Μοίρασμα internet σε γείτονα με πολλές συσκευές.

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
eucos1

Δημοσίευση από eucos1 » 30 Ιαν 2011 23:12

Γεια σας παίδες.
Ήθελα λίγο τα φώτα σας. Έχω σύνδεση internet και θελα να μοιραστώ με τον φίλο απέναντι. Το ρουτερ μου είναι netfaster iad έχω συνδέσει επάνω του ένα pc με καλώδιο και ένα laptop με ασύρματη σύνδεση. Θέλω να μοιραστώ το ιντερνέτ με τον φίλο αλλά αυτός έχει 3 συσκευές οι οποίες δεν διαθέτουν wifi. Συσκευές είναι ένα voip τηλέφωνο ένα pc και ένας δορυφορικός αποκωδικοποιητής. Το παιδί δεν μπορεί να βάλει Internet (δεν έχει τηλ.).
Σκεφτήκαμε να αγοράσει ένα ασύρματο ρουτερ για να πιάσει σήμα από μένα ασύρματα και με την σειρά να μοιράσει με καλώδια το Internet στις συσκευές του.
Εδώ θέλω τη βοήθεια σας .
Πρώτον, είναι εφικτή αυτή λύση που σκεφτήκαμε αν ναι τότε τι ρουτερ να αγοράσει και τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνουμε.
Δεύτερον, εάν δεν είναι εφικτή λύση τότε τι μπορούμε να κάνουμε.
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 31 Ιαν 2011 01:02

αμα πας στο πλασιο στην περιοχη σου εχει λυση στο προβλημα σου

νομιζω ειναι ασυρματος δεκτης και router μαζι για τετοιες λυσεις

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 31 Ιαν 2011 12:09

Ένα Access Point χρειάζεσαι που έχει λειτουργία αναμεταδότη.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 31 Ιαν 2011 13:25

νομιζω ειναι ασυρματος δεκτης και router μαζι για τετοιες λυσεις
Ο Router δεν έχει καμία σχέση με το Access Point.
Μην μπερδεύεστε με τα 'τα κάνω όλα και συμφέρω' routers που δίνουν οι ISPs.

Μερικά access points από Ελληνικό κατάστημα:
http://linkshop.gr/shop/index.php?targe ... gory_id=71
Ένα Access Point χρειάζεσαι που έχει λειτουργία αναμεταδότη.
Χμμ. Όχι. :P

Η λειτουργία αναμεταδώτη (repeater) αναμεταδίδει data τα οποία δεν είναι απαραίτητο να πάνε απέναντι με αποτέλεσμα αφενώς να γεμίζει το φάσμα με θόρυβο και αφετέρου, όταν χρειάζεται bandwidth να χρησιμοποιείται από άσχετο traffic.
Και όσο νά'ναι στο 802.11b/g το bandwidth είναι με το σταγονόμετρο (και το μισό της ονομαστικής ταχύτητας).

Η σωστή λύση είναι να μπει ένα access point στην απέναντι μεριά σε Client Mode και πίσω από το Access Point ότι ενσύρματη συσκευή θέλει.

Με αυτή την συνδεσμολογία το AP που παίζει ως client λειτουργεί ως bridge του wifi & της Ethernet οπότε το ασύρματο κομμάτι είναι seamless και περνάνε ασύρματα μόνο ότι data είναι να πάνε και να γυρίσουν από τον απέναντι.

Τώρα για να παίξει η λύση του AP απέναντι αξιόπιστα θα πρέπει να υπάρχει οπτική επαφή μεταξύ των 2 APs.

Διαφορετικά παίζει να δουλέψει, αλλά με χάλια σήμα και ασταθές συνδεσιμότητα.
Και αν κρίνω από τον Δορυφορικό δέκτη (Dreambox? :P) είναι σημαντικό να είναι σταθερό το δίκτυο και το latency για να παίξει σωστά...

Συνοψίζοντας, αυτό που ψάχνεις είναι Access Point το οποίο να παίζει σε Client Mode και κατά προτίμηση με αποσπώμενη κεραία ώστε να μπορείς να την προεκτείνεις αν χρειαστεί & να έχεις οπτική επαφή με τον απέναντι που θες να συνδεθείς.

Αυτά τα 2 είναι χοντρικά που χρειάζεσαι.

EMILI

Δημοσίευση από EMILI » 15 Μάιος 2011 00:38

Κ εγω το ιδιο θέλω να κάνω,να μοιραστώ με τον γείτονα ιντρνετ,μονο που θα μου δίνει αυτός.το access point θα μπεί σε μένα ή σ αυτόν;2 υπολογιστές εχει αυτός και ένα laptop έχω εγώ.και εξηγείτε σας παρακαλώ τι είναι το client mode; ευχαριστώ!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης