disclaimer τυπου μπουρδελα.com

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Diafh-mysths

Δημοσίευση από Diafh-mysths » 05 Φεβ 2011 13:26

Οταν εμπαίνε κανεις στο γνωστό site του έβγαζε ενα μηνυμα με τους όρους χρήσης, οτι ειναι για ατομα ανω των 18 ετων κλπ.
Το μηνυμα αυτό είτε το αποδεχονταν κάποιος είτε εφευγε απο την σελίδα.
Το μηνυμα το εβγαζε μονο μια φορα. απο εκει και περα αν ο χρηστης εκανε ανανέωση, δεν του εβγαζε το ιδιο μηνυμα.
Θελω να κάνω το ίδιο.
Δεν θελω να μπουμε στο θέμα cookies αυτά ξέρω να τα κάνω.
θελω απλα να μου πει καποιος αν μπορεί, πως θα γινει να εμφανιστει ενα popup στο ιδιο παράθυρο, και χωρίς να ειναι το τυπικο alert της javascript αλλα να μπορει να μοιαζει ωραιο.
Η σελιδα θα ασχολειται με fetish κλπ. αν βάλω disclaimer θα ειμαι καλυμένος εναντι του νόμου περι ασέμνων δημοσιευμάτων;

pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 05 Φεβ 2011 15:46

κοιτα δε νομιζω οτι θα την βγαλεις καθαρη με τσοντες στην ελλαδα...
Αργα η γρηγορα καπου θα βρουνε πατημα και θα σε χωσουνε μεσα.. να ξερεις με το που θα κανεις κατι τετοιο
θα σε βαλουνε στη μαυρη λιστα και θα παρακολουνε την συνδεση σου.. εχει ψηφιστει και νομος εδω και καμποσο καιρο να καταγραφονται απο τους isps ολα τα προσωπικα
στοιχεια (αναζητησεις,κωδικοι,mails κτλπ) ολων των ελληνων.

Παραδειγμα... ολοι οι κωδικοι των μελων του fstuff που μπαινουνε απο ελληνικο isp ειναι
ηδη logged απο τους ελληνικους isps και με το πατημα ενος κουμπιου τους ανακτουνε αυτοι
που εχουνε προσβαση (αντιτρομοκρατικη,εισαγγελεας,administrators κτλπ)...

Και για να κανεις μια βασικη καλυψη στο internet ειναι μεγαλη η ταλαιπωρια και παλι αν θελουνε σε βρισκουνε...

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 05 Φεβ 2011 21:04

όπως στα ειπε ο φίλος παραπάνω είναι δυστυχώς.
Τέτοια όμορφα sites και site που έχουν download περιεχόμενο ( ακόμη και free να είναι τα προγράμματα και ο εκδότης / δημιουργός τους να έχει δώσει την αδειά του για μαζική προώθηση δωρεάν της εφαρμογής του ) θα βρουν να σε πατήσουν, να στο κλείσουν αλλά και να κάνουν κι άλλες διαδικασίες.
Μία ερώτηση όμως, αν βρει server σε μία χώρα όπου δεν τους ακουμπάνε οι νόμοι που ισχύουν εδώ, στην Γερμανία και αλλού, και το domain name σε .com ή κάτι άλλο ( που να κρύβει όμως τα στοιχεία του αγοραστή φυσικά ) μπορούν να του κάνουν τίποτα; Εγώ νόμιζω προσωπικά όχι... :P
Εικόνα

pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 05 Φεβ 2011 22:05

ναι φυσικα και μπορουνε να κανουνε γιατι το αδίκημα
θα εχει γινει απο ελληνικο εδαφος...
πχ uploading υλικου κτλπ..
και κανενα domain δεν μπορει να κρυψει τον ιδιοκτητη
το κρυψιμο στο whois δεν κανει τιποτα γιατι αμα ζητησουνε απο αυτον που σου δινει το private whois να σε αποκαλυψει να σε δωσει στεγνα ... γιατι αλλιως θα μπλεξει ο ιδιος ...

Στο διαδυκτιο δεν υπαρχει ανωνυμια ...

Αμα εισουνα σε αλλο κρατος που δεν υπηρχανε περιορισμοι θα μπορουσες να το κανεις...
αλλα ελλαδα ειναι σκουρα τα πραγματα εκτος και να εισαι ο σειρινακης που λαδωσε την αστυνομια για να κλεισει τα τορενταδικα ωστε να πουλησει το dvd τζουλια 2.

Στην ελλαδα η τσοντα στα περιπτερα στις εφημεριδες περιοδικα κτλπ ειναι νομιμη
στο ιντερνετ θεωρείτε παρανομη.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 05 Φεβ 2011 23:25

με λίγα λόγια ο Σειρινάκης θα έπρεπε να είναι στην στενή, βάση αυτών που λέτε...

το καλύτερο που έχεις να κάνεις σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να συμβουλευτείς έναν δικηγόρο. δε μπορείς να πάρεις τέτοιες αποφάσεις από απαντήσεις αγνώστων μέσα σε ένα forum... τι θα πεις στον εισαγγελέα; μου το είπαν στο forum;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 06 Φεβ 2011 00:41

Σωστός ο Γιάννης, γιατί όσο και να ξέρουμε, ένας καλός δικηγόρος που γνωρίζει από αυτά θα σε ενημερώσει σίγουρα και πιο έγκυρα από τον καθένα εδώ μέσα που δεν ασκεί το ίδιο επάγγελμα και γνωρίζει.
Εικόνα

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 06 Φεβ 2011 04:41

cordis έγραψε:το καλύτερο που έχεις να κάνεις σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να συμβουλευτείς έναν δικηγόρο
Χαχαχαχααα!!!! Sorry για το γέλιο αλλά oi Έλληνες δικηγόροι δεν ξέρουν που παν τα τέσσερα στο διαδύκτιο :hammer:
[edit] ίσως σε κάποιο ξένο δικηγόρο να μπορέσει να βρει καλές πληροφορίες!!! [/edit]

Diafh-mysths

Δημοσίευση από Diafh-mysths » 06 Φεβ 2011 18:23

Υπαρχουν καποιοι δικηγοροι που γνωριζουν πολλά και ειναι άξιοι οπως αυτος που εχει το elawyer.
και αλλοι που δεν ξερουν πως παιρνει μπρος ο υπολογιστης.
παρ ολα αυτα.
ισως δεν ημουν σαφης.
Το ακατάλληλο του ολου θεματος θα ειναι λεκτικο, (δηλαδη φορουμ ανταλαγης απόψεων και λιγο e-magazine φαση).
Δεν θα εχει video η γύμνο κλπ. αντε να χει καμια με δερματινα εσώρουχα.
Επίσης οταν λεω οτι θελω να είναι νόμιμο, δεν εννοω νομικίστικό. δηλαδη να κρυφτω και να ξεφύγω απο την δικαιοδοσία τους,
Αλλα καθ όλα νόμιμο. Ωστε να μπορω να κανω και έναρξη επιχείρησης (περιοδικού ειτε διαδημιστικής) και να φαίνεται και το όνομα μου κανονικά.

Cordis εχεις δικιο. με μια διαφορα. ο δικηγόρος θα μου πει τι παιζει νομικά. Αλλα οι ιντερνετακιδες θα μου μεταφέρουν εμπειρία στη πράξη.

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 06 Φεβ 2011 18:56

Spyrostagas έγραψε:Σωστός ο Γιάννης, γιατί όσο και να ξέρουμε, ένας καλός δικηγόρος που γνωρίζει από αυτά θα σε ενημερώσει σίγουρα και πιο έγκυρα από τον καθένα εδώ μέσα που δεν ασκεί το ίδιο επάγγελμα και γνωρίζει.
Σπύρο, φιλικά πάντα, δε χρειάζεται να απαντάς σε κάθε post ανακυκλώνοντας αυτά που λένε οι υπόλοιποι (aka cordis στο από πάνω σου post)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 07 Φεβ 2011 00:02

Φιλικά Σπύρο, κουράζει πολύ όταν το κάνεις αυτό. πως και τα quotes του αποπάνου.. :)

συγνώμη sibas, αλλά δε μπορείς να βασιστείς και σε ότι θα σου πουν οι ιντερνετακιδες που δεν ξέρουν καθόλου από νομικά. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 07 Φεβ 2011 13:54

δικηγόρο ρώτα και πάρε άδεια απο το κράτος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες