Έναρξη επιχείρισης πληροφορικής στην Ελλάδα σήμερα REALITY!?

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση

Πως βρίσκετε το ύψος των ασφαλιστικών εισφορών του ΟΑΕΕ σήμερα ;

Εξωφρενικό
15
54%
Υψηλό
11
39%
Κανονικό
1
4%
Με συμφέρει
1
4%

Σύνολο ψήφων: 28

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 26 Ιαν 2011 16:39

Πάντως όταν ξεκινάς μια επιχείρηση, θεωρεί το ΟΑΕΕ πως δεν θα έχεις πολλά έσοδα (που είναι οι πελάτες οεο?) οπότε για να σε βοηθήσει λέει "ας αρχίσει με 400 το δίμηνο" (έλεος τα θεωρεί και λίγα).
Μετά όμως καθώς τα χρόνια περνούν, θεωρεί ντε φάκτο πως αυξήθηκαν οι πελάτες σου, άρα και τα έσοδά σου και σου ζητά όλο και περισσότερα.
Τι? Έχουμε κρίση και δεν υπάρχουν δουλειές?
ΧΕΣΤΗΚΕ! Υποχρεούσαι, λέει, να βρεις τρόπο να βγάζεις περισσότερα!
Και ερωτώ:
Αφού στην ουσία καθορίζει τις εισφορές σύμφωνα με τα υποτιθέμενα έσοδά σου, γιατί να μην υπολογίζεται με την φορολογική σου δήλωση?

Έβγαλες πολλά? Πλήρωσε πολλά! (Χωρίς να πηγαίνουν χαμένα! Στο τέλος αθροίζονται και καθορίζουν τι σύνταξη θα πάρεις!)

Έβγαλες λίγα? Πλήρωσε ανάλογα. Αν κρύβεις εισόδημα, αργά ή γρήγορα θα σε πιάσει ο έλεγχος! Είσαι τεμπελάκος και σε μόνιμη βάση βγάζεις λίγα? Πλήρωνε συνέχεια λίγα αλλά μην παραπονεθείς για τα ψίχουλα που θα πάρεις όταν έρθει η ώρα της σύνταξης!

Is it faire enough?

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 26 Ιαν 2011 16:39

Αν εξοικονομήσει το κράτος 2 δις το μήνα, θα πληρώνει κανονικά συντάξεις και ό,τι χρειαστεί. Από δω και στο εξής όμως η ασφάλιση δεν θα είναι υποχρεωτική, πράγμα που σημαίνει ότι όλα τα δημόσια ταμεία θα καταργηθούν σε βάθος 30ετίας (όταν πεθάνουν και οι τελευταίοι). Και θα υπάρχει μόνο ένα δημόσιο υγιές ταμείο (προαιρετικό πάντα) και τα υπόλοιπα ιδιωτικά τα οποία θα ανταγωνίζονται το δημόσιο.

Καταλαβαίνεις ότι όλος ο χαμός για την περαίωση κλπ έγινε για να εξοικονομηθεί 1 δις; Δηλαδή 10 μέρες εξόδων των δημοσίων υπαλλήλων. Ποιόν κοροϊδεύουμε;

Τέλος να αναφέρω ότι το ΤΕΒΕ είναι παράνομο: όταν πήγα να εγγραφώ μου ζήτησε λεφτά ενώ δεν υπέβαλλα ποτέ μέχρι τότε φορολογική δήλωση. Και δεν με ρώτησε πού τα βρήκα. Δηλαδή μου ζήτησε μαύρα λεφτά. Επίσης ακόμη και αν δεν έχεις κανένα έσοδο, και πάλι σου ζητάει μαύρα λεφτά. Είναι μαφία με λίγα λόγια.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Lacoon

Δημοσίευση από Lacoon » 26 Ιαν 2011 16:47

Αναρωτιέστε πως θα πληρώσει πχ ο ΟΑΕΕ τις συντάξεις αν αφήσουν εμένα και τον καθένα να επιλέγει ταμείο ;

Ας ασφαλιστούν στον ΟΑΕΕ όσοι πραγματικά έχουν χρήματα !

Δεν έχουμε πλούσιους στην Ελλάδα ; Αυτοί έχουν $ και μπορούν να σώσουν το ταμείο και εκείνο θα μπορεί να τους δίνει τις συντάξεις !

Ασφαλίζοντας όμως υποχρεωτικά στον ΟΑΕΕ και εμένα που δεν έχω $ πως θα εξασφαλίσεις πως θα συνεχίσει το ταμείο να πληρώνει τις συντάξεις όταν εγώ είμαι ασφαλισμένος αλλά δεν μπορώ να καταβάλω τις εισφορές μου επειδή είναι τεράστιες για το πραγματικό εισόδημα μου ;

Οπότε, οι έχοντες $ στον ΟΑΕΕ και εξακολουθεί το ταμείο να καταβάλει συντάξεις και στο μέλλον και οι μη έχοντες και τόσα πχ στον ΟΓΑ και συνεχίζει και ο ΟΓΑ να δίνει συντάξεις και στο μέλλον αφού και εμείς οι service Η/Υ πχ θα μπορούμε να καταβάλουμε κανονικά τις εισφορές μας σαυτό το ταμείο αφού οι εισφορές που ζητά σαν ποσό είναι πιο κοντά στα πραγματικά μας έσοδα !

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 26 Ιαν 2011 16:51

CyberCr33p έγραψε:Εάν σε μια επιχείρηση υπάρχουν 9 άτομα που κάθονται και δεν κάνουν τίποτα, ένας 10ος που τον προσλαμβάνουν εάν έχει όρεξη για δουλειά δεν θα τον αφήσουν οι υπόλοιποι και μετά από λίγο καιρό θα δει και αυτός ότι καλύτερα είναι να κάθεσαι παρά να δουλεύεις. Το ίδιο ισχύει και για τους πολιτικούς.
Να μη σου πω ότι ισχύει για ένα 95% για όλους μας αυτό και το άλλο 5% το αφήνω για αυτούς που κάνουν δουλειά από χόμπι :)

Πλέον όλοι οι νεοδιορισθέντες δημόσιοι υπάλληλοι (ο 1 στους 5 και καλά) θα είναι και αυτοί με ΙΚΑ ... εκεί να δεις γλέντια. Μέχρι τώρα όπου θέλανε πηγαίνανε σε συμβεβλημένο εξωτερικό ιατρείο και έπειτα το κράτος πλήρωνε τους γιατρούς... τώρα θα γίνει το ίδιο αλλά με το ΙΚΑ, που όποιος έχει πάει στο ΙΚΑ έχει δει τι γίνετε.
Δεν είναι ότι σε βάζουν να πληρώνεις υποχρεωτικά για μια ασφάλεια (ΟΑΕΕ), είναι ότι εσύ σε αντίθεση με τους δημόσιους υπαλλήλους δεν θα δικαιούσαι και εφάπαξ και δεν έχεις και ουσιαστικές παροχές όταν τους χρειάζεσαι.

Είναι δυνατόν να παίρνουν δισεκατομμύρια κάθε μήνα στο ΙΚΑ και να είναι μέσα ; εντάξει δεν λέω, χώρα γερόντων συνταξιούχων καταντήσαμε αφού φοβόμαστε να κάνουμε παιδιά πλέον αφού δεν μπορούμε να ανταπεξέλθουμε στα έξοδα, αλλά ειλικρινά ως πότε μπορεί να κρατήσει αυτό το πανηγύρι;

Και εκτός του ότι παίρνουν τόσα δις για την υγεία και εκτός του ότι το ΙΚΑ π.χ. απλώς έχει συμετοχή στα φάρμακα κλπ, πήγαν έβαλαν και είσοδο 5 ευρώ στα εξωτερικά ιατρεία οι άθλιοι απατεώνες... Δηλαδή δίνεις από 500 έως 1000 ευρώ για ένα ΙΚΑ ή ΟΑΕΕ για να ξαναπληρώνεις όποτε χρειαστείς τις υπηρεσίες τους. Μιλάμε για τη μέγιστη αθλιότητα, αλητεία και ξεφτίλα.

Τέλος αν έδινε κάποιος 400 - 1000 ευρώ το δίμηνο σε ιδιωτική ασφάλεια να μη πω τι θα του έκαναν οι ασφαλίστριες... :p

Άβαταρ μέλους
Lacoon

Δημοσίευση από Lacoon » 26 Ιαν 2011 17:31

Πάντως η κοροϊδία με τους πολιτικούς είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ όσο ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ και οι τιμές του ΟΑΕΕ !

Γράφοντας ΟΑΕΕ στη google στα αποτελέσματα μου εμφανίστηκε μεταξύ άλλων και αυτό :

Μεγάλη αύξηση στις εισφορές ασφάλισης στον ΟΑΕΕ

είναι απ τη σελίδα του pasok όπου βουλευτής του κόμματος ρωτά στη Βουλή το 2009 την τότε υπουργό Απασχόλησης & Κοινωνικής Προστασίας Φάνη Π. Πετραλία για τη ΜΕΓΑΛΗ ΑΥΞΗΣΗ ΣΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΤΟΥ ΤΕΒΕ.. όπου μεταξύ άλλων η τότε υπουργός ερωτάτε,

1. Γιατί ο ΟΑΕΕ προχωράει σε αυτή την μεγάλη αύξηση των εισφορών;

2. Ποια μέτρα αναμένεται να ληφθούν για να στηριχθεί ο ΟΑΕΕ, ο οποίος οδηγείται στην κατάρρευση;

3. Με ποιο τρόπο θα προστατευθούν οι ασφαλισμένοι και οι συνταξιούχοι, από τις συνεχείς αυξήσεις των εισφορών;

..οκ καλά έκανε και ρωτούσε τότε το πασόκ, τώρα που έγινε κυβέρνηση τι κάνει ;

papoukas

Δημοσίευση από papoukas » 26 Ιαν 2011 17:33

Αγαπητέ dimsis με 400-1000 europoula όχι μόνο οι ασφαλίστριες αλλά και οι ΑΣΦΑΛΙΣΤΕΣ και οι ΑΣΦΑΛΙΣΤΕΣ ………….

Ειδικά σε τέτοια εποχή………

papoukas

Δημοσίευση από papoukas » 26 Ιαν 2011 17:34

Παιδία έχω μια ωραία ιδέα για παιχνίδι γύρο από τους πολιτικούς το τρέχουμε ή θα φάμε μηνύσεις?

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 26 Ιαν 2011 17:42

Βρε και οι ασφαλιστές εννοείται, αλλά εκεί δεν θα γουστάραμε :p

Όσο για το παιχνίδι, οι πολιτικοί και γενικότερα όσοι έχουν τα φράγκα και τις άκρες σε αυτή τη χώρα ΠΑΝΤΑ έχουν δίκιο και κερδίζουν και τις όποιες δίκες... οπότε άστο καλύτερα.

lavelle

Δημοσίευση από lavelle » 26 Ιαν 2011 18:25

Lacoon,

χωρίς αυτό να πηγαίνει προσωπικά σε σένα, αλλά λόγω της συζήτησης.

βλέπω μια εμμονή με τις εισφορές του ΟΑΕΕ, λογικό γιατί θέλεις να κάνεις την δική σου επιχείρηση και το κόστος των εισφορών πονάει. Την ίδια εμμονή πιστεύω ότι έχουν όλοι όσοι δημιουργούν μια νέα επιχείρηση αλλά και πολλοί που ήδη τρέχουν την δική τους.

Όμως, θα προτιμούσες να ασφαλιστείς στο ΙΚΑ? έχεις δουλέψει υπάλληλος με ασφάλεια ΙΚΑ?

Αν ναι, θα σου έβγαζα το καπέλο, αν έκανες τότε ένα post ας πούμε με τίτλο "Ο εργοδότης μου πληρώνει ΤΕΒΕ για πάρτη του, γιατί πρέπει να πληρώνει και το ΙΚΑ μου ως υπάλληλου?".

Όμως όσο είμαστε υπάλληλοι, δεν μας νοιάζει και πολύ πόσες είναι οι εισφορές, μάλιστα πολλές φορές κοιτάμε την μισθοδοσία και αναθεματίζουμε τις κρατήσεις που γίνονται στον μισθό μας, μη αναλογιζόμενοι ότι αυτές αντιστοιχούν μόνο σε αυτόν ενώ την ίδια ώρα ο εργοδότης μας πληρώνει άλλα τόσα για την ασφάλειά μας.

Την ώρα που θα έρθει η ώρα να τρέξουμε την δική μας μπίζνα, τότε οι εισφορές σφάζουν και δέρνουν. Μα γιατί εκείνη την ώρα? Τα ίδια έδινες και ως υπάλληλος σε άλλον ασφαλιστικό φορέα. Ποια είναι η διαφορά? Ότι δεν έπαιρνες τα λεφτά ζεστά στα χέρια σου να πας να τα καταθέσεις σε κάποιο ταμείο? Ο εκάστοτε εργοδότης σου, ζεστά τα έχει και ζεστά βλέπει να του φεύγουν μέσα απο τα χέρια του.

Ο εκάστοτε εργοδότης ζεστά τα σκάει όταν σε κρατάει υπερωρία ως υπάλληλο, άσχετα αν και 600 ώρες υπερωρίες να κάνεις τον μήνα, που σημαίνει επιπλέον εισφορές, εσύ 25 ένσημα θα δεις κολλημένα.

Ο εκάστοτε εργοδότης ζεστά τα σκάει όταν σου δίνει δώρο χριστουγέννων, πάσχα, και επίδοσμα αδείας, άσχετα αν εσύ κάθε δεκέμβριο, απρίλιο ή αύγουστο πάλι 25 ένσημα θα δεις κολλημένα.

Τουλάχιστον η ασφάλιση του ΤΕΒΕ παρά το ότι πιο ακριβή είναι πιο δίκαια. Φαντάζεσαι να πλήρωνες επιπλέον για τις 8 ώρες που θα δούλευες καθημερινά ως αυτοαπασχολούμενος? Γιατί στο ΙΚΑ έτσι πληρώνεις.

Sorry, δεν πάει προσωπικά, αλλά μην μας έρχονται όλες οι απορίες μαζεμένες και θυμόμαστε σε τι γαμήδι κράτος ζούμε όταν είναι να τρέξουμε την δική μας επιχείρηση, ενώ όταν είμαστε υπάλληλοι αναθεματίζουμε από το πρωϊ ως το βράδυ τον εργοδότη γιατί αυτός κονομάει τα τρελλά του και δίνει τα ψίχουλα σε μας.

Και για να μην παρεξηγηθώ εργοδότης είναι και μια πολυεθνική εταιρία με 3000 υπαλληλους, εργοδότης είναι και το μαγαζί της απέναντι γωνίας με τις δύο πωλήτριες. Οι εισφορές και για τους δύο είναι ίδιες.

Άβαταρ μέλους
Lacoon

Δημοσίευση από Lacoon » 26 Ιαν 2011 20:03

δεν ανήκω στην κατηγορία που περιέγραψες αν και έχω δουλέψει πρίν απλά δούλεψα όπως οι περισσότεροι ανασφάλιστος (!) γιατί αλλιώς δεν έβρισκα δουλειά τα τελευταία χρόνια κανείς δεν μου πρόσεφερε οπότε το ΙΚΑ που λές ήταν άπιαστο όνειρο για εμένα.

Δεν έχω εμονή με την ασφάλιση του ΟΑΕΕ, Ε Ι Ν Α Ι το κύριο θέμα μου :)

Και αυτό γιατί είναι ΤΡΕΛΟ να βρίσκω κάθε δίμηνο στάνταρ 400 ευρώ και να τα δίνω λες και δουλεύω για κάποιον άλλο μέσα απ τη δική μου επιχείρηση, νομίζω το αναπτύξαμε πιο πριν στη συζήτηση...

Σήμερα υπό συνθήκες κρίσης μάλιστα τα 400 τα 800 κτλ ασφάλιστρα του ΟΑΕΕ το δίμηνο είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ, κατανοώ ότι το ταμείο αντιμετωπίζει πρόβλημα αλλά ΠΡΟΒΛΗΜΑ αντιμετωπίζουν σήμερα επιβίωσης και χιλιάδες επαγγελματίες, χιλιάδες άνθρωποι στην χώρα μας, οπότε αυτοί που αποφασίζουν και νομοθετούν θα έπρεπε και πρέπει να λάβουν αυτό το γεγονός σοβαρά υπόψην τους !

Τις αδικίες του ο,τι ισχύει τώρα επίσης τις συζητήσαμε πιο πρίν μπορείς να δείς.. μιλάμε για σορεία αδικιών απ την ασφάλιση, τους φόρους και το πως είναι στημένο και "λειτουργεί" το υπάρχων άδικο φορολογικό σύστημα .

..τι άλλο να πώ, θεωρώ τα 400ευρώ το δίμηνο για έναν νέο επαγγελματία με ατομική επιχείρηση εξαιρετικά υψηλό ποσό και χωρίς υπερβολή σχεδόν άπιαστο με τα σημερινά δεδομένα για ένα νέο επαγγελματία χωρίς πελατολόγιο και δίχως ιδιαίτερα σημαντικό κεφάλαιο !

Και ρώτω, μόνο οι πλούσιοι απο εδώ και πέρα δικαιούνται να έχουν επιχείρηση ;

Πως με όλα αυτά τα έξοδα, μπορεί μια ατομική επιχείρηση πληροφορικής που κάνει service Η/Υ ή φτιάχνει ιστοσελίδες μπορεί να επιβιώσει και να πληρώνει στην ώρα της τα υπέρογγα αυτά ποσά - δίχως να χρωστάει σε εφορίες και ΟΑΕΕδες και όλα αυτά ενώ θέλει να είναι νόμιμή και να προσφέρει στην κοινωνία αλλά ΔΕΝ αφήνετε ;

Στο κάτω κάτω.. ποιά τα δικαιώματα μας σαν επιχειρηματίες, σαν άνθρωποι ;

Τι νόημα έχει το επιχειρείν, τη νόημα έχει η ελευθερία, το όνειρο ;

Γιατί σε άλλες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης δεν πληρώνουν όσα εμείς εδώ εμείς είμαστε Μποστσουάνα ή τι ;

Ζητώ πολλά ;

Ζητώ τα αυτονόητα, τα πραγματικά αυτονόητα !

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 26 Ιαν 2011 22:07

dimsis έγραψε: Τέλος αν έδινε κάποιος 400 - 1000 ευρώ το δίμηνο σε ιδιωτική ασφάλεια να μη πω τι θα του έκαναν οι ασφαλίστριες... :p
Θα ήθελα απλά να ξεκαθαρίσω, για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, πως η ιδιωτική ασφάλιση είναι πολύ πιο ακριβή από το κάθε Δημόσιο Ταμείο (ΟΑΕΕ, ΙΚΑ, κτλ κτλ)

Για μια ιδιωτική εταιρεία να σου παρέχει και σύνταξη και υγεία θα έπρεπε να πληρώνεις ~5000 το χρόνο (ίσως να λέω και λίγα).

Επίσης καμιά εταιρία αυτή τη στιγμή δεν καλύπτει φάρμακα, μόνο νοσήλια εάν και εφόσον χρειαστεί, υπολογίστε πως θα πρέπει να τα αγοράζει ο ασφαλισμένος μόνος του.

Και επίσης περιορισμούς σε ποια Νοσοκομεία θα πρέπει να πας, ποια διαγνωστικά θα πρέπει να επισκεφτείς κτλ κτλ.

Νομίζω πως από αυτή την άποψη ο ΟΑΕΕ τουλάχιστον οικονομικά, όσον αφορά την υγεία-σύνταξη συμφέρει.
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 26 Ιαν 2011 22:25

Συνταξιοδοτικά προγράμματα από όσο έχω δει πάντως σε ιδιωτικές (και είχα κιόλας στην κωλοΑσπίς που έκλεισε @#)$(*&@#$ ) κοστίζουν όσο θέλεις εσύ και εκτός αυτού παίρνεις και κάποια χρήματα σαν εφάπαξ όταν λήξουν σε αντίθεση με τον ΟΑΕΕ / ΙΚΑ που παίρνεις τα 3α σου και το πολύ πολύ να προλάβεις να πάρεις καμιά σύνταξη αν δεν έχεις ψοφήσει μέχρι να στην δώσουν...

Και εκτός αυτού και τώρα τα ταμεία έχουν συμμετοχή στα νοσήλια και φάρμακα, δεν σου πληρώνουν όλο το ποσό... οπότε τι να το κάνω;

"Και αν δεν αρρωστήσω ποτέ γιατί να τον πληρώνω αυτόν τον ΙΚΑ; ποιoς είναι αυτός ο ΙΚΑΣ" :)

Άβαταρ μέλους
Lacoon

Δημοσίευση από Lacoon » 26 Ιαν 2011 22:27

Όταν θα μπορεί ο επαγγελματίας μια μέρα να επιλέξει αν θέλει να ασφαλιστεί στο δημόσιο ταμείο ή ιδιωτικό τότε θα υπάρξει ανταγωνισμός και οι τιμές θα πέσουν - εννοείται ότι δεν θα υπάρχουν μόνο τα δημόσια ταμεία και μία ασφαλιστική εταιρία μόνο αλλά περισσότερες !

Προσωπικά δεν είμαι υπέρ της επιλογής ιδιωτικής ασφάλισης αλλά πολλές χώρες της Ε.Ε δίνουν το δικαίωμα στον επιχειρηματία να επιλέξει ιδιωτική ασφάλιση και σε πολύ λογικές τιμές, τιμές που καθορίζονται βάση του πόσα είναι πρόθυμος και μπορεί ο επιχειρηματίας αντικειμενικά να πληρώσει και σε αυτό συμφωνώ.

Βέβαια και εγώ θα προτιμούσα Πυροσβεστικές, Ασφάλειες κτλ να είναι δημόσιο και καθήκον του κράτους για τους λόγους που όλοι γνωρίζουμε και έχουν να κάνουν με την πιθανότητα κερδοσκοπίας των ιδιωτικών επιχειρήσεων καθώς και το πιθανό ρίσκο μιας πτώχευσης.

Όμως δεν μπορώ ούτε να υποστηρίζω με τα σημερινά δεδομένα την δημόσια ασφάλιση σε ένα ταμείο που κάποιοι του φάγαν τα χρήματα, παραμένουν ατιμώρητοι και εγώ αν θέλω να κάνω επιχείρηση θα πρέπει υποχρεωτικά να ασφαλιστώ σε αυτό !

Θέλω το δικαίωμα της επιλογής !
Θέλω εισφορές και σύνταξη σύμφωνα με το εισόδημα μου και τα $ που μπορώ αντικειμενικά να διαθέσω !

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 26 Ιαν 2011 22:30

Εδω υπαρχουν ακομα πολιτες που μετα απο ολα αυτα που γινονται εξακολουθουν να ψηφιζουν τα δυο μεγαλα κομματα, πες οτι στην αρχη δεν μπορουσαν να το δουν και οτι τους εξαπατουσαν με ψευτουποσχεσεις...στο σημερα ομως πρεπει να ειναι κανεις τυφλος για να μην μπορει να δει τι συμβαινει..και ομως εξακολουθουν και τους ψηφιζουν. Οταν αλλαξει αυτο τοτε ισως αλλαξει και η Ελλαδα...

Η υποβαθμιση ολων των δημοσιων υπηρεσιων, οργανισμων, συγκοινωνιων, ΤΕΒΕ, ΙΚΑ κτλ δεν ειναι τυχαια, ο σκοπος ειναι να φερουν ιδωτες και πολυεθνικες και αφου πρωτα εχουν κατακλεψει τα λεφτα του κοσμακι μετα θα σου πουνε οτι οι υπηρεσιες δεν λειτουργουν καλα και οτι οι δημοσιοι υπαλληλοι που ειναι κοπροσκυλα φταινει για ολα και οτι εχει ερθει ο καιρος να τα αναλαβουν οι ιδιωτες που θα μας παρεχουν καλες και συγχρονες υπηρεσιες...και τοτε ειναι που θα αρχισουν να κλεινουν οι μικρες επιχειρησεις και σιγα σιγα θα μενουν μονο μεγαλοι ομιλοι και πολυεθνικες, ωστοσο ο giorgio θα συνεχισει να μας λεει οτι ειμαστε στο σωστο δρομο και οτι ερχεται η αναπτυξη, μονο που η αναπτυξη που τοσο πολυ θελουν ειναι για το πως θα μπορεσουν να μεταφερουν τον κοινωνικο πλουτο σε ιδωτικα χερια, για να μπορεσουν να χρηματοδοτησουν νεα projects που θα αποφερουν νεα κερδη και αναπτυξη
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

Άβαταρ μέλους
Lacoon

Δημοσίευση από Lacoon » 26 Ιαν 2011 22:53

free3yourmind έγραψε:Εδω υπαρχουν ακομα πολιτες που μετα απο ολα αυτα που γινονται εξακολουθουν να ψηφιζουν τα δυο μεγαλα κομματα, πες οτι στην αρχη δεν μπορουσαν να το δουν και οτι τους εξαπατουσαν με ψευτουποσχεσεις...στο σημερα ομως πρεπει να ειναι κανεις τυφλος για να μην μπορει να δει τι συμβαινει..και ομως εξακολουθουν και τους ψηφιζουν. Οταν αλλαξει αυτο τοτε ισως αλλαξει και η Ελλαδα...
αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει σύντομα ίσως και ποτέ αλλά και να αλλάξει ως προς τι με βάση το σημερινό σκηνικό ; ο κοσμάκης αν δεν ψηφίσει πασόκ και νδ τι να ψηφίσει ; έχει άλλη επιλογή ; όλοι έτσι σκέφτομαι και πάνε και ψηφίζουν κλασσικά με βάση το βόλεμα, εξυπηρετήσεις κτλ απλά τελευταία υπήρξε και μεγάλη αποχή. Πάντως ναι είναι θλιβερό να σε εμπαίζουν και να μην μπορείς να κάνει τίποτα.

free3yourmind έγραψε: Η υποβαθμιση ολων των δημοσιων υπηρεσιων, οργανισμων, συγκοινωνιων, ΤΕΒΕ, ΙΚΑ κτλ δεν ειναι τυχαια, ο σκοπος ειναι να φερουν ιδωτες και πολυεθνικες και αφου πρωτα εχουν κατακλεψει τα λεφτα του κοσμακι μετα θα σου πουνε οτι οι υπηρεσιες δεν λειτουργουν καλα και οτι οι δημοσιοι υπαλληλοι που ειναι κοπροσκυλα φταινει για ολα και οτι εχει ερθει ο καιρος να τα αναλαβουν οι ιδιωτες που θα μας παρεχουν καλες και συγχρονες υπηρεσιες...και τοτε ειναι που θα αρχισουν να κλεινουν οι μικρες επιχειρησεις και σιγα σιγα θα μενουν μονο μεγαλοι ομιλοι και πολυεθνικες, ωστοσο ο giorgio θα συνεχισει να μας λεει οτι ειμαστε στο σωστο δρομο και οτι ερχεται η αναπτυξη, μονο που η αναπτυξη που τοσο πολυ θελουν ειναι για το πως θα μπορεσουν να μεταφερουν τον κοινωνικο πλουτο σε ιδωτικα χερια, για να μπορεσουν να χρηματοδοτησουν νεα projects που θα αποφερουν νεα κερδη και αναπτυξη
Αυτό το φοβάμαι και εγώ, εξάλλου αυτό είναι το trend σε όλη την Ε.Ε και ειδικά στις νέες χώρες κράτη μέλη της Ε.Ε τις πρώην σοσιαλιστικές εκεί πάνε και κάνουν πάρτυ οι μεγάλες πολυεθνικές σήμερα χρησιμοποιώντας υποδομές που ήδη υπάρχουν απο το παλιό σύστημα καθώς και τους χαμηλότερους συντελεστές φπα που ισχύουν σε αρκετές εξ αφτών σε αντίθεση με τους υψηλούς φπα π.χ που ισχύουν στις παλίες χώρες κράτη μέλη της Ε.Ε.

Δεν είμαι φυσικά κατά της ιδιωτικής πρωτοβουλίας και επιχειρηματικότητας γιαυτό μιλάμε άλλωστε εδώ αλλά θα πρέπει να ξεκαθαριστεί τι είδους ανάπτυξη μας προβλέπετε μια ανάπτυξη βασισμένη στο στυλ:

α) Να κλείσουν όλα τα μίνι μάρκετ και τα μπακάλικα της γειτονίας και να αντικατασταθούν από σούπερ μάρκετ και αλυσίδες εμπορικών καταστημάτων ;

ή

β) Να καταστήσουμε ανταγωνιστική της οικονομία μας εκσυγχρονίζοντας πχ το φορολογικό μας σύστημα ώστε να μπορεί να προσελκύσει επενδύσεις αλλά και να τονώσει τις εγχώριες επιχειρήσεις και τις μικρές ;

Αυτά προϋποθέτουν σοβαρούς και υπεύθυνους ανθρώπους στις θέσεις κλειδιά και στα κέντρα λήψης αποφάσεων που δε θα ξεχνούν ποτέ και το εθνικό συμφέρον φυσικά.

Όμως ακόμα και έτσι έως τότε σήμερα αλήθεια τι κάνουμε ;

Μέσα στη κρίση, επιχειρήσεις κλείνουν !

Και ούτε μια μείωση του φπα , ούτε μία μείωση στις εισφορές των ασφαλισμένων... ΑΙΣΧΟΣ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης