Custom cms vs the others...

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
dianikol

Δημοσίευση από dianikol » 04 Φεβ 2011 09:53

Γεια σας στο forum. Οπως λεει και το θεμα "Custom cms vs the others...", Πολυσυζητημενο...

Εργαζομαι σε ενα γραφειο οπου χρησιμοποιοθμε ενα custom cms. Τον ελευθερο μου χρονο διαβαζω για wordpress και joomla. Τα τελευταια ειναι ξεκαθαρο τι σου προσφερουν: πολλα recsources, ετοιμα πραγματα που ολοι χρειαζονται.. ετοιμο seo κ.α.

Απο την αλλη δεν ειναι λιγες οι φορες οπου οι πελατες μας εχουν ζητησει "μπορώ να εχω την ταδε functionality? ή μπορω να έχω τα τάδε extra πεδια στη φόρμα εισγωγής προιόντων?" και άλλα τέτοια που πολλες φορες δεν υπαρχουν διαθεσιμα plugins και modules για αυτο που θες να κανεις

Το να προσθέσεις αυτά στα open source cms απαιτεί να πειράξεις το core του cms πραγμα αδοκιμο συνηθως γτ μπορει να "χαλασεις" κατι και μετα να ψαχνεσαι για μερες τι πηγε στραβα...

Ποια είναι η γνώμη σας λοιπόν?

Custom vs open source???

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 04 Φεβ 2011 10:14

Custom φυσικά.
Γιατί:
- τα ετοιματζίδικα έχουν πολύ κώδικα που δεν χρειάζεται, απλώς υπάρχει "μπάς και χρειαστεί".
- για να τον πειράξεις μπορεί να χρειαστεί να ψάχνεις κανένα μισάωρο να βρείς το σημείο που πρέπει να αλλάξεις.
- αν αλλάξεις κάτι το πιο πιθανό είναι οτι θα επηρεαστούν άλλα 125 αρχεία με 8000 γραμμές κώδικα.
- πρέπει συνέχεια να κάνεις αναβαθμίσεις για να ξεμπερδεύεις με τα deprecated, not valid html κ.λ.π. κ.λ.π. Και οι αναβαθμίσεις, ως γνωστών, τρώνε πολύτιμο χώρο.
- τα μέτρα ασφαλείας είναι χειρότερα κι από της αστυνομίας σε ντέρμπυ.

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει οτι τα ετοιματζίδικα είναι παντελώς άχρηστα.
Πέρα από την ευκολία του download and play που παρέχουν, πολλές φορές έχουν πιο "σωστό" (με το γράμμα του νόμου) κώδικα, καλύτερη τεκμηρίωση και φυσικά μεγαλύτερη υποστήριξη/knowledge base.

Σε κάθε περίπτωση όμως custom rules.
Γιατί δουλειά του προγραμματιστή είναι να γράφει κώδικα. Και μερικοί το διασκεδάζουμε κι όλας :D

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 04 Φεβ 2011 12:14

Πολυσυζητημένο, κορεσμένο κι ...επικίνδυνο για την "υγεία" του forum θέμα! Θα πεταχτεί ο dimsis σε λίγο (:P) και θα σου δώσει ένα κατεβατό με links να διαβάσεις προηγούμενες συζητήσεις ώστε να βρεις απόψεις από όλες τις πλευρές.

Μία μικρή επισήμανση:
Στα περισσότερα έτοιμα CMS, ο custom κώδικας γράφεται με τη μορφή plugin/component (ή ό,τι άλλη ονομασία του δίνει το εκάστοτε CMS) ώστε να ΜΗΝ αλλάζεις τον core κώδικα (άσε που στο επόμενο update θα σβηστούν οι όποιες αλλαγές σου εκεί).

Η δική μου άποψη (μια κι έγραψα) στα πολύ πολύ γρήγορα:
Είμαι θιασωτής των custom λύσεων, αλλά αν κάποιος θέλει να κάνει ένα blog θα του πω να κατεβάσει το WordPress... Κοινώς, ανάλογα με την ανάγκη έρχεται κι η λύση, δεν είναι πανάκεια ούτε το ένα ούτε το άλλο.

starfish

Δημοσίευση από starfish » 04 Φεβ 2011 12:17

and here we go...

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 04 Φεβ 2011 14:23

Η απάντηση είναι πολύ απλή.
Εξαρτάται από τι θέλεις να κάνεις.
Θέλεις κάτι που καλύπτεται άνετα από ένα έτοιμο CMS?
Βάζεις το έτοιμο.
Θέλεις κάτι πολύ συγκεκριμένο και θες να έχεις τον απόλυτο έλεγχο?
Φτιάχνεις custom.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 04 Φεβ 2011 15:28

Στο χρόνο που πρέπει να αφιερώσεις ώστε να έχεις πλήρη έλεγχο σε ένα γνωστό CMS, μπορείς να δημιουργήσεις ένα framework που να καλύπτει τις δικές σου ανάγκες (framework με την ευρύτερη ένοια του πλαισίου εργασίας και όχι σαν το Symphony, το CodeIgniter κλπ), το οποίο θα το κατέχεις πολύ καλύτερα από οποιοδήποτε API έχει γράψει κάποιος άλλος!

Αν μιλήσουμε τώρα για τους "κατεβάζω το CMS, install και βολεύομαι με τις default δυνατότητες", αν δουλεύουν επαγγελματικά θα οδηγηθούν με μαθηματική ακρίβεια στο "ουπς, τώρα πως το κάνουμε αυτό που μόλις μου ζήτησαν?"

Γενικά ότι και να αποφασίσει κάποιος πρέπει να διαβάσει αρκετά!
Χωρίς διάβασμα, θα κρέμεται από τα @@ των άλλων...

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 04 Φεβ 2011 15:38

Όποιος αποφασίσει να φτιάξει δικό του CMS θα κάνει πάρα πολλά λάθη και θα μάθει πάρα πολλά πράγματα.

Επίσης στο τέλος μπορεί αυτό που θα έχει φτιάξει να είναι πραγματικά εξαίσιο.

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 04 Φεβ 2011 15:44

cherouvim έγραψε:Όποιος αποφασίσει να φτιάξει δικό του CMS θα κάνει πάρα πολλά λάθη και θα μάθει πάρα πολλά πράγματα.
Ακριβώς.

dianikol

Δημοσίευση από dianikol » 04 Φεβ 2011 15:59

Ευχαριστω παιδες για τις απαντησεις σας. Γνωμη μου απο οτι εχω δει ειναι οτι για να κοντρολαρεις ενα ετοιμο cms θέλει πραγματικα πολλες ωρες.

Προσωπικα εχω φτάσει ως ενα ικανοποιητικο επιπεδο το wordpress. Καλύτερα να αφιερώσεις τις υπολοιπες ώρες στην εκμάθηση καποιου framework (Codeigniter, cakePHP κ.α.) ώπου πραγματικά θα είναι σπουδαία γνώση.

Πρόσφατα στη δουλειά φτιαξαμε καπια blogs με το custom cms της εταιρείας που δουλευω. Είπα στον εαυτό μου να κάνω ένα τεστ φτιάχνοντας το ίδιο βλογ σε wordpress. Κατα 80% ολοκληρωθηκε το site. Όταν όμως μου ζήτησαν το κατι παραπάνω πραγματικα με έπιασε πονοκέφαλος στο ψάξιμο κατάλληλου plugin όπου και τελικά δε βρήκα. Συγκεκρημένα μου ζητηθηκε διαχείριση διαφημιστικών banners με βάση τις κατηγορίες και σε πολλαπλές θέσεις. Δε βρήκα αυτο που ήθελα εν πασει περιπτωση , οποτε τι κανω τωρα? Το να χτίσω το καταλληλο plugin στο wordpress θα ξερετε φανταζομαι οτι απαιτει πολλες μερες και αφου βεβαια ξερεις αρκετα καλα το backend api του wordpress....

Το γκαλοπ συνεχίζεται!!!!! :hammer:

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 04 Φεβ 2011 16:09

Joomla! + 10000 :lol:
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Thoughtless
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Thoughtless » 04 Φεβ 2011 17:22

fafos έγραψε:Joomla! + 10000 :lol:
προτείνεις 1.6 ή 1.5.x ? :lol:
it's all about contribution ...

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 04 Φεβ 2011 17:34

Προς το παρόν καλύτερα 1.5

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 04 Φεβ 2011 17:38

Thoughtless έγραψε:
προτείνεις 1.6 ή 1.5.x ? :lol:
arkei na einai fortomeno me modules kai plugins gia na katevazoume kai kammia tainia :lol:
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

dianikol

Δημοσίευση από dianikol » 04 Φεβ 2011 22:45

Ωραίο το joomla αλλα να ξερεις να κανεις μονος σου modules αλλιως θα κρεμεσαι απο τα @@ των αλλων όπως είπε κάποιος προλαλίσαντας.

Πάντως δεν πιστεύω οτι σαν web devs πρεπει να κανουμε δουλειες μονο με open source cms. Είναι αδύνατον δηλαδή απο ότι εχω δει αφού δε έχουν ολοι οι τις ίδιες απαιτήσεις.

pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 04 Φεβ 2011 23:31

custom ΜΟΝΟ αν ειναι καλυτερο απο τα ετοιμα open source σε ποιοτητα κωδικα ...

Ομως στην πραγματικοτητα το 80% των περιπτωσεων τα custom ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ χειροτερα απο τα ετοιμα open source..

Και αυτο γιατι τα open source τα βλεπουνε/αναπτυσουνε πολλοι προγραμματιστες και ετσι υπαρχει καποια ποιοτητα και ελεγχος στον κωδικα..

Custom μονο αμα ειναι κατι καλυτερο απο τα ετοιμα...

Υπαρχει και ενα 20% custom που ειναι διαμαντια
πολυ καλυτερα απο open source οχι σε πληθος λειτουργιων αλλα σε ποιοτητα κωδικα/σχεδιαση κτλπ.

Το joomla ειναι παραδειγμα κακου open source.
Μονο την database του να δεις που ειναι με myisam
storage engine (no foreign keys/no transactions) φτανει για να καταλαβεις ποσο κακο ειναι...

δεν νοειτε cms με κακη σχεδιαση database...

quick tip αμα δεις myisam ή innodb storage engine χωρις foreign keys στην mysql να μην ασχολεισε καθολου με το συγκεκριμενο cms οσο καλος και να ειναι ο κωδικας του ...

Βεβαια το να εχει καλη σχεδιαση db δεν σημαινει οτι ειναι καλο... μπορει να εχει μαπα σχεδιαση η κωδικα..
πρωτα κοιτα την database και αν ειναι καλη μετα κοιτα
τον κωδικα... ο καλη σχεδιαση και ο καλος κωδικας φαινοντε ευκολα..

Με λιγα λογια το καλο ειναι καλο και το κακο κακο
ανεξαρτητα του αμα ειναι open source / closed source
δωρεαν ή με πληρωμή

πχ 2 open source eshops το prestashop και το magento με 1 ματια στην database τους καταλαβαινεις
την διαφορα επιπεδου ποιοτητας.
Το prestashop δεν λεει κατι μπροστα στο magento...
και τα 2 ειναι open source αλλα μονο το magento
εχει ποιοτητα στην database.
(απο 1 ματια που ειδα εχει ενα mixed classic relational και οπου δεν γινεται εχει eav model το οποιο ειναι ιδανική λυση αναγκης για ενα eshop).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pimpogio την 04 Φεβ 2011 23:45, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης