ο υπολογιστής μου δεν ανοίγει τι να κάνω

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
akropoli10

Δημοσίευση από akropoli10 » 06 Φεβ 2011 14:18

για σας παιδιά όταν ανοίγω τον υπολογιστή μου μου βγάζει αυτό το μήνυμα mporite na prospathisete na epidiorthosete to arxeio ksekinontas tin egkatastsh twn windown xrisimopiontas to arxiko cd-rom tis egkatastasis. epilekste 'r' stin prwth othonh gia na ksekinhsete thn epidiorthosi.

ti mporw na kanw please boithia

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 06 Φεβ 2011 15:48

Κάνε boot από ένα CD/DVD της έκδοσης των Windows που έχει ο υπολογιστής σου, τρέξε τη γραμμή εντολών (Command Prompt) και εκεί γράψε «chkdsk /f /r», κάνε επανεκκίνηση και είσαι έτοιμος. :wink:

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 07 Φεβ 2011 13:59

Πολύ Καλημέρα κι από μένα :D
Όπως και 'κάποιοι άλλοι γνωστοί μου στο Forum' :lol: φίλε akropoli10, είσαι Offside :D , ήδη από το πρώτο σου post.
Ο φίλτατος mod GeoStuff, όταν έγραφε αυτό εδώ: Διαβάστε πριν ανοίξετε νέο θέμα, δεν είχε πρόθεση να θίξει τον οποιονδήποτε. Αντίθετα μάλιστα, ζητώντας πιεστικά λεπτομερέστατες -όσο γίνεται- πληροφορίες για Hardware και OS/Software, είχε σκοπό να κάνει 'εύκολη τη ζωή' όλων μας:
1) Όσων απαντούμε, γιατί έχουμε καλύτυερη/σφαιρικότερη άποψη των καταστάσεων και προβλημάτων, ώστε να δώσουμε μιά καλύτερη πρόταση.... Και
2) Όσων ζητούμε βοήθεια, καθώς πολλαπλασιάζουμε δραματικά τις πιθανότητες να έχουμε πρόταση-λύση στο πρόβλημά μας.
Προσπάθησε να μας 'βάλεις' -όσο γίνεται- μέσα στον χώρο, όπου λειτουργεί το PC σου, και όπου δημιουργείται το πρόβλημα.
Γράψε μας λεπτομερείς πληροφορίες για τα Windows σου, π.χ.: (7, XP), (Pro, Home, Ultimate), (64bit, 32bit), (SP2, SP3), (Αγγλικά Ελληνικά) κλπ.
Γράψε μας λεπτομερείς πληροφορίες για το PC σου: CPU, μνήμες (DDR2, DDR3) πόσα GB, Motherboard (Εταιρεία μοντέλο), κάρτα ήχου, κάρτα γραφικών, δίσκοι, κλπ.
Υπάρχει (όπως -μάλλον- εννοεί το μήνυμα) η περίπτωση να λυθεί το πρόβλημα με τον τρόπο που σου προτείνει ο tasos-21. (Αποτελεί μιά άριστη Πρώτη Βοήθεια)
Αυτό ωστόσο προϋποθέτει ότι φταίνε ΜΟΝΟ τα Windows, και όχι (και) ο δίσκος, ή η Motherboard (για κάποιον λόγο), ή ο,τιδήποτε άλλο. Στην περίπτωση όπου φταίει κάτι άλλο, καταλαβαίνεις ότι -άνετα- μπορεί να σου ξαναπαρουσιαστεί το ίδιο πρόβλημα.
Γι'αυτό και σου ζητάμε και τόσες λεπτομέρειες/στοιχεία.
Επίσης καλό θα ήταν να μας έγραφες πώς συνέβη το πρόβλημα; Έκανες κάποια εγκατάσταση (προσθήκη υλικού, ή λογισμικού); Έπεσε η τάση; Τι έγινε τέλος πάντων; :wink:
Εμείς εδώ είμαστε και περιμένουμε νεώτερά σου :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες