χαλάνε την πιάτσα...

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

χαλάνε την πιάτσα...

Δημοσίευση από cpulse » 22 Ιαν 2011 13:52

Δεν είχα διαβάσει τη συζήτηση μέχρι σήμερα. Μου θύμισε τον εαυτό μου πριν κάποια χρόνια που είχα ξεκινήσει ένα γολγοθά σε ξένα freelance δίκτυα. Σε τέτοια δίκτυα όλα όσα ειπώθηκαν εδώ εκεί φαίνονται στην πράξη.

Υπάρχουν αυτοί που σκοτώνουν τιμές, κι αυτοί που τις κρατάνε ψηλά. Υπάρχουν αυτοί που σκοτώνουν την ποιότητα και οι άλλοι τα παίρνουν όλα προσωπικά. Υπάρχουν αυτοί που δεν έχουν πρόβλημα να υποσχεθούν λαγούς με πετραχήλια ακόμα κι αν λένε ψέματα, και αυτοί που επιμένουν να λένε την αλήθεια ακόμα κι αν δεν πάρουν τη δουλειά. Και φυσικά υπάρχουν και οι συνδυασμοί όλων των παραπάνω.

Μερικά μαθήματα που πήρα από τα freelance δίκτυα..

1) Ό,τι και να κάνει ο οποιοσδήποτε, στο τέλος βρίσκεται μια ισορροπία που εκθέτει όποιον το παρατραβάει για οποιοδήποτε λόγο.

2) Δεν θέλουν όλοι οι πελάτες ποιότητα. Δυστυχώς ή ευτυχώς. Και όχι μόνο αυτό, υπάρχουν και οι έξυπνοι που κάνουν υπεργολαβία και εκμεταλλεύονται τις μικρές τιμές.

3) Αν δεν ξέρεις να χειριστείς σωστά την επικοινωνία, η ποιότητα του δημιουργού τίνει να λειτουργεί καταστροφικά για τον ίδιο. Αν δηλαδή χρεώνεις ακριβά επειδή η μία δικιά σου ώρα αντιστοιχεί σε 20 ώρες ενός φθηνού, τότε παίζει και να σε βρίσουν κι από πάνω.

4) Οι πελάτες που έχουν καεί από φθηνιάρικες υπηρεσίες φτάνουν στα εντελώς αντίστροφα άκρα. Έχουν απίστευτες απαιτήσεις, ή αποκλείουν μια φθηνή προσφορά μόνο και μόνο γιατί φοβούνται μην ξανακαούνε.

Νομίζω τσάμπα άκουσε όσα άκουσε ο fiskilis. Η αγορά θα κρίνει αν κάνει καλά ή όχι.

Επίσης νομίζω οτι κι ο fiskilis κακώς τα έψαλε σε όσους τα έψαλε γιατί αυτά που του καταλογίζουν οι άλλοι είναι ουσιαστικά για την δικιά του ασφάλεια.

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

χαλάνε την πιάτσα...

Δημοσίευση από scoobby » 24 Ιαν 2011 01:20

ALR έγραψε:Βασικά είναι πολύ υγειές όλο αυτό.
Ο λόγος που κάνουμε αυτή τη συζήτηση είναι ο λόγος που κάποιοι άνθρωποι βγάζουν χρήματα και κάποιοι όχι.
Είναι ο λόγος για τον οποίον κάποιοι κάνουνε 20 λάθη και κάποιοι 10.
Είναι ο λόγος που κάποιοι θα συνεχίζουν να περνάνε το φανάρι με κόκκινο, θα συνεχίσουν να ψηφίζουν ΝΔ και ΠΑΣΟΚ, θα συνεχίσουν να πετάνε τα σκουπίδια στο δρόμο και θα συνεχίσουν ή θα βελτιώσουν τον τρόπο ζωής τους και τον κοινωνικό τους περίγυρο.

Ο λόγος είναι η αντίληψη. Δεν μπορούμε να έχουμε όλη την ίδια αντίληψη, δυστυχώς.
Sorry guys :P
+100 συμφωνω σε ολα εκτος απο τον κοινωνικο περιγυρο που δεν νομιζω να χρειαζεται να αλλαξει επειδη θα αλλαξουν/διαφοροποιηθουν ολα τα αλλα :wink:

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

χαλάνε την πιάτσα...

Δημοσίευση από dimsis » 28 Ιαν 2011 08:43

κάνω ένα bump γιατί έπεσα σε ένα ενδιαφέρον σχετικό άρθρο στο porcupine:
Αυτός που "σκοτώνει" τις τιμές, "σκοτώνει" την κοινότητα

Αυτό το Σαββατοκύριακο έμαθα για μία βλακώδη πράξη ενός συναδέλφου. Είναι η 3η φορά που την αντιλαμβάνομαι -μάλλον έχει συμβεί περισσότερες- και μία σύμπτωση που επαναλαμβάνεται παύει να είναι σύμπτωση.

Ο συνάδελφος αυτός "σκοτώνει" τις τιμές της αγοράς κάνοντας προσφορές που είναι εξευτελιστικά μικρότερες από το μέσο όρο των τιμών των ανθρώπων της κοινότητας.

Πόσο εξευτελιστικά μικρότερες; Αν η κοινότητα κοστολογεί το project X με 10, αυτός το κοστολογεί 1. Ή 2. Ή έστω 3.

Τι σημαίνει "τιμές των ανθρώπων της κοινότητας"; Σημαίνει ότι δε μιλάμε για μεγάλες εταιρείες με πολυάριθμο προσωπικό και τελείως διαφορετικό μέγεθος. Μιλάμε για μικρά studio, agencies, freelancers κλπ.

Πώς ξέρω ποιος είναι αυτός ο μέσος όρος; Ρωτάω. Η δουλειά μου είναι και μέσα από τα χρόνια αντιλαμβάνομαι τα μεγέθη. Το ίδιο μπορεί και πρέπει να κάνει ο οποιοσδήποτε που δραστηριοποιείται σε ένα χώρο.
το υπόλοιπο > http://el.porcupine.gr/v1/web-design/co ... community/

και υπενθυμίζω από παλιότερη συζήτηση και την δική μου άποψη περί του "χαλάνε την πιάτσα" και "ελεύθερη αγορά":
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... 151#451151

Άβαταρ μέλους
GARAGE667

χαλάνε την πιάτσα...

Δημοσίευση από GARAGE667 » 03 Φεβ 2011 22:13

dimsis έγραψε:κάνω ένα bump γιατί έπεσα σε ένα ενδιαφέρον σχετικό άρθρο στο porcupine:
Αυτός που "σκοτώνει" τις τιμές, "σκοτώνει" την κοινότητα

Αυτό το Σαββατοκύριακο έμαθα για μία βλακώδη πράξη ενός συναδέλφου. Είναι η 3η φορά που την αντιλαμβάνομαι -μάλλον έχει συμβεί περισσότερες- και μία σύμπτωση που επαναλαμβάνεται παύει να είναι σύμπτωση.

Ο συνάδελφος αυτός "σκοτώνει" τις τιμές της αγοράς κάνοντας προσφορές που είναι εξευτελιστικά μικρότερες από το μέσο όρο των τιμών των ανθρώπων της κοινότητας.

Πόσο εξευτελιστικά μικρότερες; Αν η κοινότητα κοστολογεί το project X με 10, αυτός το κοστολογεί 1. Ή 2. Ή έστω 3.

Τι σημαίνει "τιμές των ανθρώπων της κοινότητας"; Σημαίνει ότι δε μιλάμε για μεγάλες εταιρείες με πολυάριθμο προσωπικό και τελείως διαφορετικό μέγεθος. Μιλάμε για μικρά studio, agencies, freelancers κλπ.

Πώς ξέρω ποιος είναι αυτός ο μέσος όρος; Ρωτάω. Η δουλειά μου είναι και μέσα από τα χρόνια αντιλαμβάνομαι τα μεγέθη. Το ίδιο μπορεί και πρέπει να κάνει ο οποιοσδήποτε που δραστηριοποιείται σε ένα χώρο.
το υπόλοιπο > http://el.porcupine.gr/v1/web-design/co ... community/

και υπενθυμίζω από παλιότερη συζήτηση και την δική μου άποψη περί του "χαλάνε την πιάτσα" και "ελεύθερη αγορά":
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... 151#451151
Αυτά διαβάζω και με πιάνουν τα νεύρα μου νυχτιάτικο!Και αν του πεις και τίποτα, θα σου πεί σε ελεύθερη αγορά ζουμε και πρε΄πει να έχουμε ανταγωνιστικές τιμές.Ε άιντε τράβα και άνοιξε μπακάλικο τότε(χωρίς παρεξήγηση και προσβολή για το συγκεκριμένο επάγγελμα.) ν :evil:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες