Editor PHP

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
dpa

Editor PHP

Δημοσίευση από dpa » 03 Φεβ 2011 10:13

Παιδιά καλημέρα,

Κάποιος καλός free editor για Php ???

Τώρα χρησιμοποιώ notepad++ και dreamweaver.

Το πρόβλημά μου είναι με τον Notepad++ ότι δεν έχει το autosuggest στην πληκτρολόγηση.

Και το πρόβλημα με το dreamweaver είναι ο καλύτερος αλλά όταν αποθηκεύω αποθηκεύει τα αρχεία με BOM παρόλο που έχω ξετσεκάρει την επιλογή
Inlcude Unicode Signature ( BOM ).

Μου τα αποθηκεύει με BOM και μου εμφανίζει τα ελληνικά κινέζικα.
Μόνο το Notepad++ μου τα εμφανίζει σωστά αλλά δεν έχει το autosuggest στην πληκτρολόγηση.

Άβαταρ μέλους
Khronos

Editor PHP

Δημοσίευση από Khronos » 03 Φεβ 2011 11:10

gdimi
Επικοινωνία:

Editor PHP

Δημοσίευση από gdimi » 03 Φεβ 2011 11:31

χμ χρησιμοποιώ και εγώ το notepadd++ και έχει auto-completion
απλά πρέπει να τον ενεργοποιήσεις από τις ρυθμίσεις
"We will create a civilization of the Mind in Cyberspace. May it be more humane and fair than the world your governments have made before."

hybridwebs.gr

pimpogio

Editor PHP

Δημοσίευση από pimpogio » 03 Φεβ 2011 11:38

λοιπον πριν μερικες μερες ειχα το ιδιο προβλημα με σενα..
εκανα ερευνα και το καλυτερο IDE για php ειναι το zend
studio.
Για php δεν υπαρχουνε ide τις προκοπης οπως υπαρχουνε για java αλλα το zend studio αξιζει...
Ο απλος editor ειναι μεγαλη ταλαιπωρια οταν γραφεις
κωδικα...

To zend studio ειναι το eclipse με plugins απο zend.

Akina

Editor PHP

Δημοσίευση από Akina » 03 Φεβ 2011 12:10

προσωπικά από το να μπλέξω με Aptana ,zend studio , netbeans κλπ προτιμώ να μείνω με το notepad++ 8)

μου φαίνεται τελείως ανώφελο το να χρειάζεται να φορτώσω όλο αυτό το μαραφέτι για να κάνω μια απλή διόρθωση που χρειάζομαι εκείνη την στιγμή ... γενικά θεωρώ ότι είναι παρα πολύ βαριά και ουσιαστικά ειναι όλα plugin για το eclipse

τώρα τελευταία όμως δοκίμασα το phpstorm http://www.jetbrains.com/phpstorm/ και έχω αρχίσει σοβαρά να σκέφτομαι να μετακομίσω εκεί τα project μου

+ το βασικό του πλεονέκτημα είναι ότι αναγνωρίζει την html εντός echo κάτι που έψαχνα εδώ και παρα πολύ καιρώ σε ένα lite editor

αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι καλύτερο ... γιατί και εμενα με ενδιαφέρει να δουλέψω με κάτι που έχει περισσότερες δυνατότητες αλλα να είναι και γρήγορο !!! γιατί για εμενα παίζει πολύ μεγάλο ρολο αυτό :wink:

Άβαταρ μέλους
Khronos

Editor PHP

Δημοσίευση από Khronos » 03 Φεβ 2011 12:34

Καλά όλα αυτά αλλά ο dpa ζήτησε FREE editor.

dpa

Editor PHP

Δημοσίευση από dpa » 03 Φεβ 2011 12:37

Swstos o filos mou

Akina

Editor PHP

Δημοσίευση από Akina » 03 Φεβ 2011 12:52

για Open Source Project & Classroom License (For trainers and educational institutions) είναι free :wink:

τώρα από εκεί και πέρα ... είπα ότι απλά βρήκα κάποιο που αξίζει τον κόπο vα του ρήξεις μια ματια .. και όπως προανέφερα ψάχνω αρκετούς μήνες και εγώ για κάτι αντίστοιχο ...

και έχω δοκιμάσει όλα αυτά που έχουνε προαναφέρει + του Aptana που το ανάφερα εγώ και δεν βρήκα τίποτα που να με καλύπτει ..

παρεπιπτόντως ... το zend studio παίρνετε για free ? δεν καταλαβαίνω γιατί μου χωθήκατε .. :-?

dpa

Editor PHP

Δημοσίευση από dpa » 03 Φεβ 2011 12:59

oxi mwre min kollas

pantos dokimasa to phpstrom kai den einai kalo

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Editor PHP

Δημοσίευση από korgr » 03 Φεβ 2011 14:33

Πάντως επειδή πολλές φορές έχει ανοιχθεί παρόμοιο θέμα, το τελικό συμπέρασμα είναι πάντα το "ό,τι βολέυει τον καθένα".

Προσωπικά θεωρώ πως χρειάζονται δύο λύσεις.
Η light όπως είπε η akina για περιπτώσεις κάνω double click, ανοίγει ταχύτατα το php μου, κάνω μια διόρθωση, save, close, papala! Για την δουλειά αυτή μου αρέσει το notepad2. Δεν θέλω autocomplete και φοβερά features. Και αυτό γιατί όταν ξεκινάς ένα μεγάλο project το αρχίζεις σε πιο heavy καταστάσεις.
Η γνώμη μου?
Όταν θα χάσει τον θρόνο στον τομέα του το photoShop, θα τον χάσει και το DreamWeaver. The best code editor ever (προσωπικά ούτε 3% δεν το δουλεύω σε design view). Είχε κάποια θεματάκια παλαιότερα αλλά με CS5 απλά έχω πάθει ζημιά!

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Editor PHP

Δημοσίευση από burnmind » 03 Φεβ 2011 15:14

+1 στον korgr για το ότι χρειάζονται 2 λύσεις.

Προσωπικά, αφότου δοκίμασα αρκετά, γύρισα (προς το παρόν τουλάχιστον) στο NetBeans που το ήξερα ήδη λόγω Java.

Για τις light καταστάσεις, η επιλογή μου είναι PSPad ή Notepad++.

Δες κι εδώ ένα παρόμοιο thread που είχα ανοίξει παλιότερα: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=48436

Akina

Editor PHP

Δημοσίευση από Akina » 03 Φεβ 2011 16:04

korgr έγραψε: το τελικό συμπέρασμα είναι πάντα το "ό,τι βολέυει τον καθένα".
συνφωνώ απόλυτα !!

Για εμενα η lite έκδοση αποτελεί μονόδρομο και έχει άμεση σχέση με την φύση και τον τρόπο που δουλεύω ... προτιμώ να έχω xdebug και διαφορα tools στους browser για web develop και να κάνω από εκεί την δουλειά μιας και μου χρειάζεται ταυτόχονα να έχω ανοιχτά αλλα προγράμμτα που απλά ρουφάνε το pc μου (blender, inksape , GIMP ... και ο θεός να βάλει το χέρι του )

τώρα μπορεί να θεωρώ ....... που δεν με αποσχολεί καθόλου το autocomplete klp klp ακόμα και για μεγάλα project αλλα το να μην δουλεύω με IDE με έχει βοηθήσει πραγματικά στο να μάθω παρα πολλά πράγματα που πιθανότατα διαφορετικά δεν θα είχα ούτε καν ακουμπήσει ... :wink:

Πάντως το σκέφτομαι σοβαρά για το phpstorm αλλα με προβληματίζει παρα πολύ ότι είναι εμπορικό προϊόν και μπορεί κάποια στιγμή να σταματήσει η υποστήριξη και άμα συμβεί κάτι τέτοιο θα είναι δύσκολο να γυρίσω notepadd++ ... έχει πολλά πράγματα που με ενδιαφέρουν και δείχνει αρκετά ελαφρύ ... αλλα ακόμα δεν έχω βρει τον χρόνο να ασχοληθώ σοβαρά μαζί του ώστε να αποφασίσω :-?

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Editor PHP

Δημοσίευση από korgr » 03 Φεβ 2011 18:15

Ποιοι editors από αυτούς που δουλεύετε, έχουν auto suggestions για τις php vars που χρησιμοποιείς στο project?
Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το θέμα γιατί μου αρέσει να είμαι πολύ περιγραφικός στο naming των μεταβλητών. Για παράδειγμα $productCategoryID
Όταν σε ένα μεγάλο project χρησιμοποιείς πολλές φορές μια μεταβλητή που έχεις ορίσει, είναι σημαντικό να γράφεις $pr και να σου προτείνει όλες τις μεταβλητές που έχεις ορίσει στο script και αρχίζουν με αυτά τα αρχικά, ώστε να μην τις πληκτρολογείς ξανά και ξανά...
Εννοείται και με δυνατότητες collapse - expand codeBlocks ή html elements, με δυνατότητα μετατροπής inline styles σε classes κλπ κλπ

pimpogio

Editor PHP

Δημοσίευση από pimpogio » 05 Φεβ 2011 15:58

το ειπα και ποιο πανω το καλυτερο ide για php ειναι το
zend studio που ειναι eclipse + plugin απο zend

εχει και autocomplete οπως και πολλα αλλα
δεν φτανει βεβαια τα java ides αλλα δεν υπαρχει κατι καλυτερο
απο ερευνα που εκανα πριν 1 μηνα ...

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Editor PHP