[Solved] Εξοδος ηχου απο δυο πηγες ταυτοχρονα

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 26 Ιαν 2011 18:12

Αν βαλουμε μια καρτα ηχου pci εσωτερικη,θα μπορουμε να χρησιμοποιουμε ταυτοχρονα και τον ηχο που θα βγαζει η μητρικη με την δικη της ενσωματωμενη καρτα; Η μηπως θα απενεργοποιειται η μια απο τις δυο; Θελω να παιρνω ηχο και απο την μητρικη αλλα και απο μια καρτα ηχου ξεχωριστη γιατι αν προσπαθησω να βγαλω ηχο απο δυο διαφορετικα out της μητρικης θα μου απενεργοποιησει το ενα out στανταρ.Οποτε λεω να βαλω μια καρτα pci αλλα δε ξερω αν θα μου κανει τα ιδια και εκει....
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος devilfw την 28 Ιαν 2011 17:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 26 Ιαν 2011 22:05

Πολύ Καλησπέρα :D
Την τελευταία φορά, που είχα on-board και add-on κάρτες ήχου ταυτόχρονα, ήταν μια τραυματική εμπειρία. Ήταν πριν καμμιά 10ετία με μηχάνημα TURBO-X, CPU μονοπύρηνη P4, Windows XP Pro (δεν θυμάμαι SP), όπως και δεν θυμάμαι λεπτομέρειες του υλικού.
Μέχρι να ανακαλύψω ότι υπήρχαν ταυτόχρονα ΔΥΟ κάρτες ήχου, τα Windows κόλλαγαν, όταν ξεκινούσαν, αμέσως μόλις ήταν έτοιμα να παραδώσουν τον έλεγχο στον χρήστη. Μου πήρε πολλές ώρες ντετεκτβίστικο ψάξιμο, μέχρι που είδα τους δύο ενόχους να 'φιγουράρουν' στον Device Manager. Αμέσως με το που απενεργοποίησα την μία από τις δύο (manually) το πρόβλημα -τσααακ- λύθηκε!! Αλλά δεν θες να μάθεις την κούραση και την 'τρέλλα' του όλου σκηνικού.
Όχι τίποτ'άλλο... Δεν ήξερα ακόμα και το Freestuff :cry: :cry:
Έχω τονίσει τη 10ετία, καθώς από τότε έχει τρέξξει πολύ νερό στ'αυλάκι των PC. Δεν ξέρω αν οι νές -προφανώς πολύ ισχυρότερες- μητρικές θα μπορούσαν -παρέα με τα πλέον εξελιγμένα OS- να 'σηκώσουν' δύο κάρτες ήχου.
Θα σε γελάσω... Κι επειδή δεν το θέλω, θα σου πρότεινα -ως Φυσικός κιόλας- το πείραμα. Αν η μητρική σου έχει ήδη on-board κάρτα ήχου, ρίξε πειραματικά και την πρόσθετη (add-on). Εκεί θα δείξει αν το όλο συνολάκι (Υλικό-Λειτουργικό) αντέξει ΚΑΙ την πρόσθετη.
Αν crashάρει το σύστημα, -απλώς- θα ξέρεις τι φταίει :wink:

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 26 Ιαν 2011 22:21

Ναι το μονο ευκολο απλα θα πρεπει να την αγορασω πρωτα την καρτα....χαχαχαχα γι αυτο ρωταω για να μη τη παρω τζαμπα.Θελω να παρω εξοδο απο το pc μεσω οπτικης ινας και να δωσω τον ηχο του σε δυο διαφορετικα home cinema (στα ηχεια τους δηλαδη).Μη με ρωτησεις γιατι να το κανω αυτο...εχω σκαλωμα.... Σκεφτομαι λοιπον να παρω οπτικη απο το pc και να την δωσω στα optical in του καθε ηχοσυστηματος.Αγορασα εναν διακλαδωτη οπτικης ινας ενα ταφ τεσπα αλλα δε ξερω γιατι δεν κανει δουλεια.Δε ξερω αν φταιει ο διακλαδωτης η αν τα ηχοσυστηματα παθαινουν κομπλεξ...τεσπα και λεω μηπως βαζωντας μια καρτα ηχου ειτε εσωτερικη ειτε εξωτερικη μπορω να παιρνω τον ιδιο ηχο απο το pc απο δυο διαφορετικες εξοδους.Αν κανω το ιδιο επιχειρημα με τις εξοδους της μητρικης δε με αφηνει.Απενεργοποιει τον εναν απο τον αλλον....

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 27 Ιαν 2011 08:45

Πολύ Καλημέρα :D
Ο πειραματισμός, χρειάζεται φαντασία, επιμονή (μουλαρίσια πολλές φορές), υπομονή (γαϊδουρινή πολλές φορές), και πολλές εργατώρες δουλειάς.
Έχεις -ήδη- κάποια άλλα PC. Κάποιο από αυτά θα πρέπει, φαντάζομαι, να μην έχει κάρτα ήχου on-board στη μητρική. Παίρνεις αυτή, και δοκιμάζεις!
Διαφορετικά, και για πολύ λίγο, δανείζεσαι από κάποιον φίλο/κολλητό.
Δεν χρειάζεται να είναι "αστεράτη" η add-on κάρτα του πειράματος. Αρκεί σε πρώτη φάση να σου δείξει ότι το συνολάκι δέχεται τη συνύπαρξη των δύο καρτών ήχου.
Απο 'κεί και μετά το "αστεράτη - ή όχι" θα έχει να κάνει με τις ίδιες παραμέτρους, όπως -περίπου- και αν θα ήταν μόνη της η add-on :wink:

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 27 Ιαν 2011 14:03

Χωρίς να ορκίζομαι 1000% (μόνο 999%) συμφωνώ με τον DGeorge.
Δεν γίνεται. Μιλάμε φυσικά για την περίπτωση που η μια κάρτα είναι Onboard και η άλλη add-on.
Εκτός του ότι το pc "μπλοκάρει" και πρέπει στο bios να δηλώσεις ποιά από τις δύο κάρτες θα χρησιμοποιεί, στις εφαρμογές που διαχείριζονται τον ήχο μπορείς να δηλώσεις μόνο μια συσκευή.

Αφήνω το 1% ανοικτό μπάς και έχει γράψει κανένας πυροβολημένος κανένα κουφό προγραμματάκι που το καταφέρνει.
Ψιλοαπίθανο αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 27 Ιαν 2011 15:27

Xxaxaxaxa οκ παιδια αλλα κανενα pc μου δεν εχει καρτα ηχου για να κανω το απλουστερο (πρεπει να με εχετε για τερμα χαζο....:P) και οι φιλοι μου ολοι, το μεγαλυτερο τεχνολογικο προιον που εχουν ειναι το τηλεχειριστηριο της τηλεορασης τους....καταλαβαινετε.... Καποιος πωλητης απο γνωστο γνωστοτατο καταστημα πληροφορικης (αλυσιδα) μου ειπε οτι το κανει ο ιδιος αυτο που θελω να κανω και εγω αλλα οχι με εσωτερικη καρτα αλλα με εξωτερικη....Μηπως γινεται με εξωτερικη; Τι να πω... Και αυτος ο διακλαδωτης γιατι να μη κανει δουλεια.....πφφφφφφ...@!$#!$!&*

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 27 Ιαν 2011 15:45

Με εξωτερική κατά πάσα πιθανότητα γίνεται.

Εχω δει σε studio να έχουν 2 εξωτερικές οπότε "μάλλον" γίνεται.
Το "μάλλον" κολλάει στο ότι αυτοί έχουν προγράμματα επεξεργασίας ήχου που υποστηρίζουν τέτοιες δυνατότητες.
Δεν είμαι σίγουρος οτι μπορεί να γίνει και για ένα απλό dvd playing, αλλά δεν το αποκλείω καθόλου.

Ο διακλαδωτής σίγουρα θα κάνει δουλειά αλλά δεν ξέρω κατά πόσο "στέκει" να δείχνουν δύο home cinema το ίδιο έργο.
Εκτός κι αν έχεις τσακωθεί με το αίσθημα και δεν θέλετε ούτε να βλέπετε ο ένας τον άλλο :roll:

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 27 Ιαν 2011 16:00

χαχαχαχα οχι οι ταινιες θα παιζουν απο το pc αλλα η καρτα γραφικων μου δεν εχει εξοδο hdmi ωστε να φευγει κ εικονα κ ηχος μαζι.Οποτε αναγκαζομαι να δωσω εικονα μονο απο την vga στην tv και ηχο απο οπτικη του pc σε δυο home cinema τα οποια ομως τα θελω μονο για τον ηχο τους,οχι και για εικονα.Κι ομως ο διακλαδωτης δεν δουλευει στις οπτικες.Ενω βλεπω οτι το φως φαινεται παντου σε ολες τις υποδοχες του (αρα ''παιρνει'' κανονικα την πηγη απο το pc) παρολα αυτα δεν δινει στα ηχοσυστηματα.Δε ξερω που ''κολλαει'' ,το θεωρουσα πολυ απλο να γινοταν εφικτο με αυτο το πραμα ,ενα ταφ ειναι τι στο καλο...αλλα να που δε γινεται....

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 27 Ιαν 2011 19:43

Δυστυχώς με πιάνεις αδιάβαστο.
Μήπως θα έπρεπε να ψάξεις για software που να μπορεί να κάνει τη δουλειά που θέλεις;
Με ή χωρίς διακλαδωτήρα.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 27 Ιαν 2011 22:40

Πολύ Καλησπέρα :D
Φίλε μου devilfw θα διαμαρτυρθώ "εντόνως και αρμοδίως" :D :D , καθότι σε πιάνω αδιάβαστο στο Googleάρισμα.... Τώρα δα, πρόχειρη έρευνα με φράση-κλειδί: "one audio card two audio devices" και έδωσε ένα σκασμό αποτελέσματα, μεταξύ των οποίων και αυτό. Σαν να υποψιάζομαι ότι σας καλ(κ)ομαθαίνουμε με το φαγάκι μασημένο :-? :P
Γιααααα να ασκούμαστε στο Googleing πιο συχνά. Άντε πια μη χε... :P
American Bar το κάναμε εδωμέσα :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 28 Ιαν 2011 17:10

Φιλε DGeorge εκανα Googleάρισμα αλλα ποτέ δεν εβγαλα ακρη απο τα αποτελεσματα των συζητησεων που βρηκα που μαλιστα ηταν και πολυ λιγα σε συνολο.Να πω και το αλλο ομως οτι ποτέ δε μου κοψε να το αναζητησω ετσι οπως το γραψες εσυ...ισως γι αυτο εβρισκα και λιγα....Παντως το καλο ειναι οτι τελικα τα καταφερα.Ο ενας ηχος φευγει κανονικα απο οπτικη και τον αλλον τον πηρα απο το καρφακι της on board που βγαζει για τα ηχεια.... Υποπτευομαι οτι ''βλεπει'' η onboard αλλη ''κατασταση'' για τον ψηφιακο ηχο (optical και coaxial) και αλλη ''κατασταση'' για τον αναλογικο (μινι jack).Tα θεωρει δηλαδη απο μονη της δυο διαφορετικους εξοδους..δε ξερω αν με πιανεις...Τεσπα δε ξερω τι τα θεωρει και τι οχι ,ξερω οτι το κανα..... :P Eυχαριστω DGeorge και Apostolis_38 για τον χρονο σας....

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 29 Ιαν 2011 06:33

Πολύ Καλημέρα σου :D :D
Χαίρομαι ιδιαίτερα που λύθηκε το θέμα.
Λοιπόν... Μπορεί στη δική σου περίπτωση και τα digital/coaxial σήμα να καταλήγει -μετά από το home cinema- σε μεγάφωνα, πλην όμως οι 'κατασκευαστές' είχαν άλλα κατά νου, όταν έφτιαχναν και την ψηφιακή έξοδο.
Θα μπορούσες π.χ. να συνδέσεις κονσόλα επεξεργασίας του σήματος και να φτιάχνεις δικά σου Remix σε ήδη υπάρχοντα τραγούδια. (Θέλει και πάαααρα πολύ ταλέντο για τέτοια δουλειά) ......Λέμε τώρα.
Το digital/coaxial σήμα βρίσκεται ουσιαστικά στην 'είσοδο' της κάρτας ήχου.
Συνεχίζοντας, από την άλλη, τα digital σήμα περνάει τη βασική επεξεργασία από την κάρτα ήχου, η οποία και σου το δίνει ως 'έξοδο' προς κάποια ηχεία, ακουστικά, κλπ
Συνεπώς είναι δύο ΄ξένα' -μεταξύ τους- σήματα, το ένα 'input' και το άλλο 'output', και γι'αυτό σου παρέχονται έτσι, χωρίς κανένα πρόβλημα :wink:
Το home cinema σου έχει δική του κάρτα ήχου, η οποία θα σου δώσει -επίσης- πλέον τον ίδιο ήχο από την AUDIO έξοδο του home cinema, πάλι προς κάποια ηχεία, ακουστικά, κλπ

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 29 Ιαν 2011 09:46

Σωστο μου ακουγεται.... Παντως ξερεις ποσους ρωτησα και μου ειπαν οτι δε γινεται με τιποτα? Και οχι φιλαρακια....αλλα πωλητες απο καταστηματα πληροφορικης...ειδικα στο πλαισιο μπορει να μη ρωτησα μονο τις ταμιες...τεσπα :P

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 29 Ιαν 2011 19:16

Μιας και μιλάς για πωλητές, και γνώση, να σου αναφέρω το περιστατικό στη δουλειά, με πωλητή Software σύνδεσης με Database... Έτσι για να ευθυμήσουμε και λίγο :P
Με φωνάζουν στο γραφείο της συναδέλφου, όπου είχε εγκαταστήσει ο πωλητής το Software, επειδή είχε προκύψει κάποιο πρόβλημα. Πράγματι πηγαίνω, συναντώ τον πωλητή, χαιρετόμαστε 'χαρήκαμε κι οι δύο', και μου δείχνει ότι όντως υπήρχε άρνηση εγκατάστασης, καθώς δεν υπήρχαν 'δικαιώματα administrator'. Μπαίνω στο PC ως administrator, βρίσκω κάποια υπόλοιπα του Software, κακώς εγκατεστημένου, και λέω στον πωλητή έτσι απλά: "Απεγκατάστησέ το τώρα, πλήρως για να το ξαναπεράσουμε!"
"Πώς γίνεται αυτό;" έπεσε η βόμβα στα τρισχαριτωμένα αυτάκια μου......
"Από 'Προσθαφαίρεση Προγραμμάτων' " του απάντησα, σκεφτόμενος, ότι ίσως ήταν πολύ ζαλισμένος.
"Πού είναι αυτό; Τί είναι αυτό;" Απανωτές δύο βόμβες στα τρισχαριτωμένα αυτάκια μου......
Δεν επιχείρησα τρίτη προσπάθεια. Το απεγκατέστησα μόνος μου, και του είπα να προσπαθήσει εγκατάσταση τώρα, που είμαστε μέσα στον 'administrator'.
Μάταιο όμως, γιατί τα 'δικαιώματα administrator' αναφερόντουσαν στο ίδιο το Software, και όχι στο PC.
Μείναμε τότε (καμμιά βδομάδα τώρα) στο ότι την επόμενη θα έρθει ο ΙΤ τους. Όσο τον είδες εσύ, τον είδαμε κι εμείς.
Έχω γίνει πολλές φορές κακός, και γίνομαι ακόμα, δηλώνοντας 'Αυτοκράτορας'. Το κακό μ'εμένα είναι ότι δεν με πιστεύει κανείς :lol: :lol:
Ίσως αν ρώταγες κανένα φιλαράκι, να ήξερε πολλά περισσότερα από πωλητές καταστημάτων πληροφορικής :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 29 Ιαν 2011 22:12

Tι να πω.... πολλοι ασχετοι τελικα υπαρχουν που αμοιβονται για κατι που δε ξερουν...

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες