Σχετικά με αντιγραφικό DVD-RW !!!

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
tzitzikas

Δημοσίευση από tzitzikas » 04 Φεβ 2011 16:54

έχω ένα πρόβλημα με το αντιγραφικό μου. είναι sony nec optiarc ad-7173a DVD-raw. το είχα πάρει πριν 3 χρονιά. πρόσφατα έβαλα ένα νέο μεταχειρισμένο pc εδώ. στο προηγούμενο pc μου έγραφε όλα οκ. τώρα σε αυτό που το έχω βάλει μερικούς μήνες, στην αρχή έγραφε cd, και από τις 2 μάρκες dvd που έχω εδώ δισκάκια έγραφε μονό την μια. στην άλλη έλεγε power calibration error. μετά δε μου έγραφε ούτε την άλλη. σήμερα δοκίμασα με νέα verbatim και πάλι το ίδιο σφάλμα βγάζει. cd όμως γραφεί.
έψαξα στο νέτ και έλεγε να δοκιμάσω μία ρύθμιση στο πίνακα ελέγχου. το έκανα άλλά τίποτα. μετά έλεγε βαλτέ πιο νέα έκδοση NERO. είχα την 6 έβαλα την 8 αλλά τίποτα. το μονό που δεν έχω δοκιμάσει από αυτά που προτείνουν στο νέτ είναι να βάλω πιο εξελιγμένη έκδοση του firmware του αντιγραφικού. αλλά λένε θέλει προσοχή αυτό μπορεί να χαλάσει η συσκευή. τέλος λένε ότι αν δεν γίνει τίποτα με όλα αυτά τότε έχει πρόβλημα η συσκευή. Ξέρετε κάτι πάνω σε αυτό?
( η συσκευή είναι IDE)

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 04 Φεβ 2011 22:07

Απο τι θυμάμαι το ειχα λύσει εγω σε εναν AMD Thunderbird (τι θυμήθηκα τωρα) με WinXP κανοντας disable το IMAPI.
Δεν θυμάμαι που ακριβώς ειναι.

Επίσης δοκίμασε να γράφεις σε χαμιλες ταχύτητες. Εγω πχ τα cd τα γράφω σε 8x και τα dvd σε 4x
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
stelios68

Δημοσίευση από stelios68 » 06 Φεβ 2011 10:21

Kάνε εγκατάσταση το τελευταίο firmware για την συσκευή σου από εδώ:
http://www.firmwarehq.com/Optiarc/AD-7173A/files.html

(Kατέβασέ το σαν οποιοδήποτε αρχείο).

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης