Ιστορικές εκδόσεις των Windows

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 23 Ιαν 2011 16:00

Καλησπέρα σας,

Χάλασε πρόσφατα ο υπολογιστής ενός γνωστού, ο οποίος έχει Windows 98 και μου έδωσε την αφορμή να θυμηθώ τις παλιές εκδόσεις των Windows, τις οποίες έχω δει μόνο σε screenshot, καθώς όταν βγήκαν τα Windows 95 ήμουν ενός έτους! Έτσι, αποφάσισα να ψάξω να βρω τις πάλαι ποτέ δημοφιλείς εκδόσεις των Windows (1.0, 2.0, 3.1 κ.λπ.)! :P

Μήπως γνωρίζει κανείς πού θα μπορούσα να τις βρω; :P

Joakim

Δημοσίευση από Joakim » 23 Ιαν 2011 16:52

lol, thimame kapote pou empenes se dos, kai epita an thimame kala egrafes #win , gia na se vali sto windows

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 08 Φεβ 2011 15:55

Σύστημα:
Motherboard: Intel xxxx
CPU: Intel 8086 ή 8088 12MHz (Turbo)
GPU: Hercules (και πολύ σου ήταν)
RAM: 640kB (Memory Bank - OnBoard :hammer: )
Floppy Disk: 5 1/4" 140kB
HDisk: 20MB (Τόσο το πρόλαβα! Ήξερα ότι υπήρξαν και 10MB)

Λειτουργικό MS DOS 3.30.
Κέλυφος: Windows 3.0 (Αυτό πρόλαβα!)
Joakim έγραψε:lol, thimame kapote pou empenes se dos, kai epita an thimame kala egrafes #win , gia na se vali sto windows
Υπήρχε και η 'κομπίνα' να περάσεις με τον EDLIN (κειμενογράφος γραμμής -τότε- του DOS) τη γραμμή: 'C\path\Windows\Win.exe' στο file: AUTOEXEC.BAT, οπότε στην εκκίνηση φαινόταν να φορτώνουν αυτόματα τα Windows (Ααααααααααααα! Θαύμα!. :lol: :lol: :lol: :lol: )

Φίλε tasos-21, με φράση κλειδί "windows 3" στο Google, βγαίνει και torrent (εκτός από ένα σκασμό -3.340.000- άλλα αποτελέσματα).
Ρε αδέλφια, μάθετε και λίγο (πειραματιστήτε) στον χειρισμό του Google, να μας λέτε κι εμάς για κανένα νεώτερο :D

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 08 Φεβ 2011 19:43

μακραν η χειρότερη των εκδόσεων, ήταν τα millenium!!!
από τις καλύτερες που υπήρξαν, τα 2000! ξέρω (έχω) pc που δουλεύουν ακόμα με αυτά, και είναι "μπόμπα"!!!
η πρώτη που είχα εγώ, ήταν τα 3.1 εν έτει 1996
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Joakim

Δημοσίευση από Joakim » 08 Φεβ 2011 20:44

ontos pedia, ta Win Me. itan patata, gia mena omos to kalitero logismiko einai to Win Xp . Vista oute gia sizitisi, to mono oraio kata tin gnomi mou, itan ta grafika, katholou efxristo, arketa diskinito se ipologistes 2 Duo DELL pou to exo dokimasi, tora gia to 7 den to exo alla apo mia matia pou tou eri3a se katastimata, den mou arese katholou ta grafika, mipos to parekanan?

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 09 Φεβ 2011 08:25

ντάξει καλά είναι τα 7άρια...βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση...
Επίσης, να σημειώσω ως ιστορικά τα Windows NT 4. Πάνω στον δικόνε τους πυρήνα πάτησαν τα Windows 2000 και μετά την πατάτα των Me η M$ αποφάσισε να ενοποιήσει κατά κάποιο τρόπο τα Home και τα Business λειτουργικά της, βγάζοντας τα XP...βέβαια υπάρχουν ακόμα και τα 2003, 2008 ωστόσο αυτά είναι για server χρήση και όχι για desktop/workstation, αν και μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και εκεί άνετα με τις κατάλληλες ρυθμίσεις.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 09 Φεβ 2011 09:36

Πολύ Καλημέρα και πάλι :D
mechpanos έγραψε:...βέβαια υπάρχουν ακόμα και τα 2003, 2008 ωστόσο αυτά είναι για server χρήση και όχι για desktop/workstation, αν και μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και εκεί άνετα με τις κατάλληλες ρυθμίσεις.
Δεν γράφεις και για τα 2000server, προκάτοχο των 2003.
Πλάκα όμως θα έχει να χρησιμοποιήσει κανείς "άνετα με τις κατάλληλες ρυθμίσεις" τα 2003, και 2008 ως λειτουργικά για PCδες.
Φαντάσου τώρα με κάποιες "κατάλληλες ρυθμίσεις" στην καμπίνα ενός τράκτορα (αφού τον κάνεις σε στυλ οικογενειακού μοντέλου) να τον χρησιμοποιείς για βόλτες στην καφετέρια, ή για ρομαντική εσπερινή έξοδο στην παραλία... :hammer: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 09 Φεβ 2011 09:43

Ναι αλλά πας άνετα για καφέ στην παραλία με ένα Navara....και μετά πας και στο χωράφι να δεις τί γίνεται!
χωρίς πλάκα, έχω στη δουλειά pc με windows server 2003, όπου το χρησιμοποιούμε και για να τυπώνουμε κάποια σχέδια και για κάποιες δουλειές επεξεργασίας εικόνας και για server φυσικά...οπότε, είναι server/workstation...
τί να κάνουμε, η ανάγκη μας έχει κάνει να ψαχνουμε και να βρίσκουμε λύσεις!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 09 Φεβ 2011 13:31

Συμφωνώ απόλυτα. Έχω κι εγώ ένα 2000-Server (Άδεια - CD Key) στο γραφείο, και τό'χω σε πρόγραμμα να το ρίξω σε κανένα 'παρατημένο' καλό μηχανάκι.
Όχι τίποτ'άλλο... Σε τεχνολογία IDE δίσκων έκανε αξιόπιστο mirroring, και μάλιστα ως λειτουργικό (όποτε εύρισκε ευκαιρία).
Εντάξει, είναι αρκετά~πολύ ξεπερασμένο. Αλλά όπως πολύ σωστά έγραψες
mechpanos έγραψε:....τί να κάνουμε, η ανάγκη μας έχει κάνει να ψαχνουμε και να βρίσκουμε λύσεις!
:wink:

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 16 Φεβ 2011 22:43

Ουάου! Το θέμα, όπως βλέπω, πήρε διαστάσεις! :D

Προσωπικά, η παλαιότερη έκδοση των Windows που έχω χρησιμοποιήσει είναι τα Windows 2000 και για λίγα μόλις λεπτά τα Windows 3.1!

Μήπως θα μπορούσε κανείς να ανεβάσει κάπου τα παλιότερα Windows, 1, 2 κ.λπ.;

Βέβαια, δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι παράνομο μετά από 20 χρόνια να τα ανεβάζεις... :-?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 17 Φεβ 2011 10:15

Φαντάζομαι ότι σε πρώτη φάση θα πρέπει να επικοινωνήσεις με τη Microsoft Hellas (8015003000 από σταθερό, 2111206500 από κινητό).
Βέβαια μάλλον :hammer: θα εντυπωσιάσεις ζητώντας τους αυτές τις εκδόσεις :lol: . Όπως επίσης υποθέτω ότι -ευγενέστατα- θα σου απαντήσουν ότι δεν τις διαθέτουν πλέον... Αλλά ποτέ δεν ξέρεις, από την άλλη. :wink: :wink:
Εκεί λοιπόν, θα τους ρωτήσεις -αν δεν τις έχουν- για τη νομιμότητα χρήσης των αρχαίων εκδόσεων, αν τις βρεις από κάπου αλλού. Θεωρώ ότι είναι το πλέον φυσιολογικό και λογικό.
Τώρα, κάποιος νομικός, που γνωρίζει καλύτερα το Copyright των εκδόσεων αυτών, για πόσο ισχύει (αν έχει ανανεωθεί κλπ), ίσως σου απαντήσει πιο αρμόδια.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης