Ελληνικο Ιντερνετ και επενδυσεις

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Ελληνικο Ιντερνετ και επενδυσεις

Δημοσίευση από scoobby » 05 Φεβ 2011 17:32

Παραθετω εδω ενα αρθρο που εγραψα στο μπλογκ μου σχετικα με καποιους προβληματισμους που εχω ως προς το Ελληνικο Ιντερνετ και τις επενδυσεις
που γινονται ωστε να ανταλλαξουμε αποψεις:

Τα τελευταια χρονια παρατηρουμε μια ραγδαια αυξηση των επενδυσεων που γινονται στο Ελληνικο ιντερνετ απο ανθρωπους που συνηθως δεν εχουν ιδεα σε τι μονοπατια βαδιζουν και που εν μερει σωστα εχουν πληροφορηθει οτι το ιντερνετ ειναι το μελλον στις επιχειρησεις.

Αλλα λογω της ιδιοσυγκρασιας μας σαν Ελληνες (και επιχειρηματιες και απλους χρηστες) βαδιζουμε προς μια παταγωδη αποτυχια ορμωμενη απο προχειροτητα,υπερμετρο ενθουσιασμο,ωχαδελφισμο,ελειψη παντελους διαφοροποιησης και ταχα μου αυθεντιας σε πραγματα που ουτε καν μεχρι εχθες γνωριζαμε την υπαρξη τους.

Δηλαδη διαφενεται μια ταση υπερμετρης επενδυσεις σε επιχειρησης που εχουν στο τσεπακι τους την αποτυχια.Παροτι τα πραγματα που μας τραβανε πισω ως προς την αναπτυξη του e-επιχειρην δεν παρουσιαζουν σημαντικη αλλαγη( φοβος πιστωτικων-χρεωστικον καρτων,ελλειψη ιντερνιτικης παιδειας,προτιμηση σε παραδοσιακοτερες μορφες εμποριου) και με ουσιαστικα το ποσοστο των ελληνων που αγοραζουν καποιο προιον η υπηρεσια μεσα απο το ιντερνετ να μην εχει αυξηθει σημαντικα βλεπουμε επενδυσεις μεγαλων κεφαλαιων σε οχι καινοτομες και ριζοσπαστικες ιδεες αλλα σε επαναληψη καποιων υπηρεσιων η ηλεκτρονικων καταστηματων που τωρα αρχιζουν και κερδοφορουν.

Αντι να βλεπουμε πως θα δημιουργησουμε μεγαλα προτζεκτ ωστε να παρουμε μεριδιο αγορας απο πολυεθνικες και να μενει το χρημα στην Ελλαδα,παντα ολα τα μεγαλα προτζεκτ πηγαινουν να χτυπησουν αλλα ελληνικα μεγαλα προτζεκτ και εν κατακλειδι να συνεργαστουν με τις πολυεθνικες!Αλλο ενα αυτοκαταστροφικο ιδιον των Ελληνων.

Λοιπον εν κατακλειδι η αποψη μου ειναι ενω περιμενα και αδημονουσα να γινει αυτο το ξεσπασμα τωρα που το βλεπω να υλοποιειται πιστευω οτι το κανουμε και αυτο με λαθος τακτικες χωρις αρχη και τελος και θα δημιουργησει αλλη μια φουσκα που θα σκασει στην πλατη της δυσμοιρης οικονομιας μας προκαλωντες και αλλες παραπλευρες απωλειες και φυσικα περισσοτερη ανεργια ,πτωχευσεις και αρνητικα προσημα.

πηγη: http://www.seo-greece.com/?p=113\
Εαν θελει καποιος μοντ και πιστευει οτι ταιριαζει καλυτερα ας το βαλει στην ενοτητα τεχνολογικα θεματα...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης