Πρόγραμμα C σχετικά με IP και subnet mask

Συζητήσεις για την γλώσσα C και C++

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
konauth

Πρόγραμμα C σχετικά με IP και subnet mask

Δημοσίευση από konauth » 07 Φεβ 2011 04:54

Καλημέρα παίδες.Πρέπει να έχω μέχρι αύριο στις 5 έτοιμη μια εργασία.Σας παρακαλώ αν είναι εύκολο να με βοηθήσετε.Η εκφώνηση έιναι η εξής:

Α) Η διευθυνσιοδότηση του πρωτοκόλλου IPv4 ορίζει την ύπαρξη τεσσάρων κλάσεων διευθύνσεων Α, B, C , D. Κάθε διεύθυνση διαφορετικής κλάσης ξεκινάει με διαφορετικό δυαδικό πρόθεμα προκειμένου να είναι εύκολη και γρήγορη η διαδικασία αναγνώρισης της κλάσης από τους δρομολογητές του διαδικτύου.
Στην εργασία αυτή θα πρέπει να κατασκευάσετε ένα πρόγραμμα το οποίο θα δέχεται ως είσοδο μια διεύθυνση IP σε dotted decimal μορφή και θα δίνει ως έξοδο:
o Τη κλάση στην οποία ανήκει η διεύθυνση αυτή (A-D).
o Τη διεύθυνση δικτύου (network address) σε δυαδική, dotted decimal και δεκαεξαδική μορφή
o Τη διεύθυνση κόμβου (host address) σε δυαδική, dotted decimal και δεκαεξαδική μορφή.

Β) Η χρήση της τεχνικές της μάσκας υποδικτύου στοχεύει στο να μειώσει την υποχρησιμοποίηση των διευθύνσεων IP από το IPv4. Συγκεριμένα, ορίζει τη δυνατότητα χρήσης τμήματος της host address για τη δημιουργία υποδικτύων.
Στην εργασία αυτή θα πρέπει να κατασκευάσετε ένα πρόγραμμα το οποίο θα δέχεται ως είσοδο μια διεύθυνση IP και το subnet mask σε dotted decimal μορφή και θα δίνει ως έξοδο:
o Τη διεύθυνση δικτύου (network address) σε δυαδική, dotted decimal και δεκαεξαδική. μορφή
o Τη διεύθυνση κόμβου (host address) σε δυαδική, dotted decimal και δεκαεξαδική μορφή.

Το Α σκέλος το έχω κάνει.Μπορεί κάποιος να μου πει καμια ιδέα για το πώς να κάνω το Β?

Απάντηση

Επιστροφή στο “C, C++”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης