Εκβιασμός και συκοφάντηση!

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 19 Ιαν 2011 23:12

Όπως γνωρίζετε πριν λίγες ημέρες έβαλα μία αγγελία για χώρο στο Rokakias.gr, που είναι ενός φίλου γιατί εκείνος δεν γνώριζε. Τώρα έρχεται ένα ανώνυμο blogspot.com
να με συκοφαντεί και να στέλνει σε δεκάδες μπλογκ προσωπικά μου στοιχεία ότι έχω χίλια δύο μπλογκς, που άλλα δεν τα ξέρω, άλλα τα διαβάζω ή σε άλλα συνεργάζομαι συχνά.
Δημιούγησαν ή δημιούργησε το παρακάτω μπλογκ
http://terminatorgr.blogspot.com
το οποίο μέσα αναφέρει ότι έχω στην κατοχή μου το rokakias.gr και το okitkort.blogspot.com
τα όποια φυσικά δεν είναι δικά μου. Δεν έχω τόσο χρόνο να έχω 100 24 ώρα μπλογκς.
Πριν λίγο καιρό με είχαν ξαναεκβιάσει επώνυμα, είχα στοιχεία, αυτός ο άνθρωπος κατηγορούσε την αστυνομία, τα ανέφερα στην Δίωξη αλλά μου είπε ότι παρότι είχα τα στοιχεία του και όλα του γενικά, ότι δεν μπορεί να του κάνει τίποτα. Όταν όμως μία διάσημη κυρία έκανε καταγγελία στην δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος αυτή αμέσως έτρεξαν να τον πιάσουν. Βλέπεται η αστυνομία μας είναι δύο ταχυτήτων δυστυχώς.
Τι με συμβουλέυετε να κάνω;
Αν τα είχα αυτά τα μπλογκς, θα σώπαινα, αλλά από την στιγμή που δεν τα έχω, δεν θα καθίσω με σταυρωμένα τα χέρια. Ρπειδή κάποια τσογλάνια πλάθουν ιστορίες μόνοι τους, για να γεμίσουν την μίζερη ζωή τους.
Εκτός από την Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, ξέρουμε και κάποιο τηλέφωνο της Google που μπορώ να επικοινώνησω μαζί τους για να μπορέσω να βρω ποιος ή ποιοι κρύβονται πίσω από αυτό το μπλογκ και να υποστούν όλες τις νομικές συνέπειες;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 19 Ιαν 2011 23:17

# Συνάντησα μια ιστοσελίδα η οποία περιλαμβάνει ρατσιστικό / προσβλητικό / επιβλαβές περιεχόμενο. Τι να κάνω;

* Σε περίπτωση που συναντήσετε περιεχόμενο που είναι παράνομο ή επιβλαβές κάντε μια καταγγελία στη Safeline. Αν χρειάζεστε βοήθεια για την αντιμετώπιση τέτοιου είδους φαινομένου μπορείτε να καλέσετε τη Γραμμή Βοηθείας ΥποΣΤΗΡΙΖΩ στο 800 11 800 15 χωρίς χρέωση.

http://www.saferinternet.gr/index.php?p ... jId=Page72

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Δημοσίευση από Pavel » 19 Ιαν 2011 23:38

Επειδή βλέπω screenshots από το freestuff, μπορείς να ζητήσεις από τον cordis να σου δώσει την IP εκείνου που:
1. αναζήτησε τον όρο rokakias
2. μπήκε στο topic του screenshot
3. μπήκε και στο profile σου.
4. Από τον αριθμό των δημοσιεύσεων του screenshot μπορείς να βρεις πάνω κάτω την ώρα που έγινε.

Πρέπει να πάω στην δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος μου φαίνεται. CSI FreeStuff.

Υ.Γ. Αν βρεις ποιος είναι μην μπεις καν στον κόπο να κάνεις καταγγελία. Βγαλ' τον μια φωτογραφία και κάν' του την μάπα κρέας. :hammer: :hammer: :kaloe: :pint:
Εσύ είσαι τρελός.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 19 Ιαν 2011 23:53

Pavel έγραψε:Επειδή βλέπω screenshots από το freestuff, μπορείς να ζητήσεις από τον cordis να σου δώσει την IP εκείνου που:
1. αναζήτησε τον όρο rokakias
2. μπήκε στο topic του screenshot
3. μπήκε και στο profile σου.
4. Από τον αριθμό των δημοσιεύσεων του screenshot μπορείς να βρεις πάνω κάτω την ώρα που έγινε.

Πρέπει να πάω στην δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος μου φαίνεται. CSI FreeStuff.

Υ.Γ. Αν βρεις ποιος είναι μην μπεις καν στον κόπο να κάνεις καταγγελία. Βγαλ' τον μια φωτογραφία και κάν' του την μάπα κρέας. :hammer: :hammer: :kaloe: :pint:
Μακάρι αυτό να γίνεται. Γιάννη αν νομίζεις ότι μπορείς να μου δώσεις στοιχεία, ώστε να βρω ποιος είναι, τότε σε παρακαλώ στείλε μου μήνυμα στο inbox.
Εικόνα

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 19 Ιαν 2011 23:58

Ο άνθρωπος αυτός το ανέβασε και στο μπλογκ της Ζούγκλας.
http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=80&a ... 00&cid=122
υπάρχει περίπτωση αν πάρω να μου δώσουν την ip αυτουνού που την ανέβασε;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 20 Ιαν 2011 00:07

επικοινώνησε αύριο πρωί πρωί με
http://www.saferinternet.gr/index.php?o ... bjId=Page3
και
http://www.astynomia.gr/index.php?optio ... =378&lang=

κράτα screenshots...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Δημοσίευση από Pavel » 20 Ιαν 2011 00:08

Spyrostagas έγραψε:Μακάρι αυτό να γίνεται. Γιάννη αν νομίζεις ότι μπορείς να μου δώσεις στοιχεία, ώστε να βρω ποιος είναι, τότε σε παρακαλώ στείλε μου μήνυμα στο inbox.
Νομίζω εσύ πρέπει να στείλεις μήνυμα στον Γιάννη και όχι το αντίστροφο.
Εσύ είσαι τρελός.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 20 Ιαν 2011 00:08

Pavel έγραψε:
Spyrostagas έγραψε:Μακάρι αυτό να γίνεται. Γιάννη αν νομίζεις ότι μπορείς να μου δώσεις στοιχεία, ώστε να βρω ποιος είναι, τότε σε παρακαλώ στείλε μου μήνυμα στο inbox.
Νομίζω εσύ πρέπει να στείλεις μήνυμα στον Γιάννη και όχι το αντίστροφο.
Ναι.
Εικόνα

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 20 Ιαν 2011 00:09

cordis έγραψε:επικοινώνησε αύριο πρωί πρωί με
http://www.saferinternet.gr/index.php?o ... bjId=Page3
και
http://www.astynomia.gr/index.php?optio ... =378&lang=

κράτα screenshots...
Κράτησα screenshot, αύριο πρωί θα πάρω τηλ για να τους ενημέρωση και ελπίζω να κάνουν ενέργειες.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 20 Ιαν 2011 00:10

+ μίλησε με κάποιον δικηγόρο που να ξέρει από internet, με της κατάλληλες διαδικασίες δε μπορεί να σου αρνηθεί η αστυνομία την αποκάλυψη του ποιος είναι από πίσω από αυτά.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 20 Ιαν 2011 00:13

cordis έγραψε:+ μίλησε με κάποιον δικηγόρο που να ξέρει από internet, με της κατάλληλες διαδικασίες δε μπορεί να σου αρνηθεί η αστυνομία την αποκάλυψη του ποιος είναι από πίσω από αυτά.
thanks γις πληροφορίες. το σημείωνω και θα μιλήσω αύριο με κάποιον οικογενειακό μας δικηγόρο.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Jimaek » 20 Ιαν 2011 00:23

Εγώ πάντως έκανα το Blog report μέσα από το blogspot.

http://www.google.com/support/blogger/b ... .com/&rd=1

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 20 Ιαν 2011 00:34

κι αυτό είναι ωραίο:
http://www.google.com/support/contact/b ... egal&hl=el
- follow me @twitter

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 20 Ιαν 2011 10:37

Λοιπόν ούτε η safeline ούτε καμία άλλη παρόμοια δεν μπορεί να κάνει τίποτα, επικοινώνησα μαζί τους.
Μίλησα με την Ζούγκλα, και από ότι κατάλαβα δεν θα το κατεβάσουν, αλλά μου είπαν να ανεβάσω στο μπλογκ τους εγώ μήνυμα.
Μίλησα με την Δίωξη Ηλεκτρονικού εγκλήματος και μου είπαν ότι με νόμιμο τρόπο δεν μπορώ να βρω ποιος κρύβεται πίσω από το μπλογκ ή ποιος ανέβασε την καταγγελία στο zougla.gr.
Ουσιαστικά δεν μπορώ να κάνω τίποτα.
Τι να κάνω τότε;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 20 Ιαν 2011 11:04

Δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις αλλά αυτό που μου σκάει έντονα στο μυαλό είναι ότι η όλη μπούρδα περί άρσης ανωνυμίας στα blogs δεν είχε να κάνει με το καλό σου ή το καλό μου.

Δεν είχε να κάνει με την εξυπηρέτηση όλων των πολιτών αλλά με τον έλεγχο όλων των πολιτών.

Και όπως είπες, αν δεν είσαι κανένας γνωστός (aka λαμόγιο που να τα τρώει από κάπου), τότε το σύστημα σε έχει γραμμένο.

Βλέπεις η Δίωξη δεν μπορεί να κάνει τίποτα νόμιμα για σένα γιατί είναι απασχολημένη να κάνει άλλα πράγματα παράνομα για άλλους (με υψηλότερα profile).

Και δεν υπερβάλλω σε αυτό που λέω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες