χαλάνε την πιάτσα...

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

χαλάνε την πιάτσα...

Δημοσίευση από korgr » 20 Ιαν 2011 23:59

Μωρέ μαζί σου αλλά δεν μπορώ να δεχθώ πως κρύβεται το οποιοδήποτε Price for Value στο "δυναμική ιστοσελίδα (και όχι ιστότοπος τρομάρα τους) και hosting με 120 ευρώ".

ALR
Honorary Member

χαλάνε την πιάτσα...

Δημοσίευση από ALR » 21 Ιαν 2011 01:52

Βασικά είναι πολύ υγειές όλο αυτό.
Ο λόγος που κάνουμε αυτή τη συζήτηση είναι ο λόγος που κάποιοι άνθρωποι βγάζουν χρήματα και κάποιοι όχι.
Είναι ο λόγος για τον οποίον κάποιοι κάνουνε 20 λάθη και κάποιοι 10.
Είναι ο λόγος που κάποιοι θα συνεχίζουν να περνάνε το φανάρι με κόκκινο, θα συνεχίσουν να ψηφίζουν ΝΔ και ΠΑΣΟΚ, θα συνεχίσουν να πετάνε τα σκουπίδια στο δρόμο και θα συνεχίσουν ή θα βελτιώσουν τον τρόπο ζωής τους και τον κοινωνικό τους περίγυρο.

Ο λόγος είναι η αντίληψη. Δεν μπορούμε να έχουμε όλη την ίδια αντίληψη, δυστυχώς.
Sorry guys :P
Γίνονται πραγματάκια

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

χαλάνε την πιάτσα...

Δημοσίευση από sibas » 21 Ιαν 2011 06:13

ALR έγραψε:Ο λόγος είναι η αντίληψη. Δεν μπορούμε να έχουμε όλη την ίδια αντίληψη, δυστυχώς.
Ναι συμφωνώ απόλυτα.. Το θέμα όμως είναι ότι στο θέμα δουλειάς/εργασίας, περί κατασκευή sites, πρέπει να γνωρίζει κανείς από που θα πάρει τα λεφτά,
ΑΣΧΕΤΩΣ (το τονίζω αυτό) το πώς θα τα πάρει και το τι υπηρεσίες θα προσφέρει!!

Έχουν έρθει παίδες νέες εποχές στο net και καλό θα είναι να συμμορφωθούμε όλοι σε αυτό και να χαράξουμε τις κατάλληλες πορείες.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

χαλάνε την πιάτσα...

Δημοσίευση από korgr » 21 Ιαν 2011 09:42

Κάτι ουσιαστικό και ουχί φιλοσοφικό και τυλιγμένο με χρησμούς της Πυθίας, έχετε να πείτε?
Γιατί η ErrorWeb είχε κάτι ουσιαστικό να καταθέσει και το έκανε. Οι δύο από πάνω μου, όχι!

Άβαταρ μέλους
mairhcp
Επικοινωνία:

χαλάνε την πιάτσα...

Δημοσίευση από mairhcp » 21 Ιαν 2011 12:02

korgr έγραψε:Μωρέ μαζί σου αλλά δεν μπορώ να δεχθώ πως κρύβεται το οποιοδήποτε Price for Value στο "δυναμική ιστοσελίδα (και όχι ιστότοπος τρομάρα τους) και hosting με 120 ευρώ".
Πάνω σε αυτό έχουμε διάφορα ενδεχόμενα.
α) η δουλειά είναι πρόχειρη (εαν δεν αποτελεί μία προσφορά, αλλά αυτή είναι η μόνιμη τιμή) (νομίζω όλοι βλέπουμε μόνιμες διαφημίσεις για δυναμικές ιστοσελίδες με 79€ - 90€ οι οποίες δε βλέπονται!)
β) η προσφορά γίνεται λόγω οικονομικής ανάγκης (& η δουλειά είναι ποιοτική)
γ) η προσφορά γίνεται για marketing (& η δουλειά είναι ποιοτική)
δ) η προσφορά γίνεται για μία αρπαχτή με προχειρότητα

Τώρα το τι δυναμική ιστοσελίδα (ιστοτοπό ok) θα κατασκευάσει κάποιος με 120€, θα πρέπει να αναφέρεται ξεκάθαρα στην προσφορά αυτή.

Τώρα, επειδή κι εγώ προώθησα μία τέτοια προσφορά και μάλιστα με 118€, σου λέω πως το έκανα για το γ (marketing).
Σαφώς η οικονομική ζημία είναι αρκετή (ακόμη κι αν μιλήσουμε για απλές.. εργατοώρες), εαν σκεφτείς πως θα απασχοληθούν άπειρες ώρες developers & designers που ο έκαστος παίρνει αρκετά υψηλό μισθό. Αλλά εγώ ποντάρω στη συνεργασία η οποία θα μου καλύψει τη ζημία αυτή σε βάθος χρόνου.
Και φυσικά δεν έρχεται μόνο η ζημία από το φθηνό πακέτο, αλλά και η ζημία που έχεις για να προσφέρεις κάποιες υπηρεσίες δωρεάν στο ήδη υπάρχον πελατολόγιο το οποίο θα σου πει "καλά, εμένα μου πήρες 1.500 και στον άλλον 120 για την ίδια δουλειά?".
Έχεις και αυτά να μετρήσεις και να χειριστείς ανάλογα, ώστε κανείς να μην είναι δυσαρεστημένος.

Πού θέλω να καταλήξω. Πως θα πρέπει να έχουμε μία συνολική εικόνα για την προσφορά με δείγματα αυτής, για να μπορούμε τελικά να δούμε το λόγο για τον οποίο υπάρχει αυτή η τιμή! Δεν είναι όλα προχειρότητες και σίγουρα δεν είναι και όλα ποιοτικά.

Είμαι υπερ του ανταγωνισμού, όταν αυτός πραγματικά υπάρχει..

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

χαλάνε την πιάτσα...

Δημοσίευση από korgr » 21 Ιαν 2011 12:55

Το (β) απλά δεν υπάρχει.
Το (γ) οκ ισχύει αλλά μιλάμε για τις ελάχιστες εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Σαφώς και κανείς δεν μπορεί να το αντέξει για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Εγώ μιλάω για τις μόνιμες καταστάσεις. Εκεί που και μια αντιμετώπιση με Joomla πχ, αν θέλουμε να είναι σοβαρή θέλει τον χρόνο και τις γνώσεις της, με αποτέλεσμα να μην "βγαίνει" με τίποτα σε τόσο σκοτωμένες τιμές. Ακόμα και με "μαύρα" πάλι δεν βγαίνει.

Άβαταρ μέλους
mairhcp
Επικοινωνία:

χαλάνε την πιάτσα...

Δημοσίευση από mairhcp » 21 Ιαν 2011 13:05

viktoras έγραψε: Anyway, στην Ελλάδα ό,τι δηλώσεις είσαι - καλή τύχη με αυτό, αλλά λίγος σεβασμός και στους επαγγελματίες του χώρου.
Μιας και μιλάμε για επαγγελματίες...

Η πλειοψηφία των developers εδώ μέσα, έχουν μάθει "κώδικα" απ το Google και άντε από κανένα σεμινάριο. Τα υπόλοιπα στην πράξη μέσα από τα χρόνια.
Οι "Senior" είναι του ΙΕΚ Εξελιγκτικού Κώδικα της OpenSource Τσιπούρας
Ελάχιστοι είναι αυτοί που έχουν σπουδάσει στα ρημαδο ΑΕΙ-ΕΜΠ και ξέρουν τις βασικές αρχές της ειδικότητάς τους (που δυστυχώς αυτές είναι και η βάση όλων).
Σε καμία περίπτωση δεν εννοώ πως κάποιος ο οποίος έχει πετάξει τα μάτια του έξω απ το διάβασμα μέσα στα χρόνια (εκτός σχολής), είναι λιγότερο "καλός" από τον διπλωματούχο. (Οι διαφορές τους όμως και τα υπερ του 2ου είναι πολλά για να αναλυθούν εδώ)

Αλλά τελικά, ποιός είναι ο επαγγελματίας ακριβώς για τον οποίο χτυπιέστε όλοι?

Εαν δεν έχετε κάποιο πτυχίο πάνω σε αυτόν τον κλάδο, η μόνη σας διαφορά με τον "επαγγελματία" που ξεκινάει τώρα να στήνει έστω σε joomla, είναι η... προϋπηρεσία & η εξάσκηση.. Τίποτε άλλο!
Το ότι κάποιος ξέρει να λύνει δευτεροβάθμιες εξισώσεις με απίστευτη ταχύτητα, δεν το κάνει Μαθηματικό, ακόμη κι αν έχει μάθει να τις λύνει με 45 διαφορετικούς τρόπους!

Οπότε, εξηγήστε μου ποιόν ακριβώς θεωρείτε εσείς επαγγελματία και σε ποιά βάση γιατί ο καθένας μιλάει σχετικά, βάση της δικής του οπτικής γωνίας.

ΥΓ1: Ευτυχώς δεν είμαι ούτε Developer, ούτε Designer. Αλλά για κάτσε, ξέρω να γράφω 25 γραμμές κώδικα και να σεττάρω servers μέσα απ το SSH. Τώρα που το σκέφτομαι, έχω φτιάξει και αρκετά logos, banners με το photoshop. Βρε μήπως είμαι απ' όλα?
Ε ας σοβαρευτούμε λίγο ε..
ΥΓ2: Εαν εκνευριστήκατε με τα παραπάνω, πιστέψτε με το ίδιο νιώθω κι εγώ για όσους πουλάνε υπηρεσίες "Marketing" χωρίς να έχουν όχι απλά σπουδάσει, αλλά ανοίξει το βιβλίο με τις "Βασικές αρχές του Marketing". [/i]

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

χαλάνε την πιάτσα...

Δημοσίευση από korgr » 21 Ιαν 2011 13:25

Εγώ δεν έχω πτυχίο.
Το ότι υπάρχουν εκεί έξω καμια δεκαριά που έχουν πτυχίο επειδή εγώ τους έκανα τις πτυχιακές, τι σου λέει?

Φυσικά αυτό δεν σημαίνει πως όποιος δεν έχει πτυχίο είναι επαγγελματίας.
Το ίδιο όμως ισχύει και αντίστροφα (και σε μεγάλο βαθμό μάλιστα).

Θα σου πω εγώ ποιος είναι ο καλός επαγγελματίας.
Είναι αυτός που μπορεί να αναλάβει ακόμα και μόνος του ένα σύνθετο project χωρίς να στηριχθεί σε κάποιο CMS. Αυτή είναι η απόδειξη του αν είσαι επαγγελματίας ή αν ξέρεις απλά να λύνεις εξισώσεις!

Άβαταρ μέλους
mairhcp
Επικοινωνία:

χαλάνε την πιάτσα...

Δημοσίευση από mairhcp » 21 Ιαν 2011 13:43

korgr έγραψε:Εγώ δεν έχω πτυχίο.
Το ότι υπάρχουν εκεί έξω καμια δεκαριά που έχουν πτυχίο επειδή εγώ τους έκανα τις πτυχιακές, τι σου λέει?

Φυσικά αυτό δεν σημαίνει πως όποιος δεν έχει πτυχίο είναι επαγγελματίας.
Το ίδιο όμως ισχύει και αντίστροφα (και σε μεγάλο βαθμό μάλιστα).

Θα σου πω εγώ ποιος είναι ο καλός επαγγελματίας.
Είναι αυτός που μπορεί να αναλάβει ακόμα και μόνος του ένα σύνθετο project χωρίς να στηριχθεί σε κάποιο CMS. Αυτή είναι η απόδειξη του αν είσαι επαγγελματίας ή αν ξέρεις απλά να λύνεις εξισώσεις!
Μαζί σου σε αυτό. Έχω συναντήσει απίστευτους στόκους από το ΕΜΠ και απίστευτα μυαλά χωρίς πτυχίο.
Αυτό προσπαθώ και να πω. Τι εννοούν επιτέλους όταν λένε "επαγγελματίας".

Για εσένα "επαγγελματίας" είναι αυτό που προανέφερες. Κάποιος άλλο που μπορεί να έχει το πτυχίο απ το ΙΕΚ Κωλοπετινίτσας και δε θα μπορεί όχι σύνθετο project να διαχειριστει, αλλά ούτε το > να κλείσει, θα σου πει πως εκείνος είναι "επαγγελματίας".

Ας μείνουμε στον "επαγγελματισμό" του καθενός, γιατί το "επαγγελματίας" και "ερασιτέχνης" στον κλάδο αυτό, θα είναι πάντα σχετικά!!!

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

χαλάνε την πιάτσα...

Δημοσίευση από Cha0s » 21 Ιαν 2011 14:07

ErrorWebIS έγραψε:Ας μείνουμε στον "επαγγελματισμό" του καθενός, γιατί το "επαγγελματίας" και "ερασιτέχνης" στον κλάδο αυτό, θα είναι πάντα σχετικά!!!
Επαγγελματίας κατά την άποψη μου είναι ο ερασιτέχνης που πληρώνεται.

Και ερασιτέχνης εννοώ εραστής της τέχνης.

Και παράδειγμα τούτου ήταν το AWMN.

Είμασταν ερασιτεχνικό δίκτυο και κάναμε πολύ καλύτερα την δουλειά μας απότι οι 'επαγγελματίες' των ασύρματων δικτύων.

Επομένως αν δεν είσαι ερασιτέχνης, τότε δεν μπορείς να γίνεις επαγγελματίας :P

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

χαλάνε την πιάτσα...

Δημοσίευση από CyberCr33p » 21 Ιαν 2011 14:50

Με λίγα λόγια πρέπει να κάνεις με μεράκι τη δουλειά σου και να μην κοιτάς τον πελάτη μόνο στο πορτοφόλι. Και να χρεώνεις όσο πιστεύεις ότι αξίζει η δουλειά χωρίς να ρίξεις τον πελάτη ούτε να σε ρίξει αυτός.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

χαλάνε την πιάτσα...

Δημοσίευση από dimsis » 21 Ιαν 2011 15:10

[flash]http://www.youtube.com/v/-0D3cotZvAc?fs=1&hl=el_GR[/flash]

Επαγγελματίας = αυτός που έχει εταιρεία δηλωμένη στην εφορία, κόβει παραστατικά και ίσως έχει και κάποιο γραφείο ή ασφαλισμένους υπαλλήλους + πάγια κλπ ...

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

χαλάνε την πιάτσα...

Δημοσίευση από korgr » 21 Ιαν 2011 15:57

dimsis έγραψε: Επαγγελματίας = αυτός που έχει εταιρεία δηλωμένη στην εφορία, κόβει παραστατικά και ίσως έχει και κάποιο γραφείο ή ασφαλισμένους υπαλλήλους + πάγια κλπ ...
Καλός Επαγγελματίας = αυτός που εκτός των ανωτέρω δεν χρωστάει στην εφορία, στο ΤΕΒΕ, τους προμηθευτές κλπ ... :kaloe:

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

χαλάνε την πιάτσα...

Δημοσίευση από cdhyper » 21 Ιαν 2011 16:29

Σωστά τα λέτε. Για να τα σουμάρω: Προϋπόθεση του καλού επαγγελματία είναι να είναι ένας καλός ερασιτένης που να κόβει παραστατικά και να μην χρωστάει στο κράτος και τους συνεργάτες του :)

Όσοι αναφέρουν υποτιμητικά το "ερασιτέχνης" μάλλον δεν ξέρουν τι σημαίνει.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

χαλάνε την πιάτσα...

Δημοσίευση από korgr » 21 Ιαν 2011 16:57

cdhyper έγραψε:Σωστά τα λέτε. Για να τα σουμάρω: Προϋπόθεση του καλού επαγγελματία είναι να είναι ένας καλός ερασιτένης που να κόβει παραστατικά και να μην χρωστάει στο κράτος και τους συνεργάτες του :)

Όσοι αναφέρουν υποτιμητικά το "ερασιτέχνης" μάλλον δεν ξέρουν τι σημαίνει.
Α γεια σου! :wink:

ΥΓ ρε να μην έχει ένα σύστημα για like ανά post :idea:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες