Προώθηση υπηρεσιών μέσω Youtube

Τρόποι για να διαφημίσουμε προϊόντα, υπηρεσίες και ιστοσελίδες μέσα στο διαδίκτυο (AdWords, κτλ).

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
GARAGE667

Δημοσίευση από GARAGE667 » 06 Φεβ 2011 22:25

Χωρίς καμία διάθεση διαφήμισης, θέλω να μου δώσετε λίγο feedback για ένα video που έφτιαξα και ανέβασα στο Youtube για την προώθηαη της υπηρεσίας SEO, για λογαριασμό της εταιρείας που συνεργάζομαι.

Πιστεύετε ότι κάτι τέτοιο θα αύξανε το conversion rate ή μόλις χάσατε πάσα ιδεα για μένα???

Δείτε το και μου λέτε :)

PS Αν το θέμα δεν ταιριάζει εδώ ή οι admin πιστεύουν ότι υπάρχει υποψία διαφήμισης, please remove the post :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GARAGE667 την 11 Φεβ 2011 19:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 07 Φεβ 2011 01:33

το βιντεο εχει χαβαλε,να παρεις πελατες απο αυτο παντως αποκλειεται,μαλλον να χασεις μονο μπορεις....
απλα η γνωμη μου...

Άβαταρ μέλους
GARAGE667

Δημοσίευση από GARAGE667 » 07 Φεβ 2011 18:49

Ευχαριστώ για το feedback,φυσικά και είναι σεβαστή η άποψή σου.Τι σε χαλάει?Γιατί πχ αν ήσουν πελάτης δεν θα αγόραζες?

Εχω κάνει και άλλα video,με σοβαρό ύφος,στα οποία εξηγώ κάποια πράγματα για το SEO και το τι οφέλη μπορεί να έχει.Δεν είδα κάτι φοβερό ούτε views είχε καθόλου.Κ στο λέω εγώ ο ίδιος ότι είναι πολύ βαρετό σαν video.Μέχρι κ εγω ο ίδιος βαριέμαι να το δω!!

Για αυτό είπα να πουλήσω λίγο τρέλλα-που μου περισσεύει κιόλας-και να κάνω δοκιμές.Λογικό είναι ότι δεν γίνεται να αρέσει σε όλους.Απο γνωστούς που ρώτησα,άλλοι ξετρελλαθήκαν,άλλοι μου είπαν ότι είμαι καραγκιόζης :)

Δεκτές όλες οι απόψεις.Για αυτό το postαρα για να πάρω feedback.Κανείς άλλος?

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 07 Φεβ 2011 19:13

Sorry κι όλας, σοβαρό είναι αυτό; http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... B8Yoz9JEDo

Λίγο αυτόν μου θυμίζεις :D
Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

Άβαταρ μέλους
apsuh0s
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apsuh0s » 07 Φεβ 2011 19:21

Θεωρώ πως δεν υλοποιήθηκε καθόλου σωστά. Το σενάριο ήταν άσχημο και η υποκριτική κάτω του μετρίου. Αν ήταν να το χαρακτηρίσω με μία λέξη αυτή θα ήταν "προχειρότητα".

Σαν ιδέα υλοποίησης τη θεωρώ αρκετά καλή. Ευχάριστη προσέγγιση στο θέμα, χαβαλέ και ανάλαφρη στάση. Παραδείγματα μιας τέτοιας προσέγγισης υπάρχουν αρκετά και είναι πολύ πετυχημένα.

Και εγώ με τη σειρά μου θεωρώ πως αυτό το υλικό δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να αποτελεί υλικό προώθησης μιας υπηρεσίας. Τουλάχιστον εμένα δε με έπεισε.

PS.Αυτός ο κύριος Πράσινος η αλήθεια είναι με ενόχλησε πολύ περισσότερο στο site της υπογραφής σου.
.ninja { color: black; visibility: hidden !important; }

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 07 Φεβ 2011 19:46

αν μπορουσε να υλοποιηθει η ιδεα με επαγελματικο τροπο θα μπορουσε να εχει αποτελεσματα, οπως ειναι τωρα δεν φανταζομαι να δεχτει η εταιρεια που συνεργαζεσαι να βαλει τετοιο βιντεο, γιατι δειχνει αντι-επαγγελματισμο (στην υλοποιηση και οχι στην ιδεα).

πχ αντι να το κανεις μες στο σπιτι σου με χαλια φωτισμο και με οτι να ναι καμερα και οτι να ναι σχολια απο κατω θα μπορουσες να φτιξεις ενα ομορφο σωστο video ισως με την βοηθεια καποιου επαγγελματια και να εχεις τα αποτελεσματα που θες.
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 07 Φεβ 2011 19:50

"...γιατί θέλω πρώτος στο google να βγω..."
Ξέρεις τι λένε για όσους ανοιγοκλείνουν συχνά τα μάτια... ίσως για αυτό να σου λέει και ο scoobby ότι μπορεί να χάσεις πελάτες αντί να κερδίσεις + ότι καλώς ή κακώς ανθρώπους που δεν τους γνωρίζει ο άλλος προσωπικά και σκοπεύει να συνεργαστεί μαζί τους για δουλειά, θα περιμένει τυπικότητες και σοβαρότητα. ΌΧΙ όλοι, αλλά πιστεύω, οι περισσότεροι τουλάχιστον στην αρχή της γνωριμίας.

Όχι πως δεν μπορεί να δουλέψει και το χαλαρό και ο χαβαλές αλλά σίγουρα είναι ρίσκο.

edit: πάνω σε αυτό που γράφει ο free3yourmind , αν και δεν αφορά seo δες αυτό: http://www.youtube.com/watch?v=GDlHvB5hz7c και δες τα άτομα τι παραγωγή έκαναν: http://www.youtube.com/watch?v=DcoW6y5SUJw (θα μου πεις αυτό θέλει και αρκετό χρήμα... )

Άβαταρ μέλους
GARAGE667

Δημοσίευση από GARAGE667 » 07 Φεβ 2011 22:01

Καταρχάς να σας ευχαριστήσω όλους για τα σχόλια που κάνατε..Ναι σίγουρα ο χάβαλες είναι ένα ρίσκο.Να πω τα εξής...Σε καμία περίπτωση αυτά τα videakia δεν μπορούν να θεωρηθούν επαγγελματική δουλειά.Ναι ο φωτισμός δεν είναι καλός,το video γίνεται από μια web cam στο δωμάτιο μου και το σενάριο είναι πρόχειρα στημένο-εκείνης της στιγμής.

Σκοπός μου δεν ήταν να κάνω ένα επαγγελματικό video,το οποίο σαφώς θέλει χρόνο και χρήμα πρώτον,και δεύτερον δεν είμαι επαγγελματίας ηθοποιός ή δεν ξέρω και εγώ τι αλλο.Οπως λέει και ο apsuh0s "PS.Αυτός ο κύριος Πράσινος η αλήθεια είναι με ενόχλησε πολύ περισσότερο στο site της υπογραφής σου."

Σκέψου ότι αυτό το διάφανο Video άσχετα από το αν σου αρέσει ή όχι,έιναι επαγγελματική δουλειά γυρισμένη σε studio.Κιαι πάλι όμως λες "σε ενόχλησε".Εγω προσπάθησα να δώσω μια διαφορετική προσέγγιση.

Συμφωνώ επίσης με τον dimsis "ότι καλώς ή κακώς ανθρώπους που δεν τους γνωρίζει ο άλλος προσωπικά και σκοπεύει να συνεργαστεί μαζί τους για δουλειά, θα περιμένει τυπικότητες και σοβαρότητα. ΌΧΙ όλοι, αλλά πιστεύω, οι περισσότεροι τουλάχιστον στην αρχή της γνωριμίας." Και για αυτό ακριβώς ο χαβαλές είναι ένα ρίσκο.

Και κάτι για αυτό που λέει ο adiaforosgr...Ναι θυμίζω λίγο αυτό τον τύπο.Ο οποίος κατάφερε και έγινε γνωστός-σε τελείως διαφορετικό αντικείμενο βέβαια και κάνοντας αποκλειστικά και μόνο τον χαβαλέ του,όχι προωθώντας καποια υπηρεσία ή προιόν.Ποτε δεν ανέφερα ότι αυτό το video είναι σοβαρό.

Αν υπήρχε πεπατημένη,βήματα σε βιβλίο 1,2,3, θα τα κάναμε όλοι.Εγώ για αυτο postara κάτι διαφορετικό.Ναι δεν διαφωνώ καραγκιοζίστικο σε κάποιο σημείο.Και μπορεί αντιεπαγγελματικό.

Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σας,τα κρατάω όλα και χαίρομαι που αφιερώσατε 5 λεπτά από τον χρόνο σας να δείτε την @@@@ που ανέβασα και να σχολιάσετε. :D

ps Dimsis,υπονοείς ότι είμαι ψεύτης????

:D :D :D

Άβαταρ μέλους
apsuh0s
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apsuh0s » 07 Φεβ 2011 22:11

GARAGE667 έγραψε:Οπως λέει και ο apsuh0s "PS.Αυτός ο κύριος Πράσινος η αλήθεια είναι με ενόχλησε πολύ περισσότερο στο site της υπογραφής σου."

Σκέψου ότι αυτό το διάφανο Video άσχετα από το αν σου αρέσει ή όχι,έιναι επαγγελματική δουλειά γυρισμένη σε studio.Κιαι πάλι όμως λες "σε ενόχλησε".Εγω προσπάθησα να δώσω μια διαφορετική προσέγγιση.
Δεν είπα ότι δεν είναι επαγγελματική δουλειά. Σαφώς πιστεύω ότι είναι. Με ενόχλησε το ότι βγαίνει και επαναλαμβάνεται σε ότι πατήσω στο site.. Και ξανά μανά να τον ακούω να συστήνεται.
Σε καμία περίπτωση αυτά τα videakia δεν μπορούν να θεωρηθούν επαγγελματική δουλειά
Τότε το πρώτο σου post δεν είναι ξεκάθαρο.
.ninja { color: black; visibility: hidden !important; }

Άβαταρ μέλους
GARAGE667

Δημοσίευση από GARAGE667 » 07 Φεβ 2011 22:24

apsuh0s έγραψε:
GARAGE667 έγραψε:Οπως λέει και ο apsuh0s "PS.Αυτός ο κύριος Πράσινος η αλήθεια είναι με ενόχλησε πολύ περισσότερο στο site της υπογραφής σου."

Δεν είπα ότι δεν είναι επαγγελματική δουλειά. Σαφώς πιστεύω ότι είναι. Με ενόχλησε το ότι βγαίνει και επαναλαμβάνεται σε ότι πατήσω στο site.. Και ξανά μανά να τον ακούω να συστήνεται.
Σε καμία περίπτωση αυτά τα videakia δεν μπορούν να θεωρηθούν επαγγελματική δουλειά
Τότε το πρώτο σου post δεν είναι ξεκάθαρο.
Ναι ίσως στο πρώτο post έπρεπε να το ξεκαθαρίσω,εχεις δίκιο. :)

Και όσον αφορά το διαφανο video,αυτό το ανέφερα για να σου πω ότι και μια επαγγελματική σοβαρή δουλειά, μπορεί να μην έχει αποτέλεσμα.Και όχι μόνο να μην έχει θετικά αποτελέσματα,αλλά ακριβώς το αντίθετο(όπως στην δική μου περίπτωση με το χαβαλε video)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GARAGE667 την 11 Φεβ 2011 19:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 07 Φεβ 2011 22:38

GARAGE667 έγραψε:ps Dimsis,υπονοείς ότι είμαι ψεύτης????
Χωρίς πλάκα, το πιθανότερο είναι πως είναι νευρικότητα, αλλά μη νομίζεις ότι δεν θα υπάρχει κόσμος που θα το πάρει και ως ψέμα. Ειδικά από άτομα του χώρου όταν σε συνδυασμό, ακούν ή διαβάζουν δηλώσεις τύπου "Σας Πάμε Στη 1η Σελίδα Του Google Εγγυημένα".

Άβαταρ μέλους
GARAGE667

Δημοσίευση από GARAGE667 » 08 Φεβ 2011 00:10

Κοίταξε ψέμματα δεν λέω γιατί η μαμά μου μου βάζει πιπέρι στο στόμα :) LOL

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 08 Φεβ 2011 00:18

GARAGE667 έγραψε:Πιστεύετε ότι κάτι τέτοιο θα αύξανε το conversion rate ή μόλις χάσατε πάσα ιδεα για μένα???
Δεν είμαι ειδικός στο marketing αλλά μάλλον όταν αναφέρεις τη φράση "πίνω μπάφους" δεν γίνεται μετά από 60 δευτερόλεπτα να πεις "δεν έχετε παρά να μας εμπιστευθείτε". Πετάει exception :wink:

pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 25 Μάιος 2011 21:46

οταν λες εγγυηση 1η σελιδα δεν λες τιποτα οταν δεν λες
τιμη αν η τιμη για την 1η σελιδα google ειναι πολυ μεγαλη
δεν εχει αξια...

Σαφως και δεν αμφιβαλω οτι γινετε αλλα με τι κοστος ?
Εδω ειναι το ερωτημα...
και εμενα αμα μου δωσεις 100 τρις μπορω να αγορασω
ολη την google...
Λες σε οποιαδηποτε λεξη κλειδι...

Εγω θελω να με βγαλεις 1ο στις λεξεις facebook και youtube
μπορεις να το κανεις ? και ποσο θες για να το κανεις ?
Οσα και να μου ζητησεις εγω θα τα δωσω αλλα αμα δεν το κανεις
θελω τα διπλα πισω οπως λες.

Επισης αμα εχεις 20 πελατες μαζι στην ιδια λεξη κλειδι
και ζητησεις σε ολους 1κ για την 1η σελιδα
θα παρεις συνολο 20κ επειδη ομως μονο οι 10 θα βγουνε πρωτοι και οι αλλοι 10 θα βγουνε σε αλλες σελιδες (γιατι η 1η σελιδα εχει μονο 10 θεσεις) θα πρεπει να επιστρεψεις 10*2*1κ = 20κ (τα διπλα που λες) αρα θα μπεις και μεσα...

Απο αυτο και μονο μπορεις να καταλαβεις οτι προκειτε περι απατης καραμπινατης
που ως σκοπο εχει μονο να ψαρεψει ασχετους και βλακες..

Αν θες να δειξεις οτι το κατεχεις το θεμα βαζεις πανω τα μαθηματικα και δινεις
μαθηματικο αξιοπιστο μοντελο και οχι λογια του αερα...

Γιατι απο αυστηρα μαθηματικα μοντελα κατατασσοντε οι σελιδες στην google..

Οταν μιλας για εγγυημενα αποτελεσματα εχεις καποιο αποδεικτικο στον τομεα αυτο των μαθηματικων ? ωστε να μπορεις να προβλεψεις απο την αρχη το αποτελεσμα ?
Ξερεις μηπως τον αλγοριθμο της google ?
Και αν εισαι τοσο καλος και τον ξερεις γιατι δεν κανεις την νεα google αλλα
ασχολεισε με τα sites του κυρ μητσου ?

Καποιος με στοιχειωδη λογικη θα σε βαλει αμεσως στο τσουβαλι με τους απατεωνες..

Τα παντα στον κοσμο ειναι ΠΕΠΕΡΑΣΜΕΝΑ(οπως και οι θεσεις στην 1η σελιδα της google)
η βλακεία που διαβασα καπου ειναι άπειρη

περα απο αυτα εγω εχω συγκεκριμενες ερωτησεις ...
μια σελιδα με PR3 ποσο κοστιζει να μου την κανεις PR5 χωρις blackhat τεχνικες για
διαστημα τουλαχιστον 5 ετων ?
Απλη ερωτηση ... μπορεις να μου δωσεις απλη απαντηση με την τιμη(ενα νουμερο) γιατι ρωτησα πριν καποιες μερες και δεν πήρα απαντηση...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφημίζοντας προϊόντα (AdWords, κτλ)-γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες