linux web server

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Babis 92
Επικοινωνία:

linux web server

Δημοσίευση από Babis 92 » 28 Ιαν 2011 02:48

Καλημέρα σε όλους,
έχω ένα μηχάνημα και θέλω να το κάνω linux web server!
Τι έκδοση linux ου προτείνετε να βάλω ;
Και τι άλλα packages χρειάζεται να βάλω ;
Θέλω να έχει ftp,ssl,MySql,php και apache
Επίσης θέλω xml support
soap,ionCube Loader,zip,zlib,curl,bz2.
Υπάρχουν tutorials για αυτά ;

Apostolis_38

linux web server

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 28 Ιαν 2011 08:27

Οι περισσότεροι χρησιμοποιούν CentOS ή RedHat.
Επίσης πολύ καλά γι αυτή τη δουλειά είναι τα Arch και Gentoo.
Υπάρχει και ειδική έκδοση του Ubuntu για server.
Διάλεξε αναλόγως τις γνώσεις σου.

Υπάρχουν δύο τρόποι για να εγκαταστήσεις τα Apache/PHP/MySQL.
Είτε με custom install από το terminal είτε με το πρόγραμμα εγκατάστασης της κάθε διανομής.
Με τον πρώτο ελέγχεις εσύ τι ακριβώς θα εγκαταστήσεις αλλά θέλει καλές γνώσεις τόσο για την διανομή όσο και για τις εφαρμογές. Το κακό είναι οτι τα οποιαδήποτε updates θα πρέπει να τα κάνεις εσύ κι όχι ο package manager. Πράγμα που πολλές φορές μπορεί να αποβεί δύσκολο και χρονοβόρο.
Με τον δεύτερο τρόπο δεν θα πολυασχοληθείς και θα εγκατασταθούν αυτόματα οι περισσότερες common ρυθμίσεις. Είναι όμως λίγο μεγαλύτερο μπέρδεμα αν θέλεις να προσθέσεις κάποια δυνατότητα εκ των υστέρων (π.χ. το curl)

Tutorials θα βρείς πάρα πολλά αλλά το κάθε ένα είναι κομμένο και ραμένο στην εκάστοτε διανομή οπότε πρέπει πρώτα να αποφασίσεις ποιά θα βάλεις.
Πάντως σε γενικές γραμμές, το Arch έχει μακράν το καλύτερο wiki και το Ubuntu το μεγαλύτερο community support.

Το ftp θέλει δικό του ξεχωριστό σετάρισμα/εγκατάσταση.

Άβαταρ μέλους
Liakoni
Επικοινωνία:

linux web server

Δημοσίευση από Liakoni » 28 Ιαν 2011 12:11

Να προσθέσω και εγώ στις παραπάνω προτάσεις το Debian , την stable version. Η 6.0 βγαίνει στις 5-6 Φεβρουαρίου.
Με ένα search θα βρεις πολλά tutorials για ότι διαλέξεις.

ΥΓ: Το RedHat είναι εμπορικό, η ελεύθερη έκδοση είναι το CentOs ουσιαστικά.
A free society is one where it is safe to be unpopular.
-- Adlai Stevenson

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

linux web server

Δημοσίευση από CyberCr33p » 28 Ιαν 2011 12:52

Ο server θα έχει κάποιο control panel; Π.χ. plesk, cpanel, κλπ ή όχι; Εάν έχει κάποιο control panel τότε η επιλογή της διανομής πρέπει να γίνει με βάση αυτό.

pimpogio

linux web server

Δημοσίευση από pimpogio » 28 Ιαν 2011 13:09

Η κορυφη ειναι το debian ...
Αν ειναι home/development server βαλε debian unstable
Για production server βαλε debian squeeze ή testing.

Δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο...
Εχει το γρηγοροτερο boot time απο ολες τις διανομες (20 secs σε ψοφημι μηχανημα με ολους
τους servers να τρεχουνε - κανενα λειτουργικο/διανομη δεν εχει την ταχυτητα του debian στο boot)
χαρη στα κορυφαια init scripts του που κανουνε
παραλληλη εκκινηση με depedencies στους daemons.
Επισης εχει τον καλυτερο συστημα πακετων/package manager(aptitude) και τα περισσοτερα πακετα..
Εχει τα καλυτερα scripts κτλπ...

Debian και μην κοιτας αλλου..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pimpogio την 28 Ιαν 2011 13:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Babis 92
Επικοινωνία:

linux web server

Δημοσίευση από Babis 92 » 28 Ιαν 2011 13:16

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας !
Υπάρχει λόγος να βάλουμε cpanel ;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Babis 92 την 07 Φεβ 2011 11:41, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Εικόνα

pimpogio

linux web server

Δημοσίευση από pimpogio » 28 Ιαν 2011 13:18

τα panels δεν αξιζουνε.. καλυτερα να κανεις
με το χερι τις ρυθμισεις..

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

linux web server

Δημοσίευση από CyberCr33p » 28 Ιαν 2011 13:20

Εάν το έχεις για προσωπική χρήση μπορείς και χωρίς control panel. Εάν το έχεις με σκοπό να παρέχεις υπηρεσίες σε πελάτες για να κάνουν μόνοι τους κάποια πράγματα θα το χρειαστείς.

Apostolis_38

linux web server

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 28 Ιαν 2011 13:23

Αν και δεν είναι του παρόντως.
pimpogio έγραψε:Η κορυφη ειναι το debian ...
Δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο...
Αλλού ναι αλλού όχι.
Οπότε σίγουρα δεν είναι το καλύτερο.
pimpogio έγραψε:Εχει το γρηγοροτερο boot time απο ολες τις διανομες (20 secs σε ψοφημι μηχανημα με ολους
τους servers να τρεχουνε - κανενα λειτουργικο/διανομη δεν εχει την ταχυτητα του debian στο boot)
χαρη στα κορυφαια init scripts του που κανουνε
παραλληλη εκκινηση με depedencies στους daemons.
Σε απόλυτα νούμερα έχει βγει το Ubuntu απ' ότι έχω διαβάσει.
Οχι οτι με νοιάζει κιόλας...
Δεν βλέπω όμως σε τι χρησιμεύει σε ένα web server που θα κλείνει μόνο για να πάει για ανακύκλωση.
pimpogio έγραψε:Επισης εχει τον καλυτερο συστημα πακετων/package manager(aptitude)
Arch -> packman + FreeBSD -> ports
pimpogio έγραψε: και τα περισσοτερα πακετα..
Σωστό.

Respect στο Debian για την φιλοσοφία/"ιδεολογία" του αλλά στα περισσότερα πράγματα είναι ένα απλώς καλό λειτουργικό.
Πάνω του μετρίου αλλά όχι κορυφή.

pimpogio

linux web server

Δημοσίευση από pimpogio » 28 Ιαν 2011 21:38

http://wiki.debian.org/LSBInitScripts/D ... yBasedBoot

εδω λεει το συστημα που εχει το debian στα init scripts
ωστε να κανει αστραπιαιο boot..
καμία αλλη διανομη δεν εχει τετοια boot times..

επισης το debian αντι για *.conf files εχει conf.d dirs
ωστε στις αναβαθμισεις να εχεις πολυ λιγοτερο κυνδινο να σπασει κατι και ακομα και να σπασει να μπορει να το επαναφερεις ευκολα..

Ειναι η διανομη με τη μεγαλυτερη υποστηριξη απο την κοινοτητα...

Geobest

linux web server

Δημοσίευση από Geobest » 29 Ιαν 2011 01:05

Καλησπέρα και απο εμένα,

Τελικά ρε παιδιά που καταλήγουμε, γιατι το θέμα με ενδιαφέρει και εμένα, θέλω να βάλω σε ένα μηχανάκη Linux και να το κανω Web Server.

Θέλω να το στήσω έτσι ώστε να είναι πραγματικός WebServer.
Αυτά που σίγουρα θα έχει είναι apache, mySQL, PHP 5, FTP, SSL, ionCube Loader, EML, XMLRPC, GEOIP PHP Extension και γενικότερα αρκετά extensions.

Apostolis_38

linux web server

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 29 Ιαν 2011 09:06

Αν εξαιρέσουμε αυτό που πολύ σωστά επισημαίνει ο CyberCr33p τότε την απάντηση μπορείς να την δώσεις μόνο εσύ. Εξαρτάται λίγο-πολύ από τις γνώσεις που έχεις επάνω στο εκάστοτε distro. Ούτως ή άλλως όλες οι διανομές μπορούν να εγκαταστήσουν/υποστηρίξουν τα πακέτα που χρειάζονται για να στηθεί ένα lamp.

Από εκεί και πέρα.
- Arch-Gentoo: Εγκαθιστάς μόνο τα πακέτα που θέλεις εσύ κι όχι ότι σου κοτσάρει η διανομή με το έτσι θέλω.
Πολύ σημαντικό αυτό αλλά πρέπει να γνωρίζεις καλά εντολές του linux ώστε να το στήσεις σωστά. Αν δεν θέλεις δεν βάζεις καν γραφικό περιβάλλον οπότε θα σε "φάει" το terminal.
Η διαφορά μεταξύ τους είναι οτι το Arch δίνει έμφαση στις νέες εκδόσεις ενώ το Gentoo στις παλιές και δοκιμασμένες.
Και τα δύο είναι σταθερά σαν βράχος.

- CentOS:
Επίσης σταθερότατο και με εκδόσεις μεγάλης διάρκειας. Δηλαδή οι εκδόσεις του υποστηρίζονται για πολύ καιρό πρίν βγεί η επόμενη. Μιλάμε για επίσημη υποστήριξη από τους developers.

- Ubuntu Server: Ερχεται έτοιμο και είναι κι αυτό long term support.
Για home web server είναι μια χαρά αλλά για κάτι παραπάνω δεν πολυπροτιμάται.
Μάλλον επειδή δεν είναι τόσο σταθερό όσο τα άλλα και ίσως λόγω του package manager που μπορεί να τα κάνει μπάχαλο.

@pimpogio: Το να πειράξεις τα init scripts δεν είναι η default διανομή.
Αν καταργήσω εγώ τον xserver από το Arch μου θα μπουτάρει σε milliseconds. Δε λέει κάτι.
To Damn Small Linux έχει μετρηθεί στα 6''. Λογικό αφού του λείπουν τα περισσότερα πακέτα. To Mach Boot μιλάει για 10''.
Μιλάμε για κανονική διανομή όπως εγκαθιστάται από το cd.

Οι package managers των Arch-Gentoo έχουν άψογο dependancie resolve και κάνουν compile το source των πακέτων. Αυτό σημαίνει οτι κάνουν την καλύτερη δυνατή εγκατάσταση για το συγκεκριμένο μηχάνημα στο οποίο εγκαθιστώνται.
Και ποτέ δεν σπάει κάτι. Δεν ξέρω καν αν μπορείς να το κάνεις επίτηδες.
Επίσης το Pardus των φίλων μας των Τούρκων κάνει download/update μόνο τον source που έχει γίνει update κι όχι ολόκληρα τα πακέτα.
Για τα ports του FreeBSD:
"FreeBSD ports still use the tarball mechanism, but use a skeleton to hold the 'knowledge' of how to get the program working on FreeBSD, rather than expecting the user to be able to work it out."
http://docs.freebsd.org/doc/2.1.5-RELEA ... ook26.html
Σόρρυ μαν. O package manager του Debian είναι καλός αλλά όχι ο καλύτερος.
Δοκίμασε για παράδειγμα να πείς στον Update Manager οτι δεν θέλω να μου προτείνεις συνέχεια την νέα έκδοση του kernel για να κάνω update.

Μεγαλύτερη από του Ubuntu; :naughty:

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

linux web server

Δημοσίευση από CyberCr33p » 29 Ιαν 2011 13:10

Ένας λόγος πάντως που στους servers χρησιμοποιώ FreeBSD είναι τα ports που ανέφερες. Κάνεις compile από τον κώδικα με ότι παραμετροποίηση θέλεις σε κάθε πακέτο και ξέρεις πάντα τι έχεις εγκαταστήσει, τι εκδόσεις, κλπ.

Εάν μπλέξεις με χειροκίνητο compile προγραμμάτων σε διανομή linux που δουλεύει κυρίως με binaries μετά από λίγο καιρό θα έχει γίνει ο χαμός. Οπότε είσαι αναγκασμένος να δουλεύεις με τα πακέτα που έχουν κάνει ήδη compile άλλοι και μπορεί να μην σε καλύπτουν 100%

pimpogio

linux web server

Δημοσίευση από pimpogio » 29 Ιαν 2011 13:26

@Apostolis_38 Xωρις να θελω να σε θιξω αλλα φαινετε οτι δεν εχεις επαφη με το debian.
Δεν χρειαζετε να πειραξεις κανενα init script αυτη η τεχνολογια εχει μπει στο καινουργιο squeeze και δεν την εχει καμμια αλλη διανομη.
Με τους ιδιους ακριβως servers και προγραματα το debian κανει boot στο μισο++ χρονο απο τις αλλες διανομες.
Το apt ειναι πολυ μπροστα απο τους package managers
των αλλων διανομων.
Φυσικα και γινετε να μην κανεις update kernel αν το δηλωσεις.. και apt pinning μπορεις να κανεις και οτι αλλο θες... ετσι για παραδειγμα μπορεις να εχεις το βασικο συστημα σε stable και η php/java κτλπ να ειναι
rolling απο το testing η το unstable.
Το debian ειναι η καλυτερη διανομη linux
λογω package manager/managment πληθωρας πακετων και scripts...

Το freebsd ειναι πολυ καλο και σταθερο για servers αλλα εχει ενα προβλημα δεν υπαρχουνε drivers για ολες τις συσκευες (εχει μικροτερη κοινοτητα συνεπως ποιο αργο development)...
Επισης σοβαρο πλεονεκτημα του freebsd για servers ειναι η υποστηριξη στο zfs

Επισης στο debian υπαρχουνε τα deb-src repos
που καταβαζεις το source των πακετων και το κανεις compile με οτι παραμετρους θες χωρις να εχεις προβλημα με το να κανεις compile tarballs.
Τα binary πακετα του debian παντως εχουνε γινει
με τους περισσότερους δυνατους τροπους compile απο καθε αλλη διανομη.
Τελος μελλοντικα το debian θα κυκλοφορει και με freebsd kernel ωστε να υποστηριζει το zfs το οποιο ειναι πολυ μπροστα απο καθε αλλο filesystem για servers..

Apostolis_38

linux web server

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 29 Ιαν 2011 19:41

Δεν θίγομαι. Απλώς βλέπω πως το έχουμε σκίσει το topic του ανθρώπου. :oops:

Και στο link σου: http://wiki.debian.org/LSBInitScripts/D ... yBasedBoot
και εδώ: http://www.debian-administration.org/articles/620
http://forums.debian.net/viewtopic.php? ... e726c9c4bd
http://blogcommon.com/speed-up-boot-and ... eze-part-2
http://wiki.debian.org/BootProcessSpeedup
μιλάνε ξεκάθαρα για "μαγειρέματα" για να bootάρει γρηγορότερα.
Στην ουσία μιλάνε για parallel boot. Κάτι το οποίο έχει εφαρμόσει το gentoo πολύ πρίν :wink:

To apt pinning που μπορεί να κάνει ο χρήστης στο Debian το κάνει το λειτουργικό σε άλλες διανομές εδώ και αιώνες.

Τώρα όσο για το compile...
Με checkinstall σου δίνω γύρω στα 30-40 compile πριν χάσεις τα αυγά και τα καλάθια.
Χωρίς αυτό καμμιά 15αριά είναι μάλλον πολύ.
Φυσικά η database δεν παίρνει πρέφα τίποτα από τα δικά σου compile οπότε με το επόμενο update είναι πολύ πιθανό να εγκαταστήσει κάποια παλαιότερη/νεότερη version ενός lib (π.χ.) και να στα τσακίσει όλα.
Οχι οτι φταίει βέβαια.

Δεν θίγομαι και πολύ περισσότερο δεν αντιπαθώ το Debian.
Ισα ίσα που μου είναι από τις πιο συμπαθείς διανομές και πάντα την είχα στο σύστημά μου μέχρι το Lenny.
Δεν είναι όμως η καλύτερη για μένα.
Φυσικά, περί ορέξεως...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες