ΑΕΙ-ΤΕΙ Πληροφορικής

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
pakhs92

ΑΕΙ-ΤΕΙ Πληροφορικής

Δημοσίευση από pakhs92 » 06 Φεβ 2011 23:29

Γεια σε όλους σας. Ξέρω ότι αυτη η ερώτηση μπορεί να σας φαίνεται περίεργη, επειδή οι περισσότεροι θα διάλεγαν ΑΕΙ χωρίς δεύτερη κουβέντα. Γενικά όμως απ ότι έχω ψάξει δεν υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά .Εγώ αυτη τη στιγμή βρίσκομαι στο 1ο εξάμηνο του ΤΕΙ τεχνολογίας πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών Ιόνιων Νήσων και εχω περάσει όλα τα μαθήματα .Το θέμα όμως είναι , Να κάνω 10% για κάποιο ΑΕΙ πληροφορικής ή να συνεχίσω εδώ?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pakhs92 την 07 Φεβ 2011 00:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

ΑΕΙ-ΤΕΙ Πληροφορικής

Δημοσίευση από cordis » 06 Φεβ 2011 23:59

pakhs92 έγραψε:Γεια σε όλους σας. Ξέρω ότι αυτη η ερώτηση μπορεί να σας φαίνεται περίεργη, επειδή οι περισσότεροι θα διάλεγαν ΑΕΙ χωρίς δεύτερη κουβέντα. Γενικά όμως απ ότι έχω ψάξει δεν υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά .Εγώ αυτη τη στιγμή βρίσκομαι στο 1ο εξάμηνο του ΤΕΙ τεχνολογίας πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών Ιόνιων Νήσων και εχω περάσει όλα τα μαθήματα .Το θέμα όμως είναι , Να κάνω 10% για κάποιο ΑΕΙ πληροφορικής ή να συνεχίσω εδώ?
αν έχεις τις δυνατότητες να το κάνεις.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cordis την 03 Μαρ 2011 12:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
tattooiv

ΑΕΙ-ΤΕΙ Πληροφορικής

Δημοσίευση από tattooiv » 07 Φεβ 2011 02:31

Αν μπορεις καν' το απλα να ξερεις οτι στο τελος αυτο ειναι μονο ενα χαρτι το οποιο θα σου ανοιξει καποιες πορτες (αν ειναι ΑΕΙ ισως περισσότερες) αλλα το θέμα ειναι οι γνωσεις σου ποσο καλες θα ειναι για να κρατησεις μια θεση σε μια δουλεια. πχ ξερω ενα παιδι που τελειωσε μονο το ΤΕΙ Σερρων στην σχολη Πληροφορικη και Επικοινωνιων και τωρα δουλευει εδω και καποια χρονια στο ιn.gr . Στην σχολη το μονο που εμαθε ειναι γενικα πραγματα για ολα τα θεματα δικτυα, επικοινωνίες, αρχιτεκτονικη κ.α. αλλα επειδη απο μονος του διαβασε για σελιδες και αλλα τετοια πετυχε. Για μενα το χαρτι δεν λεει και πολλα...

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

ΑΕΙ-ΤΕΙ Πληροφορικής

Δημοσίευση από cordis » 07 Φεβ 2011 12:01

το θέμα είναι η γνώσεις, αλλά όσο πιο μεγάλο χαρτί τόσες πιο πολλές πόρτες μπορείς να ανοίξεις και να έχεις διαφορετική εξέλιξη.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

pimpogio

ΑΕΙ-ΤΕΙ Πληροφορικής

Δημοσίευση από pimpogio » 07 Φεβ 2011 13:40

ετσι οπως σου τα ειπανε παραπανω το τι θα μαθεις εξαρτατε αποκλειστικά απο σενα ..

Στα αει εχει γενικα μεγαλυτερη αξια το χαρτι και αυτο γιατι ειναι ποιο ανεβασμενο το γενικο επιπεδο των φοιτητων και των καθηγητων.

Φυσικα και σε τει να εισαι αμα διαβαζεις θα αποκτησεις γνωσεις και εκει ...
Το ποσο καλος θα γινεις εξαρτατε απο σενα και οχι απο το αν θα εισαι σε αει η τει.

starfish

ΑΕΙ-ΤΕΙ Πληροφορικής

Δημοσίευση από starfish » 07 Φεβ 2011 13:45

AEI φίλε μου για διάφορους λόγους.

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

ΑΕΙ-ΤΕΙ Πληροφορικής

Δημοσίευση από adiaforosgr » 07 Φεβ 2011 15:21

Αν έχεις τη δυνατότητα πήγαινε Αγγλία σε καλό πανεπιστήμιο, κανένα ελληνικό ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα δε θα σε κάνει ανταγωνιστικό σε Ευρωπαϊκό / Παγκόσμιο επίπεδο από μόνο του.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

ΑΕΙ-ΤΕΙ Πληροφορικής

Δημοσίευση από cordis » 07 Φεβ 2011 16:01

adiaforosgr ++

έξω είναι καλύτερα, ακόμα και Ιταλία, Γαλλία, γιατί στην Αγγλία πήγαν στα ύψη τα δίδακτρα...
- follow me @twitter

starfish

ΑΕΙ-ΤΕΙ Πληροφορικής

Δημοσίευση από starfish » 07 Φεβ 2011 19:43

Δεν ισχύει αυτό που λέτε.
Τα σοβαρά πανεπιστήμια του εξωτερικού είναι γεμάτα από Έλληνες απόφοιτους πληροφορικής/μηχανικούς κτλ. που κάνουν διαδακτορικά και έρευνα.

ΑΕΙ Πατρών και Ηρακλείου είναι πάρα πολυ καλά.

Άβαταρ μέλους
stewas
Script Master
Επικοινωνία:

ΑΕΙ-ΤΕΙ Πληροφορικής

Δημοσίευση από stewas » 08 Φεβ 2011 09:01

φιλε μου ειτε ΑΕΙ επιλεξεις ειτε ΤΕΙ αμα δεν ασχοληθεις μονος σου δεν προκειται να μαθεις τιποτα ουτε στο ενα ουτε στο αλλο

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

ΑΕΙ-ΤΕΙ Πληροφορικής

Δημοσίευση από CyberCr33p » 08 Φεβ 2011 10:30

stewas έγραψε:φιλε μου ειτε ΑΕΙ επιλεξεις ειτε ΤΕΙ αμα δεν ασχοληθεις μονος σου δεν προκειται να μαθεις τιποτα ουτε στο ενα ουτε στο αλλο
Ξέρω πολλά άτομα που επειδή δεν ασχολήθηκαν μόνοι τους, όταν τελείωσαν τη σχολή δεν είχαν τις απαραίτητες γνώσεις που ζητούσε η αγορά, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να δουλέψουν στο αντικείμενό τους.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

ΑΕΙ-ΤΕΙ Πληροφορικής

Δημοσίευση από DGeorge » 08 Φεβ 2011 10:35

starfish έγραψε:Δεν ισχύει αυτό που λέτε. (1)
Τα σοβαρά πανεπιστήμια του εξωτερικού είναι γεμάτα από Έλληνες απόφοιτους πληροφορικής/μηχανικούς κτλ. που κάνουν διαδακτορικά και έρευνα. (2)

ΑΕΙ Πατρών και Ηρακλείου είναι πάρα πολυ καλά. (3)
1) Τι εννοείς λέγοντας "Δεν ισχύει αυτό που λέτε.";
2) Αυτό δεν σημαίνει ότι 'δεν έχουν χώρο για περισσότερους'. Μην ξεχνάμε ότι το ΜΙΤ 'έκλεισε' ήδη το παλληκαράκι, που πρώτευσε στον Διαγωνισμό της Μαθηματικής Εταιρείας, εξασφαλίζοντάς του μεταφορικά, διαμονή, διατροφή, τα πάντα.
3) Δεν διαφωνεί κανείς για την ποιότητα σπουδών, που παρέχουν τα συγκεκριμένα ΑΕΙ. Αυτό όμως δεν σημαίνει, ότι δεν υπάρχουν και καλύτερα :wink:
stewas έγραψε:φιλε μου ειτε ΑΕΙ επιλεξεις ειτε ΤΕΙ αμα δεν ασχοληθεις μονος σου δεν προκειται να μαθεις τιποτα ουτε στο ενα ουτε στο αλλο
Γράφτηκε και πριν... Το χαρτί από το ΑΕΙ θα μου 'ανοίξει' περισσότερες πόρτες απ'όσες το αντίστοιχο του ΤΕΙ. Ωστόσο οι προσπάθειές μου (χρόνος μελέτης, επιμέλεια στις σπουδές μου, κλπ) θα μου αποφέρουν τις Γνώσεις, και τελικά οι Γνώσεις μου θα είναι αυτές που θα με καταξιώσουν σε όποια πόρτα κι αν μου ανοίξει. (Αλλά θα πρέπει πρώτα να μου ανοίξει και μία/κάποια πόρτα... τουλάχιστον)

starfish

ΑΕΙ-ΤΕΙ Πληροφορικής

Δημοσίευση από starfish » 08 Φεβ 2011 12:45

Προφανώς υπάρχουν και καλύτερα, αλλά γενικεύσεις του στυλ τα ξένα πανεπιστήμιο είναι όλα καλύτερα από τα Ελληνικά δεν ισχύουν.

Υπάρχουν πάρα πολλά χαμηλού επιπέδου πανεπιστήμια στο εξωτερικο που σε συνδυασμό με κόστος ζωής, προσαρμογή, ξένη γλώσσα αποτελούν πολύ χειρότερη επιλογή από τα αντίστοιχα ελληνικά.

Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι όποιος καλός έως πολύ καλός Ελληνας φοιτητής έψαξε συνέχεια έξω και είχε σοβαρή δουλειά να δείξει βρήκε πολύ εύκολα και έρευνα και δουλειά και ότι ήθελε...

Κάποια Ελληνικά πανεπιστήμια μηχανικών ή πληροφορικής είναι σε καλό επίπεδο - εφόσον θες φυσικά να ασχοληθείς και να στρωθείς.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

ΑΕΙ-ΤΕΙ Πληροφορικής

Δημοσίευση από DGeorge » 08 Φεβ 2011 14:34

Έχω περάσει φοιτητής από το Φυσικό της Αθήνας, κάπου στο 1978...
Από τότε μέχρι και τώρα, βλέπω τα ΑΕΙ και τα ΤΕΙ (ΚΑΤΕΕ τότε) να γίνονται χώροι πολιτικών πειραματισμών, από άποψη Νομοθεσιών (Νόμων-Πλαισίων κλπ). Έχουν περάσει 33 χρόνια και δεν έχουμε κατασταλάξει σε κάτι -τέλος πάντων- λειτουργικό και -προ πάντων- σταθερό/μόνιμο. Θυμάμαι βοηθούς, επιμελητές, κι αρκετούς, σχετικά νεαρούς, καθηγητές να προσπαθούν με φοβερό ζήλο να κάνουν τη δουλειά τους. Ούτε αυτοί, ούτε εμείς (οι φοιτητές) γνωρίζαμε αύριο τι μέρα θα μας ξημέρωνε.
Ποιά φωτεινή διάνοια θα μετέτρεπε 'έτη' σε 'εξάμηνα', 'έδρες' σε 'τομείς';... Και τί θα 'εννοούσε ο ποιητής' με τις μετατροπές αυτές;
Δεν ξέρω αν, και δεν νομίζω, ότι έξω γίνονται τόσοι 'πειραματισμοί' πάνω σε τόσο 'ζωντανό ον' όπως η Εκπαίδευση.
Βλέπεις να έχουμε Επιστήμονες φοβερού επιπέδου, οι οποίοι να προσπαθούν, μετ'εμποδίων, να κάνουν τη δουλειά τους.
Από την άλλη βέβαια, κάποιοι τομείς, οι των Θετικών Επιστημών κυρίως, χρειάζονται υλικό εξοπλισμό (Εργαστηριακό, Τεχνικο-Τεχνολογικό). Κι εκεί -περιέργως- πάντοτε είχαμε οικονομική δυσπραγία, ακόμα και τις εποχές των 'παχέων αγελάδων'.
Έξω, δεν ξέρω πώς, αλλά υπάρχουν κάποια αρκετά περισσότερα κονδύλια για εξοπλισμό. Ίσως ένα τμήμα και αυτού να είναι και τα δίδακτρα που ζητιούνται.
Αν με ρωτήσετε για τα δικά μας ΑΕΙ και ΤΕΙ, θα σας πω -για τώρα- πως δεν έχω άποψη, καθώς πάει πολύς καιρός από τότε, που τα ζούσα 'από μέσα'.
Αν με ρωτήσετε για τους δικούς μας 'δασκάλους/καθηγητές/επιστήμονες, θα σας απαντήσω "Αστέρια" χωρίς δεύτερη σκέψη.
Αν το ανθρώπινο δυναμικό μας βοηθηθεί υλικοτεχνικά, και αφεθεί απερίσπαστο στο έργο του, πιστεύω ότι τα ΑΕΙ και τα ΤΕΙ μας θα ξανακουστούν ανάμεσα σε παγκόσμιες θέσεις μέσα σε πρώτες δεκάδες.

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

ΑΕΙ-ΤΕΙ Πληροφορικής

Δημοσίευση από adiaforosgr » 08 Φεβ 2011 14:39

starfish έγραψε:Προφανώς υπάρχουν και καλύτερα, αλλά γενικεύσεις του στυλ τα ξένα πανεπιστήμιο είναι όλα καλύτερα από τα Ελληνικά δεν ισχύουν.
Η συμβουλή μου ήταν σε καλό πανεπιστήμιο στην Αγγλία.

starfish, έχεις τελειώσει κάποιο ΑΕΙ/ΤΕΙ; Αν ναι, ποιο έτος;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες