Flash game - Μάντεψε Ποιος

Φτιάξατε κάτι σε flash και θέλετε να μας το παρουσιάσετε; Θέλετε να ακούσετε γνώμες για την νέα σας δημιουργία; Αυτός ο χώρος είναι δικός σας!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Bonjovi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bonjovi » 22 Ιαν 2011 17:44

Το παιχνίδι αποτελεί προσομοίωση του παλιού κλασικού επιτραπέζιου παιχνιδιού 'Μάντεψε Ποιος'. Οι χαρακτήρες, βέβαια, είναι γνωστοί, φίλοι και συγγενείς μου :)

http://www.miniplay.gr/?view=game&gid=63

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 23 Ιαν 2011 02:32

Έπαιξα, νίκησα με 8 βήματα και ο αντίπαλος είχε τον Σπυρό! :P :)
Τι μου θύμησες... Πριν πολλά χρόνια, αλλά πάντα παραμένει ένα όμορφο παιχνίδι! :)
Είδα το portfolio σου πολύ καλό, μου φαίνεται ( ειδικά μερικές εφαρμογές στο fb, η όποια μία, αν είναι αυτή που έχω δει σε πολλά προφίλ και είναι η δικιά σου, τότε πρέπει να έχει μπόλικο κόσμο που έχει ψιλοπορωθεί!
:)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Bonjovi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bonjovi » 23 Ιαν 2011 20:54

Nαι, ρετρό παιχνιδάκι! Φυσικά, η ηλεκτρονική του έκδοση δεν προσφέρει ούτε στο ελάχιστο αυτό που προσέφερε η πραγματική!

By the way, για ποια εφαρμογή λες που υπάρχει σε αρκετά προφίλ? Γιατί, αν θυμάμαι καλά, από τις δικές μου εκείνη με τον περισσότερο κόσμο είναι το Click Quick (που όμοιές της υπάρχουν πολλές, άλλωστε κι εγώ άλλη είδα και πήρα την ιδέα :) ).

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 24 Ιαν 2011 00:28

Για το Click Quick λέω και εγώ. Α νόμιζα ότι εσύ το σκέφτηκες πρώτος και ήταν δικιά σου.
Αλήθεια από αυτές τις εφαρμογές που τις βάζεις στο fb, τι κερδίζεις; Δηλαδή υπάρχει περίπτωση κάποιος να βγάζει λεφτά;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Bonjovi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bonjovi » 24 Ιαν 2011 08:37

Το Click Quick δεν περίμενα να είχε τέτοια ανταπόκριση! Όχι ότι έμπαινε πολύς κόσμος αλλά κάποια στιγμή που μπήκα μετά από καιρό, έμεινα έκπληκτος όταν είδα να έχει παίξει τόσος κόσμος και να γράφουν σχόλια κάτω από το παιχνίδι (πολλοί ξένοι, μάλιστα, το έμαθαν και έπαιζαν). Δεν ξέρω καν πώς το μάθανε το παιχνίδι.

Όσον αφορά την ιδέα, ένα βράδυ είδα ένα αντίστοιχο υλοποιημένο με javascript, στο οποίο περνούσες κάποιες παραμέτρους πάνω στο URL και έβαζες ό,τι σκορ ήθελες. Εκείνη τη στιγμή σκέφτηκα να το κάνω σε flash για να μην το χακάρουν! Έκατσα, λοιπόν, εκείνο το βραδάκι και το υλοποίησα σε flash ενώ έφτιαξα και μία βάση δεδομένων να καταχωρώ τα αποτελέσματα. Έλα, όμως, που είδα ότι έκαναν τρελά σκορ! Έκανα μία αναζήτηση στο internet και είδα ότι υπάρχουν τα λεγόμενα autoclicker προγραμματάκια που τα ρυθμίζεις και, πατώντας ένα πλήκτρο, είναι σαν να κάνεις κλικ με το ποντίκι σε τρελούς ρυθμούς!!

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 24 Ιαν 2011 22:43

Αν ναι αυτό το είχα δει και εγώ που έκανε κλικ σε τρελούς ρυθμούς. Γιατί είναι περίεργο, κάποοιος να κάνει 300+ κλικ μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα.
Αλήθεια, αν επιτρέπεται και μπορείς, πάνω - κάτω πόσοι διαφορετικοί χρήστες έπαιξαν το παιχνίδι;
Όσο αφορά τους ξένους, λογικά είδαν ότι φίλοι τους από την Ελλάδα έπαιζαν το συγκεκριμένο, το δοκίμασαν και εκείνοι, μιας και δεν χρειάζονται οδηγίες, καταλάβαιναν από τα γραφικά τι κάνεις. :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Bonjovi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bonjovi » 25 Ιαν 2011 09:44

Η πλάκα είναι ότι το συγκεκριμένο έκατσα ένα βραδάκι και το έφτιαξα να το ανεβάσω για πλάκα και δεν περίμενα να δω μετά από καιρό ότι είχε ανταπόκριση! Αυτή τη στιγμή έχει 35 χρήστες μηνιαίως (νομίζω παλιότερα είχε φτάσει και τους 200!). Απίστευτη ανταπόκριση για κάτι τόσο απλό! Ούτε εγώ το έπαιζα το παιχνίδι! Από τη mysql, πάντως, όπου καταχωρούνται τα σκορ, υπάρχουν συνολικά 2965 εγγραφές. Επομένως, έχουν παίξει το παιχνίδι 2965 έως σήμερα :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Flash δημιουργίες & γνώμες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες