Προβλημα με κάρτα γραφικών?

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
tasosatha

Δημοσίευση από tasosatha » 04 Φεβ 2011 20:42

Λοιπον, προσφατα έκανα format τον Η/Υ αλλα δεν είχα το cd με τους drivers.Τελικα βρηκα απο το διαδικτυο και τους εκανα εγκατασταση αλλα οταν εκανα εγκατασταση ενα παιχνιδι το οποιο δεν ηθελε και πολλες απαιτησεις μου εβγαζε ολο "χιονια" στην οθόνη.Λετε να γταινε οι drivers?Συγκεκριμενα εχω την κάτρα ATI HD 2600 PRO AGP

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 05 Φεβ 2011 20:45

Φίλε tasosatha πολύ Καλησπέρα σου :D
Ο φίλτατος mod GeoStuff, όταν έγραφε αυτό εδώ: Διαβάστε πριν ανοίξετε νέο θέμα, δεν είχε πρόθεση να θίξει τον οποιονδήποτε. Αντίθετα μάλιστα, ζητώντας πιεστικά λεπτομερέστατες -όσο γίνεται- πληροφορίες για Hardware και OS/Software, είχε σκοπό να κάνει 'εύκολη τη ζωή' όλων μας:
1) Όσων απαντούμε, γιατί έχουμε καλύτυερη/σφαιρικότερη άποψη των καταστάσεων και προβλημάτων, ώστε να δώσουμε μιά καλύτερη πρόταση.... Και
2) Όσων ζητούμε βοήθεια, καθώς πολλαπλασιάζουμε δραματικά τις πιθανότητες να έχουμε πρόταση-λύση στο πρόβλημά μας.
Γράφεις μεν για την Κάρτα Γραφικών σου, αλλά π.χ. δεν ξέρουμε τίποτα για τα Windows σου.
Δεν ξέρουμε τίποτα για το υπόλοιπο σύνολο του PCιού σου.
Το πιο πιθανό, όπως το υποψιάζομαι, είναι ότι:
Αν και το παιχνίδι δεν έχει και πολλές απαιτήσεις (όπως γράφεις), ίσως μία-κάποια (απαίτηση) που ζητάει να μην είναι στις δυνατότητες είτε της κάρτας, είτε του driver. είτε και των δύο. Για παράδειγμα: Αν βάλεις κάποια DOS παιχνίδια (ΝΑΙ παμπάλαια) σε Windows XP (αρκετά αποξενομένου πλέον από το DOS). όσο καλή κάρτα γραφικών και αν έχεις, θα έχεις -μάλλον- πρόβλημα. Όσο για απαιτήσεις, σχετικά με τα PCιά που κυκλοφορούν, αυτά (τα DOS παιχνίδια) κι αν δεν έχουν απαιτήσεις :wink: :wink:
Βασικά όμως χρειαζόμαστε πληροφορίες Υλικού και Λογισμικού(OS)
Π.χ. Windows 7 Ultimate English 64bit SP2
Γράψε μας όσο περισσότερες λεπτομέρειες (ακόμα κι αν τις θεωρείς χαζές) μπορείς, κι εμείς εδώ είμαστε και περιμένουμε νεώτερά σου.

tasosatha

Δημοσίευση από tasosatha » 05 Φεβ 2011 22:20

Windows XP εχω. Επίσης εχω επεξεργαστή Intel Pentium 4 2.6 GHz και 2 GB μνήμη RAM.Το συγκεκριμενο παιχνίδι μου το έπαιζε κανονικα πριν κανω format..

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 07 Φεβ 2011 12:45

Πολύ Καλημέρα σου :D
Windows XP υπάρχουν "Home και Prof.", "32bit και 64bit", "Ελληνικά και Αγγλικά", για να μην πούμε για SP1,2,3.
Λείπει επίσης η motherboard.
Εξακολουθείς να μου τσιγκουνεύεσαι τις λεπτομέρειες περιγραφές και θα πρέπει να διαμαρτυρηθώ 'αρμοδίως' :lol:
Πάντως, σύμφωνα με το τελευταίο σου μήνυμα...
Σνιφ, σνιφ κάτι μυρίζει είτε από SP, είτε από ενημερώσεις (updates). Αυτές μπορεί να έχουν να κάνουν και με τα ίδια τα Windows, ή κάποιο καμμάτι τους που έχει να κάνει με Γραφικά (Direct X, ή κάποιο αντίστοιχο που εμπλέκεται).
Κοίταξέ τις, τις ενημερώσεις, κι εδώ είμαστε πάλι :P

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες