ταχύτητα website

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
txc

ταχύτητα website

Δημοσίευση από txc » 20 Ιαν 2011 19:02

Καλησπέρα παιδιά,
μια ερώτηση, έχω φτιάξει ενα website και ο server έχω την εντύπωση ότι είναι ιδιαίτερα αργός.
επειδή το πακέτο φιλοξενίας είχα αγοραστεί χωρίς να το ξέρω και σύντομα θα μάθω πόσο traffic δίνει η συγκεκριμένη εταιρεία,υπάρχει κάποιος τρόπος να μετρήσω την ταχύτητα απόκρισης του website?

ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

ταχύτητα website

Δημοσίευση από Cha0s » 20 Ιαν 2011 20:05

Παίζουν πολλοί ρόλοι που μπορούν να κάνουν μία σελίδα να αργεί.

Μπορεί ο server να είναι σε δίκτυο το οποίο να είναι πολύ αργό, ή η διαδρομή σου από τον ISP σου στον server να έχει μεγάλο latency και έτσι να σου αργεί.

Μπορεί η σελίδα να έχει κάποιο βαρύ query ή κάποιο κομμάκι κώδικα που να καθυστερεί το φόρτωμα.

Μπορεί ο server να έχει αρκετό load (συνήθως σε shared hosting γίνεται αυτό όπου γίνεται over-selling του server)

Παίζει να μας πεις για ποιο site πρόκειται; Ίσως μπορούμε να βρούμε γιατί αργεί :)

txc

ταχύτητα website

Δημοσίευση από txc » 21 Ιαν 2011 12:03

ευχαριστώ για το link

chaos θα προτιμούσα να μη δώσω το url, έχει βαριά βάση το website αλλά τα query είναι απλά select
μπορώ να καταλάβω με κάποιον τρόπο αν φταίει η βάση?
ίσως αν χτυπήσω κατευθείαν το query στο phpmyadmin και συγκρίνω τα αποτελέσματα με την αναζήτηση του website?

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

ταχύτητα website

Δημοσίευση από Cha0s » 21 Ιαν 2011 14:13

Μπορείς να δεις πόσο καθυστερεί το query εκτελώντας το στο phpmyadmin (ή από κονσόλα, ή από άλλο tool, ότι σε βολεύει :P) προσθέτωντας μπροστά το 'EXPLAIN'.

Πχ το
SELECT `field` FROM `table` WHERE `field` = 'lala';

To κάνεις

EXPLAIN SELECT `field` FROM `table` WHERE `field` = 'lala';

http://dev.mysql.com/doc/refman/5.0/en/explain.html

Το πιο πιθανό είναι να μην έχεις ορίσει σωστά indexes στην βάση σου οπότε και με ένα απλό select μπορεί να αργεί μερικά δευτερόλεπτα και να τραβάει load/ram από το μηχάνημα.

IzMbit

ταχύτητα website

Δημοσίευση από IzMbit » 22 Νοέμ 2011 11:30

Cha0s έγραψε:Παίζουν πολλοί ρόλοι που μπορούν να κάνουν μία σελίδα να αργεί.

Μπορεί ο server να είναι σε δίκτυο το οποίο να είναι πολύ αργό, ή η διαδρομή σου από τον ISP σου στον server να έχει μεγάλο latency και έτσι να σου αργεί.

Μπορεί ο server να έχει αρκετό load (συνήθως σε shared hosting γίνεται αυτό όπου γίνεται over-selling του server)
γεια σας παίδες, μόλις έκανα μια μεταφορά του απο ένα host σε έναν άλλο και παρατηρώ μεγάλο waiting timing ενώ άλλα site κάτω απο την ίδια ip να έχουν τρομερές διαφορές.

πχ απο το netwrok του browser :
για html του site μου, μεγέθους 6kb,
connecting 30ms
sending 0
waiting 964ms
receiving 10ms
ενώ για το ίδιο αρχείο σε άλλο site στον ίδιο shared server :
μέγεθος 10kb,
sending 1kb
waiting 40kb
receiving 16kb

Απενεργοποίησα 9 query που έχω στην κεντρκή σελίδα και ο χρόνος μειώθεικε κατα 20% μόνο. Οι αλλαγές με την άλλη σελίδα είναι τρομακτικές. αν έχετε κάποια ιδέα ή τι να κοιτάξω..

edit: σε άλλες σελίδες το waiting time φτάνει μέχρι και 1.56s για το html μόνο :/

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης