Έχω μια εταιρία με έδρα στην Αγγλία...

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 05 Φεβ 2011 17:46

fafos έγραψε:oi etaireies forologountai sthn xora idrysh tous.. oi metoxoi ths etaireias einai ypoxreomenoi na dhlonoun ta eisodhmata tous kai na forologountai sthn xora katoikias tous...
Ναι, αλλα οι εταιρίες που έχουν ιδρυθεί στην Αγγλία, μπορούν να ανοίξουν γραφείο στην Ελλάδα χώρις να υπάρχει εταιρία στην Ελλάδα;

Αλλο αν δουλεύουν μόνο online απο το σπίτι τους.. αλλά απο όσο ξέρω δεν μπορούν να έχουν γραφεία στην Ελλάδα (ή να προσλάβουν κόσμο στα γραφεία τους) χωρίς να υπάρχει και εταιρία στην Ελλάδα.

expandmind

Δημοσίευση από expandmind » 05 Φεβ 2011 18:00

Figaro έγραψε:
fafos έγραψε:oi etaireies forologountai sthn xora idrysh tous.. oi metoxoi ths etaireias einai ypoxreomenoi na dhlonoun ta eisodhmata tous kai na forologountai sthn xora katoikias tous...
Ναι, αλλα οι εταιρίες που έχουν ιδρυθεί στην Αγγλία, μπορούν να ανοίξουν γραφείο στην Ελλάδα χώρις να υπάρχει εταιρία στην Ελλάδα;

Αλλο αν δουλεύουν μόνο online απο το σπίτι τους.. αλλά απο όσο ξέρω δεν μπορούν να έχουν γραφεία στην Ελλάδα (ή να προσλάβουν κόσμο στα γραφεία τους) χωρίς να υπάρχει και εταιρία στην Ελλάδα.
Μπορούν σαν υποκατάστημα. Με έδρα στην Αγγλία και υποκατάστημα στην Ελλάδα. Εντός Ευρωπαϊκής ένωσης χωρών είναι απλά τα πράγματα.

Σχετικά με την πρόσληψη προσωπικού αν κάνεις υποκατάστημα, πας με βάση την νομοθεσία της Ελλάδας.

Αν εγώ προσλάβω αυτή τη στιγμή κάποιων από Ελλάδα θα έχει ένσημα από Αγγλία και θα δηλώνει τα έσοδα του κάθε χρόνο στην εφορία εδώ στην Ελλάδα. Απλά δεν θα έχει ασφάλιση εδώ στην Ελλάδα και θα πρέπει αν θέλει να κάνει ιδιωτική ασφάλιση.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 05 Φεβ 2011 18:01

για τέτοια θέματα ρωτάμε Λογιστή!!!

κι αν δεν ξέρει ο Λογιστής μας... πάμε σε καλό Λογιστή!!!

για τέτοιες πληροφορίες δεν εφαρμόζουμε τίποτα απ' ότι διαβάζουμε στα forums αν δεν ρωτήσουμε πρώτα Λογιστή!!!
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 05 Φεβ 2011 18:02

Figaro έγραψε: Ναι, αλλα οι εταιρίες που έχουν ιδρυθεί στην Αγγλία, μπορούν να ανοίξουν γραφείο στην Ελλάδα χώρις να υπάρχει εταιρία στην Ελλάδα;

kai vevea den mporoun.. einai ypokatasthmata ta opoia omos exoun polles foroelafrynseis.. gia paradeigma vlepe nautiliakes etaireies..

foroelafrynseis exei kai o idioths pou tha dhlosei ta eisodhmata apo thn allodaph kai tous forous pou tyxon plhrose sthn allodaph (neos kodikos sthn dhlosh apo fetos).. oi foroi sympsifizontai me autous pou tha prokypsoun sto Ellhniko eisodhma..

autes einai periptoseis pou aforoun megales etaireies pou paizoun megala kefalaia.. mia etaireia web den symferei na paixei me tetoies diadikasies.. to mono pou mporei na kanei einai na exei thn etaireia tou sthn allodaph kai na exei synergates me mplokaki...

tha symvouleua na dhlonete ta opoia eisodhmata apo etaireies tou exoterikou giati to pithanotero einai na sas erthei kapoia ekplhksh kapoio oraio proino..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

expandmind

Δημοσίευση από expandmind » 05 Φεβ 2011 18:08

cordis έγραψε:για τέτοια θέματα ρωτάμε Λογιστή!!!

κι αν δεν ξέρει ο Λογιστής μας... πάμε σε καλό Λογιστή!!!

για τέτοιες πληροφορίες δεν εφαρμόζουμε τίποτα απ' ότι διαβάζουμε στα forums αν δεν ρωτήσουμε πρώτα Λογιστή!!!
Σωστά απλά η ανταλλαγή γνώσεων και απόψεων σε διάφορα θέματα είναι αυτό που μας κάνει ενήμερους στα αντίστοιχα θέματα όταν ρωτάμε. Θα πρέπει να υπάρχει και η ανάλογη ωριμότητα πριν κάποιος κάνει πράξη αυτά που ενημερώνετε μέσα από ένα δημόσιο φόρουμ.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 05 Φεβ 2011 18:09

Ξερω ακριβώς τι παίζει... απλά ήθελα να κάνω σαφές (μέ τη βοήθεια του fafos) οτι εταιρία στην αγγλιά δε σημαίνει πως μπορεί να έχει γραφεία σε άλλη χώρα χωρίς να φορολογείτε στη 2η χώρα (κάποιος ρώτησε πριν για γραφεία στην Ελλάδα).

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 05 Φεβ 2011 20:58

Ευχαριστώ για την απάντηση και στην δικιά μου ερώτηση.
Άλλη μία ερώτηση όμως στην Αγγλία είναι Ltd δηλαδή από ότι καταλαβαίνω εταιρίες περιορισμένης ευθύνης. Οι εταιρίες στην Αγγλία είναι όμως στην Κύπρο, που μπορείς να πληρώνεις κάτι επιπλέον και να μην φαίνεσαι ονομαστικά πουθενά; Κι αν ναι γίνεται, τότε πως δηλώνεις τα εισοδήματα αυτά; Δεν τα δηλώνεις ότι τα κέρδισες εσύ, αλλά η εταιρία. Η βάζεις τον εαυτό σου σαν εργαζόμενο στην εταιρία που έφτιαξες; ( Μια δυνατότητα που λογικά θα γίνεται ).
Εικόνα

Logistis

Δημοσίευση από Logistis » 05 Φεβ 2011 21:00

Εαν και δεν ειναι η ειδικοτητα μου οι εταιρειες στην Αγγλια θεωρω τα πργαματα ειναι απλα οσο αφορα το εαν μια εταιρεια φορολογειτε στην Ελλαδα η οχι.
Μια εταιρεια (ειτε αγγλικη ειτε κυπριακη) δεν μπορει να ανοιξει γραφεια Ελλαδα η να εχει υπαλληλους απο Ελλαδα(και να τους ασφαλιζει) χωρις να διατρεχει μεγαλο κινδυνο να φορολογηθει στην Ελλαδα . Μια εταιρεια η οποια εχει γραφειο στην Ελλαδα διατρεχει ενα μεγαλο κινδυνο, να αμφισβητηθει η φορολογικη κατοικια της(Αγγλια, Κυπρος) και να αποκτησει αυτο που λεμε εμεις οι λογιστες μονιμη εγκατασταση("permanent establisment") στην Ελλαδα. Αυτο ειναι λογικο αφου οι Ελληνικες Αρχες βλεποντας μια Αγγλικη εταιρεια με γραφεια στην Ελλαδα, υπαλληλους στην Ελλαδα, στοιχεια ενεργητικου στην Ελλαδα, μπορουν να καταλαβουν οτι η εταιρεια δεν ειναι ουσιαστικα αγγλικη αλλα ελληνικη. Αυτο ειναι απολυτος λογικο αφου εαν δεν υπηρχε αυτο ολες οι εταιρειες στην Ελλαδα θα ετρεχαν να εκαναν μια εταιρεια στην Αγγλια η Κυπρο και να φορολογουνταν με χαμηλοτερο συντελεστη. Για ναχρησιμοποιησεις εταιρεια απο Αγγλια πρεπει να συμβουλευτεις λογιστη απο Αγγλια. Γενικα θα σου πω πως για τις τιμολογησεις που θα κανεις σε πελατες εταιρειες Ευρωπαικης Ενωσης δεν θα χρεωνεις ΦΠΑ. Θα εχεις ομως υποχρεωση να υποβαλεις καποια εντυπα στις αρχες της Αγγλιας σε μηνιαια βαση. Τελος θα ηθελα να πως πως οι εταιρειες απο Αγγλια , Κυπρο, Βουλγαρια κτλ πρεπει να χρησιμοποιουνται παντα με την συμβουλη καποιου ειδικου. Δεν ειναι παντα η καλυτερη λυση για ολους τους επιχειρηματιες.

Λογιστης

vagelists

Δημοσίευση από vagelists » 27 Φεβ 2011 12:27

Μια εταιρία στο εξωτερικό χρειάζεται και τραπεζικό λογαριασμό
Πως ανοίγεις λογαριασμό στην Αγγλία ?

Άβαταρ μέλους
cn92
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cn92 » 27 Φεβ 2011 21:26

Για να ανοιξεις λογαριασμο ή πρεπει να πας εκει, ή αμα πας σε καποια τραπεζα που εχει παραρτημα και στην Ελλαδα, ισως μπορεσουν να στειλουν την αιτηση και τα χαρτια που χρειαζεται στην Αγγλια.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 27 Φεβ 2011 22:40

cn92 έγραψε:Για να ανοιξεις λογαριασμο ή πρεπει να πας εκει, ή αμα πας σε καποια τραπεζα που εχει παραρτημα και στην Ελλαδα, ισως μπορεσουν να στειλουν την αιτηση και τα χαρτια που χρειαζεται στην Αγγλια.
Οταν είχα ρωτήσει πριν απο μερικούς μήνες.. ανοίγαν μόνο αν πάς εκεί.
+θέλουν ταυτότητα, διαβατήριο (και τα 2) και utility bill.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 28 Φεβ 2011 06:04

Αν ιδρύσεις εταιρία Αγγλία, Κύπρο, Delaware και είσαι μόνιμος κάτοικος Ελλάδας, φορολογείσαι για το εισόδημα της αλλοδαπής εταιρίας και στην Ελλάδα;

Όντως το να δουλεύεις από το σπίτι και να έχεις μια εταιρία έξω ακούγεται πολύ δελεαστικό (γιατί δεν το έχω κάνει ακόμα; :P)
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 28 Φεβ 2011 11:42

ALR έγραψε:Αν ιδρύσεις εταιρία Αγγλία, Κύπρο, Delaware και είσαι μόνιμος κάτοικος Ελλάδας, φορολογείσαι για το εισόδημα της αλλοδαπής εταιρίας και στην Ελλάδα;

Όντως το να δουλεύεις από το σπίτι και να έχεις μια εταιρία έξω ακούγεται πολύ δελεαστικό (γιατί δεν το έχω κάνει ακόμα; :P)
Η εταιρία φορολογείτε μόνο στη χώρα που είναι registered.
Εσυ σαν ιδιοκτήτης φορολογείσε στα dividends που βγάζεις στη χώρα της εταιρίας μόνο αν υπάρχουν φόροι (πχ. Κύπρος & Σευχελες δεν έχουν.. οπότε δε φορολογείσε.. UK έχει).

Τώρα για τα χρήματα που βγάζεις απο την εταιρία και τα παίρνεις στην Ελλάδα σαν εισόδημα θεωριτικά πρέπει να πληρώσεις φόρο στην Ελλάδα.
Εξαρτάτε απο το τρόπο που θα βγάλεις τα χρήματα.

Delaware και UK τις ξεχνάς απο τώρα...
Αν μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με εταιρία απο Seychelles ... τοτε αυτή είναι η καλύτερη λύση (0 φόροι) αλλιώς Κύπρο.

Άβαταρ μέλους
leopold

Δημοσίευση από leopold » 28 Φεβ 2011 20:03

expandmind έγραψε: Τους υπαλλήλους μου τους ελέγχω μέσω διαδικτύου.
Freelancers από Ινδία και Bangladesh που κάθε 3 ώρες σου λένε μέσω Skype ότι πάνε για lunch (φαϊ) διάρκειας 2 ωρών; Τέτοιου είδους;

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 28 Φεβ 2011 22:31

Figaro έγραψε:
Η εταιρία φορολογείτε μόνο στη χώρα που είναι registered.
Εσυ σαν ιδιοκτήτης φορολογείσε στα dividends που βγάζεις στη χώρα της εταιρίας μόνο αν υπάρχουν φόροι (πχ. Κύπρος & Σευχελες δεν έχουν.. οπότε δε φορολογείσε.. UK έχει).

Τώρα για τα χρήματα που βγάζεις απο την εταιρία και τα παίρνεις στην Ελλάδα σαν εισόδημα θεωριτικά πρέπει να πληρώσεις φόρο στην Ελλάδα.
Εξαρτάτε απο το τρόπο που θα βγάλεις τα χρήματα.

Delaware και UK τις ξεχνάς απο τώρα...
Αν μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με εταιρία απο Seychelles ... τοτε αυτή είναι η καλύτερη λύση (0 φόροι) αλλιώς Κύπρο.
* Σε φόρο για το παγκόσμιο εισόδημά του (αποκτάται εδώ ή στο εξωτερικό) υπόκειται κάθε φυσικό πρόσωπο που έχει την κατοικία ή τη συνήθη διαμονή του στην Ελλάδα.

Σε φόρο για το εισόδημα που προκύπτει στην Ελλάδα υπόκειται κάθε φυσικό πρόσωπο ανεξαρτήτως του τόπου κατοικίας ή της συνήθους διαμονής (άνω των 183 ημερών εντός του έτους).

* Στην Ελλάδα πιστώνεται τυχόν φόρος που έχει καταβληθεί σε κράτος με το οποίο έχει υπογραφεί σύμβαση αποφυγής διπλής φορολογίας. afaireite o tyxon foros pou exeis plhrosei sthn xora pou exeis thn etaireia apo ton foro pou tha prokypsei sto eisodhma pou tha dhloseis sthn Ellada

se genikes grammes... forologeisai opou katoikeis (forologikos katoikos) kai an exeis eisodhma apo xora me thn opoia exei ypograpsei sxetikh symvash h Ellada o foros pou plhroses sthn allh xora afaireitai apo ton foro pou tha prokypsei edo.. an einai xora pou den exei ypograpsei symvash forologeisai gia olo to poso asxeta an plhroses foro sthn allh xora..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες