Έναρξη επιχείρισης πληροφορικής στην Ελλάδα σήμερα REALITY!?

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση

Πως βρίσκετε το ύψος των ασφαλιστικών εισφορών του ΟΑΕΕ σήμερα ;

Εξωφρενικό
15
54%
Υψηλό
11
39%
Κανονικό
1
4%
Με συμφέρει
1
4%

Σύνολο ψήφων: 28

Άβαταρ μέλους
Lacoon

Δημοσίευση από Lacoon » 27 Ιαν 2011 17:54

Αυτό που με φοβίζει περισσότερο είναι πως μετά τη συζήτηση μπορώ να διακρίνω και τη δική σας απογοήτευση και παράπονο ας το πώ έτσι, εσάς που έχετε επιχειρήσεις. Απ την άλλη σας θαυμάζω τα κουράγια σας και την αντοχή των νεύρων σας !

Όποια και αν είναι η άποψη σας, θεωρώ ήρωες όσους μπορούν ακόμα και ανταποκρίνονται στα έξοδα ασφάλισης του ΟΑΕΕ και την υψηλή φορολογία, ειδικά θαυμάζω όσους έχουν ατομική επιχείριση !
papoukas έγραψε:Η εταιρία που θέλεις να ανοίξεις θα έχει βιτρίνα ή είναι μόνο παροχή υπηρεσιών?
τι εννοείς βιτρίνα ; σκόπευα να κάνω επιλογή διαφόρων επιλογών πληροφορικής που προφέρει ο ΚΑΔ όπως επισκευή Η/Υ, μετα-πώληση λογισμικού προγραμμάτων, κατασκευή ιστοσελίδες κτλ Βέβαια αυτό, με "συνοικιακά" πλάνα και τις δυνατότητες που προσφέρει το διαδίκτυο. Γιατί ρωτάς ;
dimsis έγραψε:Lacoon χωρίς πλάκα πάντως φίλε. Ρώτησε κανέναν και για έδρα στην Κύπρο αν σε ενδιαφέρει να πουλάς μόνο υπηρεσίες. Αν από την άλλη θέλεις να κάνεις κομπιουτεράδικο, να πουλάς υπολογιστές, αναλώσιμα και να έχεις και server μόνο αυτά που σου γράφαμε και στην αρχή αν σε βοηθήσουν κάπως.
Ρώτα δηλαδή ΟΑΕΔ για επιδοτήσεις για νέους επιχειρηματίες και το ΕΣΠΑ , φοροαπαλλαγές που έγραφε για 2 πρώτα έτη κλπ.
Θα το ρωτήσω αύριο στο λογιστή, αλλού που μπορώ να μάθω για Κύπρο απλά για να μάθω και σχετικά με αυτό ; Όμως γιατί μου συνιστάς την επιλογή μόνο στη περίπτωση υπηρεσιών ; Ποιο είναι το πρόβλημα αν πουλάω και υπολογιστές και όχι μόνο υπηρεσίες ;
papoukas έγραψε:Για Κύπρο αρχικό κόστος 1650 euro (περιλαμβάνει δικηγόρο + έδρα ) και ο λογιστής είναι περίπου 2500 euro το χρόνο. Η εταιρία θα είναι ΕΠΕ και εσύ μπορείς να είσαι απλά μέτοχος με 100% ktlp.
Για ατομική γνωρίζεις τι ισχύει ;

papoukas

Δημοσίευση από papoukas » 27 Ιαν 2011 18:13

Όσο αφόρα την Κύπρο κοίτα τι έγραψα πριν (τσεκαρισμένο Νοέμβριο 2010, μπορεί να είμαστε και γείτονες στην Κύπρο). Σχετικά με την βιτρίνα εννοούσα αν θα είναι μόνο υπηρεσίες. Αν είναι μόνο υπηρεσίες ή και εμπόριο με αποστολή από τον προμηθευτή στον πελάτη με τριγωνική εσένα δεν έχεις πρόβλημα γιατί θεωρείσαι μεσάζον. Στην Κύπρο έχει και καλό καιρό.

Α δεν υπάρχει υποχρέωση ΤΕΒΕ κτλπ.

papoukas

Δημοσίευση από papoukas » 27 Ιαν 2011 18:16

Δεν υπάρχει ατομική είναι με διεθνή λογιστικά πρότυπα. ΕΠΕ και πουλάς από καρφίτσα μέχρι γυναίκες στον μπερλ….

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 27 Ιαν 2011 18:37

cdhyper έγραψε:Με τα μαθηματικά δεν υπολογίζονται 800.000 αλλά 1.000.000 οι δημόσιοι υπάλληλοι του ευρύτερου δημοσίου τομέα και ίσως και παραπάνω.
Το 1.000.000 πως το βγάζεις επειδή το είπε ο Πάγκαλος? Αυτός, όπως και όλοι όσοι αποτελούν την κυβέρνηση αυτή είναι αναξιόπιστοι. Λέγοντας ψέματα βγήκαν κυβέρνηση και τώρα δεν έχουν καμία απολύτως ιδέα για το που βαδίζουν και έχουν γίνει υπάλληλοι της τρόικας, κάνουν ότι τους λένε, γιατί να τους πιστέψω?
cdhyper έγραψε:Με μέσο όρο μισθοδοσίας τα 2 χιλιάρικα (καλά αν περάσουν 9-10 χρόνια εργασίας με επιδόματα και τέτοια χαλαρά παίρνουν παραπάνω) με μέσο όρο κόστους ασφάλισης τα 800 ευρώ το μήνα και με μέσο όρο εξόδων
Δάσκαλοι και καθηγητές με 15 και 20 χρόνια υπηρεσία πάνω από 1500-1700 καθαρά δεν παίρνουν. Αυτό είναι γεγονός. Και το λέω από προσωπική εμπειρία.
cdhyper έγραψε:(την υπερχρέωση του δημοσίου για τηλέφωνα/ρεύματα/αναλώσιμα και όλες τις γνωστές σπατάλες/κλοπές/καβατζιλίκια που γίνονται) 300-400 ευρώ το μήνα φτάνουμε κοντά στα 3.5 δις το μήνα.
Και για αυτό γιατί φταίνε οι υπάλληλοι? Προϊσταμένους δεν έχουν? Γ.Γ., Υπουργούς κτλ? ας αξιοποιήσουν τώρα όλους τους πόρους του δημοσίου, και ανθρώπινους και υλικό, σωστά και μετά να δούμε αν περισσεύει κανένας.
cdhyper έγραψε:Αυτά με τις πιό αισιόδοξες προβλέψεις γιατί και τα έξοδα είναι μεγαλύτερα και οι απασχολούμενοι είναι περισσότεροι από 1 εκατομμύριο.
Επίσης από αναξιόπιστες πηγές.
cdhyper έγραψε:Δες και τι λέει ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης (για να έχουμε και παραπομπές, να μην λέμε ό,τι θέλουμε): http://www.youtube.com/watch?v=JC6JZP1J7_c
Να τα έλεγε πριν τις εκλογές να τον σεβόμουν και να τον υποστήριζα, τώρα που εκλέχθηκε και πήρε και τη θεσούλα του τι να τον κάνω?

Προσωπικά σταματάω την κουβέντα εδώ.
cdhyper έγραψε:Εμ δεν είναι άσχετο. Γι αυτό ταλαιπωριόμαστε και ανοίξουμε και να συντηρήσουμε μια επιχείρηση. Αφενός γιατί πρέπει να περάσουμε από 50 ανθρώπους αντί για 1 (επειδή οι υπόλοιποι 49 είναι ρουσφέτια που πρέπει να δικαιολογούν τυπικά τον μισθό τους) και επειδή πρέπει να "υιοθετούμε" με κάθε έναρξη επιχείρησης τουλάχιστον έναν δημόσιο υπάλληλο λες και είμαστε η Unicef.
Απόψεις σαν κι αυτές, είναι στείρες και χωρίς καμία προοπτική, πάντα κατά την προσωπική μου άποψη, και είναι τουλάχιστον κακόγουστες.

Ο καθένας με τις απόψεις του.-
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 27 Ιαν 2011 19:25

http://apografi.gov.gr/
Αριθμός Μοναδικών ΑΦΜ που έχουν απογραφεί: 768.009
Στην απογραφή δεν έχουν συμπεριληφθεί νομικά πρόσωπα ιδιωτικού δικαίου και οι εργαζόμενοι στις ΔΕΚΟ που αμφιβάλει κανείς πως είναι τουλάχιστον άλλες 230.000; Μόνο σε Δήμους και Νομαρχίες και τράπεζες να βάλεις παραπάνω βγαίνουν.

Πάμε τώρα στο άλλο:
http://www.plant-management.gr/index.php?id=10564

Το ελληνικό εργατικό δυναμικό βάση των στατιστικών της Eurostat σήμερα ανέρχεται σε 4,7 εκατ. πολίτες. (αν το ψάξεις παραπάνω σίγουρα μπορείς να το βρεις και μέσα από τα στατιστικά της eurostat)

Αν υπολογίσουμε πως τώρα πρέπει να έχουμε πιάσει τους 1 εκ. ανέργους σημαίνει πως σε αυτήν την χώρα ο ΕΝΑΣ (1) στους ΤΕΣΣΕΡΙΣ (4) είναι δημόσιος υπάλληλος.

Σου κάνουν αυτά τα στοιχεία ή τα θεωρείς ψέματα και αυτά;

Και βγήκαν οι δημόσιοι υπάλληλοι και πανηγύριζαν επειδή στην καταμέτρηση δεν ήταν πάνω από 1εκ. αλλά 770.000 ! τι να λέμε μετά... και είμαι σίγουρος πως δεν προχώρησαν ακόμα σε απογραφή σε ΔΕΚΟ, ΝΠΙΔ κλπ γιατί ξέρουν ότι θα βγουν πολλοί περισσότεροι από 1εκ συνολικά όλοι οι δημόσιοι και μετά δεν θα ξέρουν τι να πουν, οπότε το παλεύουν με καλικράτη και απολύσεις στις ΔΕΚΟ να μειώσουν πρώτα το πλήθος και έπειτα να κάνουν την απογραφή που και πάλι να μου το θυμηθείτε θα είναι πολύ πάνω από 300.000 γιατί εκεί είναι και τα τοπικά ρουσφέτια δημάρχου, νομάρχη (περιφεριάρχη), υπουργού, βουλευτή και πάει λέγοντας...

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 27 Ιαν 2011 20:44

PanosIlio έγραψε:Απλά δεν μπορώ με τίποτα να δεχτώ αυτό το "ας απολύσουμε τους μισούς" και όλα καλά.
Μην το πάρεις τεχνοκρατικά με αριθμούς και σχεδιαγράμματα και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.
Σκέψου το πρακτικά. Οι μισοί από τους απολυμένους θα αναγκαστούν να δουλέψουν στον ιδιωτικό τομέα ή να ανοίξουν επιχείρηση.
Που σημαίνει νέο εργατικό δυναμικό και νέες πηγές δημιουργίας ρευστών.

Δες το έτσι τουλάχιστον.
Γιατί αν το δείς και ιδεολογικά...

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 27 Ιαν 2011 20:57

PanosIlio δεν είναι αναξιόπιστες οι πηγές, όπως σου είπε και ο dimsis δεν έχει απογραφεί όλος ο δημόσιος τομέας. Είναι παραπάνω από 1 εκ. οι δημόσιοι υπάλληλοι. Και ο Πάγκαλος ξέρει τι λέει ασχέτως αν τον εκτιμάς σαν πρόσωπο ή όχι. Αν τα βάλεις κάτω με ψυχραιμία και χωρίς ιδεολογικές παρωπίδες θα δεις ότι αυτή είναι η μόνη άμεση λύση που θα μας κάνει να ανασάνουμε. Ταυτόχρονα αν δοθούν κίνητρα για αύξηση επιχειρηματικότητας και πέσει η φορολογία στο μισό, φυσικά και θα απασχοληθούν όλοι αυτοί οι απολυμένοι στον ιδιωτικό τομέα. Τώρα αν είναι ανίκανοι να κάνουν ο,τιδήποτε, ας μπουν σε κανένα ίδρυμα τι να σου πω, δεν είμαστε Unicef.

Είναι κοινός τόπος ότι οι μισοί είναι άχρηστοι, πρώτη φορά το ακούς από εμένα; Δεν ξέρεις ότι κάθε βουλευτής έχει μηχανογράφηση για τα ρουσφέτια του και βάζει κάθε κουτσό στραβό ανάπηρο στον Άγιο Παντελεήμονα του δημοσίου; Ε αν κοπεί αυτό το απόστημα γλιτώνουμε τι να κάνουμε; Εγώ είμαι κακός που ζητάω απολύσεις ή εκείνος που τους προσέλαβε παράνομα εξαρχής;
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 28 Ιαν 2011 12:16

Για να μην παρεξηγηθώ, ούτε παρωπίδες φοράω ούτε πίσω από ιδεολογίες κρύβομαι, μυαλό έχω και σκέφτομαι μόνος μου.

Εγώ με το δικό μου το μυαλό και από τη δική μου οπτική γωνία, η οποία και είναι διαφορετική από τη δική σας, θεωρώ πως εσείς βιάζεστε, έχετε φτάσει στην έσχατη λύση υπέρ-πηδώντας 10άδες πράγματα τα οποία πιστεύω πως θα μπορούσαν να γίνουν πρώτα πριν φτάσουμε να πούμε το απόλυτο, δηλαδή το: θα απολύσουμε 400.000 κόσμο γιατί χανόμαστε.

Καταρχήν, από τον πίνακα "Απογραφέντες ανά σχέση εργασίας της κύριας απασχόλησης" στο link http://apografi.gov.gr/2010/07/379 βλέπω πως μόνιμη σχέση με το στενό δημόσιο τομέα έχουν ~680 χιλιάδες, μέσα εκεί είναι από υπάλληλοι υπουργείων μέχρι και τον τελευταίο μόνιμο σκουπιδιάρη του πιο μικρού δήμου της Ελλάδας, και οι δήμοι και οι νομαρχίες έχουν απογραφεί και είναι εκεί μέσα.

Επίσης από τον ίδιο πίνακα βλέπουμε πως ~90 χιλιάδες άτομα δεν έχουν μόνιμη σχέση με το δημόσιο. Αυτοί σήμερα είναι αύριο δεν είναι. Οι αριθμοί τους αλλάζουν συνέχεια. Τους βγάζω από την εξίσωση.

Τώρα ας πάμε λίγο στους μόνιμους, λέτε πως είναι υπεράριθμοι και πως δεν έχουν καμία χρησιμότητα, ωραία το δέχομαι.
Εξηγήστε μου λοιπόν γιατί κάθε χρόνο, αλλά κάθε χρόνο, οι θέσεις εκπαιδευτικών σε δημοτικά-γυμνάσια-λύκεια συμπληρώνονται πολύ αργότερα της έναρξης της σχολικής χρονιάς με αναπληρωτές και ωρομίσθιους μετά κόπων και βασάνων αφού στο δημόσιο έχουμε υπεράριθμους?
Εξηγήστε μου γιατί τα δημόσια νοσοκομεία παρουσιάζουν τέτοιες τραγικές ελλείψεις σε νοσηλευτικό προσωπικό (αυτά είναι λόγια του Λοβέρδου που είχε ζητήσει και εξαίρεση μάλιστα από τις προσλήψεις με την μέθοδο 1/5 για να πάρει νοσηλευτές) ενώ είναι υπεράριθμοι?
Όταν πάω σε μια δημόσια υπηρεσία και βλέπω να έχει 10 υπαλλήλους αλλά ουρά 100 ανθρώπων και τρέχουν οι υπάλληλοι πανικόβλητοι να εξυπηρετήσουν (γιατί υπάρχει και αυτό και δεν μπορεί να το αρνηθεί κανείς) αλλά εκ των πραγμάτων δεν μπορούν να κάνουν γρήγορα λόγω πολύπλοκων διαδικασιών και ελλιπέστατης μηχανογραφικής υποστήριξης φταίει το γεγονός πως είναι υπεράριθμοι?
Γιατί τώρα που μπήκε και το ΙΚΑ στην ηλεκτρονική συνταγογράφηση, πιλοτικά, κάποιοι manager φωστήρες του υπουργείου είχαν ξεχάσει να κάνουν το διαγωνισμό για το έργο σε μια εξωτερική εταιρία με αποτέλεσμα να μην δουλεύει ούτε καν πιλοτικά??? Αυτό είναι εξωφρενικό όχι μόνο επειδή δεν δουλεύει αλλά επειδή αντί να χρησιμοποιήσουν πόρους του Δημοσίου πάνε και τα δίνουν έξω, αυτό δεν είναι κόστος που πρέπει να κοπεί?

Και τέλος πάντως υπάρχουν πολλά πολλά άλλα τέτοια παραδείγματα που έρχονται κολλάνε και με τα δικά σας και απλά δημιουργείτε ένα τεράστιο μπάχαλο.

Θα ξαναπώ για άλλη μια φορά πως πρώτα θα πρέπει να γίνουν άλλα πράγματα, πιο δύσκολα, μακροπρόθεσμα όμως πιο χρήσιμα, από την άμεση απόλυση του μισού δημοσίου, όπως ανακατανομή των ανθρώπινων πόρων, κόψιμο όλων αυτών των συμβάσεων με τρίτους, να αξιοποιήσουν πρώτα τους δημόσιους υπαλλήλους, αξιοποίηση της ακίνητης περιουσίας, γιατί να πληρώνουν νοίκι σε διάφορα κτίρια ενώ το δημόσιο διαθέτει εκατοντάδες κτίρια που με μετατροπές, που θα κοστίσουν φθηνότερα από το νοίκι ενός έτους, θα εξοικονομηθούν εκατομμύρια, να απλοποιηθούν όλες οι διαδικασίες, να κοπεί η γραφειοκρατία, να δουλέψουν επιτέλους οι εσωτερικοί ελεγκτικοί μηχανισμοί του δημοσίου, έκλεψες κ. εφοριακέ; απόλυση και με μια μήνυση για δώρο, πήρες μίζα κ. τάδε; απόλυση και με μια μήνυση για δώρο, πλήρη μηχανογράφηση όλων των υπηρεσιών, δεν είναι δυνατόν στο 2011 υπάλληλος μηχανογράφησης ασφαλιστικού ταμείου να πρέπει να αποθηκεύσει σε δισκέτα :hammer: 1.44" έγγραφο word για να πάει σε άλλο κτίριο να το δείξει σε άλλη υπάλληλο για να πάρει έγκριση για τις αλλαγές που έκανε επειδή δεν έχουν email :hammer:

Ας γίνουν πρώτα όλα αυτά, και άλλα τόσα που δεν μπορώ να σκεφτώ εγώ, και μετά αν το Δημόσιο λειτουργεί σωστά και εξακολουθεί να υπάρχει πρόβλημα τότε ας απολύσουμε και αυτούς που θα περισσεύουν. Δεν μπορούμε να πάμε από το μηδέν στο δέκα χωρίς αν έχουμε περάσει και από τα υπόλοιπα νούμερα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 28 Ιαν 2011 12:34

Το δημόσιο δεν λειτουργεί επειδή όλοι οι τεμπέληδες που προσελήφθησαν, μπήκαν σε ανύπαρκτες τεμπελοθέσεις. Γι αυτό βλέπεις ουρές και ελλείψεις. Επομένως απολύουμε τους μισούς και με τους υπόλοιπους κάνουμε ορθολογική κατανομή. Δεν ξέρω γιατί τα ρωτάς αυτά, αφού μπορείς να πας σε οποιαδήποτε δημόσια υπηρεσία και θα δεις ότι 1 άτομο δουλεύει και από πίσω είναι 5 που το κοιτάνε ή κάνουν πως δουλεύουν στο pc και παίζουν παιχνίδια. Σε σχολεία θα πάνε ή σε νοσοκομεία τα ρουσφέτια; Τι το πέρασες; Και ρουσφέτι και χαμαλίκι; Όχι ρε αδερφέ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cdhyper την 28 Ιαν 2011 12:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

1host
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 1host » 28 Ιαν 2011 12:35

papoukas έγραψε:Για Κύπρο αρχικό κόστος 1650 euro (περιλαμβάνει δικηγόρο + έδρα ) και ο λογιστής είναι περίπου 2500 euro το χρόνο. Η εταιρία θα είναι ΕΠΕ και εσύ μπορείς να είσαι απλά μέτοχος με 100% ktlp.
Την έχω κανει την ερώτηση και αλλού, δίχως απάντηση:
--
Τα παραστατικά πως τα κόβεις από την Ελλάδα, για τη Κυπριακή εταιρεία;
Π.χ. πουλάς 1 ιστοσελίδα 1000€, πως θα κόψεις το παραστατικό εφόσον είσαι εδώ;
1HOST Υπηρεσίες Φιλοξενίας | Ανανεωμένες υπηρεσίες & υποδομή σε συνδυασμό με εξειδικευμένο support. www.1host.gr
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 28 Ιαν 2011 12:35

Δεν υπάρχουν ΠΑΗΨΣ, τρυπήματα και τέτοια. Ανοίγεις ένα word και το κόβεις.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 28 Ιαν 2011 12:41

PanosIlio έγραψε:θεωρώ πως εσείς βιάζεστε, έχετε φτάσει στην έσχατη λύση υπέρ-πηδώντας 10άδες πράγματα τα οποία πιστεύω πως θα μπορούσαν να γίνουν πρώτα πριν φτάσουμε να πούμε το απόλυτο, δηλαδή το: θα απολύσουμε 400.000 κόσμο γιατί χανόμαστε.
Βιαζόμαστε; !!!!!!!!
Θυμάμαι πολιτκές συζητήσεις από την εποχή που ήμουν ποτστιρικάς, τέλη 70.
Θυμάμαι πολύ καλά, καθαρά και ξάστερα τους μεγαλύτερους να παραπονοιούνται οτι το δημόσιο έχει υπεράριθμους υπαλλήλους και κάτι θα πρέπει να γίνει.
Για πότε πέρασαν 40 χρόνια, σα νεράκι.
Ε, δε φακαμιέται. Ας περιμένουμε λίγο ακόμα...

PanosIlio έγραψε:Εξηγήστε μου λοιπόν γιατί κάθε χρόνο, αλλά κάθε χρόνο, οι θέσεις εκπαιδευτικών σε δημοτικά-γυμνάσια-λύκεια συμπληρώνονται πολύ αργότερα της έναρξης της σχολικής χρονιάς με αναπληρωτές και ωρομίσθιους μετά κόπων και βασάνων αφού στο δημόσιο έχουμε υπεράριθμους?
Εξηγήστε μου γιατί τα δημόσια νοσοκομεία παρουσιάζουν τέτοιες τραγικές ελλείψεις σε νοσηλευτικό προσωπικό (αυτά είναι λόγια του Λοβέρδου που είχε ζητήσει και εξαίρεση μάλιστα από τις προσλήψεις με την μέθοδο 1/5 για να πάρει νοσηλευτές) ενώ είναι υπεράριθμοι?
Πολύ απλά γιατί οι περισσότεροι δεν πατάνε στη δουλειά τους.
Ειδικά στην επαρχία.
PanosIlio έγραψε:Όταν πάω σε μια δημόσια υπηρεσία και βλέπω να έχει 10 υπαλλήλους αλλά ουρά 100 ανθρώπων και τρέχουν οι υπάλληλοι πανικόβλητοι να εξυπηρετήσουν (γιατί υπάρχει και αυτό και δεν μπορεί να το αρνηθεί κανείς) αλλά εκ των πραγμάτων δεν μπορούν να κάνουν γρήγορα λόγω πολύπλοκων διαδικασιών και ελλιπέστατης μηχανογραφικής υποστήριξης φταίει το γεγονός πως είναι υπεράριθμοι?
Δηλαδή αυτό το είπες για να τους υπερασπιστείς;
Αν κάνουν την Καθαρά Δευτέρα τριήμερο αντί για 8ήμερο και αρχίσουν να έχουν περισσότερες ημέρες εργασίας απ΄ ότι αναρωτικές κάτι μπορεί να γίνει.
Σίγουρα πάντως θα δείς όλα τα γκισέ γεμάτα.
Εγώ αυτό δεν το έχω καταφέρει πάντως.
PanosIlio έγραψε:δεν είναι δυνατόν στο 2011 υπάλληλος μηχανογράφησης ασφαλιστικού ταμείου να πρέπει να αποθηκεύσει σε δισκέτα :hammer: 1.44" έγγραφο word για να πάει σε άλλο κτίριο να το δείξει σε άλλη υπάλληλο για να πάρει έγκριση για τις αλλαγές που έκανε επειδή δεν έχουν email :hammer:
Σωστό αυτό. Μπορείς όμως να μας πείς (πρόχειρα - πρόχειρα) πόσοι από τους δημόσιους ξέρουν να χρησιμοποιούν το pc τους;
Επικοδομητικά εννοείται. Οχι σαν σουβέρ ή τοίχο για να βάλουν τη φωτογραφία του παιδιού τους/γκόμενας/ομάδας/Σάκη.

Και κάτι που πιθανόν δεν γνωρίζεις.
Οταν ξεκίνησα να εργάζομαι (80's), όλοι ο δημόσιοι φεύγανε απο εκεί για να δουλέψουν στον ιδιωτικό τομέα γιατί "δεν έχει λεφτα".
Από τον Αντρίκο (vol 2) και μετά έγινε το ακριβώς αντίθετο.
Τυχαίο; Δε νομίζω.

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 28 Ιαν 2011 12:57

ΟΚ. Άποψη μου, άποψή σας. Ωραία τα είπαμε αλλά διαφωνούμε οπότε ας το αφήσουμε εδώ.
Εικόνα

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 28 Ιαν 2011 13:11

Κουβέντα κάνουμε.
Μην τρελαίνεσαι.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 28 Ιαν 2011 13:12

Χτες μίλαγα με ένα φίλο σχετικά με την μηχανοργάνωση ενός εκπαιδευτικού ιδρύματος. Μου είπε ότι έχουν 2 μόνιμους, 10 ωρομίσθιους και 5 φοιτητές. Αυτοί είναι υπεύθυνοι για επισκευές υπολογιστών που χαλάνε από τη διοίκηση και τις γραμματείες καθώς και για μερικά προγράμματα (π.χ. να εμφανίζονται μέσω κάποιας σελίδας οι βαθμολογίες). Από υπολογιστές άντε να χαλάνε 4-5 κάθε εβδομάδα που τους επισκευάζουν οι φοιτητές και οι υπόλοιποι κάθονται. Το ωραίο είναι που κάνουν αναθέσεις έργων σε εξωτερικούς συνεργάτες ενώ θα μπορούσαν εκεί που δεν δουλεύουν καθόλου, να δούλευαν έστω και 4 ώρες την ημέρα (μην κουραστούν κιόλας) και να αναλάβουν οι ίδιοι τα έργα αντί να πληρώνουν άλλους για κάποια δουλειά.

Επίσης υπάρχουν και 5 admins που δουλειά τους είναι η υποστήριξη μόνο στα εργαστήρια του τμήματος πληροφορικής για περίπου 120 υπολογιστές. Ο ένας admin είναι υπεύθυνος για παράδειγμα για το mail server, ο άλλος για κάτι άλλο και πάει λέγοντας. Ζήτημα να δουλεύει ο καθένας 1 ώρα την ημέρα και έχουν πάρει και ηχεία τούμπανα (ελπίζω με δικά τους λεφτά και όχι με λεφτά του ιδρύματος) για να ακούνε μουσική. Και φυσικά απασχολούν και κάποιους φοιτητές για να ψευτοδουλεύουν. Και όταν πάει κάποιος φοιτητής να ρωτήσει κάτι ή να ζητήσει για παράδειγμα να του αλλάξουν κάποιο κωδικό, ο ένας τον στέλνει στον άλλον και δεν βγάζει άκρη.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης