ηχομονωση

Συζητήσεις για τα μουσικά τεκταινόμενα εντός και εκτός Ελλάδας. μηνύματα με παράνομο υλικό θα διαγράφονται...

Συντονιστές: greekbytes, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

ηχομονωση

Δημοσίευση από DGeorge » 29 Ιαν 2011 08:45

Καλημέρα σε όλους :D
fiskilis έγραψε:..............και μην ρωτησεις τι ειναι η ροδελα!!!
:lol: :lol: :lol: :lol: Επικίνδυνη ερώτηση έ; :lol: :lol: :lol: :lol:
Νάσαι καλά fiskilis :pint: Έπεσα κάτω από τα γέλια :lol:
και τώρα στα σοβαρά.. Εγώ γνώριζα κι εξακολουθώ να γνωρίζω ότι 'παίζει' αρλετά καλά και λύση από αφρολέξ, φελιζολ κλπ Τα υλικά αυτά ΄κόβουν' γενικότερα μηχανικές δονήσεις/κραδασμούς. Κι επειδή ο ήχος είναι μηχανική δόνηση/κραδασμός θα κόψουν κι αυτόν. Το κακό είναι ότι έχουν επίσης κακή ανακλαστικότητα στον ήχο. Γι'αυτό και χρησιμοποιούνται ως ενδιάμεσα υλικά (π.χ. ανάμεσα σε δάπεδο-μπετόν και γυψοσανίδα (ή ξύλο, παρκέ, κλπ). Για τους γύρω τοίχους και το ταβάνι επίσης μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις ανάμεσα στην οροφή και σε γυψοσανίδα.
Υπ'όψιν ωστόσο:
Άκουσα -δεν το έχω διασταυρώσει- ότι -τουλάζιστον το φελιζόλ- εξαχνώνεται (γίνεται κατευθείαν αέριο από στερεό, και είναι αρκετά ύποπτο ως καρκινογόνο!!! Δεν έχω άποψη πάνω σ'αυτό.
Γενικότερα όμως, αυτό που χρειάζεσαι είναι υλικό με -όσο γίνεται- μικρότερη ελαστικότητα, ώστε να μην αναμεταδίδει τις δονήσεις του ήχου. Οι αυγουλιέρες είναι πεπισμένο χαρτί, και το χαρτί είναι ανελαστικό υλικό.
Έτσι θα μπορούσες να δοκιμάσεις -πειραματικά τελείως- να κολλήσεις (με χαρτόκολλα) φύλλα εφημερίδων, αφού πρώτα τα έχεις κάνει 'μπάλλες συσκευασίας' με το χέρι σου.
Θα έλεγα ότι (αν πιάσει το κόλπο) αφ'ενός θα σου έρθει πάμφθηνα, αφ'ετέρου θα ανακυκλώσεις (με πολλή επιτυχία) και ένα κάρο σκουπίδια :wink:
Επίσης το καημένο το χαρτάκι μπορεί να χαρακτηριστεί ως ο.τιδήποτε άλλο, αλλά όχι καρκινογόνο :P

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

ηχομονωση

Δημοσίευση από fiskilis » 29 Ιαν 2011 11:44

και εδω ιδεες και λυσεις
Υλικά ηχομόνωσης-ηχοαπορρόφησης

http://www.tigas.gr/eshop/Category.aspx ... eSupport=1

το ποιο hitech ειναι ενας ενισχυτης αναστροφης πολικοτητας ηχου οποτε θα εξουδετερωσει πληρως καθε συχνοτητα , βεβαια τα ηχεια σημαδευουν τον εξωτερικο χωρο

δημοφιλης λυση σε αεροδρομια οπου κανει τελεια καταστολη ηχου στα σπιτια που υπαρχουν στην περιοχη

Apostolis_38

ηχομονωση

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 29 Ιαν 2011 12:27

Παίδες, το θέμα της ηχομόνωσης δεν έχει τόσο να κάνει με τα υλικά αλλά με τον χώρο και πως/που χρησιμοποιείς τα υλικά που έχεις.
Για όποιον θέλει να εμβαθύνει: http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=69057

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

ηχομονωση

Δημοσίευση από fiskilis » 29 Ιαν 2011 12:30

Apostolis_38 έγραψε:Παίδες, το θέμα της ηχομόνωσης δεν έχει τόσο να κάνει με τα υλικά αλλά με τον χώρο και πως/που χρησιμοποιείς τα υλικά που έχεις.
Για όποιον θέλει να εμβαθύνει: http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=69057
εδω δεν μιλαμε για θεμα ακουστικης αλλα πως θα σβυσουμε την ηχο!

Apostolis_38

ηχομονωση

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 29 Ιαν 2011 12:35

Στο βιβλίο αναφέρεσαι;
Λέει τα πάντα μέσα.
Μέχρι και μαθηματικά σου μαθαίνει :D

GeoRxx

ηχομονωση

Δημοσίευση από GeoRxx » 05 Φεβ 2011 00:08

σας ευχαριστω για την βοηθεια σας πηρα τη τεταρτη απο τη λαικη 50 αυγοθηκες με 6 ευρω αλλα δεν ξερω ουτε ποσοκαλη δουλεια θα κανουν ουτε τι αποτελεσμα θα εχουν

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

ηχομονωση

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 06 Φεβ 2011 14:34

To λοιπον. Ενας πολυ καλος τροπος που μου έχει πει ο Θειος μου ειναι το Room within a room
Κατι τετοιο
http://www.diy-home-theater-design.com/ ... -room.html

Το κατα ποσο ειναι φθηνό ειναι αλλο θεμα

Ενα αλλο πραγμα που έχω ακουσει ειναι για Noise cancellation generators, αλλα δν το εχω πολυ ψαξει, και δε ξερω κατα ποσο υπάρχουν τετοια πράγματα
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μουσική”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης