Τραγική η Πειραιώς WinBank

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 28 Φεβ 2011 11:31

Για ακόμη μία φορά (2 στις 2) είναι τέλος του μήνα και το site σέρνεται και φυσικά δεν μπορώ να πληρώσω ΙΚΑ.

Είτε πέφτει page timed out, είτε "το σύστημα δεν είναι προσωρινά διαθέσιμο", είτε κάνει πολλά λεπτά να συνδεθεί και μου βγάζει ότι με αποσύνδεσε άμεσα γιατί πέρασαν τα 7 λεπτά χωρίς να κάνω κίνηση.

Την ίδια ώρα το google, το freestuff, το facebook, το twitter αλλά και άλλες 2 τράπεζες δουλεύουν ρολόι.

Ειλικρινά απορώ τι γίνεται!

Περιμένω πώς και πώς να εγκριθεί ο εταιρικός λογαριασμός όψεως σε άλλη τράπεζα που έχω κάνει χαρτιά, να εγκαταλείψω το winbank.

edit: Το πρόβλημα το αναγνώρισαν και από την τράπεζα, στο τηλεφωνικό support, όπου μου είπαν και "Ελπίζουμε να λυθεί εντός της ημέρας".
Αφού οι συνομιλίες καταγράφονται, είπα τα στοιχεία μου με το ζόρι και φυσικά ότι αν δεν πληρώσω σήμερα, θα ζητήσω από την τράπεζα το όποιο πρόστιμο φάω στο ΙΚΑ.
Το ίδιο σκοπεύω να κάνω κάθε 1-2 ώρες.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 28 Φεβ 2011 11:54

EneMe έγραψε: edit: Το πρόβλημα το αναγνώρισαν και από την τράπεζα, στο τηλεφωνικό support, όπου μου είπαν και "Ελπίζουμε να λυθεί εντός της ημέρας".
Αφού οι συνομιλίες καταγράφονται, είπα τα στοιχεία μου με το ζόρι και φυσικά ότι αν δεν πληρώσω σήμερα, θα ζητήσω από την τράπεζα το όποιο πρόστιμο φάω στο ΙΚΑ.
Το ίδιο σκοπεύω να κάνω κάθε 1-2 ώρες.
Φαντάζομαι πως ξέρεις πως αν φας πρόστιμο η τράπεζα δε θα πληρώσει τίποτα.

Εφοσον υπάρχει περίπτωση προστίμου... και είναι και η τελευταία ημέρα.. δε μπορείς να πας εκει να κάνεις τη πληρωμή ;

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 28 Φεβ 2011 13:00

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, πάλι το winbank της Πειραιώς πρόβλημα, κολλάει σήμερα...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 28 Φεβ 2011 14:53

Πήγα στο κατάστημα (που συνήθως έχει 4-5 άτομα ουρά) και αντίκρυσα γύρω στα 50 απογοητευμένα άτομα που έβριζαν το winbank (κυρίως για πληρωμές ασφαλιστικών ταμείων).

Το σύστημα έχει επηρεάσει και τα μηχανήματα πληρωμής λογαριασμών.

Τι να πω... Αυτά δεν τα κοιτάνε όταν αξιολογούν τις τράπεζες οι διάφοροι οργανισμοί;

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 28 Φεβ 2011 15:32

Παίδες όλες οι τράπεζες έχουν πρόβλημα σήμερα. Έγω έπαθα χειρότερα στην eurobank.

Έβαλα στο μηχάνημα αυτομάτων πληρωμών APS ένα αρκετά μεγάλο ποσό και μέχρι στιγμής δεν έχουν φανεί στον λογαριασμό μου.

Μου είπανε πως το πρόβλημα θα έχει λυθεί μέχρι αύριο ... (το καλό που τους θέλω)

pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 05 Μαρ 2011 02:07

καπου ειδα σε ενα site με ειδησεις οτι κλεψανε την
database της τραπεζας πειραιως κατι hackers και βγαλανε
τα στοιχεια στο ιντερνετ

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 05 Μαρ 2011 08:15

Σε PDO με Java θα ήταν.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 05 Μαρ 2011 10:05

dimsis έγραψε:Σε PDO με Java θα ήταν.
karaLOL :lol:

lio

Δημοσίευση από lio » 19 Απρ 2012 04:45

"το σύστημα δεν είναι προσωρινά διαθέσιμο" εδώ και 9 ώρες, χωρίς καμία ειδοποίηση!! Απλώς δεν το περίμενα από την τράπεζα αυτή... Με απογοητεύει...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 19 Απρ 2012 09:09

Καλημέρα! Χρόνια Πολλά και Καλά :pint:
Χωρίς να θέλω να διαφημίσω: Χρησιμοποιώ επί -πάνω από 6~7- χρόνια το ALPHA WebBanking. Μέχρι αυτή τη στιγμή, δεν είχα αντιμετωπίσει κανένα -μα κανένα- πρόβλημα!! (Πληρώνω όλους τους λογαριασμούς μου ΟΤΕ, ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, καθώς επίσης μεταφέρω και χρήματα και σε άλλους λογαριασμούς, εφ'όσον χρειαστεί.)
Με την "Πειραιώς" είχα κάτι συναλλαγές με δόσεις για συσκευές, που αγόραζα. Ήταν πριν από 15 χρόνια και περισσότερο. Από τότε μου είχαν δημιουργήσει κάποια 'μικροπροβλήματα', όταν ήθελα να προπληρώσω επόμενη δόση.... Με χαζοδικαιολογίες.
Αυτό που έκανα ήταν να ξεμπερδέψω με ό,τι διαδικασία είχα σε ό,τι αφορούσε την ενλόγω Τράπεζα "Πειραιώς", και να 'την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια! :P ' Από τότε, μακρυά κι αγαπημένοι!
Δεν ξέρω τι τους φταίει! Αλλά και δεν μ'ενδιαφέρει καθόλου! Αλλά -προσωπικά- ως εξυπηρέτηση (ίσως συμπτωματικά?) Εθνική και πάλι Εθνική!
Στην Alpha (που προανέφερα) είναι ο λαγαριασμός, όπου βάζει ο εργοδότης μου τον μισθό μου.
Μέχρι στιγμής -όπως είπα- δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.

Georgia30

Δημοσίευση από Georgia30 » 24 Απρ 2012 17:26

Εγώ πάντως πότε δεν αντιμετόπισα πρόβλημα με την winbank..ότι έχω κάνει στα 3 χρόνια που συνεργάζομαι είμαι ευχαριστιμένη..

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 24 Απρ 2012 23:19

Απο οτι μου ειπαν περνουσαν τις ισοτημιες της δραχμης και γι'αυτο επεσε το συστημα )))
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

lio

Δημοσίευση από lio » 11 Φεβ 2013 21:32

"Το σύστημα δεν είναι προσωρινά διαθέσιμο." ............

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης