Έναρξη επιχείρισης πληροφορικής στην Ελλάδα σήμερα REALITY!?

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση

Πως βρίσκετε το ύψος των ασφαλιστικών εισφορών του ΟΑΕΕ σήμερα ;

Εξωφρενικό
15
54%
Υψηλό
11
39%
Κανονικό
1
4%
Με συμφέρει
1
4%

Σύνολο ψήφων: 28

Άβαταρ μέλους
Lacoon

Δημοσίευση από Lacoon » 25 Ιαν 2011 18:19

Χαιρετώ όλους και όλες

ανοίγω το θέμα αυτό αφού δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί σήμερα το 2011 κάποιος στην Ελλάδα να αρχίσει μια επιχείρηση πληροφορικής !

δοκίμασα να κάνω έναρξη επαγγέλματος όμως στη πορεία λαμβάνοντας όλες τις πληροφορίες απο λογιστές, ασφαλιστικά ταμεία-ασφαλίσεις, φορολογία κτλ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΑ ! Απογοητεύτηκα από το υπέρογκο ύψος των εισφορών που θα έπρεπε να καταβάλω στο παλιό ΤΕΒΕ τώρα το λένε ΟΑΕΕ, απογοητευτικά απο την χαοτική και υψηλή φορολογία, απογοητεύτηκα απο τη χαρτούρα και την ταλαιπωρία, απογοητεύτηκα από τη μοναξιά που ένιωσα μόνος ανάμεσα και μέσα σε όλα αυτά, τα γραφεία, τις υπηρεσίες και τους τοίχους μα τους ανθρώπους που τα στελεχώνουν, ένιωσα μόνος και όλους αυτούς απέναντι μου.. λές και έκανα κάτι κακό, απλά ήθελα να κάνω έναρξη επαγγέλματος ήρεμα και ωραία, αλλα ΤΡΟΜΑΞΑ, ΕΝΙΩΘΑ ΠΡΙΝ ΚΑΝ ΑΡΧΙΣΩ ΠΩΣ ΜΕ ΚΛΕΒΟΥΝ κατά μια έννοια !

Μπορεί ένας από εσάς που πιθανόν να έχει κάποιας μορφής επιχείρηση-πληροφορικής (προγραμματιστής, ανάπτυξης λογισμικού, τεχνικός service Η/Υ, web developer, web designer και ό,τι άλλο.. ) ήδη απο παλιά να μου εξηγήσει πως μπορεί και την συντηρεί ?

Πως πληρώνει τις εισφορές του στον ΟΑΕΕ, πως βρίσκει τα χρήματα ?
Πως μπορεί κάποιος όταν πουλήσει έναν Η/Υ, ένα πρόγραμμα, μια ιστοσελίδα ή φτιάξει, επιδιορθώσει έναν Η/Υ μα πληρώσει τον ΟΑΕΕ σήμερα, όταν ξέρουμε πως ένας απλός υπολογιστής μπορεί να κάνει 300 ευρώ όσο και μια απλή ιστοσελίδα ?

Πως μπορεί να κάνει κάποιος προσφορές και να ανταγωνιστεί τους άλλους με τόσα έξοδα ΦΟΡΟΥΣ, ΟΑΕΕ, ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ, ΔΕΗ, ΝΕΡΟ, τυχόν ασφάλειες άλλες, έξοδα κίνησης ΒΕΝΖΙΝΕΣ και όποια άλλα έχει ο καθένας ?

Δεν είναι πολλά όλα αυτά μαζί (σε ευρώ;) ?
Εκτός και αν θεωρήσουμε ότι μόνο οι πλούσιοι μπορούν να ασκήσουν επιχειρηματική δραστηριότητα στη χώρα αυτή από και πέρα..............

Με πολύ ενδιαφέρον θα ήθελα να ακούσω εσάς που έχετε μια επιχείρηση πληροφορικής, γιατί δε θέλω να πιστεύω πως είμαι τόσο λάθος ή να τα έχω καταλάβει τόσο λάθος ή να τα βλέπω ..εσείς τι λέτε ;

ΥΓ = Με τέτοια ΚΑΡΑ-κρισάρα γιατί δεν βρίσκεται ένας, μα ένας, να εισηγηθεί άμεση μείωση των εισφορών του ΟΑΕΕ , αλήθεια, είναι τόσο παράλογο αυτό σήμερα ή δεν ζούμε εδώ ;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lacoon την 27 Ιαν 2011 17:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

lavelle

Δημοσίευση από lavelle » 25 Ιαν 2011 18:41

Lacoon έγραψε:Χαιρετώ όλους και όλες

ανοίγω το θέμα αυτό αφού δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί σήμερα το 2011 κάποιος στην Ελλάδα να αρχίσει μια επιχείρηση πληροφορικής !

δοκίμασα να κάνω έναρξη επαγγέλματος όμως στη πορεία λαμβάνοντας όλες τις πληροφορίες απο λογιστές, ασφαλιστικά ταμεία-ασφαλίσεις, φορολογία κτλ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΑ ! Απογοητεύτηκα από το υπέρογκο ύψος των εισφορών που θα έπρεπε να καταβάλω στο παλιό ΤΕΒΕ τώρα το λένε ΟΑΕΕ, απογοητευτικά απο την χαοτική και υψηλή φορολογία, απογοητεύτηκα απο τη χαρτούρα και την ταλαιπωρία, απογοητεύτηκα από τη μοναξιά που ένιωσα μόνος ανάμεσα και μέσα σε όλα αυτά, τα γραφεία, τις υπηρεσίες και τους τοίχους μα τους ανθρώπους που τα στελεχώνουν, ένιωσα μόνος και όλους αυτούς απέναντι μου.. λές και έκανα κάτι κακό, απλά ήθελα να κάνω έναρξη επαγγέλματος ήρεμα και ωραία, αλλα ΤΡΟΜΑΞΑ, ΕΝΙΩΘΑ ΠΡΙΝ ΚΑΝ ΑΡΧΙΣΩ ΠΩΣ ΜΕ ΚΛΕΒΟΥΝ κατά μια έννοια !

Μπορεί ένας από εσάς που πιθανόν να έχει κάποιας μορφής επιχείρηση-πληροφορικής (προγραμματιστής, ανάπτυξης λογισμικού, τεχνικός service Η/Υ, web developer, web designer και ό,τι άλλο.. ) ήδη απο παλιά να μου εξηγήσει πως μπορεί και την συντηρεί ?

Πως πληρώνει τις εισφορές του στον ΟΑΕΕ, πως βρίσκει τα χρήματα ?
Πως μπορεί κάποιος όταν πουλήσει έναν Η/Υ, ένα πρόγραμμα, μια ιστοσελίδα ή φτιάξει, επιδιορθώσει έναν Η/Υ μα πληρώσει τον ΟΑΕΕ σήμερα, όταν ξέρουμε πως ένας απλός υπολογιστής μπορεί να κάνει 300 ευρώ όσο και μια απλή ιστοσελίδα ?

Πως μπορεί να κάνει κάποιος προσφορές και να ανταγωνιστεί τους άλλους με τόσα έξοδα ΦΟΡΟΥΣ, ΟΑΕΕ, ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ, ΔΕΗ, ΝΕΡΟ, τυχόν ασφάλειες άλλες, έξοδα κίνησης ΒΕΝΖΙΝΕΣ και όποια άλλα έχει ο καθένας ?

Δεν είναι πολλά όλα αυτά μαζί (σε ευρώ;) ?
Εκτός και αν θεωρήσουμε ότι μόνο οι πλούσιοι μπορούν να ασκήσουν επιχειρηματική δραστηριότητα στη χώρα αυτή από και πέρα..............

Με πολύ ενδιαφέρον θα ήθελα να ακούσω εσάς που έχετε μια επιχείρηση πληροφορικής, γιατί δε θέλω να πιστεύω πως είμαι τόσο λάθος ή να τα έχω καταλάβει τόσο λάθος ή να τα βλέπω ..εσείς τι λέτε ;

ΥΓ = Με τέτοια ΚΑΡΑ-κρισάρα γιατί δεν βρίσκεται ένας, μα ένας, να εισηγηθεί άμεση μείωση των εισφορών του ΟΑΕΕ , αλήθεια, είναι τόσο παράλογο αυτό σήμερα ή δεν ζούμε εδώ ;
δεν είναι εύκολο πράγμα να συντηρείς την δική σου επιχείρηση. Όμως είναι και θέμα ιδιοσυγκρασίας.
Άλλοι δεν ανέχονται να έχουν πάνω από το κεφάλι τους τον οποιονδήποτε να τους λέει να κάνουν εκείνο ή το άλλο.
Άλλοι πάλι έχουν το ρίσκο μέσα τους, σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής τους, πόσο μάλλον στο επαγγελματικό.
Άλλοι είναι δυναμικοί άνθρωποι, θεωρούν ότι ξέρουν να θέτουν στόχους και να τους υλοποιούν στα χρονοδιαγράμματα που έχουν ορίσει.

Δεν υπάρχει χρυσός κανόνας, να σου πει δηλαδή κάποιος ότι θα κάνεις αυτό ή το άλλο και έτσι θα συντηρείς την επιχείρησή σου πλην των κλασσικών (σεβασμός στον πελάτη, ποιότητα ανάλογα τις δυνατότητές σου, αφοσίωση στον στόχο, ξεκάθαρες κινήσεις, επανεπένδυση των χρημάτων που βγαίνουν και πάλι στην επιχείρηση).

Ξέχασα να αναφέρω επίσης :-) ότι θέλει δουλειά, δουλειά και πάλι δουλειά. Ξεχνάς 8ωρα και 12ωρα, σαββατοκύριακα, χριστούγεννα, πάσχα ώσπου να φθάσεις στο σημείο να λες ότι έχω φθάσει σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο.

Για να φθάσεις λίγο πριν την έναρξη και να γυρίσεις πίσω, ίσως σημαίνει ότι δεν "το'χεις".

Το ΤΕΒΕ είναι πόνος, αλλά δεν είναι ο μόνος. Η φορολογία είναι φόβος και τρόμος, έχεις περαιώσεις, έκτακτες εισφορές, έξοδα για λογιστή, ενοίκια, τηλέφωνα, κινητά, ασφάλεια ΙΚΑ για τους υπάλληλους, μισθούς, δώρα χριστουγέννων, δώρα πάσχα, επιδόματα αδείας, άδειες λογισμικού, γραφεία, Η/Υ και λοιπό hardware και άλλα που όσο "μεγαλώνεις" αυξάνονται.

Sorry αν σε απογοήτευσα, για αρχή φαίνονται πολλά, αλλά αν είσαι οργανωμένος και εργατικός δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Εκτός αν θεωρείς ότι κανένας μισθός με τα νέα δεδομένα των 700-800€ (αν είσαι εξειδικευμένος) σου κάνει για αρχή.

Προχώρα και μην φοβάσαι. Στο κάτω-κάτω δεν θα σου πάρει κανένας το κεφάλι, το πολύ-πολύ αν δεν τα καταφέρεις, να κάνεις μια διακοπή και να έχεις πληρώσει κάποιες εισφορε΄ς στο ΤΕΒΕ. Δεν αξίζει ο κόπος να προσπαθήσεις?

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 25 Ιαν 2011 18:57

Welcome to greek reality... αυτά που αναφέρεις είναι που και αρκετοί από εμάς, που είτε περάσαμε από τα στάδια που περιγράφεις ή ακόμα τα υπομένουμε, "φωνάζουμε" εδώ μέσα τόσες φορές όταν βλέπουμε τις κατά "προσφορές" για websites πολλές φορές και κάτω από 100 ευρώ.
Όλα αυτά + άλλα που ακόμα δεν τα έχεις υπολογίσει είναι που καθιστούν αδύνατο για πραγματικές - σοβαρές εταιρείες να ρίξουν σε τέτοια ξεφτιλιστικά ποσά τις τιμές τους, γιατί ήδη δουλεύουν για να ταίζουν το κράτος.
Αν δεν τα ζήσει κανείς από πρώτο χέρι τα βρίσκει υπερβολικά, αλλά δυστυχώς αυτή είναι η σκληρή πραγματικότητα του Ελληνικού επιχειρείν... έχεις ένα κράτος αρχινταβατζή να σε θεωρεί εκ των προτέρων κλέφτη (βλ: περαίωση) και να σε υποχρεώνει να δουλεύεις για αυτό και τους υπαλλήλους του που μάλιστα αρνούνται και να σε εξυπηρετήσουν.
Η χώρα μας πιστεύω ακράδαντα πως είναι αν όχι η χειρότερη σίγουρα από τις χειρότερες στον κόσμο, όσων αφορά αναπτυξιακή πολιτική και σταθερό οικονομικό - φορολογικό περιβάλλον για τις επιχειρήσεις.

Δες έναν «τύπο» που έχει βγάλει ένας συμφορουμίτης πριν αρκετά χρόνια που πιστεύω είναι πολύ ρεαλιστικός: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... 44&#200013 και αυτός ο συντελεστής τώρα σίγουρα είναι μεγαλύτερος μετά από τόσες αλλαγές ΦΠΑ και λοιπά χαράτσια.
Διάβασε το θέμα και από την αρχή έχει ενδιαφέρον.

Προσωπικά το μόνο που μπορώ να σε συμβουλέψω για αρχή είναι να κοιτάξεις να περιορίσεις όσο το δυνατόν περισσότερο τα λειτουργικά σου έξοδα (νοίκια, πάγια, τηλέφωνα, ρεύματα, servers, λογισμικό, λογιστές, βενζίνες κλπ) και να προσφέρεις τις υπηρεσίες σου σε λογικές τιμές που να καλύπτουν και τα υπόλοιπα έξοδα σου. Μια άλλη λύση είναι η συστέγαση με άλλους νέους επιχειρηματίες (ακόμα και ασχέτου αντικειμένου) για να μοιράζονται τα έξοδα.
Βοηθάει να έχεις "καβάντζα" κάποιο κεφάλαιο ώστε να μη μπλέξεις με δάνεια και βρεθείς μετά να σε κυνηγάνε τράπεζες ... διαφορετικά αν δεν έχεις κόβεις τα έξοδα από όπου μπορείς .

Μέχρι να χτίσεις ένα πελατολόγιο που να μπορεί να σε συντηρεί και να ταίζεις και εσύ το κράτος μας… Ανοίγεις και σε δύσκολη περίοδο...
Καλό κουράγιο, καλή δύναμη και καλές δουλειές.

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 25 Ιαν 2011 19:04

Welcome to Greece. Αυτό θα μπορούσε να είναι η απάντηση μου.

Η απάντηση του lavelle εν ολίγοις κάλυψε ότι θα σου έλεγα κι εγώ. Από εκεί και πέρα, θα έπρεπε να ξέρεις όλα τα έξοδα που θα κάνεις πριν ξεκινήσεις. Να υπολογίσεις τα πάντα ώστε να δεις ποια είναι τα ελάχιστα έσοδα που χρειάζεσαι για να επιβιώσεις ( εσύ, όχι η επιχείρηση... ) ώστε να προχωρήσεις μετά στο ΑΝ μπορείς στον πρώτο χρόνο να πλησιάσεις αυτό το ποσό.

Θα πρέπει να ψάξεις επίσης για ελαφρύνσεις/επιδοτήσεις που δίνονται σε νέους επαγγελματίες. Κάτι είχα ακούσει για το αφορολόγητο για τα πρώτα 2 χρόνια, πλέον δεν με ενδιαφέρει, οπότε δεν το έχω κατά νου.
Με κόπο, όρεξη και πολύ δουλειά.
Καμία απλή ιστοσελίδα δεν κάνει "300" ευρώ. Εκτός αν μιλάμε για 300€ "μαύρα". Δεν θέλω να επεκταθώ στο θέμα, έχει συζητηθεί. Μόνο τον φόρο να αφαιρέσεις, ( αν υποθέσω ότι την αναφέρεις ως παράδειγμα τιμής προ ΦΠΑ ), τότε... καταλαβαίνεις.

Και μην συγχέουμε υπηρεσίες με προϊόντα, μήλα με μανταρίνια. :)

Edit: O dimsis τα είπε καλύτερα όσο έγραφα το reply μου.
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Άβαταρ μέλους
Lacoon

Δημοσίευση από Lacoon » 25 Ιαν 2011 19:13

lavelle έγραψε:δεν είναι εύκολο πράγμα να συντηρείς την δική σου επιχείρηση. Όμως είναι και θέμα ιδιοσυγκρασίας.
Άλλοι δεν ανέχονται να έχουν πάνω από το κεφάλι τους τον οποιονδήποτε να τους λέει να κάνουν εκείνο ή το άλλο.
Άλλοι πάλι έχουν το ρίσκο μέσα τους, σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής τους, πόσο μάλλον στο επαγγελματικό.
Άλλοι είναι δυναμικοί άνθρωποι, θεωρούν ότι ξέρουν να θέτουν στόχους και να τους υλοποιούν στα χρονοδιαγράμματα που έχουν ορίσει.

Δεν υπάρχει χρυσός κανόνας, να σου πει δηλαδή κάποιος ότι θα κάνεις αυτό ή το άλλο και έτσι θα συντηρείς την επιχείρησή σου πλην των κλασσικών (σεβασμός στον πελάτη, ποιότητα ανάλογα τις δυνατότητές σου, αφοσίωση στον στόχο, ξεκάθαρες κινήσεις, επανεπένδυση των χρημάτων που βγαίνουν και πάλι στην επιχείρηση).

Ξέχασα να αναφέρω επίσης ότι θέλει δουλειά, δουλειά και πάλι δουλειά. Ξεχνάς 8ωρα και 12ωρα, σαββατοκύριακα, χριστούγεννα, πάσχα ώσπου να φθάσεις στο σημείο να λες ότι έχω φθάσει σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο.

Για να φθάσεις λίγο πριν την έναρξη και να γυρίσεις πίσω, ίσως σημαίνει ότι δεν "το'χεις".

Το ΤΕΒΕ είναι πόνος, αλλά δεν είναι ο μόνος. Η φορολογία είναι φόβος και τρόμος, έχεις περαιώσεις, έκτακτες εισφορές, έξοδα για λογιστή, ενοίκια, τηλέφωνα, κινητά, ασφάλεια ΙΚΑ για τους υπάλληλους, μισθούς, δώρα χριστουγέννων, δώρα πάσχα, επιδόματα αδείας, άδειες λογισμικού, γραφεία, Η/Υ και λοιπό hardware και άλλα που όσο "μεγαλώνεις" αυξάνονται.

Sorry αν σε απογοήτευσα, για αρχή φαίνονται πολλά, αλλά αν είσαι οργανωμένος και εργατικός δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Εκτός αν θεωρείς ότι κανένας μισθός με τα νέα δεδομένα των 700-800€ (αν είσαι εξειδικευμένος) σου κάνει για αρχή.

Προχώρα και μην φοβάσαι. Στο κάτω-κάτω δεν θα σου πάρει κανένας το κεφάλι, το πολύ-πολύ αν δεν τα καταφέρεις, να κάνεις μια διακοπή και να έχεις πληρώσει κάποιες εισφορε΄ς στο ΤΕΒΕ. Δεν αξίζει ο κόπος να προσπαθήσεις?
Ίσως και να μην το έχω όπως λές αυτό δε το ξέρω, πάντως ήθελα να δοκιμάσω γιαυτό πήγα σε όλους αυτούς, λογιστές, εφορίες, ΟΑΕΕ και και και... όλοι με τρόμαξαν, με φόβισαν.

Φόβο μπορούν να νιώσουν όλοι ο καθένας για άλλα πράγματα, ο φόβος που ένιωσα εγώ ήταν ότι όλοι αυτοί με τους φόρους τους, με τις εισφορές τους και και... είναι σαν να προδιαγράφουν το μέλλον της δικής μου επιχείρησης και του καθενός πριν κάν την αρχίσουμε.

Να δεχτώ ότι είναι θέμα ατόμου, ιδιοσυγκρασίας λοιπόν αφού δεν είμαστε όλοι ίδιοι σαν χαρακτήρες. Όμως δεν παύουμε όλοι να είμαστε άνθρωποι και ίσοι πολίτες. Ξέρω πως στην ζωή τελικά δεν είμαστε όλοι ίσιοι αλλά εδώ δεν υπάρχουν ούτε καν προσχήματα.

- Πως αλλιώς να εξηγήσω το ύψος τον εισφορών ενός νεο-ασφαλιζόμενου στον ΟΑΕΕ ;

- Γιατί δεν έχω επιλογή ασφαλιστικού ταμείου παρά μόνο υποχρεωτική ασφάλιση και σε ταμείο που δεν επιλέγω εγώ ; Ανοίγω μήπως της δική μου επιχείρηση μαζί με κάποιον άλλο και δεν το ξέρω ; Γιατί δε μπορώ να επιλέξω ιδιωτική ασφάλιση με πλήρη ασφαλιστικά δικαιώματα ;

- Το φορολογικό μας σύστημα καθώς και οι ασφαλιστικές μας εισφορές, έχουν αλήθεια κάποια σχέση με την πραγματικότητα εκεί έξω ; Σε άλλες χώρες δίπλα μας γιατί πληρώνουν λιγότερα ;

Φοβάμαι ότι δεν καταλαβαίνω και αυτά δεν μπόρεσα να τα καταλάβω, εσείς ;

dimsis έγραψε:Welcome to greek reality... αυτά που αναφέρεις είναι που και αρκετοί από εμάς, που είτε περάσαμε από τα στάδια που περιγράφεις ή ακόμα τα υπομένουμε, "φωνάζουμε" εδώ μέσα τόσες φορές όταν βλέπουμε τις κατά "προσφορές" για websites πολλές φορές και κάτω από 100 ευρώ.
Όλα αυτά + άλλα που ακόμα δεν τα έχεις υπολογίσει είναι που καθιστούν αδύνατο για πραγματικές - σοβαρές εταιρείες να ρίξουν σε τέτοια ξεφτιλιστικά ποσά τις τιμές τους, γιατί ήδη δουλεύουν για να ταίζουν το κράτος.
Αν δεν τα ζήσει κανείς από πρώτο χέρι τα βρίσκει υπερβολικά, αλλά δυστυχώς αυτή είναι η σκληρή πραγματικότητα του Ελληνικού επιχειρείν... έχεις ένα κράτος αρχινταβατζή να σε θεωρεί εκ των προτέρων κλέφτη (βλ: περαίωση) και να σε υποχρεώνει να δουλεύεις για αυτό και τους υπαλλήλους του που μάλιστα αρνούνται και να σε εξυπηρετήσουν.
Η χώρα μας πιστεύω ακράδαντα πως είναι αν όχι η χειρότερη σίγουρα από τις χειρότερες στον κόσμο, όσων αφορά αναπτυξιακή πολιτική και σταθερό οικονομικό - φορολογικό περιβάλλον για τις επιχειρήσεις.

Δες έναν «τύπο» που έχει βγάλει ένας συμφορουμίτης πριν αρκετά χρόνια που πιστεύω είναι πολύ ρεαλιστικός: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... 44&#200013 Διάβασε το θέμα και από την αρχή έχει ενδιαφέρον.

Προσωπικά το μόνο που μπορώ να σε συμβουλέψω για αρχή είναι να κοιτάξεις να περιορίσεις όσο το δυνατόν περισσότερο τα λειτουργικά σου έξοδα (νοίκια, πάγια, τηλέφωνα, ρεύματα, servers, λογισμικό, λογιστές, βενζίνες κλπ) και να προσφέρεις τις υπηρεσίες σου σε λογικές τιμές που να καλύπτουν και τα υπόλοιπα έξοδα σου. Μια άλλη λύση είναι η συστέγαση με άλλους νέους επιχειρηματίες (ακόμα και ασχέτου αντικειμένου) για να μοιράζονται τα έξοδα.
Μέχρι να χτίσεις ένα πελατολόγιο που να μπορεί να σε συντηρεί και να ταίζεις και εσύ το κράτος μας&#8230; Ανοίγεις και σε δύσκολη περίοδο...
Καλό κουράγιο, καλή δύναμη και καλές δουλειές.
αυτό με τον νταβατζή που λές πολύ χαρακτηριστικό ! όταν λέω ότι ένιωσα να με κλέβουν πρίν καν αρχίσω θα μπορούσα να το πω και έτσι αυτή την αίσθηση του νταβατζή-εκβιαστή εκλαμβάνεις όταν πάς να στήσεις δική σου επιχείριση σήμερα, αυτό αποπνέουν όλες οι υπηρεσίες.

δεν είναι τρελό όταν όλοι οι πολιτικοί χτυπιούνται και οδύρονται για το ότι στην αγορά δεν κόβουν αποδείξεις οι επαγγελματίες, την ίδια στιγμή, με τα τρελά χρήματα που ζητάνε μέσω φορολογίας, ασφαλιστικών εισφορών κτλ απο τους ίδιους αυτούς τους επαγγελματίες είναι σαν αυτοί να δημιουργούν αυτό το πρόβλημα !

γιατί αν υποθέσουμε ότι το μήνα θέλει ένας τεχνικός Η/Υ 400 ευρώ για ασφάλιση στον ΟΑΕΕ και το μήνα του κάνει 2 επισκευές των 200 ευρώ... πως αυτός θα πληρώσει ; και δε κάνουμε λόγο για τα υπόλοιπα σημαντικά φπα, φόρο εισοδήματος, νοίκια, λειτουργικά έξοδα και όλα τα άλλα. Εκτός και αν ξεκινάνε όλοι με έτοιμο πελατολόγιο και πελάτες να τους περιμένουν απ έξω !

και πες οτι άρχισε και έχει ένα κάποιο μικρό πελατολόγιο, γιατί η επιχείρηση μου πρέπει να συντηρεί και το κράτος όπως λές ; Το σωστό δεν θα ήταν να συμβάλει όχι να συντηρεί ; Αυτό αντανακλάται και στο ύψος των εισφορών και των φόρων που πληρώνει σήμερα κάποιος. Επίσης, αφού πρέπει να συντηρώ και το κράτω ντε και με το ζόρι τότε γιατί αυτό δεν συντηρεί και εμένα και τον καθένα που τον συντηρεί γιατί ότι γίνεται γίνεται μόνο απ τη μία μερα. Αν αυτό δεν είναι αδικία, ποιός είναι ο ορισμός ;

ευχαριστώ για τις συμβουλές

viktoras έγραψε:Με κόπο, όρεξη και πολύ δουλειά.
Καμία απλή ιστοσελίδα δεν κάνει "300" ευρώ. Εκτός αν μιλάμε για 300€ "μαύρα". Δεν θέλω να επεκταθώ στο θέμα, έχει συζητηθεί. Μόνο τον φόρο να αφαιρέσεις, ( αν υποθέσω ότι την αναφέρεις ως παράδειγμα τιμής προ ΦΠΑ ), τότε... καταλαβαίνεις.

Και μην συγχέουμε υπηρεσίες με προϊόντα, μήλα με μανταρίνια.
Ναι με κόπο, όρεξη και πολύ δουλειά.. δεν διαφωνώ, θαυμάζω τα κουράγια σας αλλά όλο αυτό μου θυμίζει τον Θανάση Βέγγο και τις παλιές καλές ασπρόμαυρες ταινίες του.. καλή καρδιά, βαράτε με κι ας κλαίω..

Η τιμή ήταν για το παράδειγμα μόνο αν και έχω πετύχει ιστοσελίδες σε τέτοιες τιμές και πιο κάτω μερικοί πουλάνε ίσως θα βρείς αν ψάξεις στη google τώρα κατα πόσο συμβαδίζουν με τα κριτήρια ποιότητας, ορθότητας κτλ που έχεις δεν το γνωρίζω, αλλά υπάρχουν και αυτές οι τιμές σήμερα .

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 25 Ιαν 2011 19:22

Το σωστό θα ήταν κάθε νέα επιχείριση ΕΙΔΙΚΑ όταν ιδρύεται από ΝΕΟΥΣ ανθρώπους να μην αποδίδει καθόλου ΦΠΑ για τουλάχιστον 2 χρόνια και να είχε και στήριξη - επιδότηση για να κάνει την έναρξη της.
Τις αποδείξεις δεν τις κόβουν οι επιχειρηματίες επειδή ΗΔΗ τους κατακλέβει το κωλοκράτος. Ας είχαν λογική φορολόγηση και όχι να ανοίγεις εταιρεία και να πρέπει να δίνεις με τη μια το 50% στο κράτος και μετά θα βλέπαμε αν θα μειωνόταν η φοροδιαφυγή ή όχι.
Να συντηρηθούν προσπαθούν οι περισσότεροι και να μη κλείσουν . Έχει και κάφρους βέβαια που το κάνουν καθαρά και μόνο για το κέρδος και επειδή έτσι έχουν μάθει, αλλά πιστεύω πως είναι πολύ λιγότεροι.
Τέλος πάντων τι να λέμε... είπαμε όποιος δεν το ζει, είτε από πρώτο χέρι, είτε από την οικογένεια, δεν μπορεί να το αντιληφθεί.

Αυτό που ξέχασα να σου γράψω πριν είναι πως συνήθως τρέχει από τον ΟΑΕΔ ένα πρόγραμμα για νέους επιχειρηματίες και καλό θα ήταν να πας από εκεί να ενημερωθείς, όπου σου έδιναν (δεν ξέρω τι παίζει τώρα) σε 3 δόσεις (ανά 6μηνο αν θυμάμαι καλά ήταν) περίπου 15-25.000 ευρώ και παρακολούθα - ψάχνε και για λοιπές επιδοτήσεις: π.χ. http://www.espa.gr/el/Pages/Proclamatio ... x?item=337
Κάνε μια ερώτηση δεν χάνεις τίποτε...

Άβαταρ μέλους
Lacoon

Δημοσίευση από Lacoon » 25 Ιαν 2011 19:33

dimsis έγραψε:Το σωστό θα ήταν κάθε νέα επιχείριση ΕΙΔΙΚΑ όταν ιδρύεται από ΝΕΟΥΣ ανθρώπους να μην αποδίδει καθόλου ΦΠΑ για τουλάχιστον 2 χρόνια και να είχε και στήριξη - επιδότηση για να κάνει την έναρξη της.
Τις αποδείξεις δεν τις κόβουν οι επιχειρηματίες επειδή ΗΔΗ τους κατακλέβει το κωλοκράτος. Ας είχαν λογική φορολόγηση και όχι να ανοίγεις εταιρεία και να πρέπει να δίνεις με τη μια το 50% στο κράτος και μετά θα βλέπαμε αν θα μειωνόταν η φοροδιαφυγή ή όχι.
Να συντηρηθούν προσπαθούν οι περισσότεροι και να μη κλείσουν . Έχει και κάφρους βέβαια που το κάνουν καθαρά και μόνο για το κέρδος και επειδή έτσι έχουν μάθει, αλλά πιστεύω πως είναι πολύ λιγότεροι.
Τέλος πάντων τι να λέμε... είπαμε όποιος δεν το ζει, είτε από πρώτο χέρι, είτε από την οικογένεια, δεν μπορεί να το αντιληφθεί.
Βρίσκω πολύ σωστές τις απόψεις σου, έτσι θα πρέπει με τέτοια ματιά και λογική να λειτουργεί ένα υγείες κράτος, φορολογικό σχέδιο-σύστημα, ασφάλιση κτλ Αυτό που αντίκρισα εγώ και όποιος άλλος σήμερα είναι η πλήρης απογοήτευση πριν κάν αρχίσω !
dimsis έγραψε: Αυτό που ξέχασα να σου γράψω πριν είναι πως συνήθως τρέχει από τον ΟΑΕΔ ένα πρόγραμμα για νέους επιχειρηματίες και καλό θα ήταν να πας από εκεί να ενημερωθείς, όπου σου έδιναν (δεν ξέρω τι παίζει τώρα) σε 3 δόσεις (ανά 6μηνο αν θυμάμαι καλά ήταν) περίπου 15-25.000 ευρώ.
Κάνε μια ερώτηση δεν χάνεις τίποτε...
Βασικά στον ΟΑΕΔ δεν πήγα, πάντα τον είχα στον μυαλό μου ως μέρος ανεργίας και πότε δεν φαντάστηκα ότι κατά την έναρξη επαγγέλματος θα έπρεπε να τον εντάξω στα προς επίσκεψη γραφεία μου κατά την προσπάθεια μου αυτή.

Όμως από ότι φαίνεται και σε αυτό είμαι λάθος γιατί ίσως αυτός με τις επιχορηγήσεις του να ναι η μόνη σωτηρία για τους επαγγελματίες σήμερα, βέβαια ούτε αυτό θεωρώ σωστό να παίρνω επιχορήγηση όταν στην ουσία αυτή δε θα είναι παρά μόνο για να πληρώνω το φπα και την ασφάλιση μου.. για πια ανάπτυξη να μιλήσουμε μετά αλήθεια ;

ευχαριστώ για την πληροφορία όμως, δεν πήγα ΟΑΕΔ και μάλλον θα πάω, εξάλλου πήγα σε όλους τους άλλους........

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 25 Ιαν 2011 20:04

Α, βρήκα κι αυτό που έλεγα σχετικά με την φορολογία, απαλλαγή!

«7. Απαλλάσσονται του φόρου εισοδήματος τα κέρδη από την άσκηση ατομικής εμπορικής επιχείρησης ή ελευθέριου επαγγέλματος, μέχρι τριάντα χιλιάδες (30.000) ευρώ, όσων υποβάλλουν δήλωση έναρξης εργασιών για πρώτη φορά, για το έτος της έναρξης και για τα δύο επόμενα έτη, εφόσον ο φορέας της επιχείρησης κατά την έναρξη δεν έχει συμπληρώσει το τριακοστό πέμπτο έτος της ηλικίας του. Με τις ίδιες προϋποθέσεις απαλλάσσονται του φόρου εισοδήματος, μέχρι τριάντα χιλιάδες (30.000) ευρώ, οι ομόρρυθμες εταιρείες εφόσον συμμετέχουν σε αυτές αποκλειστικά φυσικά πρόσωπα τα οποία κατά την έναρξη δεν έχουν συμπληρώσει το τριακοστό πέμπτο έτος της ηλικίας τους.»
2. Οι διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου ισχύουν για εισοδήματα που αποκτώνται από 1.1.2010 και μετά.

Άρθρο 69 του Ν.3842/2010

Κάτι είναι κι αυτό :)
<?="Hello Freestuff";?>

Άβαταρ μέλους
Lacoon

Δημοσίευση από Lacoon » 25 Ιαν 2011 20:12

Ευχαριστώ ρε viktora να και κάτι θετικό !

θα το κοιτάξω και αυτό !

πιο πολλά μαθαίνει κανείς εδώ παρά στα γραφεία των υπηρεσιών, να μη μιλήσω για την εξυπηρέτηση ...

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 25 Ιαν 2011 20:15

Καταρχάς τα πράγματα για την έναρξη επαγγέλματος είναι πιο απλά απ' όσο φαντάζεσαι όσο αφορά τη διαδικασία (ΟΑΕΕ, ΔΟΥ, Επιμελητήριο). Γράψε στο google "έναρξη επαγγέλματος" και στο πρώτο αποτέλεσμα θα δεις τις οδηγίες βήμα βήμα. Δηλαδή για αυτά δεν χρειάζεσαι λογιστή. Όπως επίσης εάν είσαι πρόθυμος και αφιερώσεις λίγο χρόνο μπορείς να ασχοληθείς μόνος σου και με τα λογιστικά.

Επίσης μπορείς να βρεις τρόπους να μειώσεις όσο γίνεται τα έξοδα σου, για παράδειγμα με υπολογιστή που καταναλώνει λίγο ρεύμα, τηλεφωνία μέσω VOIP, κλπ.

Σχετικά με τον ΟΑΕΕ δεν είναι 400 ευρώ το μήνα αλλά 400 ευρώ κάθε 2 μήνες και τα χρήματα αυτά υποτίθεται ότι θα τα πάρεις πίσω κάποια στιγμή εάν βγεις ποτέ στην σύνταξη.

Εάν σκέφτεσαι να ξεκινήσεις τώρα θα σου πρότεινα να ψάξεις εάν σε καλύπτει κάποια επιδότηση για αγορά εξοπλισμού.

Προφανώς το να ξεκινήσει κάποιος από το μηδέν είναι δύσκολο, ειδικά αυτή την εποχή και χρειάζονται κάποια χρόνια για να σταθεροποιηθεί η δουλειά του. Τώρα ως επιχειρηματίας τουλάχιστον για τα πρώτα χρόνια ξεχνάς γιορτές, αργίες, σταθερό 8ωρο, κλπ.

Σκέψου ότι και εγώ που έχω ξεκινήσει από το 2003, δουλεύω ακόμη και σήμερα τουλάχιστον 12 ώρες την ημέρα και τα πρώτα χρόνια δούλευα και τεχνικός σε ιντερνετ καφε για τα φέρω βόλτα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος CyberCr33p την 25 Ιαν 2011 20:20, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 25 Ιαν 2011 20:17

viktoras έγραψε:Α, βρήκα κι αυτό που έλεγα σχετικά με την φορολογία, απαλλαγή!

«7. Απαλλάσσονται του φόρου εισοδήματος τα κέρδη από την άσκηση ατομικής εμπορικής επιχείρησης ή ελευθέριου επαγγέλματος, μέχρι τριάντα χιλιάδες (30.000) ευρώ, όσων υποβάλλουν δήλωση έναρξης εργασιών για πρώτη φορά, για το έτος της έναρξης και για τα δύο επόμενα έτη, εφόσον ο φορέας της επιχείρησης κατά την έναρξη δεν έχει συμπληρώσει το τριακοστό πέμπτο έτος της ηλικίας του. Με τις ίδιες προϋποθέσεις απαλλάσσονται του φόρου εισοδήματος, μέχρι τριάντα χιλιάδες (30.000) ευρώ, οι ομόρρυθμες εταιρείες εφόσον συμμετέχουν σε αυτές αποκλειστικά φυσικά πρόσωπα τα οποία κατά την έναρξη δεν έχουν συμπληρώσει το τριακοστό πέμπτο έτος της ηλικίας τους.»
2. Οι διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου ισχύουν για εισοδήματα που αποκτώνται από 1.1.2010 και μετά.

Άρθρο 69 του Ν.3842/2010

Κάτι είναι κι αυτό :)
Ναι αλλά κάποιος που ξεκινάει τώρα είναι δύσκολο να πιάσει 2.500 ευρώ / μήνα για να έχει στο έτος 30.000 ευρώ εισόδημα.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 25 Ιαν 2011 20:21

CyberCr33p έγραψε:
Ναι αλλά κάποιος που ξεκινάει τώρα είναι δύσκολο να πιάσει 2.500 ευρώ / μήνα για να έχει στο έτος 30.000 ευρώ εισόδημα.
Μέχρι 30.000 ευρώ :)

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 25 Ιαν 2011 20:24

Το αφορολόγητο δεν είναι γύρω στα 12.000 ευρώ; Οπότε και πάλι κάποιος που ξεκινάει δύσκολα θα το πιάσει. Πάντως σίγουρα είναι κάτι θετικό.

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 25 Ιαν 2011 20:43

Ναι, τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα σχετικά με ατομική επιχείρηση στο άρθρο του νόμου.

Για τις Ο.Ε. δεν αναφέρει αν εμπίπτει εκεί η επιχειρηματική αμοιβή + τα κέρδη (50% + 50% ) ή μόνο τα λεγόμενα ως κέρδη επιχείρησης.

Οπότε θα υπάρχει φορολογία σε επίπεδο φυσικού προσώπου.

Εν πάση περιπτώσει, ( θα προλάβω τον Γιάννη ) είμαστε τεχνολογικό forum και ότι δίνεται εδώ είναι ότι ξέρει ο καθένας και σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να ζητάμε συμβουλές ειδικών επαγγελματιών για κάθε τι.
( π.χ. για το συγκεκριμένο, επερώτηση στον λογιστή μας, για το αν μας καλύπτει και τι καλύπτει τελικά σε περίπτωση Ο.Ε. )

CyberCreep το αφορολόγητο που λες ισχύει για τις ατομικές/ελ. επαγγελματίες. Σε Ο.Ε. δεν υπάρχει αφορολόγητο για το 50% των κερδών ( είναι 25% standard φορολόγηση - πλέον - )

Α, και δεν ισχύει σε Ε.Ε. φυσικά. ( ούτε και αναφέρεται )

Συμπέρασμα: Το να ανοίξεις επιχείρηση στην Ελλάδα απαιτεί ΚΑΙ κάποιες γνώσεις λογιστή. :D
<?="Hello Freestuff";?>

Άβαταρ μέλους
Lacoon

Δημοσίευση από Lacoon » 25 Ιαν 2011 21:00

CyberCr33p έγραψε:Καταρχάς τα πράγματα για την έναρξη επαγγέλματος είναι πιο απλά απ' όσο φαντάζεσαι όσο αφορά τη διαδικασία (ΟΑΕΕ, ΔΟΥ, Επιμελητήριο). Γράψε στο google "έναρξη επαγγέλματος" και στο πρώτο αποτέλεσμα θα δεις τις οδηγίες βήμα βήμα. Δηλαδή για αυτά δεν χρειάζεσαι λογιστή. Όπως επίσης εάν είσαι πρόθυμος και αφιερώσεις λίγο χρόνο μπορείς να ασχοληθείς μόνος σου και με τα λογιστικά.

Επίσης μπορείς να βρεις τρόπους να μειώσεις όσο γίνεται τα έξοδα σου, για παράδειγμα με υπολογιστή που καταναλώνει λίγο ρεύμα, τηλεφωνία μέσω VOIP, κλπ.

Σχετικά με τον ΟΑΕΕ δεν είναι 400 ευρώ το μήνα αλλά 400 ευρώ κάθε 2 μήνες και τα χρήματα αυτά υποτίθεται ότι θα τα πάρεις πίσω κάποια στιγμή εάν βγεις ποτέ στην σύνταξη.

Εάν σκέφτεσαι να ξεκινήσεις τώρα θα σου πρότεινα να ψάξεις εάν σε καλύπτει κάποια επιδότηση για αγορά εξοπλισμού.

Προφανώς το να ξεκινήσει κάποιος από το μηδέν είναι δύσκολο, ειδικά αυτή την εποχή και χρειάζονται κάποια χρόνια για να σταθεροποιηθεί η δουλειά του. Τώρα ως επιχειρηματίας τουλάχιστον για τα πρώτα χρόνια ξεχνάς γιορτές, αργίες, σταθερό 8ωρο, κλπ.

Σκέψου ότι και εγώ που έχω ξεκινήσει από το 2003, δουλεύω ακόμη και σήμερα τουλάχιστον 12 ώρες την ημέρα και τα πρώτα χρόνια δούλευα και τεχνικός σε ιντερνετ καφε για τα φέρω βόλτα.
Δεν είναι και τόσο απλά, δεν λέω πως δεν είναι κατανοητά αλλά είναι αρκετά γραφειοκρατική διαδικασία, σε άλλες χώρες ανοίγεις ατομική επιχείρηση απ το σπίτι σου (μέσω ίντερνετ), τι να συγκρίνουμε τώρα είμαστε πολύ πίσω ! Είχα κατα νού τα βιβλία να τα κρατάω εγώ, αυτά δεν τα φοβήθηκα, αυτά που είδα στη πορεία με φόβισαν και με αποθάρρυναν όπως προείπα.

Σχετικά με τον ΟΑΕΕ, 400 ευρώ το δίμηνο είναι λίγα ; Γιατί μου φαίνονται ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ για κάποιον που αρχίζει ; Γνωρίζει κανείς τι πληρώνουν οι ασφαλισμένοι (ποσά) σε άλλες χώρες να κάνουμε σύγκριση ; Ακόμα και αν θα το πάρω σήμερα έτσι που είναι τα πράγματα με τη κρίση παίζεται αν και τι θα πάρω ως σύνταξη ακόμα και αν βρω τρόπο να τα δίνω στον ΟΑΕΕ κάθε μήνα η δίμηνο. Αλήθεια μπορείς να επιλέξεις κάθε πότε θα πληρώνεις, το μήνα, το δίμηνο ή το χρόνο ή όχι ;

Επίσης αν υποτίθεται πως ό,τι δίνω το κάποια στιγμή θα το πάρω πίσω ως σύνταξη, γιατί αφού πρόκειται για τη σύνταξη μου δεν μου δίδεται η δυνατότητα να διαλέξω εγώ το ύψος της σύνταξης (έστω και στο περίπου δε λέω ακριβώς) που θα πάρω ; παρά μόνο με υποχρεώνουν στο υπερβολικό για μένα ποσό των 200/μήνα ή 400/δίμηνο ;

Ακόμα ακόμα γιατί δεν με αφήνουν να επιλέξω εγώ ως μελλοντικός ασφαλισμένος σε ποιό ταμείο θέλω να ασφαλιστώ κρατικό ή μη ; Αν το πάρουμε καθαρά με οικονομικά κριτήρια θα συνέφερε εναν τεχνικό Η/Υ ή έναν προγραμματιστή να ήταν ασφαλισμένος στο ΟΓΑ παρά στον ΟΑΕΕ στην Ελλάδα έτσι δεν είναι ; εκτός και αν μιλάμε για μεγάλη εταιρία και σίγουρα όχι για ατομική επιχείρηση ! Με ποιό δικαίωμα δε με αφήνουν να επιλέξω το ταμείο μου ρε παιδιά παρά μας υποχρεώνουν σε υποχρεωτική ασφάλιση στον ΟΑΕΕ ;

ξέρω πως είναι δύσκολη εποχή η τωρινή, απλά στεναχωρήθηκα γιατί ενώ γνωρίζω κάτι δεν εμε αφήνουν στην ουσία με όλα αυτά να το κάνω σωστά και νόμιμα.. ο νταβατζής που λέγαμε πιο πάνω...

όσο αφορά τις αργίες κτλ δεν θα είχα πρόβλημα να τις χαραμίσω δικιά μου δουλειά είναι στο κάτω κάτω ακόμα και σε ίντερνετ καφέ θα δούλευα παράλληλα αν είχε δουλειά :p

Δυστυχώς σήμερα βλέπω να βάζουν λουκετάκια ακόμα και τα ίντερνετ καφέ και ΥΠΟΨΙΑΖΟΜΑΙ ότι αρκετοί αδυνατούν να πληρώσουν τις 400άρες του ΟΑΕΕ και τους πάσης λογής φόρους και επιμελητήρια ! 'Εχω άδικο ; το βλέπουμε γύρω μας, γιατί λοιπόν δεν τα μειώνουν ;

Σε ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές και εσένα φίλε !
viktoras έγραψε:Συμπέρασμα: Το να ανοίξεις επιχείρηση στην Ελλάδα απαιτεί ΚΑΙ κάποιες γνώσεις λογιστή.
Το να ανοίξεις επιχείρηση στην Ελλάδα σήμερα πρέπει να μπει στα Βαρέα και Ανθυγιεινά και σύντομα θα απαιτεί και γνώσεις αστροναύτη έτσι κι αλλιώς λίγοι θα είναι οι τολμηροί..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες