Πανελλαδική Αστυνομική επιχείρηση για παραβίαση δικαιωμάτων πνευματικής ιδιοκτησίας μέσω INTERNET

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Πανελλαδική Αστυνομική επιχείρηση για παραβίαση δικαιωμάτων πνευματικής ιδιοκτησίας μέσω INTERNET

Δημοσίευση από cordis » 08 Φεβ 2011 16:12

pimpogio έγραψε: ο godaddy / domainsbyproxy ειναι ο μεγαλυτερος ρουφιανος και ειχανε παρει απο εκει domain με πραγματικα στοιχεια γιατι για να παρεις απο εκει domain σου ζητανε ταυτοτητα
και κατι αλλα πιστοποιητικά και αν δεν τα δωσεις εντος 2 ημερων σου κανουνε lock το λογαριασμο σου .
έχω domain εκεί και δεν τους έστειλα ταυτότητα...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 08 Φεβ 2011 17:25

Καλησπέρα,
stewas έγραψε:
sorry for asking αλλά ποιος ειναι ο Χριστοφοράκος?

Ο ιδιοκτήτης του ellin4δικο.com
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 08 Φεβ 2011 17:39

cordis έγραψε:
pimpogio έγραψε: ο godaddy / domainsbyproxy ειναι ο μεγαλυτερος ρουφιανος και ειχανε παρει απο εκει domain με πραγματικα στοιχεια γιατι για να παρεις απο εκει domain σου ζητανε ταυτοτητα
και κατι αλλα πιστοποιητικά και αν δεν τα δωσεις εντος 2 ημερων σου κανουνε lock το λογαριασμο σου .
έχω domain εκεί και δεν τους έστειλα ταυτότητα...
εγω εχω και μου ζητησανε ταυτοτητα αποδεικτικα συναλαγων paypal και δεν μου ξεκλειδωνανε τον λογαριασμο αν δεν τους τα εδινα μαλιστα μου ειπανε οτι εντος 2 ημερων θα μου τον παιρνανε
Thank you for being our valued customer. For your protection, as part of an ongoing effort to prevent the unauthorized usage of your payment method(s), the recent purchase activity on Account XXXXXXXX is currently being reviewed by our verification office. This precautionary step is taken as a security measure to defend you, our valued customer, from online predators and identity theft. Our goal is to reasonably ensure that the owner of the payment method has authorized the purchase(s). To complete this verification process, please login to your account with us today.

During the login process, to verify the payment method's account holder has authorized usage of this payment method, our secure site will prompt you to upload a viewable, scanned copy of the payment method account holder's government-issued photo identification, such as a driver's license or passport. If we do not receive the requested documentation within the next 48 hours, your order(s) may be cancelled for your protection.

Upon receipt and verification, we will notate your account that the necessary documentation to substantiate your account has been received. We thank you in advance for your cooperation and apologize for any inconvenience this may cause.
για να μου ξεκλειδωσουνε τον λογαριασμο θελανε ταυτοτητα μπρος πισω και τουλαχιστον 3 συναλαγες paypal

Επισης αμα λειπεις δεν βλεπεις τα mail σου και σου ερθει αυτο και δεν απαντησεις εντος καποιων ημερων σου τρωνε το domain για πλακα γι αυτο εχουνε κλαπει πολλα domains
απο το godaddy.

Οσο για το πειρατικο site που ξαναανοιξε οσοι ειναι μελη να μην μπουνε μεχρι να ξεκαθαρίσει το θεμα γιατι μπορει να προκειτε περι δολωματος για να τσιμπισουνε τα ψαρια / ειπανε οτι θα στραφουνε και εναντιον ιδιωτων...

Άβαταρ μέλους
stewas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stewas » 08 Φεβ 2011 19:23

παιδια σφαζονται στο φορουμ..αν θελετε μπορειτε να δειτε χωρις login(εγω ως επισκεπτης μπηκα). Μερικα παιδια τα λυπαμαι

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 08 Φεβ 2011 19:38

Για δώσε url :P

Ποιο απόλα τα topics; Έχει ένα κάρο κατηγορίες το φόρουμ τους :P

Άβαταρ μέλους
viruswitch

Δημοσίευση από viruswitch » 09 Φεβ 2011 14:15

Όταν διάβασα το τίτλο του θέματος στο ενημερωτικό email που μου στείλατε, χάρηκα!

Επιτέλους, σκέφτηκα, θα γίνει κάτι με όσους παραβιάζουν τα δικαιώματα των ιστοσελίδων μας!

Εμένα προσωπικά μου έχουν αντιγράψει με στεγνό copy-paste τη σελίδα μου πάνω από 2 φορές, μέχρι που αποφάσισα να κατοχυρώσω τα δικαιώματα σε συμβολαιογράφο. Όχι γιατί τα κείμενα μου ανήκουν... από τη στιγμή που τα θέτω στο ίντερνετ είναι στη διάθεση όλων, δωρεάν. Όχι όμως για να τα χρησιμοποιούν για την εμπορική προώθηση εταιριών και προϊόντων ασφαλείας όπως είχε γίνει.

Δυστυχώς όμως διαβάζω εδώ ότι καμία σχέση δεν έχει με τα πραγματικά προβλήματα των χρηστών του ίντερνετ το θέμα! Κρίμα....

Άβαταρ μέλους
leopold

Δημοσίευση από leopold » 09 Φεβ 2011 14:34

Ρε παιδιά το thegreekz πάλι λειτουργεί; Είμαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται για cache projection του browser.

Αυτό κλείσανε τελικά ή άλλο;

hydrogen_factory

Δημοσίευση από hydrogen_factory » 09 Φεβ 2011 16:24

Μπορει να το αναλυση καποιος πως βρηκαν τις ip των mod, καναν hack τη βαση της εφαρμογης, ή βρηκαν τα log του σερβερ.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 13 Φεβ 2011 02:16

το thegt.net ήταν αυτό που ήθελες πρόσκληση από gold member για να γραφτείς;
Εικόνα

pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 13 Φεβ 2011 03:12

hydrogen_factory έγραψε:Μπορει να το αναλυση καποιος πως βρηκαν τις ip των mod, καναν hack τη βαση της εφαρμογης, ή βρηκαν τα log του σερβερ.
οχι φυσικα ... πηγανε στους ελληνικους isps και ζητησανε τα logs απο τα logs ειδανε
ποιανου ειναι η συνδεση που συνδεετε ως admin στο site και τον τσακωσανε.
Μετα κανανε αιτημα και στην domainsbyproxy να τους δωσει λογω παρανομιων τον κατοχο του domain και η domainsbyproxy τους τον εδωσε κανονικα...

Αμα κρατουσανε βασικες προφυλαξεις δεν θα μπορουσε να τους κανει τιποτα ουτε η ελληνικη αστυνομια ουτε ουτε η εποε.
Δηλαδη να μην μοιραζανε παρανομα αρχεια απο την συνδεση του σπιτιου τους και τα παρανομα αρχεια που ειχανε στους υπολογιστες τους να ειτανε κρυπτογραφημενα.
Επισης στο site να ειχανε κρυπτογραφηση ωστε να μην μπορουνε να καταγραψουνε οι ελληνικοι isps τα logins ktlp.
Τιποτα απο αυτα δεν κανανε και γι αυτο τους πιασανε...
Το βασικο κατηγορητηριο θα στηριχθει στα παρανομα αρχεια που βρηκανε στους υπολογιστες τους..

Εδω τοσα αλλα sites κανουνε πολυ περισσοτερη πειρατεια και δεν μπορουνε να τα κλεισουνε και δεν μπορουνε γιατι αυτοι που τα εχουνε ξερουνε καποια πραγματα..

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 13 Φεβ 2011 03:21

Και που ήξερε η ΔΗΕ τι ISP είχε ο κάθε mod & admin;
Και τι logs έδωσε ο ISP;

Νομίζεις ότι οι ISPs κρατάνε log για κάθε connection που κάνεις και τι POST στέλνεις σε κάθε http request; :lol:
Αναλογίζεσαι τι χώρο θα χρειαζότανε κάτι τέτοιο; :P

Χώρια νομίζω ότι δεν επιτρέπεται καν αυτό.
Ποιος είναι ο ISP που θα παρακολουθεί κάθε 'κλικ' σου στο internet;

Μόνο το ποιός είχε ποια ip ποιες ώρες να δώσουν και αυτά υπό προϋποθέσεις και εντάλματα. Όχι άντε άντε όποιος μας τα ζήτησε τα δώσαμε :lol:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες