δεν ανοιγει ο υπολογιστης

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
apostatis

Δημοσίευση από apostatis » 30 Ιαν 2011 00:52

καλησπερα σε ολους
εβγαλα απο το pc μου μια μνημη για να τη δοκιμασω σε ενος φιλου pc
γιατι ενω ανοιγε δεν εδινε τιποτα στην οθονη και οταν την εβαλα παλι πισω δεν δουλευε το δικο μου
αναβει περνει μπροστα δουλευουν ολα αλλα τιποτα στην οθονη
εχω κανει σχεδον τα παντα
εβγαλα και εβαλα επεξεργαστη μνημες μπαταρια μητρικης ψυκτρες το καθαρισα το φυσιξα αλλα τιποτα
οταν παταω το power περνει μπροστα αλλα μετα απο 8 με 10 δευτερολεπτα αναβει το λαμπακι του power
εχει κανεις καμια ιδεα?
intel core 2 duo 2.8
asus p5k
nvidia 7950
2gb ram
320hd
.

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 30 Ιαν 2011 09:28

κανε κανα clear cmos

apostatis

Δημοσίευση από apostatis » 30 Ιαν 2011 09:49

αλλαξα θεση στις μνημες εκανα clear cmos δεν ξερω αν θελει αυτο η δικια μου μητρικη
εβγαλα το ρευμα πατησα το power να φυγει το ρευμα εβγαλα τις μνημες και μετα την μπαταρια
αλλα τιποτα
.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 30 Ιαν 2011 10:46

Πολύ Καλημέρα :D
Δεν ξέρω, καθώς δεν έχω λεπτομερείς πληροφορίες για το είδος των μνημών RAM που χρησιμοποιείς στον ΗΥ σου.
Υποψιάζομαι πάντως έντονα, ότι το συγκεκριμένο είδος (π.χ. DDR3) δεν το δέχεται η μητρική του άλλου ΗΥ.
Αν κοιτάξετε στα Manual των μητρικών και των δύο ΗΥ, μάλλον θα δείτε να 'παίζει' κάποιο τέτοιο θέμα.
Επίσης -βασικό:.... "Ο υπολογιστής με το πρόβλημα: Πώς το απέκτησε το πρόβλημα; :think: :think: "

apostatis

Δημοσίευση από apostatis » 30 Ιαν 2011 11:24

οι μνημες μου ειναι ddr2 και δουλευαν μια χαρα στο pc μου αλλα και στου φιλου μετα την δοκιμη επαψαν να δουλευουν στο δικο μου
το προβλημα στο δικο μου προεκυψε μετα αφοτου εβγαλα και ξανα εβαλα τη μνημη

apostatis

Δημοσίευση από apostatis » 30 Ιαν 2011 15:42

ξεχασα να σας πω οτι δοκιμαοντας μια μια μνημη σε διαφορετικα σλοτ ανοιξε ο υπολογιστης με μια μνημη στο πρωτο σλοτ και μπηκα στο bios μετα την επανεκινηση βεβαια εκανε παλι τα ιδια
να πω εδω οτι εχει ανοιξει αλλη μια φορα και μπηκα windows αλλα και παλι μετα απο επανεκινηση τιποτα
και τις δυο φορες που ανοιξε οταν πατησα το power αναψε αμεσως το λαμπακι του ενω ολες τις αλλες φορες που δεν ανοιγει περνανε 8με 10 δευτερα για να αναψει
το ξαναλεω γιατι πιστευω πως δεν εχει να κανει με τις μνημες αλλα κατι με ρευμα
.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 30 Ιαν 2011 20:44

apostatis έγραψε:το ξαναλεω γιατι πιστευω πως δεν εχει να κανει με τις μνημες αλλα κατι με ρευμα.
Δυστυχώς θα σε στενοχωρήσω.... Το πρόβλημα μυρίζει "Motherboard" και/ή "CPU".
Ωστόσο, θα πρέπει να διαμαρτυρηθώ και σ'εσένα:
Ο φίλτατος mod GeoStuff, όταν έγραφε αυτό εδώ: Διαβάστε πριν ανοίξετε νέο θέμα, δεν είχε πρόθεση να θίξει τον οποιονδήποτε. Αντίθετα μάλιστα, ζητώντας πιεστικά λεπτομερέστατες -όσο γίνεται- πληροφορίες για Hardware και OS/Software είχε σκοπό να κάνει 'εύκολη τη ζωή' όλων μας:
1} Όσων απαντούμε, γιατί έχουμε καλύτυερη/σφαιρικότερη άποψη των καταστάσεων και προβλημάτων, ώστε να δώσουμε μιά καλύτερη πρόταση.... Και
2) Όσων ζητούμε βοήθεια, καθώς πολλαπλασιάζουμε δραματικά τις πιθανότητες να έχουμε πρόταση-λύση στο πρόβλημά μας.
Δεν μου απάντησες όμως και στην ερώτησή μου: Ο υπολογιστής, που παρουσιάζει το πρόβλημα, πώς το απέκτησε (το πρόβλημα);
Όσο για τις μνήμες: Μάλλον εγκατέλειψαν τον 'μάταιο τούτο κόσμο'. Κι αυτό ενισχύει τις υποψίες μου για προβλημα στη Motherboard του φίλου σου (και όχι στο τροφοδοτικό του - εκτός και αν κάποιος του 'έβαλε χέρι')

apostatis

Δημοσίευση από apostatis » 30 Ιαν 2011 21:08

DGeorge έγραψε:
apostatis έγραψε:το ξαναλεω γιατι πιστευω πως δεν εχει να κανει με τις μνημες αλλα κατι με ρευμα.
Δυστυχώς θα σε στενοχωρήσω.... Το πρόβλημα μυρίζει "Motherboard" και/ή "CPU".
Ωστόσο, θα πρέπει να διαμαρτυρηθώ και σ'εσένα:
Ο φίλτατος mod GeoStuff, όταν έγραφε αυτό εδώ: Διαβάστε πριν ανοίξετε νέο θέμα, δεν είχε πρόθεση να θίξει τον οποιονδήποτε. Αντίθετα μάλιστα, ζητώντας πιεστικά λεπτομερέστατες -όσο γίνεται- πληροφορίες για Hardware και OS/Software είχε σκοπό να κάνει 'εύκολη τη ζωή' όλων μας:
1} Όσων απαντούμε, γιατί έχουμε καλύτυερη/σφαιρικότερη άποψη των καταστάσεων και προβλημάτων, ώστε να δώσουμε μιά καλύτερη πρόταση.... Και
2) Όσων ζητούμε βοήθεια, καθώς πολλαπλασιάζουμε δραματικά τις πιθανότητες να έχουμε πρόταση-λύση στο πρόβλημά μας.
Δεν μου απάντησες όμως και στην ερώτησή μου: Ο υπολογιστής, που παρουσιάζει το πρόβλημα, πώς το απέκτησε (το πρόβλημα);
Όσο για τις μνήμες: Μάλλον εγκατέλειψαν τον 'μάταιο τούτο κόσμο'. Κι αυτό ενισχύει τις υποψίες μου για προβλημα στη Motherboard του φίλου σου (και όχι στο τροφοδοτικό του - εκτός και αν κάποιος του 'έβαλε χέρι')
στι δικο μου υπολογιστη το προβλημα ξεκινησα οταν εβγαλα τη μνημη και την δοκιμασα στου φιλου και την επεσρεψα παλι στο δικο μου
του φιλου ξεκινησε απο μια σπασμενη θυρα usb μποστα στο κουτι.μολις βγαλαμε τα καλωδια του usb δουλεψε μετα δεν αναγνωριζε το σκληρο μετα τον πηγε καπου για φορματ και μετα τον εφερε σε μενα
εψαξα πολυ στο google και στο φορουμ αλλα δεν βρηκα λυση πριν σας γραψω
οι ερωτησης μου ειναι δυο
1 πως επεστρεψε σε κανονικη λειτουργια του φιλου ο υπολογιστης με μια απλη μετακινηση της μνημης και επιστροφη στην αρχικη της θεση
2χρειαζεται να ελεγξω κατι αλλο πριν τον δωσω
3τι θα κανω με τον δικο μου

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 30 Ιαν 2011 22:24

Πολύ Καλησπέρα σου :D
Δυστυχώς με στενοχωρείς. :(
Μου απάντησες μεν στη ερώτηση "Πώς δημιουργήθηκε το πρόβλημα;" δεν μου έδωσες δε καμμία πληροφορία σχετικά με το Διαβάστε πριν ανοίξετε νέο θέμα (Υλικό - OS/Λογισμικό) και των δύο ΗΥ. Να υποθέσω ότι κοι οι δύο είναι PC. είναι Laptop;
Το υλικο που αναφέρεις στο πρώτο σου post(μήνυμα), σε ποιόν ΗΥ αναφέρεται; Τι OS(Λειτουργικό) έχουν πάνω τους (με λεπτομέρεια: π.χ. Windows 7 Pro, 64Bit SP1). Να ξέρουμε βρε αδελφέ με τι έχουμε να κάνουμε. :P
apostatis έγραψε:1 πως επεστρεψε σε κανονικη λειτουργια του φιλου ο υπολογιστης με μια απλη μετακινηση της μνημης και επιστροφη στην αρχικη της θεση
2χρειαζεται να ελεγξω κατι αλλο πριν τον δωσω
Σου ξαναγράφω ότι ο πρώτος ύτποπτος στον ΗΥ του φίλου σου -κατ'εμέ- είναι η Motherboard.
Αν 'χάλασε' η μνήμη σου, που την μετέφερες και την δοκίμασες επάνω στη Motherboard αυτή, μάλλον η Motherboard την βραχυκύκλωσε/χάλασε.
Όταν πρωτοείδε 'σωστή μνήμη' λειτούργησε μεν, αλλά λόγω μικρού βραχυκυκλώματος/διαρροής μετά από λίγο την χάλασε. Και σου την 'επέστρεψε 'χαλασμένη' :-?
Κάτι τέτοιο υποψιάζομαι. Αλλά πάντα με πρώτο ύποπτο τη Motherboard στον ΗΥ του φίλου σου.

apostatis

Δημοσίευση από apostatis » 31 Ιαν 2011 00:20

ειναι και οι δυο pc
τα χαρακτηριστηκα που δινω στην αρχη ειναι του δικου μου υπολογιστη
και τα δυο εχουν windows 7 ultimate 32 bit
του φιλου τα χαρακτηριστηκα ειναι
DualCore Intel Pentium E5200, 2533
MSI G31M3-F (MS-7528)
2gb ram
500hard disk
ATI Radeon HDMI @ ATI RV710/730
αν ο υποπτος ειναι η μητρικη του φιλου γιατι αυτη τη στιγμη δουλευει κανονικα ο υπολογιστης του ειτε με τη μνημη του ειτε με τις δικιες μου???
κατι σημαντικο που δεν ειπα ηταν οτι οταν εφερε ο φιλος τον υπολογιστη του η ψυκτρα του επεξεργαστη ηταν ξεκουμπωτη αλλα το προβλημα του δεν λυθηκε κουμπωνοντας τη παρα μονο οπως ειπα οταν εβαλα τις δικες μου μνημες

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 31 Ιαν 2011 11:59

Το ότι έχει αποκατασταθεί μια ασταθής ισορροπία (ύποπτη Motherboard) δεν σημαίνει -συνήθως- ότι θα εξακολουθήσει κι επ'αόριστον. Το πιο πιθανό (που δεν το ευχομαι) είναι ότι σε κάποια στιγμή θα το ξαναπαρουσιάσει το πρόβλημα.
Με τις -πρώην δικές του (του φίλου σου)- μνήμες ο δικός σου ΗΥ λειτουργεί, ή δεν λειτουργεί πλέον με καμμία μνήμη;
Αν δεν δέχεται πλέον καμμία από αυτές που έχεις, αναγκαστικά θα πάρεις καινούργιες (για τον δικό σου).
Δενλέω να δανειστείς από κανένα κολλητό, γιατί το πρόβλημα μπορεί ν'αρχίσει να επεκτείνεται. Οπότε παίρνοντας καινούργιες για σένα, βλέπεις τι μπορεί να 'παίζει'. :wink:

apostatis

Δημοσίευση από apostatis » 31 Ιαν 2011 12:51

δεν παιζει ουτε με του φιλου ουτε με δικες μου
το οτι αργει να αναψει το λαμπακι του power δεν σας λεει κατι?

apostatis

Δημοσίευση από apostatis » 31 Ιαν 2011 15:18

ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!!!!
αφου αποσυνδεσα τα παντα πανω απο τη μητρικη αφηνοντας μονο cpu ram σκληρο και καρτα γραφικων
ο υπολογιστης ξεκινησε κανονικα
μετα τοποθετησα μια μια τις συσκευες ανοιγοντας τον για καθε μια χωριστα να δω αν κανει προβλημα
τελικα τις δεχτηκε ολες μια χαρα και τωρα λειτουργει κανονικοτατα
κατι μπερδεμα γινοταν λογικα με ρευμα σε καποια συσκευη.αυτο φανταζομαι.
οποιος εχει αλλα γνωμη και αποψη για το τι εφταιγε και πως επανηλθε ας μας πει
ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
stelios68

Δημοσίευση από stelios68 » 01 Φεβ 2011 04:07

Ρίξε και μια ματιά στην μπαταριούλα της μητρικής:
Μήπως πριν που δεν δούλευε δεν την είχες τοποθετήσει καλά και δεν έκανε καλή επαφή και σε κάθε επανεκκίνηση έχανε τις ρυθμίσεις;

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες