ηχομονωση

Συζητήσεις για τα μουσικά τεκταινόμενα εντός και εκτός Ελλάδας. μηνύματα με παράνομο υλικό θα διαγράφονται...

Συντονιστές: greekbytes, Super-Moderators

Απάντηση
GeoRxx

ηχομονωση

Δημοσίευση από GeoRxx » 22 Ιαν 2011 23:57

Καλημερα «παιδια»

Εδω και καιρο σκεφτομουν να φτιαξω στο υπογειο ενα δικο του χωρο για να παιζει ντραμς χωρις να ενοχλει τους γειτονες και να μειωθει η <<βαβουρα>> που ακουγεται στην πολυκατικοια . Eιχα αρχισει να ψαχνω για μαστορα για να μου φτιαξει ενα κλειστο δωματιο (16 τετραγωνικων 4,5 x 3,5) με ενα πραθυρο μηκους 3,5m επι 50cm. Τελικα βρηκα εναν που μου ζήτησε για τη δουλεια με 800 ευρω. Ηρθε λοιπον την Τεταρτη μαζι με το βοηθο του και ξεκινησαν, ενώ την Πεμπτη ειχαν τελειωσει τις εργασιες.
Την Παρασκευη ο γιος μου δοκιμασε να παιξει με τη ντραμς του και παλι ακουγοταν...δηλ μειωθηκε πολυ λιγο o ηχος (θυμιζω πως εχει φτιαχτει με μια γυψο-σανιδα πετροβαμβακα και αλλη μια γυψοσανιδα 7 εκατοστα συνολικα). Πηγα σημερα το Σαββατο σε ενα ηχομονωτικο καταστημα γι να ρωτησω και μου ειπαν οτι με 1500-2000 ευρω θα του βαλω κατι πραγματα...δεν θυμαμαι την ακριβη ονομασια τους ...και μου ειπε πως και πάλι το αποτελεσμα δεν ειναι σιγουρο....

Η γυναικα μου ειπε μια ιδεα...να βαζαμε 2 μοκετες κατω (ειναι με το τσιμεντο του) και να τοποθετουσαμε τη ντραμς πανω σε ξυλα....
Πιστευετε θα εχει αποτελεσμα?

Τι αλλο μου προτεινετε να κανω για να μειωσω τον ηχο οσο περισσοτερο μπορω με πραγματα που εχω στο σπιτι ή με λιγα λευτα (κατι οικονομικο που να εχει και καποιο αποτελεσμα);

Ευχαριστω
Με εκτιμηση
Ιωαννης

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

ηχομονωση

Δημοσίευση από EneMe » 23 Ιαν 2011 18:13

Aν δεν βάλεις "αυγουλιέρα" (ουσιαστικά αυτό που είναι στο δεύτερο link) δεν κάνεις τίποτα!

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

ηχομονωση

Δημοσίευση από Cha0s » 23 Ιαν 2011 19:33

Σωστός!

Η μαλακία είναι ότι είναι πανάκριβο το Τ.Μ. :(

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

ηχομονωση

Δημοσίευση από mechpanos » 24 Ιαν 2011 11:02

Μπορείς επίσης να βάλεις κυριολεκτικά, αυγουλιέρες! Τις θήκες που βάζουνε τα αυγά οι αυγοπαραγωγοί! Αυτό το έχω ακούσει από τον αδερφό μου που έπαιζε σε αυτοσχέδια στούντιο, ότι κάνει δουλειά και πρέπει να είναι πάμφθηνο (νομίζω είχε πάρει ο ίδιος από ένα σουπερ μάρκετ, τζάμπα, γιατί τις πετάγανε!)
Επίσης έχω ακούσει ότι βοηθά στην απορόφηση του ήχου η επίπλωση πχ ένας καναπές ή ένα χαλί καθώς και οι κουρτίνες.
Ειδικά αν έχεις κάποια μεγάλη επιφάνεια πχ ο ενιαίος τοίχος από γυψοσανίδα που έκανες κατασκευή, σαν μηχανικός υποψιάζομαι ότι θα παράγει ταλαντώσεις οπότε καλό θα ήταν να τοποθετηθεί κάποιο έπιπλο μπροστά ώστε να σπάσει η διάδοση των κυμάτων.
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

ηχομονωση

Δημοσίευση από fiskilis » 24 Ιαν 2011 11:47

mechpanos έγραψε:Μπορείς επίσης να βάλεις κυριολεκτικά, αυγουλιέρες!.
και βεβαια μπορει να βαλει αρκει να βρει τι θα κανει τοσες χιλιαδες αυγα που θα εχουν μεσα!
η λογικη ειναι να μην υπαρχει ανακλαση ηχου αλλα να διασπειρεται τυχαια και σε μη ορισμενες κατευθηνσεις και ετσι με αυτο τον τροπο θα εχει αποσβεση ηχου και καθαρη κρυσταλλινη αποδοση εκει μεσα και καθολου ηχο εξω !

intelcore2
Επικοινωνία:

ηχομονωση

Δημοσίευση από intelcore2 » 24 Ιαν 2011 12:06

από προσωπική εμπειρία (μόνωση με αυγουλιέρες στους τοίχους και στο ταβάνι και χοντρή μοκέτα στο πάτωμα) σε υπόγειο που παίζαμε όταν ήμασταν πιτσιρικάδες , μπορώ να σου πώ ότι η ντράμς πολύ δύσκολα θα γίνει τελείως αθόρυβη. Θυμάμαι χαρακτηριστικά μετά απο πολλές δοκιμές είχαμε καταφέρει να μην ακούγεται τίποτα έξω εκτός απο την μπότα της ντράμς όπου ακουγότανε μέχρι τον 5ο όροφο.

Apostolis_38

ηχομονωση

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 24 Ιαν 2011 13:44

Αν θέλεις απλώς ηχομόνωση τότε στρώνεις χοντρό χαλί κάτω, παλέτες ή (ακόμα καλύτερα σανίδες απάνω στα ποδαράκια που στηρίζουν τις ντουλάπες), το τιγκάρεις στο χώμα και καλύπτεις όλο τον τοίχο με ricofon. Ιδίως τις κολόνες (αν υπάρχουν).Ακόμα και την πόρτα.
Βέβαια αν ο χώρος δεν είναι υπόγειο όλο και κάτι θα περνάει.

Βέβαια έτσι αυτός που θα παίζει θα κοπανάει σαν τον Keith Moon και θα παραπονιέται οτι δεν ακούει τίποτα.
Η σωστή ακουστική χώρου έχει ανακλάσεις στα σωστά σημεία.

Καλύτερο απ όλα είναι να του πάρεις μια ηλεκτρονική ντράμς.
Φθηνότερα θα σου έρθει, θα κοπανάει όσο γουστάρει και θα την ψάχνει με διάφορους ήχους, θα την διπλώνει στο αμάξι για τα live αλλά θα χάσει λίγο σε image.
Εκτός κι αν παίζει Duran Duran. :D

edit Η σωστή ηχομόνωση είναι box-in-a-box.
Δηλαδή τοίχος, κενό 8-10cm, πετροβάμβακας,γυψοσανίδα,ricofon+μπασοπαγίδες+ξύλο για αντανάκλαση σε προσεγμένα σημεία. Και όλο αυτό να έχει επαφή μόνο με το πάτωμα σε ελάχιστα σημεία. Αυτό όμως είναι πανάκριβο και θέλει πολύ καλή μελέτη για κάθε συγκεκριμένο χώρο. Γι αυτό και το να φτιάξεις στούντιο δεν είναι απλή υπόθεση.

Υ.Γ. Αν μπορείς να βάλεις στο ταβάνι γυψοσανίδα/χαλί/κουρτίνα και να του δώσεις μια κλίση θα βοηθήσει.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

ηχομονωση

Δημοσίευση από fiskilis » 24 Ιαν 2011 14:57

Apostolis_38 έγραψε:Αν θέλεις απλώς ηχομόνωση ...
Βέβαια αν ο χώρος δεν ...
Βέβαια έτσι αυτός ...
Η σωστή ακουστική χώρου ...
Καλύτερο απ όλα είναι να του ...
Φθηνότερα θα σου έρθει, θα ...
αντι να τα κανει ολα αυτα και να ξοδευτει και δουλια να μην κανει
γιατι δεν του περνει ενα καλαμι να παει για ψαρεμα να βγαλει και κανα πιατο φαγητο?

Apostolis_38

ηχομονωση

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 24 Ιαν 2011 15:19

Για κάποιον που θέλει να γίνει ντραμίστας το ψάρεμα με καλάμι δεν ισοδυναμεί με ένα πιάτο φαγητό.
Σημαίνει θάνατος από overdose βαρεμάρας. :D

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

ηχομονωση

Δημοσίευση από mechpanos » 25 Ιαν 2011 13:57

Χα χα χα!!! Γράψατε και οι δυο!!!
Θυμήθηκα το ανέκδοτο με τον πωλητή, που είχε πουλήσει τα πάντα στον πελάτη ξεκινώντας από την φράση:
"ρε φίλε δεν γ...ς που δεν γ...ς, δεν πας για ψάρεμα;!!!"
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

GeoRxx

ηχομονωση

Δημοσίευση από GeoRxx » 28 Ιαν 2011 23:28

mechpanos έγραψε:Μπορείς επίσης να βάλεις κυριολεκτικά, αυγουλιέρες! Τις θήκες που βάζουνε τα αυγά οι αυγοπαραγωγοί! Αυτό το έχω ακούσει από τον αδερφό μου που έπαιζε σε αυτοσχέδια στούντιο, ότι κάνει δουλειά και πρέπει να είναι πάμφθηνο (νομίζω είχε πάρει ο ίδιος από ένα σουπερ μάρκετ, τζάμπα, γιατί τις πετάγανε!)
Επίσης έχω ακούσει ότι βοηθά στην απορόφηση του ήχου η επίπλωση πχ ένας καναπές ή ένα χαλί καθώς και οι κουρτίνες.
Ειδικά αν έχεις κάποια μεγάλη επιφάνεια πχ ο ενιαίος τοίχος από γυψοσανίδα που έκανες κατασκευή, σαν μηχανικός υποψιάζομαι ότι θα παράγει ταλαντώσεις οπότε καλό θα ήταν να τοποθετηθεί κάποιο έπιπλο μπροστά ώστε να σπάσει η διάδοση των κυμάτων.

απο λαικη θα μπορω να βρω? :pint: η απο σουπερμαρκετ που θα παω? και ποσο καλη δουλεια θα κανει και πως θα τα κολησω

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

ηχομονωση

Δημοσίευση από fiskilis » 28 Ιαν 2011 23:35

GeoRxx έγραψε:απο λαικη θα μπορω να βρω? :pint: η απο σουπερμαρκετ που θα παω? και ποσο καλη δουλεια θα κανει και πως θα τα κολησω
http://www.xdimitropoulos.gr/p10.htm
οριστε αν σου κανει

οσο για το κολημα αν ειναι τοιχος με μπετοκαρφα με ροδελα
και μην ρωτησεις τι ειναι η ροδελα!!!

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

ηχομονωση

Δημοσίευση από EneMe » 29 Ιαν 2011 00:07

Εγώ πάλι θα επιμείνω σε τέτοια υλικά: http://www.afoigavala.gr/index.php?opti ... 2&Itemid=7

Αν το υλικό δεν είναι αφρώδες, σοβαρή δουλειά δεν θα κάνεις!
Με τις αυγουλιέρες θα μειώσεις μεν τον ήχο (όχι πάρα πολύ), αλλά θα γεμίσεις τον τοίχο σου τρύπες. Και μιας και μιλάμε για υπόγειο, πολύ πιθανόν οι πρόκες να "βρίσκουν" στο πλέγμα των τοιχείων.

GeoRxx

ηχομονωση

Δημοσίευση από GeoRxx » 29 Ιαν 2011 00:31

ειναι ο μισος με τοιχο σπιτιου και ο αλλος μισος με γυψοσανιδα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης