Web services & php

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
mgiota
Επικοινωνία:

Web services & php

Δημοσίευση από mgiota » 27 Ιαν 2011 11:35

Καλημέρα παιδιά,

Ένας πελάτης θέλει να κάνει ένα Online Bookstore και μου είπαν να δω το http://www.waterstones.com. Μου ανέφεραν ότι πέρα από τα δικά του βιβλία που θα πουλάει, συνεργάζεται και με έναν εκδοτικό αγγλικό οίκο, οπότε λογικά θα πρέπει να χρησιμοποιήσω web services σωστά? Τι θα πρέπει να ξέρω εγώ για να τους πω πως γίνεται? Δηλαδή θα πρέπει να δω αυτός ο οίκος με τι τρόπο στέλνει τα δεδομένα του, με XML ή οτιδήποτε άλλο? Επίσης αν στη συζήτηση καταλάβω ότι θέλει να πουλάει βιβλία από διάφορους εκδοτικούς οίκους αυτό είναι εφικτό? Αυτό δε σημαίνει όμως ότι πρέπει να ξέρω τι manual έχει ο κάθε οίκος και τι τρόπο χρησιμοποιεί?

Κοιτάω για Web services με php και βρήκα για XML-RPC και cURL. Πρόκειται για 2 διαφορετικά πρωτόκολλα που ανταλλάσσουν δεδομένα και μπορώ να χρησιμοποιήσω είτε το ένα είτε το άλλο ή χρησιμοποιούνται ταυτόχρονα?

papoukas

Web services & php

Δημοσίευση από papoukas » 27 Ιαν 2011 12:23

Πιστεύω ότι σε πρώτη φάση καλό είναι να δεις αν έχουν api οι εκδοτικοί οίκοι και ποια μορφή έχει αυτό. Από κει και περά θέλεις απλά να κάνεις search ή να φαίνονται στο site ως βιβλία δικά του?

mgiota
Επικοινωνία:

Web services & php

Δημοσίευση από mgiota » 27 Ιαν 2011 12:28

Ακόμα δεν ξέρω ακριβώς τι θέλει ο πελάτης, γι'αυτό κάνω μια έρευνα για να ξέρω περίπου τι γίνεται. Φαντάζομαι θα θέλει να φαίνονται στο site ως βιβλία δικά του.

Εσύ ποιο framework χρησιμοποιείς για Web services? Για το cURL έχω ακούσει. Είμαι ακόμα στο ψάξιμο.

panosru
WebDev Moderator

Web services & php

Δημοσίευση από panosru » 31 Ιαν 2011 12:19

Το CURL δεν είναι framework ούτε πρωτόκολλο, είναι library.

Από web services δε σ' ενδιαφέρει να σκεφτείς το τι θα χρησιμοποιήσεις εσύ μόνο αν σου ζητηθεί να φτιάξεις web service για τη βιβλιοθήκη του πελάτη έτσι ώστε οι άλλοι εκδοτικοί οίκοι να μπορούν να λαμβάνουν τα δεδομένα του πελάτη και αυτός τα δικά τους.

Αυτό που σ' ενδιαφέρει να μάθεις είναι ο κάθε οίκος που θέλει να αλληλεπιδρά ο πελάτης σου τι web service παρέχει, μια λίστα με τα web services μπορείς να δεις εδώ

Ωστόσο από αυτά πιστεύω αυτά που θα συναντήσεις περισσότερο είναι τα ακόλουθα:
Η PHP σου παρέχει όλα τα εργαλεία για να μπορείς να κάνεις χρήση των παραπάνω web services, σε κάθε ένα link από τα παραπάνω web services υπάρχει link για την αντίστοιχη library σε PHP καθώς και σε άλλες γλώσσες ώστε να μπορέσεις να κάνεις χρήση του web service. Κάθε library σου παρέχει το client και το server ο client είναι αυτός που διαβάζει από web service και ο server σου δίνει τη δυνατότητα να φτιάξεις δικό σου web service σε αντίστοιχο πρωτόκολλο το κάθε ένα έχει δικό του μονοπάτι καμία σχέση το ένα με το άλλο.

Καλή συνέχεια.

mgiota
Επικοινωνία:

Web services & php

Δημοσίευση από mgiota » 31 Ιαν 2011 12:33

Ευχαριστώ πολύ, ήσουν αρκετά κατατοπιστικός.

Οπότε αν κατάλαβα καλά, αν δε γνωρίζω το API του συγκεκριμένου εκδοτικού οίκου, δεν έχει νόημα να ξεκινήσω να μαθαίνω κάποιο framework (παρά μόνο για δική μου γνώση).

Ξεκίνησα να διαβάζω λίγο για το SOAP. Γνωρίζεις αν υπερτερεί έναντι των άλλων? Θα μου πεις ότι όλα έχουν τη θετική και την αρνητική πλευρά, αλλά σε γενικές γραμμές είναι καλό?

Και κάτι άλλο. Ο πελάτης στη συνάντηση που είχα μαζί του μου ανέφερε ότι στο υπάρχον site του τραβούσε βιβλία από συγκεκριμένο εκδοτικό οίκο και τα ανανέωνε με τη μέθοδο ftp. Πέρα δηλαδή από τα web services για την ανταλλαγή δεδομένων μεταξύ συστημάτων, μπορεί αυτό να γίνει με ftp? Δεν ξέρω ακριβώς τι εννοούσε.

panosru
WebDev Moderator

Web services & php

Δημοσίευση από panosru » 31 Ιαν 2011 12:49

Σε γενικές γραμμές ναι, αν δε ξέρεις το API του εκδοτικού οίκου ότι κάθεσαι και μαθαίνεις είναι για δική σου γνώση (κάτι το οποίο δε πάει χαμένο).

Κοίταξε να δεις, εγώ προσωπικά προτιμώ SOAP ωστόσο αυτό δε τη κάνει να υπερτερεί έναντι των άλλον. Μπορείς να διαβάσεις στο wiki από τα links στο προηγούμενο post μου και να βγάλεις δικό σου συμπέρασμα ή να εκφράσεις απορίες πιστεύω πως είναι καλύτερο να βασίζεσαι σε δική σου γνώμη και άποψη ;)

Να σου πω την αλήθεια δε κατάλαβα καλά τι εννοούσε ότι τα ανανέωνε μέσω FTP... Άλλο web service άλλο FTP, το FTP είναι πρωτόκολλο μεταφοράς αρχείων wiki: FTP

mgiota
Επικοινωνία:

Web services & php

Δημοσίευση από mgiota » 31 Ιαν 2011 13:00

Σ' ευχαριστώ.

Flamable

Web services & php

Δημοσίευση από Flamable » 03 Μάιος 2011 12:16

Να κάνω μια ερώτηση όσον αφορα τα web services.. Ειναι αναγκαίο για να λειτουργήσει το soap συγκεκριμένα ο soap server kai o soap client να έχουν στατική ip adress??

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: ss13 και 0 επισκέπτες