προβλημα σκληρου δισκου

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
boobys1990

προβλημα σκληρου δισκου

Δημοσίευση από boobys1990 » 19 Ιαν 2011 13:45

Καλημερα, εχω ενα σκληρο δισκο usb τον οποιο τον χτυπησα και δεν παιρνει ρευμα, συνεπως δεν αναγνωριζεται απο το λειτουργικο πλεον.Μηπως υπαρχει καποιος τροπος να παρς τα αρχεια μου;;εχω μεσα εργασιες τις οποιες τις χρειαζομαι..Ευχαριστω...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

προβλημα σκληρου δισκου

Δημοσίευση από DGeorge » 19 Ιαν 2011 14:53

Κατ'αρχήν γειά σου :D :D , και ηρέμησε coolάρισε :P
Μάλλον το πράγμα λύνεται. Απ'ό,τι φαντάζομαι ο δίσκος είναι εξωτερικός, που τον μοντάρισες εσύ με τις οδηγίες του κατασκευαστή... Ή όχι;
Αν είναι έτσι όμως, τον ξαναξεμοντάρεις, και βλέπεις σε πρώτη φάση μήπως έχει αποσυνδεθεί καμμιά επαφή τροφοδοσίας του δίσκου, ή/και κάποια άλλη -τέλος πάντων- επαφή. Την ξανασυνδέεις και παίζει.
Βέβαια, όλα εξαρτώνται από τη λέξη-κλειδί που αναφέρεις: "χτύπησα" :wink:
Ίσως να χρειαστεί να τον αποσυνδέσεις τελείως και να τον συνδέσεις σε κάποια θήκη εξωτερικού δίσκου (κατά προτίμηση της ίδιας Εταιρείας κατασκευής), αν με το "χτύπημα" τά'φτυσε το τροφοδοτικό του δίσκου.
Και πάλι δεν ξέρω πόσο τον "χτύπησες", ώστε να δώσω πιθανότητες να έχει χαλάσει και ο δίσκος ο ίδιος. Αλλά, επειδή είμαι και αισιόδοξος από τη φύση μου, πιστεύω ότι αυτή είναι η τελευταία και πολύ μικρότερη πιθανότητα.
Αυτά προς το παρόν και περιμένουμε νέα σου :wink:

boobys1990

προβλημα σκληρου δισκου

Δημοσίευση από boobys1990 » 19 Ιαν 2011 15:55

http://www.informaticien.be/articles_it ... _meme.html
Αυτος ειναι ο σληρος, στην πρωτη εικονα.Αν εννοεις με το μονταρει = ανοιξει, οχι δεν το εχω κανει ακομη.Οταν λεω τον εχω χτυπησει, εννοω απο την επανω επιφανεια με ενα ενισχυτη ηχειου.Ηθελα να τον ανοιξω, αλλα καποιος μου ειπε οτι δεν πρεπει να τους ανοιγουμε γιατι θα παρει αερα ο σκληρος απο μεσα και θα καταστραφει.Αν και δεν πιστευω κατι τετοιο να ισχυει, αλλα δεν ηθελα να το διακυνδινεψω...Εσεις τι μου προτεινετε;

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

προβλημα σκληρου δισκου

Δημοσίευση από CyberCr33p » 19 Ιαν 2011 16:41

Ο δίσκος θα χαλάσει εάν πάρει σκόνη, για αυτό πρέπει μόνο εξειδικευμένος τεχνικός να προσπαθήσει να τον επιδιορθώσει.

Τον δίσκο τον είχες έτσι χύμα χωρίς κάποιο κάλλυμα;

Ρεύμα παίρνει από το USB ή έχει άλλη υποδοχή για ρεύμα;

boobys1990

προβλημα σκληρου δισκου

Δημοσίευση από boobys1990 » 19 Ιαν 2011 18:23

Οχι εχει καλυμα, μονο απο το usb παιρνει ρευμα...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

προβλημα σκληρου δισκου

Δημοσίευση από DGeorge » 19 Ιαν 2011 20:56

Αν και θα συμφωνήσω (αφού είδα τον δίσκο) στο 'άνοιγμα μόνο από ειδικό΄, επίσης θα συμπληρώσω ότι -τώρα- μου φαίνεται λίγο δύσκολη -αλλά όχι αδύνατη- περίπτωση. ..Γμτ τα USB μου! Όλα σ'ένα ρε γμτ! Data, τροφοδοσία, όλα σ'ένα... Σαν τα πολυμηχανήματα! Όπου -δυστυχώς- όταν χαλάσει το FAX δεν έχεις ούτε Printer, ούτε Scanner.
Θα βάλω επίσης και αυτό εδώ το linkάκι μήπως και βοηθήσω κάπως περισσότερο.

boobys1990

προβλημα σκληρου δισκου

Δημοσίευση από boobys1990 » 19 Ιαν 2011 23:27

Καλησπερα σας παιδια, ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.Μηπως υπαρχει καποιο tutorial ή καποιες οδηγιες, που να δειχνουν πως να ανοιξεις εναν hard drive;Δεν ειναι για τα λεφτα που θα μου παρει (20αρικο περιπου), αλλα θελω να μαθαινω κιολας.Ευχαριστω..

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

προβλημα σκληρου δισκου

Δημοσίευση από DGeorge » 20 Ιαν 2011 09:06

Πολύ Καλημέρα σου :D
Αν είναι για να μαθαίνεις, στην πράξη, καλό θα είναι -όπως στην Ιατρική- να ξεκινάς από πτώματα :D ...Όχι πάνω σε ζωντανούς/ημιζωντανούς οργανισμούς :naughty: :naughty:
Συνεπώς, δίνεις το ~20άρικο για το σώσιμο των αρχείων σου. Βασικό...! Για να κάνεις τη δουλειά σου πρώτ'απ'όλα.
Μετά αρχίζεις ψάξιμο στο Google, με διάφορες φράσεις-κλειδιά, όπως π.χ. "opening a hard drive" (με τα εισαγωγικά μαζί).
Αν θα βρω κι εγώ κάτι, θα βάλω -σίγουρα- κάποιο linkάκι. Αλλά καλό θα είναι να εξασκείσαι και στο Googleισμα :lol: :wink: .
Αν θέλεις και αν μπορείς, ενημέρωσέ μας για την κατάληξη του -εν λόγω- δίσκου σου, και των αρχείων σου. Εδώ θα είμαστε :P
Υπ'όψιν: Οι όποιες ευχαριστίες, να είναι προς τα παλληκάρια που έφτιαξαν και συντηρούν αυτόν εδώ τον χώρο. Εμείς απλώς διακινούμε-ανταλλάσουμε τις όποιες γνώσεις/απόψεις μας.
Οπότε -φυσικά αν θέλεις- αρχίζεις κι εσύ, να μπαίνεις στο 'παιχνίδι' αυτό της ανταλλαγής γνώσης και πείρας/εμπειριών.
Περιμένουμε νέα σου :P

[Edit]09:30 Εδώ είμαι και πάλι :D
Ξέρω ότι σε κακομαθαίνω... Ας με κρίνουν οι εμπειρότεροι του χώρου μας!
Με φράση-κλειδί ("hard drive" how to open) -μόνο το εντός των παρενθέσεων-, το Google έδωσε ένα σκασμό αποτελέσματα... Και Video και απ'όλα :P
Μερικά δείγματα:
Πρώτο-Αποσυναρμολόγηση Σκληρού δίσκου
Δεύτερο-Εγχείριση 'Ανοιχτού' Σκληρού δίσκου
Τρίτο-Ανατομία του Σκληρού δίσκου
Θαρρώ, ότι για τα πρώτα σου βήματα, σε κάλυψα 'κάπως' :lol: :lol: [/Edit]

boobys1990

προβλημα σκληρου δισκου

Δημοσίευση από boobys1990 » 20 Ιαν 2011 16:23

Καλησπερα, εχω ειδη εξασκηθει με πτωματα..Εναν παλιο δισκο desktop.Αυτα τα search που μου λες τα εχω κανει, αλλα κανενα δεν λεει πως να τον ανοιξεις και να σου δωσει εναν τροπο για να σωσεις τα αρχεια σου.Αυτο εννουσα με κανενα tutorial.Ευχαριστω...

boobys1990

προβλημα σκληρου δισκου

Δημοσίευση από boobys1990 » 20 Ιαν 2011 16:33

Μολις ειδα τα url που εχεις ανεβασει.Ευχαριστω πολυ!!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

προβλημα σκληρου δισκου

Δημοσίευση από DGeorge » 21 Ιαν 2011 09:39

Πολύ Καλημέρα σου :D
Θα χαρώ πολύ, κι ελπίζω πολύ να σου έδωσα κάτι από την ταπεινή πείρα μου στο Googleισμα, και σε γνώσεις σχετικά με τις εγχειρίσεις σε σκληρούς δίσκους.
Ωστόσο εξακολουθεί να ισχύει.... "Περιμένουμε νεότερά σου, μέχρι/και τη λήξη του προβλήματός σου" :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες