Custom cms vs the others...

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 05 Φεβ 2011 16:54

pimpogio έγραψε:μα δεν ειπα οτι αμα η βαση ειναι σε engine innodb ειναι καλη ειπα οτι σε myisam engine λειπουνε πολυ βασικες λειτουργιες...
δεν υπαρχει σημερα cms που να εχει σχεσιακο σχημα
και να μην χρειαζετε transactions ακομα και παρα πολυ απλο να ειναι ...
ενα πολυ απλο παραδειγμα...
images(inageID,thumb,photo) images_multilang(imageID,multilangID,title,description)
πως θα κανεις εισαγωγη 1 φωτογραφια που απαραιτητα πρεπει να εχει τιτλο σε αυτο το σχημα χωρις transaction ? το παραδειγμα ειναι ενδεικτικο ...
και με myisam δεν εχεις transactions...

δηλαδη μιλαμε για απλα πολυ βασικα πραγματα οτι δεν μπορεις να τα κανεις με myisam...
to ekanes kai den sou vghke?
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 05 Φεβ 2011 16:58

Τα transactions έχουν κι ένα overhead σε χρόνους. Transactions χρησιμοποιούμε για να προβλέψουμε την περίπτωση να πέσει το ρεύμα, ή να μπουκάρει ένας τρελός ιός και να κρασάρει τον server. Αν φτιάχνεις ένα λογιστικό πρόγραμμα που πρέπει τα τιμολόγια να είναι 100% σίγουρο οτι η δομή τους θα είναι τέλεια, ή μια γενική λογιστική, ή ένα τραπεζικό σύστημα, εκεί έχεις δίκιο. Τώρα για ένα απλό image εγώ δεν νομίζω ποτέ να χρησιμοποιούσα transactions.

dianikol

Δημοσίευση από dianikol » 05 Φεβ 2011 17:05

dianikol... den eimaste edo gia na metrhsoume poios to exei megalytero (to portfolio )..
Fafos χεχεχε.

Παντως δε κόλλησα στην αρχιτεκτονικη που θα χρισημοποιησεις. Απλα εφερα ενα παραδειγμα αν θες να κανεις κατι custom μιας και κατα τη γνωμη μου ειναι λογικο στο δικο μου μυαλο το mvc pattern. Οτι νομιζει κανεις εννοειται και τον εξυπηρετει καλυτερα.

By tha way φιλε fafo ειπα στη δουλεια εχουμε ενα custom cms (οχι δικη μου δημιουργια) και στον ελευθερο μου χρονο προσπαθω να μαθω και κατι αλλο.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 11 Φεβ 2011 16:19

dianikol έγραψε:Γεια σας στο forum. Οπως λεει και το θεμα "Custom cms vs the others...", Πολυσυζητημενο...

Εργαζομαι σε ενα γραφειο οπου χρησιμοποιοθμε ενα custom cms. Τον ελευθερο μου χρονο διαβαζω για wordpress και joomla. Τα τελευταια ειναι ξεκαθαρο τι σου προσφερουν: πολλα recsources, ετοιμα πραγματα που ολοι χρειαζονται.. ετοιμο seo κ.α.

Απο την αλλη δεν ειναι λιγες οι φορες οπου οι πελατες μας εχουν ζητησει "μπορώ να εχω την ταδε functionality? ή μπορω να έχω τα τάδε extra πεδια στη φόρμα εισγωγής προιόντων?" και άλλα τέτοια που πολλες φορες δεν υπαρχουν διαθεσιμα plugins και modules για αυτο που θες να κανεις

Το να προσθέσεις αυτά στα open source cms απαιτεί να πειράξεις το core του cms πραγμα αδοκιμο συνηθως γτ μπορει να "χαλασεις" κατι και μετα να ψαχνεσαι για μερες τι πηγε στραβα...

Ποια είναι η γνώμη σας λοιπόν?

Custom vs open source???

Προσωπικά προτιμάω custom.
Δεν αναλύω γιατί, έχει χιλιοειπωθεί.

Το bottom line όπως επίσης αρχίζει να λέγεται όλο και περισσότερο, είναι "ότι σε βολεύει".

Το σίγουρο (και εκεί είναι η ουσία της διαμάχης νομίζω) είναι ότι αν ξέρεις να γράψεις το Custom, τότε σκαμπάζεις να καταλάβεις το ετοιματζίδικο.

Μπορεί να σου πάρει Χ χρόνο να καταλάβεις τον κώδικα του έτοιμου, αλλά θα έχεις τις γνώσεις να τον καταλάβεις.

Σε αντίθεση με κάποιον που παίζει με τα κουμπάκια του admin του joomla και έμαθε και 2-3 πράγματα για τα permissions του linux ίσα ίσα να στήνει templates & modules στο κάθε joomla που όταν θα του ζητηθεί αυτό το custom module ή επέκταση στο site θα πει πακέτο δεν υπάρχει 'έτοιμο Module'.

Από εκεί και πέρα όμως αν κάτσει μία εταιρία και γράψει ένα ολοκληρωμένο δικό της CMS, τι πιστεύεις; Ότι τα άτομα που το γράψανε δεν θα ξέρουν να το υποστηρίξουν τέλεια;

Πάρε τώρα αυτό το παράδειγμα και εφαρμοσέ το στους προγραμματιστές που γράψανε το Joomla.
Δεν θα το ξέρουν απέξω και ανακατωτά και ανά πάσα στιγμή ότι τους ζητηθεί θα μπορούν να το κάνουν;

Οι προγραμματιστές που γράψανε το κάθε joomla, επειδή ακριβώς το ξέρουν απέξω το υποστηρίζουν μέχρι θανάτου.
Αντίστοιχα οι προγραμματιστές που θα γράψουν κάτι δικό τους custom θα το υπερασπιστούν για ακριβώς τον ίδιο λόγο. Το ξέρουν απέξω και μπορούν να το υποστηρίξουν.

Επομένως έχει να κάνει καθαρά με το τι θες να κάνεις και κατά πόσο θες να είσαι προγραμματιστής ή 'τεχνικός' (όπως οι τεχνικοί που στήνουν windows μηχανάκια, format, install, update, γεια σας.) ή και τα 2 ;)

Τώρα τα περί MVC μοντέλων κλπ, σε web projects τα θεωρώ όχι τόσο σημαντικά.
Το μόνο που έχω δει στην πράξη να προσφέρουν είναι πολυπλοκότητα και δυσκινησία.

Οπότε ξαναγυρνάμε στο αρχικό συμπέρασμα.
Επιλέγεις αυτό που σε βολεύει για το κάθε project.

Όπως εγώ έβαλα wordpress για το portfolio μου. Που γενικά έχω δείξει ότι δεν τα πάω τα έτοιμα. Και όμως δεν το έβαλα ούτε για τον κώδικα του, ούτε για την ασφάλεια του, ούτε για το DB Schema του ούτε για τίποτα 'τεχνικό' ή 'ιδεολογικό'.
Το έβαλα απλά γιατί βαριόμουν να φτιάξω κάτι δικό μου.

Akis_gr49

Δημοσίευση από Akis_gr49 » 11 Φεβ 2011 19:26

Γεια σας παιδιά,

Είμαι κι εγώ σύμφωνος για το custom αλλά πιστεύετε ένα custom cms ή project μπορεί να το αναλάβει ένα άτομο;

Π.χ. Θέλω να φτιάξω ένα eshop από την αρχή μόνος μου, κυρίως για να μάθω, και θα το πουλήσω σε Πελάτη.

Πιστεύετε ότι γίνονται τέτοια μεγάλα projects από ένα άτομο ή χρειάζονται ομάδες; Π.χ. το virtuemart του joomla πόσοι το έχουν φτιάξει;

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 11 Φεβ 2011 19:31

Cha0s έγραψε:Τώρα τα περί MVC μοντέλων κλπ, σε web projects τα θεωρώ όχι τόσο σημαντικά.
Το μόνο που έχω δει στην πράξη να προσφέρουν είναι πολυπλοκότητα και δυσκινησία.
Προφανώς μιλάς για απλά projects ή για projects της κατηγορίας write only spaghetti patchwork.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 11 Φεβ 2011 20:24

Μιλάω για τα περισσότερα (web) projects που φτάχνουν οι περισσότεροι εδω μέσα και γενικά στο internet.

Σαφέστατα υπάρχουν projects που θέλουν πιο περίπλοκο σχεδιασμό και τα μοντέλα αυτά έρχονται να δώσουν την λύση.

Αλλά πως να το πω, δεν θα φτιάξεις πυρηνικό αντιδραστήρα για να έχεις φως στο εξοχικό που δεν έχει ρεύμα :P That's my point.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 11 Φεβ 2011 21:11

Akis_gr49 έγραψε:Γεια σας παιδιά,

Είμαι κι εγώ σύμφωνος για το custom αλλά πιστεύετε ένα custom cms ή project μπορεί να το αναλάβει ένα άτομο;

Π.χ. Θέλω να φτιάξω ένα eshop από την αρχή μόνος μου, κυρίως για να μάθω, και θα το πουλήσω σε Πελάτη.

Πιστεύετε ότι γίνονται τέτοια μεγάλα projects από ένα άτομο ή χρειάζονται ομάδες; Π.χ. το virtuemart του joomla πόσοι το έχουν φτιάξει;
Είναι θέμα συνδυασμού γνώσης και χρόνου.
Όσο αυξάνεται το ένα από τα δύο, μειώνεται αντίστοιχα το άλλο. Αυτό σημαίνει πως αν έχει ένα άτομο αρκετό χρόνο μπορεί να ξεκινήσει με λιγότερες γνώσεις, αφού έχει το χρονικό περιθώριο να τις αυξήσει κατά την δημιουργία.
Ναι ένα άτομο μπορεί να κάνει ένα project. Πολλές φορές καλύτερα, γιατί απουσιάζει το σύνδρομο του πύργου της Βαβέλ!

Όσο για το θέμα της αρχιτεκτονικής (MVC κλπ) εγώ πιστεύω πως όλα αρχίζουν και τελειώνουν στο reusable code. Και τέτοιος κώδικας σπαγγέτι, εξ ορισμού δεν μπορεί να υπάρξει.

Άβαταρ μέλους
SoUpEr_PiLaS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από SoUpEr_PiLaS » 12 Φεβ 2011 02:52

[offtopic]Ανυπομονώ να δω την απάντηση του Basilaki... Βάζω στοίχημα πως θα αποτελείται από μία λέξη που θα αρχίζει από "WORD" και θα τελειώνει σε "PRESS"! Και τίποτα άλλο....!!![/offtopic]
Εικόνα

pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 12 Φεβ 2011 04:32

τα generic cms που τα κανουνε ολα για να το πετυχουνε αυτο χρησιμοποιουνε κυριως eav model και οχι σχεσιακο στην database τους πραγμα που οδηγει σε προβληματα αξιοπιστιας ταχυτητας κτλπ κτλπ.
Δηλαδη δεν χρησιμοποιουνε την database σαν πραγματικη σχεσιακη database αλλα σαν απλο data storage.
Αν κανεις κατι custom ειδικα για το σκοπο που το θες αυτο μπορεις να μειωσεις στο ελαχιστο χρησιμοποιωντας ενα πραγματικα σχεσιακο σχημα...

Άβαταρ μέλους
Khronos

Δημοσίευση από Khronos » 12 Φεβ 2011 04:38

pimpogio έγραψε:τα generic cms που τα κανουνε ολα για να το πετυχουνε αυτο χρησιμοποιουνε κυριως eav model και οχι σχεσιακο στην database τους πραγμα που οδηγει σε προβληματα αξιοπιστιας ταχυτητας κτλπ κτλπ.
Δηλαδη δεν χρησιμοποιουνε την database σαν πραγματικη σχεσιακη database αλλα σαν απλο data storage.
Αν κανεις κατι custom ειδικα για το σκοπο που το θες αυτο μπορεις να μειωσεις στο ελαχιστο χρησιμοποιωντας ενα πραγματικα σχεσιακο σχημα...
Sorry, αλλά για αλλη μια φορά "ακούω" θεωρητικά πράματα και γενικότητες...
Εξήγησε αυτά που λές με παραδείγματα.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 12 Φεβ 2011 12:31

Μάλλον έχουμε ξεφύγει από την έννοια του CMS.

Το CMS είναι για να διαχειρίζεσαι Content.

Αν θες MVC, EAV και ότι άλλο 'μουράτο' ακρονύμιο παίζει για να έχεις μία φόρμα insert/update και μία σελίδα select για το content σου τότε μάλλον πας για τρύπα στο νερό.

Όλα αυτά είναι άχρηστα. Ναι ΑΧΡΗΣΤΑ για το μέσο CMS, μέσο News portal, μέσο E-Shop που θέλει ο περισσότερος κόσμος.

Και ξαναλέω, αν έχεις φτιάξει ένα τυπικό CMS με τυπικές λειτουργίες (κατηγορίες, σελίδες, ποστς κλπ) όλα αυτά τα μοντέλα μόνο περιπλοκότητα και βάρος στο CMS προσφέρουν.

Καλές οι θεωρίες. Στην πράξη απέχουν αρκετά όμως.

Μιλάω ΠΑΝΤΑ για το μέσο CMS που θέλει η μέση εταιρία για μία απλή παρουσίαση στο internet.
Δεν λέω ούτε για το FB ούτε για το digi.nl (σύστημα που κάνεις όλες τις συναλλαγές με το κράτος μέσω web), ούτε web banking σύστημα ούτε τίποτα τέτοιο που έχει άλλες ποιο σοβαρές απαιτήσεις.

ps: αυτές είναι οι απόψεις μου εμπειρικά, σύμφωνα με όσα έχω δει στην δουλειά μου τα τελευταία 7-8 χρόνια.

pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 12 Φεβ 2011 16:12

για παράδειγμα δες εδώ : http://techportal.ibuildings.com/2010/1 ... ata-model/
το eav model πρεπει να το αποφυγεις οσο μπορεις σε σχεσιακη βαση μονο αμα ειναι απαραιτητο να το χρησιμοποιησεις.
Τα γενικα cms (που ειναι απο blog μεχρι eshop κτλπ) το παρακανουνε με αυτο το model..

Το mvc ακομα και το site της γειτονιας να κανεις ειναι απαραιτητο.
Στο mvc παιζει μεγαλο ρολο η υλοποιηση αν θες mvc μονο για το web ειναι απλο να το κανεις αν θες mvc και να εχεις desktop/web views controllers εκει τα πραγματα ειναι ποιο δυσκολα.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 12 Φεβ 2011 16:28

Still theoretical...

pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 12 Φεβ 2011 16:34

να σου φερω ενα απλο παραδειγμα για να δεις οτι δεν ειναι θεωρητικο...

Πες οτι θες να εχεις μερικα templates στο site θες mvc
πες οτι θελεις να παιρνει modules και να επεκτεινετε
θες παλι mvc
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pimpogio την 12 Φεβ 2011 16:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες