Μην αναγνωρίζεις de facto την "seo αγορά".

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 25 Ιαν 2011 16:41

Το πιο σημαντικό πράγμα για να ανέβει ένα site (σύμφωνα και με τον Matt), είναι να έχεις χρήσιμο περιεχόμενο στην ιστοσελίδα σου.

Η ένσταση μου με τους SEO experts λοιπόν είναι οτι αναλαμβάνουν sites με οποιαδήποτε θεματολογία. Θα τους καταλάβαινα αν π.χ. λέγανε "είμαι SEO expert σε θέματα κηπουρικής" και αναλαμβάνανε να προσθέσουν περιεχόμενο και value σε sites με θέμα την κηπουρική και μόνο.

Το να ανεβάζεις στις μηχανές αναζήτησης, sites τα οποία δεν είναι χρήσιμα και χωρίς αξιόλογο περιεχόμενο (ακόμα κι αν υποθέσουμε οτι μπορεί κάποιος), είναι κακό για το internet (και για την ίδια την google).

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 25 Ιαν 2011 16:52

scoobby έγραψε:
dimsis έγραψε:
scoobby έγραψε:Δηλαδη εαν ενας σου παρουσιασει την δουλεια που εχει κανει σε ενα σαιτ και βγαινει πρωτο τι θα αλλαξει σε ολα αυτα που λεμε???Ειναι εντελως ανουσιο...
όσο για τους seo experts που δεν είδατε να αυτοαποκαλούνται... http://www.google.com/search?q=%22seo+e ... CBAQpwUoAQ
Που κολλαει αυτο το λινκ αναζητησης?τι θελεις να πεις με αυτο????
εδώ κολλάει:
scoobby έγραψε:[Μα τον ορο σεο εξπερτ δεν το εχει επικαλεσθει κανενας(τουλαχιστον εδω μεσα απο οσα ποστ εχω δει εγω) αλλα τον εχουν προσαψει οι πολεμιοι του σε οσους εχουν εμπεριστατωμενη γνωμη και αποψη επι του θεματος :hammer:
το seo expert δεν αναφέρθηκε εδώ μέσα μόνο για όσους συμμετέχουν αλλά για το τι γίνετε και έξω από εδώ.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 25 Ιαν 2011 16:57

Kainourios έγραψε: Η ένσταση μου με τους SEO experts λοιπόν είναι οτι αναλαμβάνουν sites με οποιαδήποτε θεματολογία. Θα τους καταλάβαινα αν π.χ. λέγανε "είμαι SEO expert σε θέματα κηπουρικής" και αναλαμβάνανε να προσθέσουν περιεχόμενο και value σε sites με θέμα την κηπουρική και μόνο.
Συμφωνώ 100%.. και υπάρχουν πολλοί seo experts που δεν αναλαμβάνουν σελίδες με περιεχόμενο που δεν το κατέχουν.

Αυτό για εξωτερικό.
Για Ελλάδα δεν ξέρω αν το κάνει κάνεις..

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 25 Ιαν 2011 17:00

Kainourios έγραψε:Το πιο σημαντικό πράγμα για να ανέβει ένα site (σύμφωνα και με τον Matt), είναι να έχεις χρήσιμο περιεχόμενο στην ιστοσελίδα σου.

Η ένσταση μου με τους SEO experts λοιπόν είναι οτι αναλαμβάνουν sites με οποιαδήποτε θεματολογία. Θα τους καταλάβαινα αν π.χ. λέγανε "είμαι SEO expert σε θέματα κηπουρικής" και αναλαμβάνανε να προσθέσουν περιεχόμενο και value σε sites με θέμα την κηπουρική και μόνο.

Το να ανεβάζεις στις μηχανές αναζήτησης, sites τα οποία δεν είναι χρήσιμα και χωρίς αξιόλογο περιεχόμενο (ακόμα κι αν υποθέσουμε οτι μπορεί κάποιος), είναι κακό για το internet (και για την ίδια την google).
Το περιεχομενο παιζει σημαντικο ρολο εννοειται και το να ανεβαζεις σχετικο περιεχομενο και χρησιμο ειναι πολυ σημαντικο,δεν σημαινει οτι πρεπει να το γραψεις ο ιδιος,χωρις να το αποκλειεις κιολας,υπαρχουν οι copywriters για αυτο οπου μετα επεμβαινεις εαν χρειαστει για να πειραξεις το density των λεξεων κ.τ.λ.

site που δεν ειναι χρησιμα για την συγκεκριμενη φραση που ψαχνει ο χρηστης ακομα και εαν καταφερεις να τα ανεβασεις στα αποτελεσματα αυτο ειναι προσκαιρο και αναλογα με το ποσο ανταγωνιστικη ειναι η λεξη συντομα επιστρεφουν εκει που τους αξιζει...
οποτε το σωστο σεο κανει καλο και στον χρηστη και στο σαιτ και στον γκουγκλ,εξαλου σε αυτο αποσκοπει.....

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 25 Ιαν 2011 17:02

Κάποιο σύλλογο/σύνδεσμο έκαναν οι συνδικαλιστές Seo Experts;

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 25 Ιαν 2011 17:40

Ότι κάποιοι αυτοαποκαλούντε "seo experts".

pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 07 Φεβ 2011 16:56

για να λεγετε καποιος seo expert απο τεχνικης πλευρας πρεπει να εχει βαρβατες σπουδες ...
τουλαχιστον διδακτορικο με θεμα τις μηχανες αναζητησης να εχει το μαθηματικο/προγραμματιστικο υποβαθρο του πως δουλευουνε οι μεγαλες μηχανες αναζητησης και να εχει συνεχης ενημερωση στη βιβλιογραφια σε πανεπιστημιακό ερευνητικο επιπεδο.
Επισης να εχει αλγοριθμους και μεθοδολογιες ωστε να μπορει να ανιχνευσει οσο το δυνατον πλησιεστερα τους
αλγοριθμους της google yahoo ktlp.

Γενικα τετοιοι επιστημονες ειναι ελαχιστοι και δεν ασχολουντε με το site του κυρ μητσου..

Για πες σε αυτους τους αυτοαποκαλουμενους seo experts να σου κανουνε τεχνικη αναλυση και να προβλεψουνε απο πριν τα αποτελεσματα με καθε παρεμβαση που θα κανουνε κανεις δεν μπορει να το κανει ... ειναι καθαρα εμπειροτεχνες και μαρκετιστες...

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 07 Φεβ 2011 17:36

Αυτοί που λες δεν λέγονται SEO expert αλλά CEO ή google engineers :P
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 07 Φεβ 2011 17:42

και φυσικά πετυχαίνουν τα καλύτερα αποτελέσματα :P

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 07 Φεβ 2011 17:52

ειναι καθαρα εμπειροτεχνες και μαρκετιστες
Σιγά μην είναι. Ούτε αυτό είναι.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 07 Φεβ 2011 21:53

Αλλος πικραμένος.. :lol:

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 08 Φεβ 2011 01:43

Καλά δεν παρακολουθώ και όλα τα posts :)
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες