Έχω μια εταιρία με έδρα στην Αγγλία...

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
expandmind

Δημοσίευση από expandmind » 04 Φεβ 2011 23:23

Καλησπέρα,

Έχω μία εταιρία με έδρα στην Αγγλία. Η εταιρία είναι της μορφής LTD. Παρακαλώ πολύ όποιος γνωρίζει τα περί λογιστικά τους ας με ενημερώσει καθώς ακόμα δεν έχω καταφέρει να βάλω τα λογιστικά σε μία τάξη καθώς ο κάθε λογιστής που ρωτάω μου λέει τα δικά του.

1host
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 1host » 04 Φεβ 2011 23:39

Πως την έκανες την εταρεία τότε; Μένεις εκεί;
1HOST Υπηρεσίες Φιλοξενίας | Ανανεωμένες υπηρεσίες & υποδομή σε συνδυασμό με εξειδικευμένο support. www.1host.gr
Εικόνα

expandmind

Δημοσίευση από expandmind » 04 Φεβ 2011 23:43

Nop... companiesmadesimple.com

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 05 Φεβ 2011 00:24

Εγώ πάντως δεν έχω καταλάβει που το πας..

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 05 Φεβ 2011 00:25

εγώ να κάνω μία ερώτηση, το site που παρέθεσες είναι έμπιστο; Και εκεί τι κατοχυρώνεις ακριβώς και με πόσα χρήματα;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 05 Φεβ 2011 02:04

Αν δε ενημερωθείτε μόνοι σας κανένας λογιστής δε θα καλύψει όλες τις απορείες.

Πως πήγες και έκανες εταιρία σε μια χώρα που απαιτεί λογιστικά χωρίς να μιλήσεις πρώτα με λογιστή ;

Σπύρο.. το gold πακέτο δες.
Κατοχυρώνεις εταιρία :P

expandmind

Δημοσίευση από expandmind » 05 Φεβ 2011 02:26

Θα παρακαλέσω να λείπουν τα σχόλια όταν δεν γνωρίζετε την πραγματική κατάσταση των πραγμάτων. Και επανέρχομαι στο αρχικό μου ερώτημα.. Κάθε άποψη περί του θέματος σεβαστή.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 05 Φεβ 2011 04:35

expandmind έγραψε:Θα παρακαλέσω να λείπουν τα σχόλια όταν δεν γνωρίζετε την πραγματική κατάσταση των πραγμάτων. Και επανέρχομαι στο αρχικό μου ερώτημα.. Κάθε άποψη περί του θέματος σεβαστή.
poia katastash na gnorizoume file mou? to oti vrizete tous pantes kai ta panta se authn thn xora, pate anoigete etaireies se alles xores kai zhtate apo mena ton makaka na sas plhrono me tous forous mou to sxoleio ton paidion sas? Phgaine plhrose kana logisth na matheis.. an den spaseis auga den exei omeleta..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

makphil62

Δημοσίευση από makphil62 » 05 Φεβ 2011 13:50

Να σε ρωτησω κατι με το φτωχο μου το μυαλο..Εχεις μαθει τι παιζει με τα λογιστικα τερτιπια της Αγγλίας?Η LTD εταιρεια ειναι ΕΠΕ στην χωρα μας εχεις ενα επαγγελματικο σχεδιο,καποιον συνεργατη?Εχεις σκεφτει τι ακριβως θες να κανεις με την συγκεκριμενη εταιρεια?Θα κανεις δουλεια στην Ελλαδα ή στην Αγγλια, αν ενας λογιστης δεν γνωριζει το ολο πλαισιο που θες να δουλεψεις δεν μπορει να σε βοηθησει και να σου λυσει ακριβως τις αποριες που θες να μαθεις.Στα λεω αυτα γιατι μπορει να χεις προβληματα με την αγγλικη "εφορια" δεν ξερω και τι εχουν εκει..Να ξερεις και κατι αλλο απ δικια μου εμπειρια οτι η ltd εταιρειες με εδρα την αγγλια ειναι οι πιο bannarismenes σε ολον τον κοσμο..Ρωτα και κανεναν αγγλο λογιστη στην τελικη!

φιλικα

expandmind

Δημοσίευση από expandmind » 05 Φεβ 2011 14:46

fafos έγραψε:
expandmind έγραψε:Θα παρακαλέσω να λείπουν τα σχόλια όταν δεν γνωρίζετε την πραγματική κατάσταση των πραγμάτων. Και επανέρχομαι στο αρχικό μου ερώτημα.. Κάθε άποψη περί του θέματος σεβαστή.
poia katastash na gnorizoume file mou? to oti vrizete tous pantes kai ta panta se authn thn xora, pate anoigete etaireies se alles xores kai zhtate apo mena ton makaka na sas plhrono me tous forous mou to sxoleio ton paidion sas? Phgaine plhrose kana logisth na matheis.. an den spaseis auga den exei omeleta..
Θα παρακαλέσω για τελευταία φορά να λείπουν τέτοιου είδους σχόλια! Σε διαφορετική περίπτωση παρακαλώ τους moderators αυτού του forum να διαγράψουν αυτό το θέμα.

Οι γνώστες του θέματος καταλαβαίνουν τι ακριβός ερωτώ.. Η εταιρία είναι νόμιμη σε όλο το κόσμο. Και μάλιστα διαθέτει τραπεζικό λογαριασμό σε Ελλάδα και Αγγλία. Σύντομα θα είναι και επίσημος καταχωρητής ονόματων χώρου internet gr από την ΕΕΤΤ. Υπάρχουν 4 καλοί πελάτες μου εδώ στην Ελλάδα και ακόμα δεν έχει ξεκαθαριστεί το αν πρέπει να χρεωθούν ΦΠΑ καθώς η εταιρία μου δεν χρεώνει ακόμα μέχρι να φτάσει ένα συγκεκριμένο ποσό.

- Το site είναι αξιόπιστο και είναι μια καλή λύση για όσους θέλουν να έχουν μια εταιρία στο διαδίκτυο.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 05 Φεβ 2011 16:30

expandmind έγραψε:
fafos έγραψε:
expandmind έγραψε: - Το site είναι αξιόπιστο και είναι μια καλή λύση για όσους θέλουν να έχουν μια εταιρία στο διαδίκτυο.
Οπότε δηλαδή είναι μόνο για διαδικτυακές επιχειρήσεις; Το θέμα είναι όμως τι ορίζεται εταιρία στο διαδίκτυο;
Γιατί μπορεί κάποιος να θέλει να έχει μία εταιρία με γραφείο αλλά και ένα site που να πουλά τις υπηρεσίες του.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 05 Φεβ 2011 16:51

Η εταιρία είναι κανονική εταιρία και μπορείς να πουλάς οτι θέλεις.
Δεν μπορείς ομως με εταιρία στην Αγγλία να έχεις γραφείο στην Ελλάδα..
Γι'αυτο θα πρέπει να ανοίξεις εταιρία στην χώρα που έχεις το γραφείο και να φορολογηθείς στην ίδια χώρα.

Για online... μπορείς μεσω της αγγλικής να πουλάς online και να δουλεύεις απο το σπίτι σου.

expandmind

Δημοσίευση από expandmind » 05 Φεβ 2011 16:58

Spyrostagas έγραψε:
expandmind έγραψε:
fafos έγραψε:
expandmind έγραψε: - Το site είναι αξιόπιστο και είναι μια καλή λύση για όσους θέλουν να έχουν μια εταιρία στο διαδίκτυο.
Οπότε δηλαδή είναι μόνο για διαδικτυακές επιχειρήσεις; Το θέμα είναι όμως τι ορίζεται εταιρία στο διαδίκτυο;
Γιατί μπορεί κάποιος να θέλει να έχει μία εταιρία με γραφείο αλλά και ένα site που να πουλά τις υπηρεσίες του.
Για παράδειγμα ένας web designer που έχει ένα portfolio και πουλάει τις υπηρεσίες του. Στην περίπτωση σου θα πρέπει να ανοίξεις υποκατάστημα στην Ελλάδα. Αν θες να προσλάβεις προσωπικό - να βγάλεις Ελληνικό ΑΦΜ και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς!!! Είναι μεγάλο βήμα που ίσως να το αποφασίσω αργότερα. Προς το παρόν το γραφείο μου είναι ο υπολογιστής σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου και αν βρίσκομαι. Τους υπαλλήλους μου τους ελέγχω μέσω διαδικτύου. Τα ωράρια είναι λίγο περίεργα αλλά άμα αγαπάς αυτό που κάνεις τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 05 Φεβ 2011 17:05

oi etaireies forologountai sthn xora idrysh tous.. oi metoxoi ths etaireias einai ypoxreomenoi na dhlonoun ta eisodhmata tous kai na forologountai sthn xora katoikias tous...
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

expandmind

Δημοσίευση από expandmind » 05 Φεβ 2011 17:13

fafos έγραψε:oi etaireies forologountai sthn xora idrysh tous.. oi metoxoi ths etaireias einai ypoxreomenoi na dhlonoun ta eisodhmata tous kai na forologountai sthn xora katoikias tous...
Πολύ σωστός! Οι μέτοχοι της εταιρίας πρέπει να δηλώνουν τα εισοδήματα τους στην χώρα που δηλώνουν μόνιμη κατοικία. Σε μία εταιρία για παράδειγμα Ltd δεν σημαίνει ότι είσαι ο director και παίρνεις ότι λεφτά θες, είσαι υποχρεωμένος να κάνεις PAYE δλδ. μισθοδοσία γιατί τα λεφτά ανήκουν στην εταιρία και όχι στον διευθυντή ή των ιδρυτή.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες