Κοστολόγηση SEO

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
changlee
Επικοινωνία:

Κοστολόγηση SEO

Δημοσίευση από changlee » 19 Ιαν 2011 12:35

Γεια σας φίλοι μου,
Μπορεί στην Ελλάδα να ήμαστε ακόμη πίσω στο θέμα SEO αλλά η κοστολόγηση είναι μια απλή διαδικασία για κάποιους στο εξωτερικό. Ας ρίξουμε μια ματιά έτσι ώστε να παίρνουμε και εμείς έναν οδηγό.

Σε περιβάλλον της ΗΠΑ έχουν 7 διαφορετικά μοντέλα. Αυτά είναι συνοπτικά:

Ωριαία Αμοιβή: Αν για παράδειγμα απαιτηθούν 70 ώρες για ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα κατάταξης και χρεώνουμε 20€ / ώρα τότε το κόστος είναι 1.400€ . Το ίδιο ισχύει και για την συντήρηση του αποτελέσματος.

Χρέωση ανά έργο: Μια εξελιγμένη έκδοση του προηγούμενου μοντέλου κοστολόγησης SEO είναι η πάγια χρέωση ανά έργο. Αν μας ζητηθεί πχ μια κατάταξη όπου γνωρίζουμε πάνω κάτω τον ανταγωνισμό, τότε κάνουμε μια εκτίμηση κόστους.

Υπηρεσίες Συμβόλαιο: Στην εξέλιξη των μοντέλων κοστολόγησης, ήρθαν τα συμβόλαια. Εκεί γίνεται αναλυτικό συμφωνητικό για την βελτιστοποίηση, βελτίωση κατάταξης, ενσωμάτωση adwords, παρακολούθηση και συντήρηση των αποτελεσμάτων με ετήσια συνήθως κόστη.

Σταθερά ποσοστά κερδών: Σε περιπτώσεις μεγαλύτερης εμπιστοσύνης, ή με διαμεσολάβηση καλού δικηγόρου, οι web μάστορες μπορούν να πληρωθούν για της SEO υπηρεσίες τους μέσα από ποσοστά κερδών στις πωλήσεις - κρατήσεις. Είναι επίσης απαραίτητη και μια προκαταβολή.

Τροποποιημένα ποσοστά κερδών: Εξελιγμένη μορφή του παραπάνω μοντέλου (που μάλλον αργεί στην Ελλάδα να έρθει) περιλαμβάνει λεπτομέρειες πληρωμών και σε άλλες παραμέτρους όπως για παράδειγμα στις περιπτώσεις κατασκευών κατοικιών όπου γίνονται αντιπαροχές κλπ

Μηνιαία κοστολόγηση: Η οποία συμφέρει πολύ τον πελάτη - επιχειρηματία, γιατί μπορεί να κλείσει μια 2ετής ή 3ετής συμφωνία στα 200€ πχ το μήνα, και αυτός σε ενάμιση χρόνο να έχει γίνει πρώτο όνομα στα Βαλκάνια.

Πληρωμή με τα Rankings: Όπου οι SEO μάστορες πληρώνονται σε κάθε κατάταξη. Πχ 1000 για εμφάνιση από την 56η σελίδα στην 2η, 3.500€ για εμφάνιση στην 1η, ή 3.242€ για PR5 κλπ

Πληρωμή με τις επισκέψεις: Το οποίο είναι ίδιο μοντέλο με την κοστολόγηση της κατάταξης αλλά αφορά τους επισκέπτες. Πχ 500 επισκέπτες: 500€ εφάπαξ, 5000 επισκέπτες: 1000€ εφάπαξ. Το ζήτημα που εμφανίζεται εδώ είναι όταν οι επισκέπτες μας δεν είναι στοχευμένοι υποψήφιοι πελάτες.

από την μετάφραση του istoselides.wordpress.com
Τεχνολογική Ανάπτυξη (1μ.Χ. - 1975) = Τεχνολογική Ανάπτυξη (1975 - Σήμερα)

Μπορείτε να με βρείτε στην κατασκευή ιστοσελίδων BLB.gr | Δωρεάν Disavow File

Άβαταρ μέλους
fAzer

Κοστολόγηση SEO

Δημοσίευση από fAzer » 20 Ιαν 2011 00:56

Πολλά λεφτά.. Μου φαίνεται κοροϊδία

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Κοστολόγηση SEO

Δημοσίευση από Figaro » 20 Ιαν 2011 00:59

Αν πουλάς σπόρια... ναι είναι πολλά λεφτά.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Κοστολόγηση SEO

Δημοσίευση από cherouvim » 20 Ιαν 2011 13:09

Από ότι καταλαβαίνω σε μία SEO εργασία τα αποτελέσματα είναι συνήθως μετρήσιμα.

Αν για κάποιο λόγο οι ενέργειες που θα κάνει ο SEO expert δεν καρποφορήσουν τότε τι συμβαίνει; Υπάρχει δυνατότητα δηλαδή σε ένα συμβόλαιο για μία τέτοια εργασία να υπάρχει όρος που θα καλύπτει αυτή τη περίπτωση;

Δεν μιλάω για τα "Πληρωμή με τα Rankings" και "Πληρωμή με τις επισκέψεις" που αναφέρθηκαν, αλλά για την περίπτωση που για κάποιο λόγο το site δεν θα πάει μπροστά καθόλου.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Κοστολόγηση SEO

Δημοσίευση από cherouvim » 20 Ιαν 2011 13:11

fAzer έγραψε:Πολλά λεφτά.. Μου φαίνεται κοροϊδία
Πιο σου φαίνεται πολλά λεφτά; Νομίζω οτι ο OP έδωσε παραδείγματα συμβάσεων. Οπουδήποτε αναφέρει λεφτά το κάνει ως παράδειγμα (χρησιμοποιώντας το "π.χ" ή το "για παράδειγμα"). Το είδες αυτό;

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Κοστολόγηση SEO

Δημοσίευση από cdhyper » 20 Ιαν 2011 20:10

cherouvim έγραψε: Δεν μιλάω για τα "Πληρωμή με τα Rankings" και "Πληρωμή με τις επισκέψεις" που αναφέρθηκαν, αλλά για την περίπτωση που για κάποιο λόγο το site δεν θα πάει μπροστά καθόλου.
Δηλαδή το να πάει πίσω το αποκλείεις;
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Κοστολόγηση SEO

Δημοσίευση από cherouvim » 20 Ιαν 2011 21:17

cdhyper έγραψε:Δηλαδή το να πάει πίσω το αποκλείεις;
Όχι, δεν το αποκλείω φυσικά.

Φαντάζομαι οτι όπως σε όλες τις υπηρεσίες και προϊόντα αν πάθεις ζημιά (πχ πήγα το κουστούμι μου στο στεγνωτήριο και μου το καταστρέψανε, ή κόλλησε το γκάζι στο toyota και πέθανα) έτσι και σε αυτή μπορείς να ζητήσεις αποζημίωση ή να κάνεις μήνυση κτλ.

Αλλά ρωτάω απλά για την περίπτωση όπου τα μετρήσιμα αποτελέσματα δείξουν οτι δεν επήλθε καμία απολύτως αλλαγή. Κάτι που μπορεί να σημαίνει οτι η υπηρεσία ήταν "τζούφια" αλλά ίσως και οτι το case ήταν πάρα πολύ δύσκολο. Δουλεύει κανείς στην SEO αγορά έτσι;

Άβαταρ μέλους
changlee
Επικοινωνία:

Κοστολόγηση SEO

Δημοσίευση από changlee » 28 Ιαν 2011 21:42

Πιστεύω ότι κάθε συμφωνία γίνεται με σκοπό να εξυπηρετήσει και τους δύο. Αν σε κάθε σενάριο δεν υπάρχει αδικημένος τότε νομίζω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Ένα απλό παράδειγμα είναι το ότι η προκαταβολή γίνεται με την εμφάνιση του website στην πρώτη σελίδα των κυρίων λέξεων κλειδιών τις οποίες εργαζόμαστε.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Κοστολόγηση SEO

Δημοσίευση από Figaro » 28 Ιαν 2011 21:49

changlee έγραψε:Ένα απλό παράδειγμα είναι το ότι η προκαταβολή γίνεται με την εμφάνιση του website στην πρώτη σελίδα των κυρίων λέξεων κλειδιών τις οποίες εργαζόμαστε.
Ρωτάω σοβαρά (μην παρεξηγηθούμε πάλι).. γιατι δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα σωστά και με ενδιαφέρει.

Εννοείς πως προσφέρεις υπηρεσίες SEO και πληρώνεσε μόνο (προκαταβολή) μόνο οταν η σελίδα για την οποία θα κάνεις SEO φτάσει στην πρώτη σελίδα για τα keywords που θέλει ο πελάτης ;

Άβαταρ μέλους
changlee
Επικοινωνία:

Κοστολόγηση SEO

Δημοσίευση από changlee » 28 Ιαν 2011 22:00

Πες μου που ακριβώς έγραψα το
Figaro έγραψε:...προσφέρω υπηρεσίες SEO και πληρώνομαι μόνο (προκαταβολή) μόνο οταν η σελίδα για την οποία θα κάνω SEO φτάσει στην πρώτη σελίδα για τα keywords που θέλει ο πελάτης...
Υπάρχουν στην αρχή του θέματος 8 διαφορετικοί τρόποι κοστολόγησης όπου σε κάθε πελάτη υπάρχει και διαφορετική κοστολόγηση. Δεν καταλαβαίνω γιατί πολλοί το παίρνετε προσωπικά το ζήτημα.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Κοστολόγηση SEO

Δημοσίευση από Figaro » 28 Ιαν 2011 22:10

Εμ.. σου είπα πως δεν κατάλαβα καλα :)
Ένα απλό παράδειγμα είναι το ότι η προκαταβολή γίνεται με την εμφάνιση του website στην πρώτη σελίδα των κυρίων λέξεων κλειδιών τις οποίες εργαζόμαστε.
Απο αυτό νόμιζα πως εννοούσες την εταιρία σου σαν παράδειγμα.

Και ρώτησα απο τη πλευρά του πελάτη (που στη προκειμένη δεν εχει να χάσει τίποτα).

Γνωρίζεις εταιρίες που πληρώνοντε μόνο οταν η σελίδα θα φτάσει 1η σελίδα στη Google ;

[/b]

Άβαταρ μέλους
changlee
Επικοινωνία:

Κοστολόγηση SEO

Δημοσίευση από changlee » 28 Ιαν 2011 22:16

Όχι, προσωπικά δεν γνωρίζω καμία, ούτε στην Ελλάδα, αλλά ούτε και στο εξωτερικό έχω δει κάπου 49$ First Page Keywords Position :pint:

Αυτό που μου ζητείται πολύ από πελάτες είναι πέρα από την κατάταξη και η συντήρηση, και είναι φυσικό και επόμενο.

Άβαταρ μέλους
GARAGE667

Κοστολόγηση SEO

Δημοσίευση από GARAGE667 » 03 Φεβ 2011 21:33

fAzer έγραψε:Πολλά λεφτά.. Μου φαίνεται κοροϊδία
Δεν συμφωνώ καθόλου μαζί σου.Και δεν το λέω για να ευλογήσω τα γένια μου γιατί ασχολούμαι με το SEO...Το λέω γιατί είναι μία από τις καλύτερες τεχνικές αύξησης της επισκεψιμότητας.Και αυτό πρέπει να πληρωθεί.

Εξαρτάται φυσικά και από το τι πουλάει ο άλλος, πόσο ανταγωνισμό έχει η λέξη κλειδί για την οποία θέλει να καταταχτεί,που ακριβώς θέλει να φτάσει κλπ

Εχω ακούσει για περιπτώσεις στην Αμερική που για πολύ ανταγωνιστικές λέξεις όπως η λέξη poker ζητούν ποσά ως 20-25 χιλιάδες δολλάρια.Και τα δίνουν ξέρωντας ότι είναι μια πολύ καλή επένδυση και λεφτά που εν καιρώ θα πάρουν πίσω

Άβαταρ μέλους
changlee
Επικοινωνία:

Κοστολόγηση SEO

Δημοσίευση από changlee » 08 Φεβ 2011 16:20

Ίσως να μην είναι απλά μια καλή επένδυση το SEO, αλλά να είναι και ο κύριος άξονας της ποιότητας των σελίδων που παραδίνουμε.

Εξαιρούνται φυσικά οι περιπτώσεις μόστρας, όπου ο πελάτης θέλει κάτι αποκλειστικά FLASH με το απόλυτο design απλά για να το βλέπουν οι δικοί του πελάτες και συνεργάτες - προμηθευτές.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Κοστολόγηση SEO

Δημοσίευση από korgr » 08 Φεβ 2011 18:57

changlee έγραψε:Εξαιρούνται φυσικά οι περιπτώσεις μόστρας, όπου ο πελάτης θέλει κάτι αποκλειστικά FLASH με το απόλυτο design απλά για να το βλέπουν οι δικοί του πελάτες και συνεργάτες - προμηθευτές.
Σε αυτά δεν αναλαμβάνεις SEO?
Αποκλείεται κάποιος να ενδιαφέρεται και για μόστρα και για SEO?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης