Μην αναγνωρίζεις de facto την "seo αγορά".

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 24 Ιαν 2011 21:41

Ωραίος ο viktoras, συμφωνώ σε όλα όσα έγραψε. Πολύ καλή τοποθέτηση.
Είναι μέγιστο φάουλ να βάζουμε πάνω από το περιεχόμενο τρόπους για να ξεγελούμε τις μηχανές αναζήτησης ώστε να βγαίνουμε πάνω από τους "ανταγωνιστές" μας.

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 24 Ιαν 2011 22:18

cdhyper έγραψε:Το έχω ξαναρωτήσει και ουδέποτε έλαβα απάντηση. Ποιός ξέρει από τους "έξπερτς" ότι η google προσλαμβάνει Freelancers για την χειροκίνητη αξιολόγηση των αποτελεσμάτων αναζήτησης; Το έχει ακούσει αυτό; Και αν το έχει ακούσει τι σημαίνει αυτό για την εργασία ενός "έξπερτ"; Ξέρουν αυτοί οι γκουρού ποιά είναι η δουλειά ενός "χειροκίνητου" ανθρώπου αξιολογητή και πόσο "βαραίνει" στα "μάτια" της google;

Επειδή αυτοί είναι έξπερτς και εμείς δεν είμαστε και επειδή η google είναι χαζοεταιρεία, γι αυτό ρωτάω.
Αυτα που λες επηρεάζουν όσους εφαρμόζουν "ανήθικες" τακτικες οι οποίες είναι ενάντια στους κανόνες για webmasters που έχει θέσει η Google. Οι επαγγελματίες που κάνουν σωστά την δουλειά τους δεν έχουν να φοβηθούν κάτι. Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να τους δώσω να δούνε sites πελατών:)

Πάμε στον Βίκτορα τώρα:

viktoras έγραψε:

Κι έχω πελάτη που κάηκε από τέτοια εταιρεία και μετά ήταν "δεν σε ξέρω/δεν σε είδα".

Έχω πελάτες που κάηκαν από διάφορες εταιρείες web development. Αυτό σημαίνει ότι όλοι οι developers είναι απατεώνες κτλ?

viktoras έγραψε:
Να προσθέσω ότι δεν βλέπω από κανέναν να θίγει την ουσία ότι ακόμα και η Google - εμμέσως - όχι μόνο δεν αναγνωρίζει το SEO σαν ...κλάδο.
Άλλο και τούτο.. Η Google δεν αναγνωρίζει το seo?LOL

Οk θα σου δώσω μερικά links για να δεις λοιπόν:

http://www.mattcutts.com/blog/ (Το blog του head of web spam team της Google όπου μιλάει για την Google και το SEO )

http://googlewebmastercentral.blogspot. ... guide.html (Google's SEO Starter Guide απο το ΕΠΙΣΗΜΟ BLOG της Google)

http://www.youtube.com/user/GoogleWebmasterHelp (Web Master Central Channel με πάρα πολλές ερωτήσεις για SEO )

http://www.google.com/support/webmaster ... swer=35291
(Ορισμός του SEO απο την GOOGLE)

Πάντως το θέμα έχει καταντήσει αστείο γιατί πολύ απλά οι γενικεύσεις δεν πρόκειται να σταματήσουν. Για εσάς όλοι όσοι ασχολούνται με το seo το (οποίο είναι ένα κομμάτι Internet Marketing) είναι spammers κτλ κτλ κτλ. Προσωπικά προσπάθησα σε διάφορα threads κατά του seo να επιχειρηματολογήσω προσπαθώντας να σας δείξω πως δεν γίνεται να τους βάζουμε όλους σε ένα τσουβάλι.
Όπως υπάρχουν developers που κάνουν δουλειές άρπα κόλλα χωρίς ποιότητα και σωστά αποτελέσματα έτσι υπάρχουν και άτομα που νομίζουν ότι κάνουν seo αλλά δεν ξέρουν την τύφλα τους. Κανείς δεν το αρνείται αυτό.
Δεν είδα κανέναν απο εσάς όμως να αναγνωρίσει ότι στην αγορά υπάρχουν και σωστοι επαγγελματίες. Πολλοί από εσάς συνεργάζεστε ή έχετε συνεργαστεί στο παρελθόν με τέτοιους. Και μπορεί και να συνεργαστείτε και στο μέλλον.

Τελοσπάντων όπως έχει αποδειχθεί αυτές οι συζητήσεις δεν βγάζουν πουθενά.

Όπως είπε και ο μέγας Clint EastWood:

Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 24 Ιαν 2011 22:35

viktora.. δε κατάλαβα αν διαφωνείς κάπου :P

Νομίζω μιλούσαμε για τους μπαρμπεροσεοτζήδες και τις υπηρεσίες που προσφέρουν.
Δεν συμφωνείς πως πολλοί designers (του (l) ) γίναν σε μία νύχτα SEO "Experts" ;

Οι αποτυχημένοι σεοτζήδες τι είναι ; ταρίφες και περιπτεράδες που άκουσαν στο ράδιο οτι το SEO έχει χρήμα και μπήκαν να πουλήσουν μερικά κιλά ;

Ατομα του χώρου είναι και αυτοί... που πέρναν τα @@ τους απο άλλες δουλειές (με το συμπάθειο :P ) και το ρίξαν στο SEO.

Το πρόβλημα μου είναι πως το γενικεύτε... και αμφισβητούνται οι αξίες αυτών των υπηρεσιών !!
Το μόνο τεχνολογικό forum που ξέρω απο όσα μπένω συχνά που γίνετε αυτό το πράγμα.

Ατομα που βγάζουνε τα τελευταία χρόνια μερικές χιλιάδες euro στα χαλαρά μόνο απο τις σελίδες τους για τις οποίες αφιέρωσαν:
- 5% του χρόνου development
- 5% του χρόνου design
- 90% content και SEO on kai off .. (εδώ βάλε ώρες κάθε μέρα για μερικά χρόνια).

Αυτοί τι είναι ;
Developers ? Designers ? ή SEO Experts;

Γιατί να τους βάζουμε αυτούς στο ίδιο τσουβάλι με το Χ βόδι που έκανε ένα add "seo_services.html" στη σελίδα του και έγραψε και 5 μ******ς ;

Ξεκολάτε :P

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 24 Ιαν 2011 23:31

Geobak δεν σε αδικώ που εξάπτεσαι διαβάζοντας ότι έγραψα. Αλλά εγώ αναφέρομαι ( όπως και το αρχικό post του cdhyper ) σε ανθρώπους που έχουν κάρτες "SEO Expert" "Guru of SEO" κ.ο.κ. και όχι σε επαγγελματίες του offline ή online marketing που ασχολούνται με το SEO ( ...το 1/5 )

Όπως ξέρω κι εγώ ότι στον δικό μου χώρο υπάρχουν αλεξιπτωτιστές και τους "πολεμάω" όπως μπορώ, έτσι πρέπει να παραδεχθείς ό,τι δυστυχώς την δεδομένη στιγμή οι πλειοψηφία των ατόμων που ασχολούνται με το SEO, είναι επειδή μυρίστηκαν το εύκολο κέρδος.

Ίσως δεν εκφράστηκα σωστά στο θέμα του SEO & Google, ο όρος "επιφυλακτική" σε θέμα υπηρεσιών SEO θα ήταν σωστότερος ( pardon me ) όπως φαίνεται και από την σελίδα Search Engine Optimization ( SEO ) στο Google Webmaster tools help.

Σε μια σελίδα εκατοντάδων λέξεων, αφιερώνει μερικές γραμμές για να εξηγήσει τι είναι το SEO, και όλες τις υπόλοιπες για να σου πει ΤΙ και ΠΟΙΟΥΣ να αποφύγεις; Αυτό δεν είναι δείγμα και επιβεβαίωση αυτών που λέω;

Κρατάω ένα κομμάτι απ' την αρχική παράγραφο:
Deciding to hire an SEO is a big decision that can potentially improve your site and save time, but you can also risk damage to your site and reputation. Make sure to research the potential advantages as well as the damage that an irresponsible SEO can do to your site
SEO as Search Engine Optimizer.

---

Figaro έτσι όπως το θέτεις, δεν μπορώ να διαφωνήσω, αλλά νομίζω σε καλύπτει και η απάντηση μου στον Geobak.

Ah, και για να μην το ξεχάσω, μιλάμε για την Ελλάδα. Στα 5 sites που θα επισκεφτείς, τα 3 υλοποιούν black-hat τεχνικές... η χώρα της κομπίνας.
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 25 Ιαν 2011 00:50

Εγώ πραγματικά δεν ξέρω κανέναν designer που έγινε seo expert σε μια νύχτα. Μπορείς να μου στείλεις με PM έναν έστω για να γελάσουμε;

Γιατί άλλο να λες ότι σχεδιάζεις και μετά να λες ότι κάνεις και SEO και άλλο να σχεδιάζεις πραγματικά.

Ο πραγματικός designer γιατί να ασχοληθεί με το SEO; Αφού μπορεί να βγάλει τα ίδια χρήματα για την πάρτη του κάνοντας αυτό που γουστάρει.

Τέλος, γιατί ο καλός designer να ρισκάρει τη φήμη του πουλόντας μέτρια μια άλλη υπηρεσία;

Προφανώς figaro, αυτοί που λες δεν είναι designer. Είναι designers/seo experts wannabe ή στα Ελληνικά, Οι άντρες με τα αλεξίπτωτα :P
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 25 Ιαν 2011 02:20

Εννοω.. πρόσθεσαν και υπηρεσίες SEO χωρίς να ξέρουν τη τύφλα τους (φένετε απο τις ερωτήσεις που κάναν εδώ μέσα)...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 25 Ιαν 2011 12:35

Και εγώ περιμένω sites που έχουν πληρώσει για SEO να δούμε στην πράξη την δουλειά που κάνετε όπως και μια απάντηση σε αυτό:
"Αμφιβάλει κανείς πως αν σε ένα site που έχει πληρώσει για on site seo, αν έπειτα ζητηθεί από άλλους "seo experts" να κάνουν την ίδια δουλειά, επίσης θα βρουν διάφορα για να δικαιολογήσουν τα χρήματα που θα ζητήσουν; "

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 25 Ιαν 2011 13:31

Εμένα γενικά ο όρος "seo expert" δεν μου ακούγετε καλά. Είναι σαν να λες "programming expert", "system administration expert", κλπ.

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 25 Ιαν 2011 15:07

dimsis έγραψε:Και εγώ περιμένω sites που έχουν πληρώσει για SEO να δούμε στην πράξη την δουλειά που κάνετε όπως και μια απάντηση σε αυτό:
"Αμφιβάλει κανείς πως αν σε ένα site που έχει πληρώσει για on site seo, αν έπειτα ζητηθεί από άλλους "seo experts" να κάνουν την ίδια δουλειά, επίσης θα βρουν διάφορα για να δικαιολογήσουν τα χρήματα που θα ζητήσουν; "
Δηλαδη εαν ενας σου παρουσιασει την δουλεια που εχει κανει σε ενα σαιτ και βγαινει πρωτο τι θα αλλαξει σε ολα αυτα που λεμε???Ειναι εντελως ανουσιο...

Μα οπως εχουμε πει καποιοι απο εδω μεσα που γνωριζουν τα βασικα του σεο ειναι μια συνεχης διαδικασια που μεταλλασεται αναλογα με τα δεδομενα που καθοριζουν οι μηχανες αναζητησεις και οι ανταγωνιστες συν του οτι κανενα σαιτ δεν ειναι παντα πρωτο για ολες τις λεξεις κλειδια που στοχευει σε ολες τις γλωσσες και σε ολες τις μηχανες οποτε παντα υπαρχουν περιθωρια βελτιωσεις...
CyberCr33p έγραψε:Εμένα γενικά ο όρος "seo expert" δεν μου ακούγετε καλά. Είναι σαν να λες "programming expert", "system administration expert", κλπ.
Μα τον ορο σεο εξπερτ δεν το εχει επικαλεσθει κανενας(τουλαχιστον εδω μεσα απο οσα ποστ εχω δει εγω) αλλα τον εχουν προσαψει οι πολεμιοι του σε οσους εχουν εμπεριστατωμενη γνωμη και αποψη επι του θεματος :hammer:

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 25 Ιαν 2011 15:10

dimsis έγραψε:Και εγώ περιμένω sites που έχουν πληρώσει για SEO να δούμε στην πράξη την δουλειά που κάνετε όπως και μια απάντηση σε αυτό:
Αμφιβάλει κανείς αν σε ένα site που έχει πληρώσει για scripts, αν έπειτα ζητηθει απο άλλους "php developers" να κάνουν την ίδια δουλειά, επίσης θα βρούν διάφορα για να δικαιολογήσουν τα χρήματα που θα ζητήσουν ;

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 25 Ιαν 2011 15:21

Από προγραμματιστικής πλευράς το να φτάσεις σε ένα αποτέλεσμα σαφέστατα γίνετε με πολλούς τρόπους, αλλά το αποτέλεσμα δεν αλλάζει σε αντίθεση με το SEO που σήμερα μπορείς να πουλήσεις κάτι και αύριο να ρίχνεις το φταίξιμο στη google επειδή άλλαξε τον αλγόριθμο της ...

Επίσης από πλευράς SEO όλο γράφετε για μετρήσιμα και αποδεδειγμένα αποτελέσματα τα οποία όμως ποτέ δεν βλέπουμε στην πράξη.
Εκτός αυτού γράφετε συνέχεια πως η δουλειά του seo δεν είναι να ανεβάσει στις πρώτες θέσεις ένα site αλλά βλέπω πως αυτό αναφέρετε ως απόδειξη της δουλειάς.

Και τέλος επειδή έχουμε γράψει άπειρα σχετικά μηνύματα και δεν βλέπω να αλλάζει κανείς γνώμη αφού όλοι εγωιστικά πιστεύουμε πως έχουμε δίκιο από την πλευρά που το βλέπουμε, τουλάχιστον ας σταματήσουν οι αμφότερες προκλήσεις για να μη λέμε τα ίδια και τα ίδια.
Κάντε τη δουλειά σας και η ιστορία θα δείξει - που ήδη δείχνει - ποια είναι η συμβολή του καθενός στο διαδίκτυο και πόσο θετική είναι η κάθε υπηρεσία που εμφανίζεται κάθε τρεις και λίγο ως νεοτερισμός και αποκτούμε σε χρόνο ντετέ ανθρώπους από το πουθενά που εξειδικεύονται σε αυτές.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 25 Ιαν 2011 15:30

Εκτός αυτού γράφετε συνέχεια πως η δουλειά του seo δεν είναι να ανεβάσει στις πρώτες θέσεις ένα site αλλά βλέπω πως αυτό αναφέρετε ως απόδειξη της δουλειάς.
Αυτό που το είδες ;

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 25 Ιαν 2011 15:34

scoobby έγραψε:Δηλαδη εαν ενας σου παρουσιασει την δουλεια που εχει κανει σε ενα σαιτ και βγαινει πρωτο τι θα αλλαξει σε ολα αυτα που λεμε???Ειναι εντελως ανουσιο...
όσο για τους seo experts που δεν είδατε να αυτοαποκαλούνται... http://www.google.com/search?q=%22seo+e ... CBAQpwUoAQ

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 25 Ιαν 2011 15:40

Απο αυτό εγω καταλαβένω πως δεν έχει νόημα να σου δώσει results/portfolio γιατι έτσι και αλλιώς δεν μπορεί κανείς/τίποτα να σας αλλάξει το τρόπο που αντιμετωπίζετε τα άτομα που προσφέρουν υπηρεσίες SEO.

expert:
A person with a high degree of skill in or knowledge of a certain subject
............

Παρακάτω..

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 25 Ιαν 2011 16:31

dimsis έγραψε:
scoobby έγραψε:Δηλαδη εαν ενας σου παρουσιασει την δουλεια που εχει κανει σε ενα σαιτ και βγαινει πρωτο τι θα αλλαξει σε ολα αυτα που λεμε???Ειναι εντελως ανουσιο...
όσο για τους seo experts που δεν είδατε να αυτοαποκαλούνται... http://www.google.com/search?q=%22seo+e ... CBAQpwUoAQ
Που κολλαει αυτο το λινκ αναζητησης?τι θελεις να πεις με αυτο????

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες