Domainer είναι..

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Domainer είναι..

Δημοσίευση από dimsis » 24 Ιαν 2011 18:40

Μπορεί να το επέλεξαν οι ίδιοι το domain, εκτός και αν έχει κανείς εγγυημένες πληροφορίες εκ των έσω και μιλάει... ;
Tsili ο άλλος όμως ήταν πιο μάγκας domainer το έφαγε το pros4es.gr και με τη μια το πάρκαρε, δεν τον πρόλαβες :p

Tsili

Domainer είναι..

Δημοσίευση από Tsili » 24 Ιαν 2011 18:42

dimsis έγραψε:
Tsili έγραψε:dimsis
thracenews.gr
ειναι free το register
εγω δεν θα αφηνα τους πελατες μου να εχουν μονο το
thrace-news.gr
επισης για .gr site προτιμω το faiakes.gr ( ελευθερο και αυτο -που ειναι και το σωστο ορθογραφικα) απο το corfufeakes.gr
κλπ
figaro ενας domainer δεν ειναι μονο broker
σαν συμβουλο internet branding δες το
Τι χρωστάω; :p

ούτε το thrace-news.gr έχω, ούτε το thracenews.gr με ενδιαφέρει και το corfufeakes το επέλεξαν οι πελάτες μας χωρίς να τους χρεώσουμε για τις προτάσεις που τους κάναμε για τα διαθέσιμα domains. Φαίνεται είμαστε τόσο large που το κάνουμε τζάμπα...
και το αποτελεσμα? προφανως δεν τουσ πεισατε να κανουν το σωστο γιατι τους δωσατε κατι τζαμπα και το υποστηριξατε με μπετον αρμε..
δεν παμε ετσι μπροστα..
GoldenDeal.gr προς πωληση - message here

Tsili

Domainer είναι..

Δημοσίευση από Tsili » 24 Ιαν 2011 18:46

dimsis έγραψε:Μπορεί να το επέλεξαν οι ίδιοι το domain, εκτός και αν έχει κανείς εγγυημένες πληροφορίες εκ των έσω και μιλάει... ;
Tsili ο άλλος όμως ήταν πιο μάγκας domainer το έφαγε το pros4es.gr και με τη μια το πάρκαρε, δεν τον πρόλαβες :p
αυτος που πηρε το pros4es.gr το πηρε μηνες πριν βγουν στον αερα..μαλλον εκ των εσω ηταν..
εγω σαν misspell το mozzilla.com ειχα και το πουλησα 40.000 πριν χρονια

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Domainer είναι..

Δημοσίευση από scoobby » 24 Ιαν 2011 18:52

dimsis έγραψε:
Tsili έγραψε:dimsis
thracenews.gr
ειναι free το register
εγω δεν θα αφηνα τους πελατες μου να εχουν μονο το
thrace-news.gr
επισης για .gr site προτιμω το faiakes.gr ( ελευθερο και αυτο -που ειναι και το σωστο ορθογραφικα) απο το corfufeakes.gr
κλπ
figaro ενας domainer δεν ειναι μονο broker
σαν συμβουλο internet branding δες το
Τι χρωστάω; :p

ούτε το thrace-news.gr έχω, ούτε το thracenews.gr με ενδιαφέρει και το corfufeakes το επέλεξαν οι πελάτες μας χωρίς να τους χρεώσουμε για τις προτάσεις που τους κάναμε για τα διαθέσιμα domains. Φαίνεται είμαστε τόσο large που το κάνουμε τζάμπα...
Εδω ειναι το θεμα ντιμσις που δεν θελεις να καταλαβεις(γιατι ειμαι σιγουρος οτι το εχεις καταλαβει) οτι ουτε εγω η ο χ ή ο ψ θα τον χρεωνε απλα θα τον συμβουλευε οτι το ταδε ντομειν ειναι καλυτερο απο το δεινα για τους χ,ψ λογους και παρε αυτο.

Tsili

Domainer είναι..

Δημοσίευση από Tsili » 24 Ιαν 2011 19:01

scoobby έγραψε:
Εδω ειναι το θεμα ντιμσις που δεν θελεις να καταλαβεις(γιατι ειμαι σιγουρος οτι το εχεις καταλαβει) οτι ουτε εγω η ο χ ή ο ψ θα τον χρεωνε απλα θα τον συμβουλευε οτι το ταδε ντομειν ειναι καλυτερο απο το δεινα για τους χ,ψ λογους και παρε αυτο.
σωστα scooby
αλλα ενας domainer θα ειχε περα απο τους χ,ψ, ισως και αλλους δεκα λογους που θα τους επειθε ποιο ειναι το σωστο και σιγουρα θα τον ακουγανε..
και το λεω αυτο , γιατι ασχολουμαι με τα domains απο το 1998 και δεν εχω δει πολλους να το κατεχουν το θεμα οπως πρεπει στην Ελλαδα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Domainer είναι..

Δημοσίευση από dimsis » 24 Ιαν 2011 19:14

Και ποιος σας είπε ότι δεν τους συμβουλέψαμε και τι domains τους προτείναμε και τι τους εξηγήσαμε; Βγάζετε πολύ εύκολα και βολικά συμπεράσματα μου φαίνεται.

Αν ήταν δικό μου site + domain θα προτιμούσα κάποιο άλλο domain, αλλά αυτοί σε αυτό επέμειναν, αυτό ήθελαν.

Η διαφορά είναι ότι εμείς δεν εκμεταλλευόμαστε ούτε τα misspells, ούτε τα καλύτερα ονόματα που δεν επέλεξαν οι πελάτες δεσμεύοντας τα. Μάλιστα κάνουμε και το άλλο παράδοξο (από ότι φαίνεται) αφήνουμε να λήξουν τα domains που δεν θέλουν να συνεχίσουν άλλο οι πελάτες μας ώστε να τα χρησιμοποιήσουν άλλοι (αν και τις περισσότερες φορές καταλήγουν στα χέρια των domainers για εκμετάλευση της παλαιότητας, των backlinks και για πιθανή μεταπώληση τους).

Παράξενα πράγματα ε; Που θα πάει θα μάθουμε και εμείς ίσως την επόμενη 10ετία μια αυτή την δεκαετία που υπάρχει η εταιρεία (από το 1999) την φάγαμε...

Tsili

Domainer είναι..

Δημοσίευση από Tsili » 24 Ιαν 2011 19:32

dimsis έγραψε:Και ποιος σας είπε ότι δεν τους συμβουλέψαμε και τι domains τους προτείναμε και τι τους εξηγήσαμε; Βγάζετε πολύ εύκολα και βολικά συμπεράσματα μου φαίνεται.
εκ του αποτελεσματος..sorry

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Domainer είναι..

Δημοσίευση από cordis » 24 Ιαν 2011 19:42

Tsili έγραψε: εσυ εκανες master seo στο harvard η βγαζοντας τα ματια σου να ενημερωνεσαι συνεχως για οτιδηποτε καινουριο ?
ένας απλός developer είμαι...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Domainer είναι..

Δημοσίευση από korgr » 24 Ιαν 2011 19:54

cordis έγραψε: ένας απλός developer είμαι...
Εκτός από μετριόφρων :)

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Domainer είναι..

Δημοσίευση από scoobby » 24 Ιαν 2011 20:20

dimsis έγραψε:Και ποιος σας είπε ότι δεν τους συμβουλέψαμε και τι domains τους προτείναμε και τι τους εξηγήσαμε; Βγάζετε πολύ εύκολα και βολικά συμπεράσματα μου φαίνεται. Αν ήταν δικό μου site + domain θα προτιμούσα κάποιο άλλο domain, αλλά αυτοί σε αυτό επέμειναν, αυτό ήθελαν.

Η διαφορά είναι ότι εμείς δεν εκμεταλλευόμαστε ούτε τα misspells, ούτε τα καλύτερα ονόματα που δεν επέλεξαν οι πελάτες δεσμεύοντας τα. Μάλιστα κάνουμε και το άλλο παράδοξο (από ότι φαίνεται) αφήνουμε να λήξουν τα domains που δεν θέλουν να συνεχίσουν άλλο οι πελάτες μας ώστε να τα χρησιμοποιήσουν άλλοι (αν και τις περισσότερες φορές καταλήγουν στα χέρια των domainers για εκμετάλευση της παλαιότητας, των backlinks και για πιθανή μεταπώληση τους).

Παράξενα πράγματα ε; Που θα πάει θα μάθουμε και εμείς ίσως την επόμενη 10ετία μια αυτή την δεκαετία που υπάρχει η εταιρεία (από το 1999) την φάγαμε...
εγω δεν ειπα κατι τετοιο....παντως σε τετοιες περιπτωσεις εγω προτεινω και τα 2 ντομειν μιας και το ποσο ειναι μικρο και σε οσες περιπτωσεις εχουν αποφασισει να αφησουν να πεσει καποιο απο τα 2 ειναι αυτο που ειχαν επιλεξει αυτοι :wink:

Frame
Επικοινωνία:

Domainer είναι..

Δημοσίευση από Frame » 24 Ιαν 2011 22:12

Πραγματικά πολύ ενδιαφέρον το θέμα το ανοίξατε.

Εγώ απλά θα πω ότι έκαστος στο είδος του.. και ναι πιστεύω ότι είναι απαραίτητοι.

Δεν μιλώ φυσικά για τον πελάτη που θέλει να κάνει σελίδα με 111€ και φιλοξενία και domain και κωλοτούμπες να κάνουμε, αλλά για κάποιον πελάτη που σκέφτεται σοβαρά την ανάπτυξη του.

Ναι πιστεύω πολύ στις ειδικότητες και στις εξειδικεύσεις για όλα τα επαγγέλματα.

Ο λόγος βασικά που έγραψα δεν ήταν τόσο για να σχολιάσω το πολύ ενδιαφέρον θέμα που ανοίξατε, αλλά για να συγχαρώ τον dimsis για την υπογραφή του.... όταν το πρόσεξα έπεσα από την καρέκλα!!!

Καλή συνέχεια παιδιά!

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Domainer είναι..

Δημοσίευση από fiskilis » 25 Ιαν 2011 00:48

Figaro έγραψε:ψάχνω 1-2 μήνες τώρα να βρώ ένα καλό domain για ένα project που έχω και δεν βρίσκω τίποτα.
πας και βλεπεις τι εχει στο εξωτερικο στο ειδος που θες και περνεις ιδεες!

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Domainer είναι..

Δημοσίευση από Figaro » 25 Ιαν 2011 02:00

fiskilis έγραψε:
Figaro έγραψε:ψάχνω 1-2 μήνες τώρα να βρώ ένα καλό domain για ένα project που έχω και δεν βρίσκω τίποτα.
σε .com θέλω :P

Δεν υπάρχει τίποτα ελεύθερο

Tsili

Domainer είναι..

Δημοσίευση από Tsili » 25 Ιαν 2011 02:31

cordis έγραψε: ένας απλός developer είμαι...
αν δεν αισθανεσαι οτι εκατσες στον θρονο, ασε τις μετριοφροσυνες γιατι οπως ελεγε και ο παππους μου¨πετυχημενος ειναι αυτος που δεν χρειαζεται να ειναι μετριοφρων"..
και αφου στο avatar δηλωνεις seo και εισαι και admin εδω ,κατσε να ανταλλαξουμε σοβαρα τις αποψεις μας μπας και αλληλοβοηθηθουμε , εκτος αν θελουμε να γινουμε ολοι soutzouk loukoum expert οπως ο dimsis και να δικαιολογουμε τα αδικαιολογητα..

Tsili

Domainer είναι..

Δημοσίευση από Tsili » 25 Ιαν 2011 02:59

fiskilis έγραψε:
μπα ..περνεις και ιδεες απο την Ελλαδα..οπως λεμε pros4s.gr ..εχουμε και εδω μυαλα !..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες