Έναρξη επιχείρισης πληροφορικής στην Ελλάδα σήμερα REALITY!?

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση

Πως βρίσκετε το ύψος των ασφαλιστικών εισφορών του ΟΑΕΕ σήμερα ;

Εξωφρενικό
15
54%
Υψηλό
11
39%
Κανονικό
1
4%
Με συμφέρει
1
4%

Σύνολο ψήφων: 28

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 26 Ιαν 2011 14:37

Στην Κύπρο η εταιρεία ανοίγει μέσα σε λίγες μέρες με μηδενικό κόστος και δεν υπάρχουν ΤΕΒΕ και υποχρεωτικές ασφαλίσεις. Δηλαδή τα πάγια έξοδά σου είναι μηδενικά. Επίσης η φορολογία είναι ξεκάθαρη: 10% επί των καθαρών εσόδων σου. Και είναι εντός Ε.Ε. και ανθηρή οικονομία.

Για το αν μπορούμε να κάνουμε κάτι για την Ελλάδα ναι, αλλά θα έπρεπε να είχε γίνει πριν 10 χρόνια τουλάχιστον όταν ακόμη μπορούσαμε. Τώρα πλέον αυτά που πρέπει να γίνουν θα γίνουν αναγκαστικά σαν επιβολή έξωθεν. Πάλι καλά να λες αλλά ελπίζω να προλάβουμε πριν και την τυπική χρεοκοπία.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Lacoon

Δημοσίευση από Lacoon » 26 Ιαν 2011 14:45

cdhyper έγραψε:Στην Κύπρο η εταιρεία ανοίγει μέσα σε λίγες μέρες με μηδενικό κόστος και δεν υπάρχουν ΤΕΒΕ και υποχρεωτικές ασφαλίσεις. Δηλαδή τα πάγια έξοδά σου είναι μηδενικά. Επίσης η φορολογία είναι ξεκάθαρη: 10% επί των καθαρών εσόδων σου. Και είναι εντός Ε.Ε. και ανθηρή οικονομία.
Αυτό με τη Κύπρο για να καταλάβουν αν υπάρχουν μερικοί που ακόμα δεν το έχουν κατανοήσει ότι στην Ελλάδα το επιχειρείν ισούται με σκλαβιά !
cdhyper έγραψε: Για το αν μπορούμε να κάνουμε κάτι για την Ελλάδα ναι, αλλά θα έπρεπε να είχε γίνει πριν 10 χρόνια τουλάχιστον όταν ακόμη μπορούσαμε. Τώρα πλέον αυτά που πρέπει να γίνουν θα γίνουν αναγκαστικά σαν επιβολή έξωθεν. Πάλι καλά να λες αλλά ελπίζω να προλάβουμε πριν και την τυπική χρεοκοπία.
Πολύ απογοητευτικά αυτά που λες και δε σε κατακρίνω αλλά για πες μου αλήθεια θεωρείς ακόμα και με το όπως έχει σήμερα η κατάσταση δεν μπορεί να υπάρξει ένας υπουργός, μια κυβέρνηση, κάποιος τέλος πάντων, που να πει αύριο ότι μειώνω τις εισφορές στον ΟΑΕΕ στο μισό αύριο ;

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 26 Ιαν 2011 14:56

Δεν μπορεί να γίνει αυτό διότι δεν έχουν να πληρώσουν τώρα τις συντάξεις. Θα έχουν να πληρώσουν τις συντάξεις στο μέλλον εάν μειώσουν τις εισφορές;

Για να στο πω πιο απλά, οι γονείς μας αντί να πληρώνονται με τα λεφτά που οι ίδιοι έδωσαν ως εισφορά στα ταμεία τους πληρώνονται με τις δικές μας εισφορές. Τα λεφτά που πλήρωναν οι γονείς τα κακοδιαχειρίστηκαν, π.χ. τα είχαν σε τράπεζα χωρίς τόκους ή τα έπαιρνε το κράτος για να κάνει έργα. Ή έκανε στο παρελθόν το κράτος κοινωνική πολιτική και έλεγε οι τάδε κοινωνικές ομάδες (π.χ. γυναίκες / πολύτεκνες / κλπ) να μπορούν να βγουν στη σύνταξη νωρίτερα (που σημαίνει ότι σταματάνε να δίνουν και αρχίζουν να παίρνουν) Αυξήθηκε βέβαια και το προσδόκιμο όριο ηλικίας και αυτό επιβάρυνε τη κατάσταση.

Για αυτό το λόγο είπα σε προηγούμενο μήνυμα ότι η σύνταξη πρέπει να είναι ανταποδοτική. Δηλαδή ότι πληρώσεις να παίρνεις. Πληρώνεις πολλά, παίρνεις πολλά. Πληρώνεις λίγα ή βγαίνεις μετά από 10 χρόνια δουλειάς στη σύνταξη, τότε να πάρεις και λίγα. Και βέβαια τα ταμεία να έχουν και μια καβάτζα για να μπορούν να πληρώνουν συντάξεις σε όσους για λόγους υγείας δεν μπορούν να δουλέψουν ή σε χήρες, κλπ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος CyberCr33p την 26 Ιαν 2011 14:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 26 Ιαν 2011 14:57

Δεν είναι μόνο ο ΟΑΕΕ lacoon δυστυχώς ... αν αύριο ένας υπουργός μείωνε τον ΟΑΕΕ στο μισό, μεθαύριο θα κοιτούσε πως θα πάρει τα πενταπλάσια βάζοντας έναν άλλο νέο φόρο.

Χρειαζόμαστε ολοκληρωτική αναθεώρηση αναπτυξιακής πολιτικής, πράγμα κατ'εμέ αδύνατο με τις σημερινές πολιτικές παρατάξεις.

Σήμερα έτσι όπως είναι τα πράγματα κοιτάς να βρεις καμιά επιδότηση και καμιά φοροαπαλλαγή για να μπορέσεις να φτιάξεις μια επιχείρηση και παρακαλάς να τα φέρεις βόλτα με δεδομένο πάντα πως από το κράτος θεωρείσαι κλέφτης.

Άβαταρ μέλους
Lacoon

Δημοσίευση από Lacoon » 26 Ιαν 2011 15:03

CyberCr33p έγραψε:Δεν μπορεί να γίνει αυτό διότι δεν έχουν να πληρώσουν τώρα τις συντάξεις. Θα έχουν να πληρώσουν τις συντάξεις στο μέλλον εάν μειώσουν τις εισφορές;

Για να στο πω πιο απλά, οι γονείς μας αντί να πληρώνονται με τα λεφτά που οι ίδιοι έδωσαν ως εισφορά στα ταμεία τους πληρώνονται με τις δικές μας εισφορές. Τα λεφτά που πλήρωναν οι γονείς τα κακοδιαχειρίστηκαν, π.χ. τα είχαν σε τράπεζα χωρίς τόκους ή τα έπαιρνε το κράτος για να κάνει έργα. Ή έκανε στο παρελθόν το κράτος κοινωνική πολιτική και έλεγε οι τάδε κοινωνικές ομάδες (π.χ. γυναίκες / πολύτεκνες / κλπ) να μπορούν να βγουν στη σύνταξη νωρίτερα (που σημαίνει ότι σταματάνε να δίνουν και αρχίζουν να παίρνουν) Αυξήθηκε βέβαια και το προσδόκιμο όριο ηλικίας και αυτό επιβάρυνε τη κατάσταση.
Οπότε δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα ;

dimsis έγραψε:Δεν είναι μόνο ο ΟΑΕΕ lacoon δυστυχώς ... αν αύριο ένας υπουργός μείωνε τον ΟΑΕΕ στο μισό, μεθαύριο θα κοιτούσε πως θα πάρει τα πενταπλάσια βάζοντας έναν άλλο νέο φόρο.

Χρειαζόμαστε ολοκληρωτική αναθεώρηση αναπτυξιακής πολιτικής, πράγμα κατ'εμέ αδύνατο με τις σημερινές πολιτικές παρατάξεις.

Σήμερα έτσι όπως είναι τα πράγματα κοιτάς να βρεις καμιά επιδότηση και καμιά φοροαπαλλαγή για να μπορέσεις να φτιάξεις μια επιχείρηση και παρακαλάς να τα φέρεις βόλτα με δεδομένο πάντα πως από το κράτος θεωρείσαι κλέφτης.
Οπότε θα συνεχίσουμε να πληρώνουμε τα ίδια και ίσως περισσότερα χωρίς να υπάρχει η προοπτική ότι κάτι θα αλλάξει ;

Και πώς θα υπάρξει ανάπτυξη αν δεν αλλάξει κάποιος τίποτε σε αυτά τα πράγματα ;

Η ανάπτυξη που λένε πως θα έρθει μήπως απλά σημαίνει πως θα έρθουν εδώ οι λεφτάδες θα προσλάβουν 5 απ τους 50 άνεργους και το ονομάζουμε αυτό ανάπτυξη ; Και οι άλλοι 45 θα πεθάνουν ;

Και τι νόημα έχει το να ζεί κάποιος τότε εδώ πέρα ;

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 26 Ιαν 2011 15:16

Το νόημα του να ζει κάποιος εδώ πέρα και να ζει καλά είναι ή να είναι δημόσιος υπάλληλος και να μην εργάζεται (οπότε απολαμβάνει τον ήλιο και τις παραλίες της Ελλάδας) ή να ασχολείται με παραοικονομία, ναρκωτικά, πουτάνες και τέτοια. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις και με τη ναυτιλία όπου έχουν ρίξει τα λεφτά τους πολλοί κλέφτες του χρηματιστηρίου.

Αν λάβεις υπόψη τις παραπάνω "ειδικότητες", μιλάμε για πάνω από 1.500.000 άτομα και αν λάβουμε υπόψη και τα άμεσα εξαρτώμενα μέλη τους, μιλάμε για 5-6εκ. άτομα.

Τα υπόλοιπα 4-5 εκ. είναι συνταξιούχοι/εισπράκτορες ενοικίων/ή τεμπέληδες. Βγάζουμε εκτός βέβαια παιδιά και φοιτητές/σπουδαστές.

Οι 100-200.000 μικρομεσαίοι επιχειρηματίες που υπάρχουν είναι αυτοί που προσφέρουν το 80% των εσόδων τους για να συντηρούν αυτή την παράνοια. Σιγά σιγά την κάνουν όμως και αυτοί προς την Κύπρο και τα Βαλκάνια και την Ευρώπη. Επομένως με μαθηματική ακρίβεια, ακόμη δεν έχουμε φτάσει στον γκρεμό. Ο γκρεμός είναι μπροστά.

Έχω βγάλει εντελώς εκτός τους ιδιωτικούς υπαλλήλους που είναι μια τραγωδία από μόνοι τους γιατί παίρνουν ψίχουλα, δουλεύουν πολύ και απολύονται αύριο.

Αυτή είναι η εικόνα της Νεοελλάδας. Και είμαι σίγουρος ότι ο Γιωργάκης, ο Αντωνάκης, ο Κωστάκης, ο Αλεξάκης και η Αλεκούλα θα μας σώσουν γκαραντί.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 26 Ιαν 2011 15:21

Βασικά το καλύτερο θα ήταν να είσαι δημόσιος υπάλληλος που δεν εργάζεται και παράλληλα να δουλεύεις και σε μια ιδιωτική επιχείρηση. Ειδικά όταν την δουλειά για την ιδιωτική επιχείρηση την κάνεις κατά τη διάρκεια της εργασίας σου στο δημόσιο. :D

Άβαταρ μέλους
Lacoon

Δημοσίευση από Lacoon » 26 Ιαν 2011 15:27

cdhyper έγραψε:Το νόημα του να ζει κάποιος εδώ πέρα και να ζει καλά είναι ή να είναι δημόσιος υπάλληλος και να μην εργάζεται (οπότε απολαμβάνει τον ήλιο και τις παραλίες της Ελλάδας) ή να ασχολείται με παραοικονομία, ναρκωτικά, πουτάνες και τέτοια. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις και με τη ναυτιλία όπου έχουν ρίξει τα λεφτά τους πολλοί κλέφτες του χρηματιστηρίου.

Αν λάβεις υπόψη τις παραπάνω "ειδικότητες", μιλάμε για πάνω από 1.500.000 άτομα και αν λάβουμε υπόψη και τα άμεσα εξαρτώμενα μέλη τους, μιλάμε για 5-6εκ. άτομα.

Τα υπόλοιπα 4-5 εκ. είναι συνταξιούχοι/εισπράκτορες ενοικίων/ή τεμπέληδες. Βγάζουμε εκτός βέβαια παιδιά και φοιτητές/σπουδαστές.

Οι 100-200.000 μικρομεσαίοι επιχειρηματίες που υπάρχουν είναι αυτοί που προσφέρουν το 80% των εσόδων τους για να συντηρούν αυτή την παράνοια. Σιγά σιγά την κάνουν όμως και αυτοί προς την Κύπρο και τα Βαλκάνια και την Ευρώπη. Επομένως με μαθηματική ακρίβεια, ακόμη δεν έχουμε φτάσει στον γκρεμό. Ο γκρεμός είναι μπροστά.

Έχω βγάλει εντελώς εκτός τους ιδιωτικούς υπαλλήλους που είναι μια τραγωδία από μόνοι τους γιατί παίρνουν ψίχουλα, δουλεύουν πολύ και απολύονται αύριο.

Αυτή είναι η εικόνα της Νεοελλάδας. Και είμαι σίγουρος ότι ο Γιωργάκης, ο Αντωνάκης, ο Κωστάκης, ο Αλεξάκης και η Αλεκούλα θα μας σώσουν γκαραντί.
Είναι ΤΡΟΜΑΧΤΙΚΟ ότι δεν έχουμε επιλογή δεν μπορώ να το καταλάβω αλλά μου είναι δύσκολο να φανταστώ τον εαυτό μου σε βάθος χρόνων με βάση αυτή τη λογική ότι δεν θα αλλάξει τίποτα και ότι τα επόμενα χρόνια θα πάμε απ το κακό στο χειρότερο !

Σκέτη τρέλα...................................................................................................

Άρα μόνη επιλογή η έναρξη επαγγελματικής δραστηριότητας εκτός Ελλάδας ;

...και εδώ τι θα γίνουν οι υπόλοιποι.. τρομαχτικό συμπέρασμα !
CyberCr33p έγραψε:Βασικά το καλύτερο θα ήταν να είσαι δημόσιος υπάλληλος που δεν εργάζεται και παράλληλα να δουλεύεις και σε μια ιδιωτική επιχείρηση. Ειδικά όταν την δουλειά για την ιδιωτική επιχείρηση την κάνεις κατά τη διάρκεια της εργασίας σου στο δημόσιο.
ωραία..

Συμπέρασμα, καμία πρόταση, καμία λύση, καμία αλλαγή, τρομαχτικό δεν είναι ;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lacoon την 26 Ιαν 2011 15:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 26 Ιαν 2011 15:29

CyberCr33p Κάνεις λάθος. Το καλύτερο θα ήταν να είσαι δημόσιος υπάλληλος και παράλληλα να έχεις και 2-3 μπουρδέλα σε κεντρικό σημείο. Είναι νόμος για να μην δουλεύει ο δημόσιος υπάλληλος, πας εσύ να τον χώσεις σε ιδιωτική δουλειά.

Εδώ ξέρω ότι 5 υπάλληλοι της ΔΕΗ που παίρνουν από 2.500 ο καθένας καθαρά ενοικιάζουν έναν Αλβανό με 500 ευρώ (100 ο καθένας) και μαζεύει όλα τα ρεύματα που θα έπρεπε να μαζεύουν αυτοί. Και αυτοί εν ώρα εργασίας παίζουν στοιίχημα στο καφενείο απέναντι. Και εμείς οι μ*****ς πληρώνουμε. Και αν πάμε να τους απολύσουμε, μαζεύεται το ΠΑΜΕ και κλείνει την Ομόνοια. Καλό;

Άβαταρ μέλους
Lacoon

Δημοσίευση από Lacoon » 26 Ιαν 2011 15:49

Να σας πώ την αλήθεια εμένα δε μου αρέσει να κατηγορώ ούτε τους δημόσιους υπάλληλους ακόμα και αν τρώω και εγώ στην μάπα ότι τρώτε και εσείς τις περισσότερες φορές στις δημόσιες υπηρεσίες.

Ξέρω πως δεν είναι όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι οι ίδιοι, αυτό που γίνεται τον τελευταίο καιρό κυρίως στα τηλεοπτικά κανάλια και με ορισμένους πολιτικούς που κατηγορούν συλλήβδην τους δημοσίους υπαλλήλους γενικά, εκείνους που, εκείνοι οι πολιτικοί διορίσαν.... συμπεριλαμβάνεται κατα την άποψη μου στην Ξέφτιλα και τον Νταβαζτή που λέγαμε στα προηγούμενα !

Εδώ μας έφτασαν στο σημείο να μην έχουμε προοπτική, να μη μπορούμε να δουλέψουμε και θα ανεχτούμε να μας βάλουν να τσακωνόμαστε και μεταξύ μας τώρα ; Εγώ δεν θα το επιτρέψω στον εαυτό μου κι ας γνωρίζω οτι ο δημόσιος είναι μόνιμος, θα προσπαθήσω τουλάχιστον.

Νομίζω ότι όσοι θέλουν να δούνε αλλαγή θα πρέπει να στραφούμε σε εκείνους που δημιουργούν το πρόβλημα και που μπορούν να το λύσουν.

Τι να τη κάνω την δωρεάν διένεξη με τους δημοσίους υπαλλήλους για το χάλι στο οποίο έχουμε περιέλθει όταν ξέρω ότι τα 400 που μου ζητά ο ΟΑΕΕ με ένα νόμο εκάστοτε υπουργός μπορεί να τα μειώσει ;

Είναι το θέμα λοιπόν οι δημόσιοι υπάλληλοι ;

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 26 Ιαν 2011 15:59

Αφού για να συντηρήσει το κράτος 1.000.000 δημοσίους υπαλλήλους είναι εκεί που είναι η φορολογία και τα πάγια έξοδα δημοσίου. Το ξέρεις ότι κάθε μήνα είμαστε υποχρεωμένοι να πληρώνουμε στους δημοσίους υπαλλήλους πάνω από 4 δις; Είναι η μισθοδοσία, οι ασφαλίσεις και τα παράπλευρα έξοδα. Δεν λέω ότι όλοι είναι για τα μπάζα αλλά τι να κάνουμε, όταν έχεις έναν κουβά σκατά λίγο δύσκολα βάζεις το χέρι σου μέσα για να βρεις ένα κέρμα. Πιο εύκολα αδειάζεις τον κουβά και ψάχνεις να τον γεμίσεις με καθαρά κέρματα.

Αν κάτσεις και τα βάλεις κάτω, μαθηματικά η μίζα μας φταίει κατά 1% σε επίπεδο δημοσίου χρέους και το ρουσφέτι κατά 99%. Πώς να μην μου φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι αφού αν αύριο απολύονταν οι μισοί ούτε καν θα είχαμε ανάγκη το ΔΝΤ!

Άβαταρ μέλους
Lacoon

Δημοσίευση από Lacoon » 26 Ιαν 2011 16:13

Κατανοώ αυτά που λες, τα έχω χίλιο-ακούσει κυρίως στην τηλεόραση όμως και η απόλυση των μισών δημοσίων υπαλλήλων δεν μπορεί να είναι Η ΛΥΣΗ σε μια πολιτισμένη κοινωνία. Η λύση θα ήταν κατά την ταπεινή μου άποψη ένας συνδυασμός αυτών :

α) ο εξορθολογισμός των μισθών των δημοσίων υπαλλήλων
(π.χ υψηλοί μισθοί κόβονται άμεσα)

β) τέρμα το ρουσφέτι στο δημόσιο
(πώς όμως θα γίνει αυτό;)

γ) στοχευμένες πολιτικές για ανάπτυξη πχ

- μείωση των συντελεστών του ΦΠΑ

- μείωση των ασφαλιστικών εισφορών στα ταμεία

- δυνατότητα επιλογής ασφαλιστικού ταμείου, φορέα
(γιατί να είμαστε όλοι σε ένα ταμείο που δεν έχει χρήματα με το ζόρι ;;; )

- φοροαπαλλαγές για τους συνεπής φορολογούμενους

- νέο ενιαίο απλό και κατανοητό φορολογικό σύστημα στα πρότυπα των ευρωπαϊκών
(πχ με έναν ενιαίο φόρο σε όλα για όλα)

Γιατί να θεωρούμε πως αυτά δεν μπορούν να γίνουν ;

Στο κάτω κάτω αφού ο ΟΑΕΕ δεν έχει χρήματα για τις συντάξεις ας ασφαλίζονται εκεί οι πλούσιοι για να τον φτιάξουν εκείνοι έχουν χρήματα !

Για τους άλλους όπως και τους ελεύθερους επαγγελματίες να δοθεί δυνατότητα επιλογής ασφαλιστικού ταμείου που να ταιριάζει με τις πραγματικές εισφορές που μπορούν να καταβάλουν ανάλογα με το τζίρο τους ! Πχ ένα ταμείο με τις λογικές εισφορές του ΟΓΑ θα ταίριαζε γάντι στους ελεύθερους επαγγελματίες με ατομική επιχείρηση !

Αυτά γιατί να θεωρούμε ότι δεν μπορούν να γίνουν ΑΥΡΙΟ αν όχι ΣΗΜΕΡΑ παρά να περιμένουμε μοιρολατρικά το ΤΕΛΟΣ στον ίδιο μας τον τόπο ;

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 26 Ιαν 2011 16:25

Όποια αναπτυξιακή πολιτική και να εφαρμόσεις, όταν αιμοραγείς με 2 δις περιττά έξοδα κάθε μήνα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Η λύση φυσικά δεν είναι να απολυθούν. Η λύση θα ήταν να τους διώχναμε μετανάστες γιατί αυτοί φταίνε για την κατάντια της χώρας όταν πάνε και δίνουν 85% στα δύο μεγάλα κόμματα βρέξει-χιονίσει επειδή διορίστηκαν από αυτά με ρουσφέτι. Δεν το ξέρεις ότι είναι πελατάκια των κομμάτων και ότι καταπατούν τα δικαιώματα όλων μας;

Αν ζούσαν στην αρχαία Ελλάδα θα είχαν εξοστρακιστεί όλοι από δαύτους. Άχρηστα ζόμπι είναι. Πήγαινε δες το ύφος των υπαλλήλων της νομαρχίας, λες και παίρνουν LSD είναι.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 26 Ιαν 2011 16:30

Και τα τωρινά ταμεία πώς θα πληρώσουν τις συντάξεις εάν αφήσουν εσένα να επιλέξεις πιο ταμείο θα πληρώνεις; Και τι σου λέει ότι μετά από 40 χρόνια το ταμείο που επέλεξες θα έχει λεφτά;

Το σύστημα είναι σαν ένας βραδυκίνητος δεινόσαυρος που δύσκολα αλλάζει. Έχει μάθει να δουλεύει με συγκεκριμένο τρόπο. Κάποιος που εναντιώνεται στο σύστημα, το σύστημα τον πετάει.

Εάν σε μια επιχείρηση υπάρχουν 9 άτομα που κάθονται και δεν κάνουν τίποτα, ένας 10ος που τον προσλαμβάνουν εάν έχει όρεξη για δουλειά δεν θα τον αφήσουν οι υπολοιποι και μετά από λίγο καιρό θα δει και αυτός ότι καλύτερα είναι να κάθεσε παρά να δουλεύεις. Το ίδιο ισχύει και για τους πολιτικούς.

Άβαταρ μέλους
Lacoon

Δημοσίευση από Lacoon » 26 Ιαν 2011 16:39

CyberCr33p έγραψε:Και τα τωρινά ταμεία πώς θα πληρώσουν τις συντάξεις εάν αφήσουν εσένα να επιλέξεις πιο ταμείο θα πληρώνεις; Και τι σου λέει ότι μετά από 40 χρόνια το ταμείο που επέλεξες θα έχει λεφτά;
Πρέπει να με αφήσουν να επιλέξω ταμείο γιατί..

Εντάσσοντας με υποχρεωτικά στον ΟΑΕΕ εγώ που θέλω πχ να ανοίξω ένα μαγαζί για service Η/Υ δε θα μπορώ να αντεπεξέλθω τις εισφορές που ο ΟΑΕΕ ζητά και είναι τεράστιες για τα έσοδα τα δικά μου εκτός και αν χρεώνω το format 250 ευρώ οπότε να κάνω 2 το μήνα να χω και κέρδος :p

Tα τωρινά ταμεία θα πληρώσουν τις συντάξεις ΜΟΝΟ αν εκεί εγγραφούν επιχειρηματίες που εχόυν ΧΡΗΜΑΤΑ αν βάζουν εκεί εμένα που δεν έχω ποιο το όφελος και πως θα πληρώσουν τις συντάξεις και ποια η διαφορά αν δεν έκανα εγγραφή σαυτούς ;

Άρα βάλε στον ΟΑΕΕ όσους έχουν μεγάλα εισοδήματα πως αλλιώς περιμένεις κύριε απο εμένα που φτιάχνω Η/Υ στη γειτονιά μου να σου καλύψω τα λεφτά που φάγατε στο ΤΕΒΕ ;

Έτσι για εμάς ας μας εντάξουν στον ΟΓΑ και με τις λογικές εισφορές που εκείνος ζητά θα είμαστε συνεπής και θα βοηθήσουμε ώστε το ταμείο αυτό να πετύχει με τις εισφορές που πραγματικά μπορούμε να καταβάλουμε σύμφωνα με το εισόδημα μας και ΟΧΙ όπως γίνεται τώρα .

δεν είναι λογικό αυτό που λέω ; δεν μπορεί όλοι να πηγαίνουμε με το ζόρι ΟΑΕΕ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες