Διαφήμιση και site

Εύρεση και τοποθέτηση διαφημίσεων στις σελίδες μας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Διαφήμιση και site

Δημοσίευση από bibisidis » 27 Ιαν 2011 23:53

alexa1990 έγραψε:Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας και για το χρόνο που αφιερώσατε....

Η αλήθεια είναι ότι έχω προβληματιστεί αρκετά και είμαι σε αδιέξοδο, μην ξέροντας τι πρέπει να κάνω τελικά και ποια οδό πρέπει να ακολουθήσω... :(
alexa δες λιγο τα προσωπικα σου μηνυματα

Άβαταρ μέλους
Lacoon

Διαφήμιση και site

Δημοσίευση από Lacoon » 28 Ιαν 2011 15:22

alexa1990 έγραψε:Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας και για το χρόνο που αφιερώσατε....

Η αλήθεια είναι ότι έχω προβληματιστεί αρκετά και είμαι σε αδιέξοδο, μην ξέροντας τι πρέπει να κάνω τελικά και ποια οδό πρέπει να ακολουθήσω...
Και δεν είσαι η μόνη σήμερα στη χώρα μας, τους ίδιους και παρεμφερείς προβληματισμούς ως προς την επιχειρηματικότητα, τα ίδια αδιέξοδα, την ίδια αοριστία και τις ίδιες ή παρεμφερείς απορίες έχει στο σύνολο του ο ελληνικός πληθυσμός που θέλει να δουλέψει, που θέλει να κάνει μια μικρή επιχείρηση νόμιμα και σωστά και το κράτος το ίδιο τον αποτρέπει δες εδώ τη συζήτηση που άνοιξε με τίτλο :

" Έναρξη επιχείρισης πληροφορικής στην Ελλάδα σήμερα REALITY!? "

άντε τώρα να κάνεις αυτό που περιέγραψες, σωστά και νόμιμα, αν ασφαλιστείς στον ΟΑΕΕ........... :P

όχι πως θα βρεις τη λύση που ζητάς στο θέμα που σου αναφέρω αλλά για να καταλάβεις ότι δεν είσαι μόνη σ αυτό το χάλι της αδικίας και της υπανάπτυξης που βιώνουμε όλοι μας σήμερα !

alexa1990

Διαφήμιση και site

Δημοσίευση από alexa1990 » 28 Ιαν 2011 17:13

Παιδιά τα πράγματα είναι οντως πολύ δυσκολα.. εγω κοιμαμαι σκεφτομενη οτι την επομενη μερα θα είναι ολα καλυτερα και ολα ειναι χειροτερα..

Πως να παρεις μια σοβαρη αποφαση απο τη στιγμη που ολα πανε αναποδα !!
Καλυτερα να την κανουμε να παμε σε καμια αλλη χωρα να δουμε ασπρη μερα . εδω δεν γινεται δουλεια !!!!!!!!!
To be or not to be?

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Διαφήμιση και site

Δημοσίευση από dimsis » 28 Ιαν 2011 17:45

Στεναχωριέμαι που θα το πω, αλλά εφόσον σας παίρνει από ηλικία και δεν έχετε εδώ υποχρεώσεις, ασφαλώς και η καλύτερη λύση - όχι μόνο τώρα με την κρισάρα αλλά εδώ και χρόνια - είναι να την κάνετε εξωτερικό.

Ειδικά αν ονειρεύστε να κάνετε καριέρα σε εταιρείες που υπάρχει αξιοκρατία ή θέλετε να κάνετε κάτι καινοτόμο.

Μπορεί να ακούγεται ανθελληνικό και απαισιόδοξο, αλλά δυστυχώς αυτή είναι και η πικρή αλήθεια. Αυτή η χώρα ήταν που ήταν χάλια, τώρα έχει ξεπεράσει και το μαύρο χάλι...

Αλίμονο σε εμάς που θα αναγκαστούμε να μείνουμε εδώ, να δω πως θα την παλέψουμε και πως θα κάνει ότι μπορεί ο καθένας μας μήπως και στρώσει λίγο αυτή η αθλιότητα…

Όσο για το ερώτημα σου εφόσον αποφασίσετε να το προχωρήσετε, αφού μας γράφεις πως είστε μια ομάδα δημοσιογράφων γιατί δεν μοιράζεστε και τα έξοδα μια εταιρείας, όπως φαντάζομαι θα μοιράζεστε και τα κέρδη;

alexa1990

Διαφήμιση και site

Δημοσίευση από alexa1990 » 28 Ιαν 2011 17:51

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΙΠΕΣ...

ΩΣΤΟΣΟ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΜΕ.. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.. ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΑΝΟΙΧΤΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ... ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ...
To be or not to be?

papoukas

Διαφήμιση και site

Δημοσίευση από papoukas » 28 Ιαν 2011 18:11

Αν δεν σας νοιάζει η ασφάλεια τότε μπορείτε να κάνετε το εξής.

Στην αρχή είναι απλά ένα ενημερωτικό site και τίποτα παραπάνω. Όταν εμφανιστεί η ανάγκη για διαφήμιση τότε η μία μπορεί δουλεύοντας και 1 ώρα την ημέρα ή το μήνα (δεν ξέρω ακριβός) να έχει ικα και άρα να πάρει απαλλαγή από τον ΟΑΕ. Έτσι βγάζει μπλοκ και μπορεί να κόβει αποδείξεις.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Διαφήμιση και site

Δημοσίευση από Spyrostagas » 28 Ιαν 2011 18:18

εγώ να κάνω μία ερώτηση, δεν θα μπορούσατε όλες μαζί να κάνετε μία σύσταση εταιρίας, να έχετε όλοι ευθύνη και να είστε όλες μπρόστα; Η κάθε μία θα έχει τι πόστο της και τις υποχρεώσεις - ευθύνες της.
Εφόσον θα είναι διαδικτυακή επιχείρηση και από ότι κατάλαβα τα υπέρογκα έξοδα, χαρτιά και τα υπόλοιπα τρεξίματα για την λειτουργία είναι το πρόβλημα ( όχι μόνο για εσάς, αλλά για όλους ), δεν θα μπορούσατε νόμιμα να αποκτήσετε μία έδρα σε ευρωπαική χώρα με καλύτερες φορολογικές ρυθμίσεις, όχι γραφειοκρατεία και να μπορείτε να κόβετε παραστατικά - αποδείξεις και ότι άλλο χρειάζεται στον καθέναν ( όπου βέβαια να μετράνε και να μπορούν να τοποθετηθούν και να δικαιολογηθούν στην Ελλάδα. )
Ακόμη καθίστε όλες μαζί, κάντε ένα σχεδιάγραμμα, ρωτήστε λογιστές και άλλους. Επισκεφτείτε διαφημιστικές εταιρίες, κάντε επαφές, συζητήσεις, ώστε ακόμη και στην αρχή να υπάρχει ένα έσοδο τουλάχιστον για hosting ή για τα πρώτα έξοδα.
Πριν καιρό άκουγα ότι υπάρχουν διάφορες επιδοτήσεις για νέες επιχειρήσεις, ξέρει κανείς αν ισχύει ;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Διαφήμιση και site

Δημοσίευση από dimsis » 28 Ιαν 2011 18:29

Κάποια φάση θυμάμαι που έγραφε ο fiskilis (αν δεν κάνω λάθος) για έσοδα από το adsense που πήγαιναν απευθείας σε λογαριασμό στο paypal και έγραφε ότι δεν υποχρεούσαι μετά να τα δηλώσεις Ελλάδα...

Κουλό μου φαίνεται και θέλει τρελή διασταύρωση, αλλά ίσως μπορεί ο Άγγελος να γράψει κάτι παραπάνω αν το έχει ψάξει και το έχει διασταυρώσει με εφορίες, λογιστές κλπ ...

papoukas

Διαφήμιση και site

Δημοσίευση από papoukas » 28 Ιαν 2011 18:42

Παίδες όταν κάποιος έλληνας παίρνει χρήματα πρέπει να δηλωθούν . Εδώ δωρεά κάνεις 100 euro και έχει 10% φορολογία, λες να μην φορολογούσαν χρήματα που παίρνεις από εμπορική πράξη. Απλά δεν ξέρουν την πράξη αυτή, είναι μια μαύρη πράξη. Αν ποτέ γίνει διασταύρωση τότε θα έχει πρόβλημα. Δεν θέλει τρελή διασταύρωση γιατί κάποια στιγμή θα τα κάνει ανάληψη από Ελλάδα (εδώ είναι το πρόβλημα).

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Διαφήμιση και site

Δημοσίευση από dimsis » 28 Ιαν 2011 19:04

Και εγώ το ίδιο πιστεύω, αλλά ειδικός δεν είμαι σε τέτοια θέματα για αυτό και πάντα όταν λέω κάτι από προσωπικές εμπειρίες προτείνω να διασταυρώνονται με τους αρμόδιους.

ps: σοβαρά και στην δωρεά έχει 10%; έλεος είμαστε...

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Διαφήμιση και site

Δημοσίευση από Spyrostagas » 28 Ιαν 2011 19:14

dimsis έγραψε:Κάποια φάση θυμάμαι που έγραφε ο fiskilis (αν δεν κάνω λάθος) για έσοδα από το adsense που πήγαιναν απευθείας σε λογαριασμό στο paypal και έγραφε ότι δεν υποχρεούσαι μετά να τα δηλώσεις Ελλάδα...

Κουλό μου φαίνεται και θέλει τρελή διασταύρωση, αλλά ίσως μπορεί ο Άγγελος να γράψει κάτι παραπάνω αν το έχει ψάξει και το έχει διασταυρώσει με εφορίες, λογιστές κλπ ...
εγώ σας χρήστης του adsense, από ότι ξέρω δεν έχει επιλογή να τα στείλεις στο paypal, αλλά να τα πάρεις μόνο με check ή μέσω τραπεζικού λογαριασμού.
Πάντως για την Ελλάδα και άλλες χώρες, οι ιδιώτες που έχουν λογαριασμό adsense ( όπως και εγώ και οι περισσότεροι ) δεν πρέπει να πληρώνουν φόρο για ότι έσοδα έχουν από το πρόγραμμα του google adsense γιατί ήδη φορολογείται εκτός οπότε δεν πρέπει να γίνει ξανά δευτέρη φορολόγηση, γιατί απαγορεύεται.
Εικόνα

papoukas

Διαφήμιση και site

Δημοσίευση από papoukas » 28 Ιαν 2011 19:16

Δυστυχώς για τέτοια θέματα με σκίζει ο λογιστής μου όταν πάω να παραστρατίσω. Είναι έγκυρο.
Αν φορολογούνται εκεί έχεις δίκιο αλλά πρέπει να τα δηλώσεις στην εφορία .

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Διαφήμιση και site

Δημοσίευση από Spyrostagas » 28 Ιαν 2011 19:26

Ε ναι τα δηλώνεις, αλλά απαγορεύεται να ξαναφορολογηθείς για αυτά τα έσοδα. Μιας και θα ασχοληθώ εκτενέστερα.
Ξέρεις σαν ιδιώτης που δηλώσεις τυχόν έσοδα από adsense και άλλα προγράμματα;
Εικόνα

papoukas

Διαφήμιση και site

Δημοσίευση από papoukas » 28 Ιαν 2011 19:37

Αν έχει παρακρατηθεί φόρος τότε απλά τα δηλώνεις αλλά δεν πρέπει να ξανάφορολογηθείς. Αρκεί να είναι το ποσό από εταιρία εντός Ευρώπης. Δεν ξέρω ακριβός που μπαίνουν στην φορολογική δήλωση

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Διαφήμιση και site

Δημοσίευση από Spyrostagas » 28 Ιαν 2011 20:33

Α οκ, λογικά κάποιος λογιστής θα ξέρει. :)
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφημίσεις στις σελίδες μας (εκδότες)-γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης