Έχω μια εταιρία με έδρα στην Αγγλία...

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 28 Φεβ 2011 23:02

Ειπα κάτι λάθος και έκανες quote ; :)
Μιλούσα συγκεκριμένα για τον ALR που νομίζω είναι κάτοικος Ελλάδος.

Αυτό για το double tax treaty δε νομίζω να ισχύει για Κύπρο και Σευχελες μιας και εκεί δε υπάρχουν taxes στα dividends και θα πρέπει να πληρώσει Ελλάδα για τα χρήματα που θα βγάλει.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 28 Φεβ 2011 23:14

ta fereis den ta fereis ta xrhmata sthn Ellada prepei na ta dhloseis.. hdh prootheitai nomos apo thn europe toulaxiston na antallasoun plhrofories gia ta eisodhmata etaireion logo pothen esxes.. kati pou kanei hdh h paypal apo ena poso kai pano..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 28 Φεβ 2011 23:26

Οκ, αυτό δε το ήξερα.
Ισχύει ήδη .. ή απλά θελουν να το περάσουν ;

Για το paypal κάτι είχα ακούσει και στο WHT και όχι μόνο για Ευρώπη.

Απο την άλλη είναι και λίγο δύσκολο μιας και κράτη εκτός ΕΕ δε νομίζω να συνεργαστούν και ίσως υπάρξουν και προβλήματα και με χώρες οπως Κυπρος, Ιρλανδία και μερικές άλλες με καλές φορολογικές συνθήκες.
Ποιο απο αυτά τα κράτη που φυμίζονται για αυτές τις υπηρεσίες θα θελήσουν να χάσουν τόσους πελάτες.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 28 Φεβ 2011 23:37

Figaro έγραψε:Οκ, αυτό δε το ήξερα.
Ισχύει ήδη .. ή απλά θελουν να το περάσουν ;

Για το paypal κάτι είχα ακούσει και στο WHT και όχι μόνο για Ευρώπη.

Απο την άλλη είναι και λίγο δύσκολο μιας και κράτη εκτός ΕΕ δε νομίζω να συνεργαστούν και ίσως υπάρξουν και προβλήματα και με χώρες οπως Κυπρος, Ιρλανδία και μερικές άλλες με καλές φορολογικές συνθήκες.
Ποιο απο αυτά τα κράτη που φυμίζονται για αυτές τις υπηρεσίες θα θελήσουν να χάσουν τόσους πελάτες.
exei parei hdh ton dromo tou... ..h SDOE hdh exei tsakosei 3-4 etaireies sthn ellada meso paypal.. h Kypros xanei perissotera me thn katastash sthn Livyi para apo thn forologia stis offshore... an den akolouthisei tha thn skisoun.. h Irlandia hdh skefetai na anevasei forologia afou kontepse na katanthsei Ellada (isos kai xeirotera).. an to kanei mallon tha thn plhosoun autoi me ta adsense afou pairnoun ligoteres promhthies apo ton googlh..

an den synergastoun oi Seyxelles gia paradeigma den tha exeis tropo na pareis ta xrhmata sou ektos kai ean peraso apo ekei se kammia krouaziera kai mou doseis kamia exousiodothsh na ta shkoso kai na sta fero :lol:

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 28 Φεβ 2011 23:38

Τωρα κατάλαβα γιατί έκανες το quote :P

Εδω τα έκανα σαλάτα...
Τώρα για τα χρήματα που βγάζεις απο την εταιρία και τα παίρνεις στην Ελλάδα σαν εισόδημα θεωριτικά πρέπει να πληρώσεις φόρο στην Ελλάδα.
Εξαρτάτε απο το τρόπο που θα βγάλεις τα χρήματα.
Εχεις δίκιο.. εννοούσα τα χρήματα που θα βγάλεις σαν dividends (ανεξαρτήτος αν μπουν ή όχι στην Ελλάδα).

Αυτό πάντως για την ανταλλαγή πληροφοριων μεταξύ των κρατών της ΕΕ δε το ήξερα :)

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 28 Φεβ 2011 23:44

fafos έγραψε: exei parei hdh ton dromo tou... ..h SDOE hdh exei tsakosei 3-4 etaireies sthn ellada meso paypal.. h Kypros xanei perissotera me thn katastash sthn Livyi para apo thn forologia stis offshore... an den akolouthisei tha thn skisoun.. h Irlandia hdh skefetai na anevasei forologia afou kontepse na katanthsei Ellada (isos kai xeirotera).. an to kanei mallon tha thn plhosoun autoi me ta adsense afou pairnoun ligoteres promhthies apo ton googlh..

an den synergastoun oi Seyxelles gia paradeigma den tha exeis tropo na pareis ta xrhmata sou ektos kai ean peraso apo ekei se kammia krouaziera kai mou doseis kamia exousiodothsh na ta shkoso kai na sta fero :lol:
Ναι αλλα πως το εξηγείς το ότι η Βουλγαρία μολις πριν απο λίγο καιρό χαμήλωσε τη φορολογια επι του κέρδους στο 10% (ίδιο με Κύπρο) ;

Πως να πιέσει η ΕΕ την Χ χώρα απο τη στιγμή που άλλες χώρες ρίχνουν τους φόρους ;

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 28 Φεβ 2011 23:46

as exei kai 0% foro... ta reports prepei na ta stelnei gia katoikous ths EE.. pisteueis oti den kanoun report apo thn piso porta ta krath metaxy tous? idiaitera gia atoma pou den anhkoun sthn epiroh ths ekastote kyvernhshs? (den milao mono gia Ellhnes)

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 28 Φεβ 2011 23:50

Δεν είναι το κατάλληλο μέρος να ανοίξουμε τέτοια κουβέντα .. αλλα ναί.. το κράτος δεν μπορεί να μάθει τα πάντα σχετικά με το τρόπο που δουλεύεις τα χρήματα μέσω των εταιριών.

Μιλάμε πάντα για νόμιμους τρόπους !!

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 28 Φεβ 2011 23:55

Figaro έγραψε:Δεν είναι το κατάλληλο μέρος να ανοίξουμε τέτοια κουβέντα .. αλλα ναί.. το κράτος δεν μπορεί να μάθει τα πάντα σχετικά με το τρόπο που δουλεύεις τα χρήματα μέσω των εταιριών.

Μιλάμε πάντα για νόμιμους τρόπους !!
apo thn stigmh pou eisai katoikos Ellados kai den dhloneis esto kai to 1 euro pou vgazeis sto exoteriko eite me kapoia etaireia eite san ergazomenos, eisai paranomos... kai an thelei to kratos ta vriskei ola.. rothse kana Dano na sou pei sxetika..

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 01 Μαρ 2011 00:04

Σωστά :)
Δανό δεν έχω να ρωτήσω αλλα θα ρωτήσω Λετονους .. :P

Charalambos Anastasiades

Δημοσίευση από Charalambos Anastasiades » 10 Οκτ 2011 19:30

καλησπέρα

Εχω αποριες και θα ηθελα να παρω τη γνωμη των πιο ειδικών. Εχω μιλήσει με κύπριο λογιστή αλλά θα ήθελα να πάρω και 2η γνώμη από σας, καθώς μερικές φορές οι κυπριοι λογιστες δεν ειναι απολυτα ενημεροι για την ελλάδα, ειδικά τωρα με τις τροποποιησεις.

Η εταιρία μας, limited, έχει ιδρυθεί πρόσφατα με έδρα τη κύπρο και έχει στόχο τη παροχή υπηρεσιων διαδικτύου (σημείωση, εγώ είμαι κάτοικος κύπρου). Το μοντέλο μας είναι παρόμοιο με αυτό των ιστοσελίδων για online κρατησεις ξενοδοχειων (όχι όμως για ξενοδοχεία) - δηλαδη, υπάρχει συνεργασία της εταιρίας μας με άλλες εταιρίες σε διάφορες χώρες του κόσμου (πχ. συνεργάζονται με ξενοδοχεία σε διάφορες χώρες του κόσμου και τους χρεωνουν ενα ποσοστο επι των κρατησεων με πληρωμή/μεταφορα στο λογαριασμό που διατηρει η εταιρια στο εξωτερικο). Καθώς εκτιμούμε ότι η ελλάδα είναι μια καλή αγορα για τις υπηρεσίες που θα προσφέρουμε, θα ήθελα να ξέρω τι επιτρέπεται δια του νομου και τι παιζει απο φορολογικής αποψεως.
Ερωτήσεις:
1) Μπορει η συνεργασια με τους πελατες (πχ, ξενοδοχεια στην ελλαδα) να γινεται μεσω της κυπριακης εταιριας και να υπογράφεται μια σύμβαση παροχής υπηρεσιων (% ποσοστό επι των πωλήσεων);
ή Χρειάζεται να ανοίξει υποκατάστημα ή εταιρία στην ελλάδα;
2) Τι παίζει με τραπεζικό λογαριασμό; Μπορουν οι πληρωμές απο τους πελάτες να γίνονται σε ελληνική τραπεζα που θα διατηρεί η εταιρια ή πρέπει οι πληρωμές να γίνονται κατευθείαν στη κύπρο;
3) Απο φορολογικής απόψεως;- η εταιρία θα φορολογείται και στην ελλάδα - έστω και αν δεν υπάρχει υποκαταστημα/εταιρια εκει;
4) με τον ΦΠΑ τι γινεται; Θα είμαστε υποχρεωμένοι να χρεώνουμε τον ΦΠΑ στους πελάτες έστω και αν είναι B2B με άλλη χωρα;

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

C.

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 10 Οκτ 2011 19:55

Man τα ερωτήματά σου είναι πολύ σωστά αλλά για να πάρεις σωστές - τεκμηριωμένες και υπεύθυνες απαντήσεις καλύτερα να μιλήσεις με δικηγόρους (και λογιστές που συνεργάζονται με τέτοια γραφεία) που είναι ειδικευμένοι σε οικονομικά ζητήματα.

Ο χρυσός κανόνας είναι ότι κέρδη έχεις εντός Ελλάδας φορολόγησε εντός Ελλάδας,
αλλά από εκεί και έπειτα εξαρτάτε ανά περίπτωση.
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Charalambos Anastasiades

Δημοσίευση από Charalambos Anastasiades » 10 Οκτ 2011 20:03

ναι θα παρω και μια 2η γνωμη απο ελληνα λογιστη μαλλον. ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 10 Οκτ 2011 20:48

Charalambos Anastasiades έγραψε: 1) Μπορει η συνεργασια με τους πελατες (πχ, ξενοδοχεια στην ελλαδα) να γινεται μεσω της κυπριακης εταιριας και να υπογράφεται μια σύμβαση παροχής υπηρεσιων (% ποσοστό επι των πωλήσεων);
ή Χρειάζεται να ανοίξει υποκατάστημα ή εταιρία στην ελλάδα;
2) Τι παίζει με τραπεζικό λογαριασμό; Μπορουν οι πληρωμές απο τους πελάτες να γίνονται σε ελληνική τραπεζα που θα διατηρεί η εταιρια ή πρέπει οι πληρωμές να γίνονται κατευθείαν στη κύπρο;
3) Απο φορολογικής απόψεως;- η εταιρία θα φορολογείται και στην ελλάδα - έστω και αν δεν υπάρχει υποκαταστημα/εταιρια εκει;
4) με τον ΦΠΑ τι γινεται; Θα είμαστε υποχρεωμένοι να χρεώνουμε τον ΦΠΑ στους πελάτες έστω και αν είναι B2B με άλλη χωρα;
1. Μπορούν ξένες εταιρίες να συνεργαστούν με ελληνικές εταιρίες χωρίς να ανοίξουν υποκατάστημα στην Ελλάδα ;
Φυσικά και μπορούν ...

2. Μπορείς ναί.. ρώτα σε ελληνικές τράπεζες .. bank accounts για non-resident companies λέγετε συνήθως η υπηρεσία.

3. Οχι... αν ήταν έτσι όλες οι εταιρίες που συνεργάζοντε με ελληνικές εταιρίες θα έπρεπε να πληρώνουν φόρους και Ελλάδα.

4. Για παροχή υπηρεσιών ανάμεσα απο 2 εταιρίες που και οι 2 είναι γραμμένες στο VIES (ενδοκοινοτικές συναλλαγές) δεν θα τους χρεώνεις ΦΠΑ.

Charalambos Anastasiades

Δημοσίευση από Charalambos Anastasiades » 10 Οκτ 2011 20:59

Figaro σε ευχαριστώ
Και ο λογιστής μου αυτό υποστηρίζει αλλά έχω διαβάσει σε φόρουμς ελληνικά κτλ (και όπως ανέφερε και ο φίλος πιο πριν) ότι συνήθως κέρδη από υπηρεσίες που πραγματοποιούνται στην ελλάδα πρεπει να φορολογηθούν ελλάδα. Αν τα κέρδη/εργασιες μου προέρχονται μονο απο την ελλαδα αυτο ίσως και να ισχυει (και λογικο) αλλά αμα προέρχονται και απο άλλες συνεργασίες σε άλλες χωρες μαλλον δε πρεπει να ισχυει. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Σας ευχαριστώ και πάλι

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες