VAIO VGN-AR51J και το Service Manual μπορείτε να το βρείτε εδώ, εάν βοηθάει σε κάτι: http://www.scribd.com/doc/37742660/Sony ... ice-Manual

3) Δεν ξέρω τον τρόπο με τον οποίο αφαιρούνται τα κουμπιά και φοβάμαι μην τα σπάσω... Δεδομένου ότι είναι και χρονοβόρο, θα το αφήσω έτσι και θα το λειτουργώ με το εξωτερικό και αν κάποια στιγμή έχω χρόνο και όρεξη, το καθαρίζω και αυτό!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 31 Ιαν 2011 12:21

Πολύ Καλημέρα σου :D
Δεν με περίμενες και πάλι έ; Όμως νά'μαι πάλι εδώ :P
Με θράσος στο Googleάρισμα έβαλα φράση-κλειδί: "how to take out the keys from a Laptop keyboard". Έδωσε ένα σκασμό αποτελέσματα (χωρίς τα εισαγωγικά). Ακόμα και βιντεάκια είδα να δίνει. Κάτι όμως που μου άρεσε, γιατί στο Site αυτό έχω βρει πολλά αξιόπιστα, ήταν κι αυτό εδώ.
Δείχνει πάρα πολύ ενδιαφέρον και πιθανόν να 'παίζει' και στη δική σου περίπτωση.
Επίσης δίνει κι αυτό το linkάκι, όπου υπάρχουν και κάποιες πρόσθετες οδηγίες για άνοιγμα/καθαρισμό πληκτρολογίου από Laptop. Κοίταξε και πες μου κανένα σχόλιο...
Εξάλλου αν φτιάξεις το εσωτερικό πληκτρολόγιό σου, μπορείς πάντα να έχεις και το εξωτερικό, που παρήγγειλες, για εφεδρικό. :wink:

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 01 Φεβ 2011 22:13

Χαχα, πολύ καλησπέρα σου! :D

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τα link, αλλά η απορία μου παραμένει... Συγκεκριμένα, εδώ: «Carefully pry each key loose with a small screwdriver»

Έχοντας ήδη ένα σπασμένο κουμπί (από πτώση βιβλίου επάνω στο laptop από την βιβλιοθήκη) δεν διακινδυνεύω να μείνω με περισσότερα κενά, οπότε λέω να μην δοκιμάσω -άμεσα, τουλάχιστον- να αφαιρέσω τα κουμπιά... Πέρα αυτού, εάν κρίνω από το πως κολλάνε τα κουμπιά, μπορεί να είναι και λόγω δικής μου χαζομάρας. Παρόλο που το άφησα να στεγνώσει πολύ καλά, το να βάζεις οινόπνευμα επάνω σε πλαστικό δεν είναι και ό,τι καλύτερο, πόσο μάλλον στη μεμβράνη που έχει κάτω από τα πλήκτρα, η οποία φαντάζομαι πως πλέον ξεράθηκε, χωρίς να 'μαι απόλυτα σίγουρος... :-?

Παρ' όλα αυτά, ίσως κάποια στιγμή να το δοκιμάσω, απλώς κάποια μεγάλη μέρα που θα έχω και χρόνο, καθώς πριν από λίγο πέρασα και από το e-shop και πήρα το πληκτρολόγιο που παρήγγειλα (http://goo.gl/I2a1g) και βολεύτηκα. :P

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 02 Φεβ 2011 21:52

Τα δύο άλλα υλικά-διαλύτες, που σου πρότεινα, χλωροφόρμιο και τετραχλωράνθρακας... Αυτά ίσως να προξενούσαν κάποιαν αλλοίωση στο συνθετικό. Και πάλι όμως, αν τα χειριστείς γρήγορα, (σαν να καθαρίζεις π.χ. ξυραφάκι με μπατονέτα), δεν φαντάζομαι ότι θα κάνουν τίποτ' άλλο από του να διαλύσουν/καθαρίσουν την επιφανειακή βρωμιά (χαμομηλάκι με μελάκι) :P
Αν, με σωτό/γρήγορο χειρισμό, οι δύο αυτοί πολύ-ισχυροί διαλύτες θα ήταν ασφαλείς κι αποτελεσματικοί, πόσω μάλλον το απλό καθαρό οινόπνευμα. Και πάλι θα το χειριστείς με μπατονέτα, εξάλλου :wink:
Αν βγάλεις τα πλήκτρα, και βρεις -όντως- κάποια μεμβράνη, την καθαρίζεις από πάνω- κι από κάτω, με κάποιο μεγαλύτερο κομμάτι βαμβάκι, και λίγο περισσότερο οινόπνευμα (πάντα -εννοούμε- καθαρό). Πίστεψέ με κανένα πλαστικό δεν θα πάθει τίποτα με διακριτική-σωστή χρήση. Και πάλι όμως, στη χειρότερη περίπτωση, (βανδαλισμός, τα έκανες μπάνιο στο οινόπνευμα - μετά το χαμομήλι :lol: ) το περισσότερο που θα μπορούσε να συμβεί είναι κάποιοι αποχρωματισμοί (αλλοίωση στο χρώμα κάποιων πλήκτρων)... Και πάλι, αυτό σ'το γράφω με πολλή αμφιβολία. :wink:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 07 Φεβ 2011 12:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 06 Φεβ 2011 00:52

Τι να πω, δεν ξέρω... Κάποια μεγάλη μέρα που θα αποφασίσω να το ανοίξω και πάλι, θα δω τι ακριβώς συνέβη και θα ανανεώσω το post.

Έως τότε, για άλλη μία φορά, να σε ευχαριστήσω πάρα πολύ, που με βοήθησες! :wink:

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 07 Φεβ 2011 12:17

Πολύ Καλημέρα σου :D
Εγώ απλώς έτυχε και βρέθηκα με κάποιες γνώσεις στο Θέμα σου.
Διαφορετικά, σίγουρα θα ήταν κάποιος άλλος! Εδώ, στο Freestuff, η αλληλοβοήθεια κι η αντίληψη για τη 'μοιρασιά' και την προώθηση της Γνώσης (όση κι αν είναι αυτή) θεωρούνται πράγματα δεδομένα.
Οι 'Ευχαριστίες' είναι πάντα καλοδεχούμενες από αυτόν που τις εννοεί, αλλά 'προσωπικά' τις προωθώ προς τα 'επάνω κλιμάκια' του Freestuff... Τον Cordis και τους Mods, που φροντίζουν ώστε να υπάρχει και να λειτουργεί ο χώρος αυτός. :wink:
Εννοείται ότι, όταν φτάσει η 'Μεγάλη Μέρα', που αναφέρεις, θα περιμένουμε νεώτερά σου...Για να μην γίνω υπερβολικός λέγοντας 'Με αγωνία' :P

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 12 Φεβ 2011 01:13

Δεν έχω παρά να συμφωνήσω, για άλλη μία φορά, με όσα ανέφερες. :wink:

Είναι ωραίο να είσαι νέος και να βλέπεις άτομα με αξίες και όρεξη για δουλειά και βοήθεια... σου δίνει κουράγιο και σε γεμίζει ελπίδες. :wink:

Όταν υπάρξει κάποιο νέο στην υπόθεση, θα ενημερώσω αμέσως! :wink:

pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 14 Φεβ 2011 00:46

για εξωτερικο πληκτρολογιο μονο logitech
εχουνε την κορυφαια ολων εγγυηση ...

ακομα και ο ιδιος να το χαλασεις που λεει ο λογος σου το αλλαζουνε με καινουργιο της προτίμησης σου

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φορητοί Υπολογιστές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης