Σύνδεση σε άλλη ιστοσελίδα με χρήση php

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
mariosv

Δημοσίευση από mariosv » 06 Φεβ 2011 21:19

Καλώς σας βρήκα κατ' αρχάς!
Μετά, να εξηγήσω τι προσπαθώ να κάνω. Θέλω να κάνω ένα php αρχείο το οποίο όταν θα το τρέχω, θα συνδέεται σε μια ιστοσελίδα και θα παίρνει τον κώδικά της. Το πρόβλημά μου είναι οτι πρέπει να κάνω login για να δω το περιεχόμενο αυτό που θέλω. Πώς θα πετύχω να συνδεθώ με τη χρήση php;

Η φόρμα που συμπληρώνεις τα στοιχεία, έχει τον εξής κώδικα (όπως τη βλέπω από τον firefox)

Κώδικας: Επιλογή όλων

<FORM action="login.asp" id="login" method=post name="login">
<input id="userName" maxlength="15" name="userName" style="border&#58; 1 solid #CCCCCC" size="20"></td>
<input type="password" id=pwd name=pwd style="border&#58; 1 solid #CCCCCC" size="20">
<input type="submit" class="flatbtn" onclick="Submit&#40;&#41;" value='Είσοδος' tabIndex=0 id=submit1 name=submit1>
<input type="hidden" id="loginTrue" name="loginTrue" >
</FORM>
Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 06 Φεβ 2011 22:15

Γιατί δεν επικοινωνείς με τον διαχειριστή στην άλλη ιστοσελίδα μήπως έχει κάποιο api να σου δώσει να κάνεις τη δουλειά σου εύκολα και όμορφα;

mariosv

Δημοσίευση από mariosv » 06 Φεβ 2011 22:54

Αν ήταν εφικτό, θα το έκανα. Μπορεί να μην θέλουν να μπαίνει κάποιος με τέτοιο τρόπο! Βασικά δεν θέλω να κάνω κάτι μη νόμιμο. Θέλω να συνδέομαι στη σελίδα αυτή ώστε όταν υπάρξει κάποια αλλαγή, να ενημερώνομαι αυτόματα και να μην χρειάζεται να κάνω συνέχεια login μέσω firefox κτλ. Και περισσότερο για να ασχοληθώ με την php που μου αρέσει.

mariosv

Δημοσίευση από mariosv » 18 Φεβ 2011 20:47

Δεν μπορώ να το κάνω με curl; Με λίγο ψάξιμο στο google, κατέληξα σε αυτόν τον κώδικα:

Κώδικας: Επιλογή όλων

<?php
$ch = curl_init&#40;&#41;;
curl_setopt&#40;$ch, CURLOPT_URL, 'http&#58;//site.gr/το αρχείο που έχει σαν action η φόρμα'&#41;;
curl_setopt &#40;$ch, CURLOPT_POST, 1&#41;;
curl_setopt &#40;$ch, CURLOPT_POSTFIELDS, 'userName=my_username&pwd=my_pass&submit1=Είσοδος&loginTrue=login'&#41;; // Τα στοιχεία αυτά μου τα δίνει το firebug στον Firefox
curl_setopt &#40;$ch, CURLOPT_COOKIEJAR, 'cookie.txt'&#41;;
curl_setopt &#40;$ch, CURLOPT_RETURNTRANSFER, 1&#41;;
curl_setopt&#40;$ch, CURLOPT_FOLLOWLOCATION, 1&#41;;
$store = curl_exec &#40;$ch&#41;;
curl_setopt&#40;$ch, CURLOPT_URL, 'http&#58;//site.gr/τη σελίδα που θέλω να μου εμφανίζει'&#41;;
echo $store;
curl_close &#40;$ch&#41;; 
?>
Στην σελίδα που θέλω να το κάνω, δεν συνδέεται και μου εμφανίζει μήνυμα η σελίδα οτι έγινε σφάλμα και να ξαναπροσπαθήσω. Σε άλλη σελίδα που δοκίμασα δούλεψε κανονικά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες