E-mail Account σε Outlook

VB Script και κολπάκια, Excel macro, Word, Powerpoint, κτλ

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
DespoinaL

Δημοσίευση από DespoinaL » 27 Ιαν 2011 12:03

Καλημέρα σας,

Νέο μέλος, ψάχνω απεγνωσμένα βοήθεια για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με e-mail account εγκατεστημένο σε Outlook. Παρακαλώ εάν μπορείτε να ρίξετε λίγο φως.. Θα σας κουράσω λίγο με όλες τις λεπτομέρειες για τις ρυθμίσεις εγκατάστασης, αλλά το θεωρώ απαραίτητο για να έχετε πλήρη εικόνα της κατάστασης, μήπως και μπορέσετε να βγάλετε άκρη.

Έστω ότι έχουμε ένα e-mail account της μορφής xxx @ company.gr. Το account αυτό, για λόγους που έχουν να κάνουν να κάνουν με τον τρόπο λειτουργίας του τμήματος επιχείρησης, πρέπει να είναι εγκατεστημένο ταυτόχρονα σε 4 τερματικά.

Οι γενικές ρυθμίσεις εγκατάστασης είναι οι ακόλουθες:
Διακομιστής εισερχόμενης POP3: mail.xxx.gr
Διακομιστής εξερχόμενης SMTP: mail.xxx.gr
Είναι τσεκαρισμένη η επιλογή "Ο διακομιστής εξερχομένων (SMTP) απαιτεί έλεγχο ταυτότητας"

Τώρα, οι σημαντικες ρυθμίσεις του account είναι οι παρακάτω. Το account είναι εγκατεστημένο σε 4 τερματικά, που σημαίνει ότι πρέπει να διασφαλίσουμε ότι και οι 4 χρήστες θα παίρνουν όλα τα εισερχόμενα e-mail. Έτσι,
Η επιλογή "Διατήρηση αντιγράφου μηνυμάτων στο διακομιστή" είναι τσεκαρισμένη και στα 4 τερματικά ---> Με αυτόν τον τρόπο, διασφαλίζουμε ότι ο πρώτος που θα κατεβάσει το εισερχόμενο μέιλ δε θα το διαγράψει από τον server και έτσι θα μπορεί να το κατεβάσει κ ο 2ος χωρίς να το διαγράψει, και ο 3ος χωρίς να το διαγράψει κ.ο.κ.
Με την επιλογή αυτή και στα 4 τερματικά, ουσιαστικά λέμε στον server να μην διαγράφει τα εισερχόμενα μειλ ποτέ. Αυτό όμως σημαίνει ότι κάποια στιγμή το mailbox θα γεμίσει κ δε θα δέχεται άλλα εισερχόμενα μηνύματα. Αυτό το αντιμετωπίζουμε τσεκάροντας την επιλογή "Κατάργηση από το διακομιστή μετά από 4 ημέρες" (χρονικό διάστημα κατά το οποίο είμαστε σίγουροι ότι και οι 4 χρήστες θα κατεβάσουν τα εισερχόμενα), την οποία έχουμε ρυθμισμένη ΜΟΝΟ στο ένα τερματικό. Αν την είχαμε και στα 4 τερματικά, τότε κάθε φορά που θα κατέβαζε κάποιος χρήστης ένα εισερχόμενο, θα έδινε διαφορετική εντολή για διαγραφή του μηνύματος και θα είχαμε conflict ως προς την ημερομηνία διαγραφής και το αποτέλεσμα θα ήταν ΧΑΟΣ με μία μόνο λέξη.

Όσον αφορά το πρόβλημα που αντιμετωπίζω, είναι το εξής. Τον τελευταίο ένα μήνα, αντιμετωπίζω πρόβλημα στο κατέβασμα των μειλ. Έχει τύχει να έχουν στείλει μειλ και να μην παραληφθούν ποτέ. Έχει τύχει να στείλουν μέιλ, να έχει παραληφθεί σε ένα μόνο τερματικό και όχι στα υπόλοιπα. Οι ρυθμίσεις της εγκατάστασης του account είναι όπως πρέπει να είναι σε όλα τα τερματικά.

Έκανα διάφορα τεστ για να τσεκάρω τη λειτουργία. Έχοντας ανοιχτό το webmail ώστε να παρακολουθώ τα εισερχόμενα απευθείας στον server, έστειλα μειλ και παρατήρησα ότι το μειλ έφτανε κανονικά στο mailbox (στον server δλδ), έκανα download του μηνύματος στο ένα τερματικό και αμέσως refresh στη σελίδα του webmail και το μειλ διαγραφόταν (πράγμα που δε θα έπρεπε να συμβαίνει, γιατί η εντολή είναι να διαγράφονται τα εισερχόμενα μετά από 4 ημέρες και όχι μετά από 1 ή 2 λεπτά), πράγμα που σημαίνει ότι τα υπόλοιπα 3 τερματικά δεν έβρισκαν εισερχόμενα μηνύματα στον server για να κατεβάσουν. Λογικό ακούγεται.

Να σημειώσω τα εξής, που ίσως έχουν σημασία:
α) Το account έχει καταργηθεί και επαναδημιουργηθεί στον server, μήπως και ήταν κάποιο κόλλημα. Αλλά μπα.
α) Από αυτά τα 4 τερματικά, άλλο έχει Microsoft Outlook (το πορτοκαλί) και άλλο έχει Outlook Express
β) Τα παραπάνω για το account, ισχύουν και για άλλα 30 περίπου accounts. Δηλαδή όλα τα εταιρικά accounts είναι εγκατεστημένα σε πολλαπλά τερματικά, λειτουργούν με αυτές τις ρυθμίσεις για τουλάχιστον 3 χρόνια, και σε κανένα άλλο δεν έχω αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα.
γ) Το account, όπως προανέφερα κανα εκατομμύριο φορές ήδη είναι εταιρικό και άρα γνωστό σε ΠΟΛΥ κόσμο. Η λύση της οριστικής κατάργησής του είναι απλά θάνατος (προσπαθώ να χτυπήσω τα φιλοτήματά σας.....).

Ζητώ συγγνώμη για το τεράστιο ποστ, ευχαριστώ για το χρόνο σας και αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει με κάποιο τρόπο είμαι υπόχρεη.

DespoinaL

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 27 Ιαν 2011 12:56

Μας είπες τα πάντα για τους clients και τίποτα για τον server. Οι ρυθμίσεις πρέπει να γίνονται εκεί και όχι στα τερματικά σου.

Anyway, το POP3 (αν χρησιμοποιείς αυτό) δεν είναι το καταλληλότερο για το setup σου. Το πρόβλημα του access από πολλά devices, με ότι αυτό συνεπάγεται, είναι ένα από τα ζητήματα για τα οποία φτιάχτηκε το IMAP. Το POP3 ουσιαστικά σημαίνει single-user. Οι ρυθμίσεις που κάνεις στον εκάστοτε client δεν είναι ασφαλείς. Για παράδειγμα, αρκεί να πέσει η μπαταρία στο ρολόι ενός PC και αυτομάτως χαλάει η συνταγή.

DespoinaL

Δημοσίευση από DespoinaL » 27 Ιαν 2011 13:12

nbc, ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και την απάντησή σου :)

Δεν ψάχτηκα ποτέ με IMAP γιατί με τον POP3 όπως προανέφερα, δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα σε όλα τα υπόλοιπα accounts και δεν μου πήγε το μυαλό εκεί. Θα το κοιτάξω ερευνητικά και θα επανέλθω, δεν το θέτω σε εφαρμογή ακόμα πριν να είμαι σίγουρη για τις ρυθμίσεις του IMAP. Αν έχεις ασχοληθεί και ξέρεις, αυτό θα έλυνε και προβλήματα πολλαπλής παραλαβής ενός μηνύματος σε ένα τερματικό? Επίσης, όσον αφορά τον server, δεν έχω δει να έχει ρυθμίσεις σχετικές με αυτό το θέμα. Ομολογώ ότι είμαι λίγο μπερδεμένη, αλλά θα ψαχτώ και θα επανέλθω.

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 27 Ιαν 2011 14:13

Νομίζω πως μπορείς να κάνεις και κάτι πιό απλό.

Φτιάχνεις 4 διαφορετικά accounts και βάζεις το "κύριο" account να κάνει forward και στα άλλα 4 account.
Αυτό βέβαια αν και εφόσον θέλεις όλα τα μηνύματα του "κύριου" account να παρδίδονται και στα υπόλοιπα.
Αν πρέπει να εφαρμόσεις κάποιους κανόνες (πχ. να παραδίδονται τα ε-μαίλ από τον Κώστα αλλά όχι από τον Μήτσο κ.λ.π.) ίσως να αρχίσει να μπλέκει το πράγμα.
Και φυσικά μειώνεται και η διαθέσιμη χωρητικότητα στον server. Κάτι που υπό προϋποθέσεις πιθανόν να σου δημιουργήσει προβλήματα.

DespoinaL

Δημοσίευση από DespoinaL » 27 Ιαν 2011 15:06

Είναι λύση που έχω σκεφτεί αλλά την εχω απορριψει ακριβώς λόγω του χώρου στον server. Σκέψου απλά πόσα επιπλέον accounts θα έπρεπε να δημιουργήσω και επιπλέον, ότι στην μία περίπτωση ένα εισερχόμενο υπάρχει σε ένα account στον server ενώ στην άλλη περίπτωση υπάρχει σε 4 accounts. Από θέμα χώρου δε μας συμφέρει με τίποτα..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Office, Excel, Word VB Scripts και Tips”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης