Δεν λένε να ανοίξουν η ports στο router!

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
deletakis48

Δημοσίευση από deletakis48 » 05 Φεβ 2011 19:01

Για καλησπέρα σε όλους.

Ανοίγω ένα καινούργιο θέμα για το πρόβλημα που με απασχολεί εδώ και κάτι μήνες και μου έχει φάει τις πιο πολλές ώρες πάνω στο θέμα τον ports και στο port forwarding.

Θα μπω στο πρόβλημα μου. Το πρόβλημα μου είναι το εξής, πριν καιρό χρειάστηκε να κάνω shoutcast & server τον υπολογιστή μου με την "αρχαιολογία 2005" με το λειτουργικό σύστημα τον windows ΧΡ που υπέθεσα ότι θα είναι εύκολο. Προσπάθησα να ανοίξω ports αλλά μάταια προσπαθούσα.

Έπειτα δεν το έβαλα κάτω και δοκίμασα σε όλους τους υπολογιστές φίλων μου,θείον, ξαδέρφων αλλα μάταια και άκαρπη προσπάθεια! κάποια στιγμή πίστεψα ότι έφταιγε το router με αποτέλεσμα να αγοράσω ένα SAGEM 2404 στο οποίο θα μπορούσα να πω ότι είναι πιο εύκολο από το NetFaster που έχω και χρησιμοποιούσα, πλέον σταθερά χρησιμοποιώ SAGEM, και πάλι όμως δεν κατάφερα να ανοίξω ports. Έκανα τα πάντα για να της ανοίξω από διαφορετικούς υπολογιστές, έψαξα για tutorials έψαξα στο portforward.com για τα modem αλλα και πάλι ρώτησα στην εταιρία παροχής internet στην οποια ανήκω HELLA ONLINE hol και μου έστειλα οδηγίες πως να ανοίξω σε netdaster και πάλι όμως τίποτα! με έχουν βοηθήσει άπειρα άτομα με teamviewear και από το σπίτι αλλα yok.

Έφτασα σε σημείο να πάρω και τον ΟΤΕ για το SAGEM αλλα ούτε και αυτή με βοήθησαν.

Πριν λίγες ημέρες αναρωτήθηκα από μόνος μου μήπως της μπλοκάρει κάνα πρόγραμμα? αλλα και πάλι όμως δοκίμασα σε 4 υπολογιστές και δοκιμάζω ακόμα και σήμερα. Από την μεργιά της hol δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην σύνδεση μου η οποία είναι πραγματικά καλή 1020/18030

Επίσης να επισημάνω ότι έχω απενεργοποιήσει anti-virus και firewalls όπως και το τείχος προστασίας (αυτό το έχω κάνει σε όλους τους υπολογιστές) χρησιμοποιώ AVG anti-virus σε όλα τα PCs ο ένας από τους 4s έχει ΧΡ η 2 από τους 4s έχουν VISTA και ο τελευταίος έχει 7

Τώρα εγώ ψάχνω απάντησης και σωστές οδηγίες που θα με κατευθύνουν στα σωστά μονοπάτια ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΟΦΙΑ ΣΑΣ!

pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 05 Φεβ 2011 21:54

η οτενετ εχει firewall και μπλοκαρει καποιες ports
μπες στο my.otenet.gr και κλεισε το.
Μετα κλεισε το firewall των windows και κανε port forward
αμα τα κανεις αυτα θα παιξει απλο ειναι ...

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 05 Φεβ 2011 22:10

ρώτησα στην εταιρία παροχής internet στην οποια ανήκω HELLA ONLINE hol
Δύσκολο να μπορέσει να μπει στο my.otenet.gr.

pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 06 Φεβ 2011 07:27

α δεν το ειδα οτι εχει hol..

η διαδικασια ειναι παντως η ιδια.

deletakis48

Δημοσίευση από deletakis48 » 06 Φεβ 2011 09:37

Η διαδικασία πως είναι ίδια έχω hol :S έχω δοκιμάσει τα πάντα και προσπαθώ και πάλι, δηλαδή απενεργοποιώ τα firewall του modem και ξανά.. μόλις πάω στο check port μου βγάζει error. παιδιά λίγο πιο λιανά δεν καταλαβαίνω :(

Επίσης για το shoutcast που θα στήσω θα χρειαστώ μια τυχαία port, αλλα για τον server όπου θα χρειαστώ και FTP πρέπει να έχω την port 21 για FTP και port 80 για HTTP :hammer:

deletakis48

Δημοσίευση από deletakis48 » 06 Φεβ 2011 09:42

Τονίζω και πάλι ότι αυτό συμβαίνει σε όλους τους υπολογιστές κάνω ακριβώς τα ίδια βήματα +με βοηθήματα, εε δεν λένε να ανοίξουν! μήπως βρε παιδιά το check port είναι μούφα?

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 06 Φεβ 2011 12:27

Αν όντως έχεις κάνει σωστά το portforwarding στο Modem/Router σου τότε είναι θέμα PC.

Εφόσον έχεις κλείσει firewalls, antivirus κλπ (όχι ότι είναι η σωστή μέθοδος, αλλά για να δεις αν φταίει κάτι από αυτά πρέπει να τα κλείσεις :P) βεβαιώσου 100% ότι τα services που θες να βγάλεις έξω (shoutcast, ftp, whatever) είναι σωστά ρυθμισμένα και τρέχουν κανονικά.

Ποιο check port να είναι μούφα;

pimpogio η διαδικασία δεν είναι ίδια σε όλους τους ISPs.

Η Forthnet για παράδειγμα δεν έχει 'κρυφό' firewall στους χρήστες της όπως κάνει η Otenet.
Από την άλλη όμως αν πχ φεύγουν spam από το pc σου, παίζει να σου κλείσουν το port 25 ή και το account και σε ενημερώνουν μετά...

Ο κάθε ISP έχει την δική του πολιτική.
Ευτυχώς ή δυστυχώς δεν είχα την τύχη να έχω ποτέ HOL οπότε δεν ξέρω αν έχει firewall.
Αν είχε πάντως θα το είχα ακούσει (όπως βούηξε ο τόπος όταν έβαλε firewall η Otenet)

Όπως και να έχει 99% δεν είναι θέμα ISP αλλά τοπικών ρυθμίσεων.

deletakis48

Δημοσίευση από deletakis48 » 06 Φεβ 2011 13:33

Να το τσεκάρω! πολύ χρήσιμες οδηγίες σε ευχαριστώ πολύ θα τσεκάρω το Apache και το DNAS server

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες