Ανακαλύπτοντας το Affiliate Marketing

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
EyeCandies
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EyeCandies » 26 Ιαν 2011 15:09

Καλησπέρα σας,

Κατ'αρχάς, να ομολογήσω ότι χαίρομαι ιδιαιτέρως που ανακάλυψα το freestuff.gr και πιο συγκεκριμένα το forum το οποίο βρίθει από πληροφορίες.

Να κάνω μια μίνι εισαγωγή για τα projects μου:

Από το 2006 ασχολούμαι με τη ψηφιακή εικονογράφηση και σταδιακά ξεκίνησα να αναλαμβάνω τη σχεδίαση ψηφιακών πορτρέτων. Δείγμα μπορείτε να δείτε εδώ: http://www.digitalportraits.weebly.com

Πριν όμως από ένα χρόνο (Δεκ. 09) ανακάλυψα το blogging και η αλήθεια είναι ότι με συνεπήρε. Έστησα το blog μου (EyeCandies Blog: http://www.eyecandiesblog.com) και επί ένα χρόνο έπεσα κυριολεκτικά με τα μούτρα. Δεν φανταζόμουν βέβαια από την αρχή πόση δουλειά και κόπος απαιτούνταν για τη διατήρηση του. Δεν αποθαρρύνθηκα βέβαια και συνεχίζω ακάθεκτη. Το EyeCandies επικεντρώνεται στους τομείς της τέχνης, της φωτογραφίας, του χειροποίητου, της διακόσμησης. Επίσης σε εβδομαδιαίο επίπεδο διοργανώνονται "Giveaways" - Διαγωνισμοί με κάποιο δώρο. Παρουσιάζονται τέλος και συνεντεύξεις δημιουργών καθώς και κάποια themed posts (roundups). Το blog το διατηρώ στα αγγλικά.

Πρόσφατα ανακάλυψα πόσο τεράστιο λάθος έκανα που έστησα το blog σε πλατφόρμα του Weebly και όχι σε WordPress. Έχω μπει στη διαδικασία να ψάξω για να δω τι πρέπει να κάνω ώστε να κάνω migrate (με όλο το υπάρχον περιεχόμενο) σε ένα καλοστημένο και πιο επαγγελματικό (αισθητικά και λειτουργικά) CMS. Η αλήθεια είναι ότι έχω πελαγώσει αλλά έχω βρει κάποιον από Αμερική (migration expert) ο οποίος μου έκανε την προσφορά να αναλάβει το στήσιμο του site σε wordpress (και ότι αυτό συνεπάγεται: optimization, plugins etc etc) με 150$ συν 1$ κόστος μεταφοράς ενός post (εφόσον αναλάβει τουλάχιστον τη μεταφορά 200 post). Αυτό λόγω του ότι όπως μου εξήγησε (και όπως διαπίστωσα και εγώ με λίγο ψάξιμο) στο Weebly δεν υπάρχει δυνατότητα να γίνουν Import τα posts (με κάποιο ψιλο-αυτοματοποιημένο και βατό τρόπο). Θα ήθελα τη γνώμη σας, ιδίως αν υπάρχει κάποιος ειδικός που μπορεί να μου δώσει κάποιες συμβουλές σε αυτό το κομμάτι.

Την έννοια του Affiliation Marketing την ανακάλυψα πολύ πρόσφατα. Άργησα το ξέρω ...
Πρέπει να το ψάξω περισσότερο αλλά έχω τα εξής ερωτήματα:
- Τι κέρδος μπορεί να αναμένει κανείς? (επί του παρόντος έχω περίπου 10-13.000 unique visitors και περίπου 20-25.000 pageviews μηνιαίως).
- Πρέπει κάποιος που λειτουργεί ως affiliate να δηλώνει τα έσοδά του (διότι εγώ δεν έχω κάποια επιχείρηση)
- Υπάρχει νόημα να κάνω join σε κάποιο από τα ελληνικά affiliation programs - από την άποψη ότι το blog μου είναι στα αγγλικά?
- Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια διεθνή affiliation programs τα οποία αξίζει να κοιτάξω?

Ελπίζω να μη σας ζάλισα. :lol:

Ανυπομονώ για τις απαντήσεις σας.

Και πάλι, καλώς σας βρήκα!

Αφροδίτη
:D

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 26 Ιαν 2011 15:44

Καλως ηλθες Αφροδιτη, θα σου απαντησω στο δευτερο σκελος των ερωτησεων σου:

- Ολα τα εσοδα απο το affiliate marketing πρεπει να δηλωνωνται για να εισαι νομιμη, απο εκει και περα αν εχεις χαμηλο εισοδημα και για αρχη μπορεις να ζητησεις απο τις εταιρειες να σου κοβουν αποδειξη δαπανης και να πληρωνεσαι σαν ιδωτης (τα εσοδα αυτα μπορεις να τα βαζεις στην φορολογικη σου δηλωδη).
- Το site/blog μπορει να ειναι στα αγγλικα αλλα εξαρτατε απο που ερχεται το traffic, αν προερχεται σε μεγαλο βαθμο απο την Ελλαδα/Κυπρο τοτε μπορεις να δοκιμασεις τα ελληνικα affiliate networks αν το traffic ειναι απο το εξωτερικο σου προτεινω για αρχη να δοκιμασης την βρετανικη tradedouble.co.uk και την zanox.com που εχουν μεγαλη ποικιλια προγραμματων και ειναι εγγυημενες για τις πληρωμες. Αν το traffic προερχεται απο καποια συγκεκριμενη χωρα το εξωτερικου θα σου προτεινα να ψαξεις να βρεις αντιστοιχο affiliate network απο αυτην την χωρα για να εχεις καλυτερη αποδοση.
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

EyeCandies
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EyeCandies » 26 Ιαν 2011 15:53

Γεια σου free3yourmind και σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου!

Όντως η λύση των αποδείξεων δαπάνης είναι κάτι που το είχα υπόψη μου και μάλλον το ενδεδειγμένο για μένα εφόσον βρίσκομαι σε αρκετά πρώιμο στάδιο.

Θα κοιτάξω και τα άλλα affiliation programs που μου προτείνεις.

Το traffic μου προερχεται πρωτίστως από Αμερική και Ελλάδα.

Περιμένω και άλλες απόψεις σας.

Α.
:D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης